eene belangrijke verliooging van tractement toegestaan voor hel gebleken nut dal door deze inrigting op de militaire lucht bij bel leger wordt uil- geoefend en de strengere dienstwaaraan door elk hunner meer of minder wordt deelgenomen. Te Haarlem zijn eergister avond de feesten, ter gelegenheid van de landbouwtentoonstellingmet het afsteken van een vuurwerk enecnegroole taptoe bij fakkellicht besloten. Uit Utrecht meldt men dat ecu besteller van den cenlraal-spoorwcg Zondag avond II. bel ongeluk bad zijn regler been Ie verliezen. IIij moest op zijn post zijn en liep daarom de spoorwegrails langs. De trein was hem op de hielen en kort bij het station struikelde ligwaardoor zijn been tot even onder de knie werd afgereden. De lijder verkeert thans in bedenke- lijken toestand en men vreest voor zijn behoud. Van bet Nieuwe Diep meldt men dat twee van de zich hier te lande bevindende Japanners de reis met het sloomfregat Zealand zullen mede ma ken ten einde zich te oefenen in de zeevaartkunde en de wijze van behan deling van schip en tuig en verdere scheepsgebruikenzoo als die bij onze marine zijn ingevoerd. Naar men thans meldt is het berigl omtrent het nieuwe drooge dok te Nieuwe Diep onjuist. De daarin bedoelde scheur is niet nieuw, maar alleen meer zigtbaar geworden en reeds den 16dcn Sept. 1862 ontstaantoen gemeld dok is gesprongen. Aan de R. K. gemeente te Losser is, naar men verneemt, door wij len den lieer J. II. Wiggers 7000 gelegateerd. De arrond.-reglbank Ie 's llertogenbosch heeft regtsingang verleend tegen M. van de Ven, wed. D. A. A. de Rooycourantendrukster te 's Her- logenbosch, ter zake van laster van den heer officier van justitie bij de arrond.-reglbank te 's Hertogenbosch in den persoon van den heer mr. R. Twiss, door dien ambtenaar in het dagblad de Noord-Brabanterin een artikel getiteld Ernstige woorden over ernstige zaken," boosaardig voor te stellen als zoude hij in zijne amhlsverrigtingen hij de instructie van den aanslag op mgr. Zwijscn als prolcstantsch ambtenaar uit godsdienstige ha telijkheid en niettegenstaande opmerking van mgr. Deppen de instructie van hel regie spoor hebben geleid en den schuldige tusschen de r. k. geeste lijkheid willen zoeken, en alzoo aan zijne ambtspligten te kort te hebben gedaan. Blijkens hoofdst. III Zfder staalsbegrooting voor 1864, is het r. k. kerkgenootschap ingedeeld in 5 dioecesen, die respeclivelijk worden bestuurd door 1 aartsbisschop en 4 bisschoppen; ieder van deze kerkvoogden, bijge staan, zoo noodig, door een coadjutor, en in den regel door een vicaris- generaal, een kapittel van 9 leden, 1 secretaris en zooveel dekens als de dioecees in dekenalen is afgedeeld. De kerkvoogden van Utrecht, 's llerto genbosch en Breda hebben elk een coadjutor. Het getal dekenalen bedraagt 64. Iedere dioecees heeft een in 2 afdeclingcn gesplitst seminarie. Het daarbij dienstdoende onderwijzend en beheervoerend personeel bestond op 1 Jultj 1863 uit een getal van 84 geestelijken. Het getal der erkende kerkgemeen ten bedroeg op 1 Julij 1863 te zamen 936, als 904 parochiën en 32 recto raten. liet personeel der bij die kerkgemeenten dienstdoende geestelijken bestond op 1 Julij 1883 uil 914 pastoors en desservanten32 rectors, 775 kapellaans of vicarissen, te zamen 1711 priesters, van welke 1614 betrek kingen bekleedenwaaraan rijks-jaarwedden zijn verbonden. Het kerke lijk bestuur van de oud-bisschoppelijke klerezy is zamcngesteld uit 1 aarts bisschop, 2 bisschoppen en 1 algemeenen secretaris. Dat kerkgenootschap lelt 25 kerkgemeentenbediend door een gelijk getal pastoors. Bij de administratie voor de zaken der r. k. eeredienst zijn aanhangig 27 aanvra gen tot verkrijging van onderstand lol vernieuwing en herstelling van ker ken en pastorijen. Onder deze aanvragen zijn er 16 die, na gedaan onder zoek, voor beslissing vatbaar waren en 11 waarvan het onderzoek nog niet geheel is afgeloopen. De 11 nog in behandeling zijnde aanvragen betreffen de kerkelijke gebouwen en pastorijen van een gelijk getal kerkgemeenten, tol welker vernieuwing, vergrooling of herstel ruim 115,000 zal benoo- digd zijn. !)c kerkgemeenten zelve hebben f 95,000 bestemd, zoodal lot vinding van het tekort uil 's rijks kas een onderstand van 20.000 zal wor den vereischt. In deze behoefte zal echter ten deele in het jaar 1864, ten deele in een of meer volgende jaren worden voorzien. Volgens hoofdst. IV B. bedraagt hel getal predikanten, die landslraclement genieten: bij de hervormden 1496 (waaronder 33 beneden de 100), bij de cvaug. Intli. 