l',e prijs aan F. A. W. Weeningh, te Koudekerk; voor eene verzameling planten voor de open lucht, uitmuntende door fraai gevormde of verschillend gekleurde bladen, lstc prijs aan 1. Maters, te Leyderdorp; voor Leydsche boter, l5,e prijs aan G. Vreeburg, te Lisse; 2de prijs aan G. C. van der Hoef, te Oegstgeesl; voor weiboter, prijs van bei bestuur aan G. M. Lang- hout, te Hazerswoude; voor Zoctemelksche Goudsche kaas, 2de prijs aan A. A. Spruyl, te Hazerswoude. De algemeene vergadering der maatschappijin de vorige week te Haarlem gehouden, werd geopend met eene rede van jhr. C. van Foreest, voorzitter der maatschappij, waaruit bleek dat het aantal leden der maatschappij we derom in het afgeloopen jaar met ruim 100 was toegenomen. De rekening over het afgeloopen jaar sloot met een batig saldo van ruim ƒ3000. Het praeadvies van het hoofdbestuur betrekkelijk de zaak van het landbouw onderwijs is na discussie met 183 tegen 12 stemmen aangenomen. Dat praeadvies strekte om als eene proef voor 3 jaren de som van ƒ500 toe te kennen tot ondersteuning van de oprigling eener instelling van landbouw onderwijs, nadat die inrigting een jaar zal hebben bestaan. Het voorstel van 's Gravenhage en omstreken, tot het uitschrijven van eene prijsvraag lot verbetering der paarden fokkerij, is met eenparige stemmen goedgekeurd. Het voorstel van het hoofdbestuur, om voortaan hel keuren van paarden op de tentoonstellingen te doen geschieden naar vaste regelen, is afgestemd met 120 legen 61 stemmen. Zonder discussie is bepaald, dat in het volgende jaar de algemeene vergadering zal gehouden worden te Leyden, en is, ter vervanging van den lieer ntr. H baron Collot d'Escury, lot lid van het hoofdbestuur benoemd de heer jhr. J F. van Vreedenburch te Rijswijk. liet bezoek van de belangrijke landbouwkundige inrigtingen van den heer Amcrsfoordtop Badhoeve, iu den Haarlemmermeer, vooral om de werking van den stoomploeg te zien, heeft allczins aan de verwachting beantwoord. Hel aantal der bezoekers was zeer aanzienlijk en het heeft een aangenamen indruk gemaakt, dat een bijzonder persoon belangrijke middelen heeft kun nen en willen aanwenden, om zijne landgenooten te doen zien, wat eene werktuiglijke bearbeiding van d< n landbouw vermag, om dien lak van volksnijverheid te verbeteren en te bevorderen. Aan de gisteren te Haarlem gehouden harddraverij hebben 12 paarden deelgenomen. De prijs, een zilveren bottilloire, is behaald door den zwarten ruin Pikevan den lieer 0. Vermaelbereden door S. dc Boer; de premie, een zilveren inktkoker, door de zwarte merrie Lictsevan den heer F. M. Boersma, hereden door Fromherg. Nadat men reeds eenigen tijd aan het nieuwe drooge dok te Nieuwe- diep bezig was geweest met te onderzoeken, op welke wijze dc mogelijk heid te vinden zou zijn, dit werk te herstellen en voor de marine te behou den, heeft er zich weder een nieuwe ramp geopenbaard. Aan een der beide hoofden, buiten de schipdeur, die geheel ontgraven zijn, heeft eene verzak king plaats gehad, waardoor van boven lot beneden eene diepe scheur zigt- baar is, die aan dc bovenzijde eene wijdte heeft van ongeveer eene halve palm. De werkzaamheden zijn daarna voorloopig geslaakt. Als eene zeldzaamheid wordt medegedeelddat in den tuin van den heer von Knobelsdorf, op den huize de Gelder onder VVijhe, een peeren boom voor de derde maal in dezen zomer in bloei staat, terwijl hij tevens vruchten van den eersten en den tweeden bloesem draagt. Op den spoorweg tusschen Breda en Tilburg had Vrijdag II. een treu rig ongeluk plaats. Nabij liet station Reijen zijn eenige zandwagens uit het spoor geraakt en omvergeworpen, ten gevolge waarvan een werkman, een jongeling van 18 jaren, die 's morgens zijne aanstelling als wachter ont vangen had, de beencn brak, aan de gevolgen waarvan hij overleed, ter- wjjl een anderen werkman een voet verpletterd werd. De herigicn uit Batavia, van 14 Aug., melden dat de lijding van de aanneming van hel wets ontwerp lol aanleg van den spoorweg van Sama- raug naar de vorstenlanden, door de stalen-gcncraaliu Ned.-lndië aller- wege met de grootste vreugde is vernomen. Blijkens bijzondere berigteu omtrent den aanval van den Japanschen prins van {Negalo op de Ned. sloomkorvet Medusaop 11 Julij jl., is ge noemd schip uit zeven batterijen met zwaar geschut fel beschoten en werd liet op verscheidene plaatsen getroffen. Ilel vuur is krachtig beantwoord en daardoor moet groote seliadc in dc stad Siuioiioseki zijn veroorzaakt. De Medusa is met 5 dooden en 4 gekwetsten te Kanagawa aangekomen. 's GRAVEN II AGE, 29 September. Tot substituut griffier bij de arrond.-regtbauk te Groningen is benoemd jhr. mr. G. W. C. D. van den Sant heuveladvocaat aldaar, en tot procu reur bij de arrond -regtbank te '/.ierikzeo de heer mr. B. Ermerins, advocaat en ca d.