61, bij de hersteld evang. lulh. 7, bij de doopsgezinden 38, bij de remonstranten 25. Bij de administratie zijn nog meer dan 200 aanvragen om tractemenlsvcrhooging aanhangig, waarvan een deel, bij ge bleken noodzakelijkheid en krachtsinspanning der gemeentennaar het in- zigl der regeringbillijkerwijze niet wel zal af te wijzen zijn. Eene nadere regeling van de school- en akademie-gelden wordt voorbereid. 's GRAVENIIAGE, 1 October 'L. M. heeft den kapitein-luit. ter zee jhr. E. de Casembrootbenoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4^ kl.ter zake van zijn moedig en beleidvol gedrag, als kommandant van de korvet met stooinvcrmogen Me dusa, toen hij in de maand Junij jl. op eenen logt in de binnenzee van Japan door Japansche batterijen vijandelijk werd aangevallen. Naar men verneemt heeft Z. M. een eigenhandig schrijven gerigt aan jonkh. de Casem broot wegens den moed en hel beleid door hein betoond. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen tot vjce-admiraa! den schout bij-nacht li. WipfT, en tot luitt. ter zee ls,e kl. die der 2dc kl. W. F. II. Cramer en II. van Goens. Tot baigemeester zijn benoemd: te Maurik de heer A. Vcrbrngh Rz. en te Hedel c. s. J. P. A. Uilenhage de Mist, laatstgenoemde onder toeken ning van eervol ontslag als burgemeester van Heerewaarden. Tot kantonregler te Zierikzee is benoemd de heer mr. P. van der Meer Molir, thans in die betrekking te Hulst. Tot referendaris bij het ministerie van binnen!, zaken is benoemd de iieer dr. L. J. Egeling. Tot surnumerairs bij liet vak der directe belastingen, in- en uitgaande reglcn en accijnsen, zijn benoemd de lib. S. N. Hoek, te Veendam; M. C. Merens, te Amsterdam; F. A. J. A. van Galen, te 'sGravenhageR. E. Hallink, te Amsterdam; C. L. Kieln, te Utrecht; H. J. J. A. Lulofs, te Hardinxveld; C. S. Versteeghte Tilburg; en tot surnumerairs bij hel vak van de directe belastingen en het kadaster de hh. L. C. Blom, te 's Gra venhage; D. H. Monlenberg, te 's Hertogenbosch. Z. K. II, de prins van Oranje is heden morgen ten 5 ure naar Rot terdam vertrokken, van waar Z. K. II., naar men verneemt, de reis naar Breda zal voortzetten, om bij de opening van den spoorweg Breda-Tilbttrg tegenwoordig te zijn. Heden morgen zijn van hier nog verschillende perso nen daartoe naar Breda vertrokken. Naar men verneemt is door den minister van binnenl. zaken de ter mijn, binnen welken door den heer Jager de maatschappij voor de door graving moet zijn opgerigt, met 2 maanden verlengd. Door den gemeenteraad is lot hulpleeraar bij hel gymnasium benoemd de heer C. Bellaar Spruyt, phil. nat. cand. te Utrecht. De raad heeft den grond in het Willemspark, voor de oprigting van een nationaal gedenktee- ken voor November 1813 noodigbeschikbaar gesteld. In plaats van wjjlen den heer J. Siegfried is tot deken van 's Gra venhage benoemd de heer G. Eisenoudste pastoor dezer stad. Heden is het 25 jaren geleden, dal de nederlandsche wetgeving werd ingevoerd. Ter herinnering aan de vestiging van het prov. gcregtshof van Zuidholland (in den beginne van Holland), heeft de heer mr. J. APhi I ipse voorzitter van dat hof, de vroegere en tegenwoordige ambtenaren van dat hof bij zich ontvangen die te dier gelegenheid hunne gelukwenschen aanboden. Ttceede Kamer der Staten-Generaal. In eene eergisteren gehouden avondzitling zijn de beraadslagingen over liet ontwerp-adres in antwoord op de troonrede ten einde gebragt. Dat ontwerp was van den volgenden inhoud 1. De tweede kamer der stalen-generaal acht zich gelukkig bij den aanvang dezer zitting de gevoelens van verknochtheid en trouw uit te drukken die haar, even als hel Nederlandsche volk, jegens uwe Majesteit en haar door luchtig huis bezielen. Zij schat de zegeningen hoog, die aan dit land in hel afgeloopen jaar te beurt vielenen zij is van een innig gevoel van erkentelijkheid doordrongen, wanneer zij herdenkt, hoe, eene halve eeuw geleden, Nederland zijn onaf hankelijk volksbestaan herwon. 2. Met genoegen vernemen wij den ongestoorden voorlduur van de vriend schappelijke betrekkingen met de vreemde mogendheden en de bevestiging der goede verstandhouding met België ten gevolge van de gesloten verdragen. Moge het uwer regering voorbehouden zijn bezwarende verpliglingen op te heffendie op een deel van ons vaderland rusten. 3. Welkom is ons de mededeeling, dat de zee- en latidmagl, zoo in liet moederland als in de overzeeschc bezittingen, loffelijk aan hare roeping vol doen. Al hetgeen tot verzekering der weerbaarheid van het land kan strek ken, verdient onze belangstelling; wij zijn dus bereid het toegezegde voor stel tol regeling der schutterijen met de meeste naauwlettendheid te onderzoeken. 4. De bloei van bel moederland staat in naauw verband met dien der overzeesche bezittingentot wier ontwikkeling de verbetering der middelen van vervoer door den aanleg van spoorwegen op Java in ruime mate dienen kan. De blijken, door de negerbevolking in onze West-Indische koloniën aan vankelijk gegeven, dat zij hare vrijverklaring op prijs steltwekken gunstige verwachtingen omtrent den afloop van dezen gewigtigen maatregel op. De voorstellen tot regeling van koloniale onderwerpen, die ons zijn toegezegd, kunnen op onze bijzondere belangstelling aanspraak maken. Wij vertrouwen, dat de voordragt lot regeling der cultures in Nederlandsch Indië niet uit het oog zal worden verloren. 5. Is in de vorige zitting de regeling van een het middelbaar onderwijs, ter voldoening aan het voorschrift der grondwet, tot stand gekomen, voor de regering bleef de belangrijke taak weggelegd, om de instellingen, door de wet voorgeschrevenin het leven te roepen. De voordragt ter voorzie ning in de opleiding van lien, die bestemd zijn den staat in lndië te die nen wordt door ons met verlangen te gemoel gezien. 6. De vooruitgang van verschillende lakken van voiksbedrijf is een ver blijdend verschijnselen de gunstige uilkomsten, welke zij opleveren, zullen gewis lot verhooging der algemeene welvaart strekken. 7. Het openen van de dienst op eer. gedeelte der staatsspoorwegen zal aanvankelijk bevrediging schenken aan eenen lang gekoesterden wenscli. De bijzondere aanvragen van concessie voor lijnen, die het net zullen aanvullen, getuigen van opgewektheid om met den staat in het tot stand brengen van dit middel van vervoer mede te werken. 8. De behoefte aan verbetering van ons rrgl^wezen door de ten uitvoer legging van de wet op de reglerlijke inrigting wordt diep gevoeld, en de wetsvoordraglenons te dien aanzien door uwe Majesteit toegezegd, even als die omtrent de indeeling van liet regtsgebied, kunnen op onze zorgvul dige overweging rekenen. 9. Den gunsligen toestand van onze finanliën vernamen wij met onver deeld genoegen. Wij wenschen, dat de voorgenomen herziening van ons belastingwezen lot bevestiging daarvan zal strekken en verheugen ons in het bezit der middelen om den aanleg der staatsspoorwegen met de meeste kracht door te zetten en te gelijker lijd op den weg van schulddelging voort te gaan. 10. Wij gevoelen, Sire, al het zwaarwigtige der laak, ons gedurende dit zittingjaar opgedragen; maar wij zullen, onder Gods zegen, tot hare ver vulling onvermoeid trachten werkzaam te zijn. In den loop der beraadslagingen js besloten de 2de alinea van 2 »Moge hel rusten," alsmede de geheele 8, nopens het regtswezen, te doen wegvallen, waarna het ontwerp met 50 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Tegen waren de lib. Kien, Groen van Prinstcrcr, van Lyndcn en Mcylink. De commissie uit de kamer, belast met de aanbieduig van het adres, zal heden (Donderdag) ten 5| ure bij 'L. M. den koning worden toegelaten. BUITEiVLANDSCÏIE II Kit IG TEN EAU KLAAi I». LONDEN 29 September. Op last der regering is het stoomschip Liverpool naar de Mersey ge zondenom aldaar het oog te houden op de gepantserde schependie aldaar, volgens de haar gedane mededeelingenten behoeve der zuidelijke staten van N. Amerika in aanbouw zijn. Volgens The North China Herald is een rijk met thee en zilver be laden Engelscli schip in handen gevallen van de zeeroovers. Eenige kanon-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2