-notaris aldaar. Z. M. heeft aan den lieer dr. D. Bierens dc Haan, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het schooldistrict van Overijs sel, en lot schoolopziener in dat district benoemd den lieer mr. R. C. Nieu- wenhuis, te Deventer. Z. 31. heeft goedgevonden den kapitein-administrateur van kleeding en wapening II. L. Mulder, van het reg. rijdende artillerie, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen en den adjudant-onderofficier J. Bogaerts, van het reg. grenadiers en jagers, te benoemen tot 2drn luit.-administrateur van klee ding en wapening bij het instructie-baiailloualsmede den generaal-majoor J. 31. graaf van Lynden, zijn eersten adjudant, op zijn verzoek, pensioen te urieencn. De ministers van justitie, van finantiën en van marine zullen in deze week geen gehoor verleenen. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het hoofdkisdistricl Assen, noodzakelijk geworden ten gevolge van het aannemen door oen heer mr. L. graaf van Heiden Reinestein van zijne benoeming lot kantonregler te Assen, zal ge schieden op Dingsdag den 20;lcn October aaist., en dat, zoo eene herstem ming noodig is. deze zal plaats hebben op Dingsdag den 3d<,1> November j daaraanvolgende. Heden heeft door den algemeencn kerkeraad der Nederd. herv. gemeente alhier, de aanbesteding plaats gehad van hel leggen der fundamenten en verdere werken voor den onderbouw van een weeshuis en school. Daarvoor waren elf inschrijvingsbilletten ingekomen. De minste inschrijver was de heer C. van Vliet, te Uithoorn, voor 29,879. Ttceede Kamer der Staten-Generaal. lil de zitting van Zaturdag heeft de minister van finantiën de begroo- lingswetten voor 1864 aangeboden. Van de rede des ministers, waarvan wij de strekking slechts met enkele woorden hebben opgegeven, laten wj hier nog hel een en ander volgen. De minister verdeelde zijne rede in vier afdeelingen. I. Overzigt van den toestand der geldmiddelen op dit oogcnblik. De over- schotten van vorige diensten zijn grooiendeels reeds lot aflossing van schold besteed. Op de dienst van 1860 zijn al de beschikbare middelen (ruim 5} millioen) lol dat doel aangewend. Op de dienst van 1861 is nog een wer, kelijk overschot van 3,178,034. De dienst van 1862 leverde geen over- scholwantgelijk men weet, sloot zij met een tekort van ruim 6 millioen, gedekt uit de overschotten van 1860. De stand der begrooting van 1863 is deze: de opbrengst der middelen zonder liet batig slot was geraamd oj 74,915,708; het batig slot bedroeg werkelijk 28,279,995de afiossinj der 4 pCt. O. 1. schuld, waarover de middelen aan de dienst van 1863 zijn toegevoegd, bedroeg 12,179,500, te zamen 115,375,203. De uitgaven beliepen gezamenlijk 113,133,841zoodal het werkelijk overschot zal ziji 2 241,361 hetgeen evenwel nog klimmen zal, omdat de middelen nu reeè meer hebben opgebragt dan de raming en omdat de uilgaven blijven bent den de raming. De minister toont den zeer guustigen vooruitgang der mii delen in bijzonderheden aan. Wat betreft het batig slot van 1863, hciwcll gebragl wordt op de dienst van 1864, zoo deelt de minister deswege mede dat de koloniale bijdragen van 1863 toe te voegen aan de dienst van 1864 kunnen geraamd worden op 19,463.000, mede na aftrek van den rente post van ƒ9.800,000 en vorige koloniale uilgavenzoodat hel batig slot ge raamd wordt op ƒ31,963,000. Dat een en ander te zamen genomen, ii de slotsom, dat er bestaat een overschot van ƒ5 419,396, en dat uit di koloniale geldmiddelen beschikbaar is 19.463,000; te zamen ƒ24.882,396. II. De slaatsbegrooting voor 1864. Dc gezamenlijke uitgaven wordei geraamd op 98,142,767waaronder evenwel van bnilengewonen aard, ab daar zijn: 15j millioen voor de spoorwegen, ten einde in 1864 den aaide: I met kracht voort te zetten; voorts 1 millioen voor den waterweg van Rol terdam naar zee; 5 millioen ruim voor buitengewone amortisatie; 3 Ion vooi aanvoer van vrije arbeiders in Suriname; ƒ2,825,000, die vroeger regisireekt uit Indische geldmiddelen werden gekweten. Het totaal der bnilengewoni uilgaven bedraagt alzoo24,634,253dat, afgetrokken van hel bovenstaani eindcijfer, het bedrag der gewone uitgaven brengt op 73,508,514. l)i middelen worden geraamd op 98,732,949zoodat de dienst een oversein» oplevert bij raming van ƒ950,181. III. Inzigten en voornemens omtrent hel belastingstelsel. De ministei herinnert dat hij ten vorigen jare zijne denkbeelden over de herziening van het belastingstelsel heeft doen kennen. Daaruit bleek dat hij veel hechtte j aan de afschaffing van den accijns op de brandstoffen. Hij heeft dan ook tot dat einde een wets ontwerp aan de kamer ingediend, tegelijk met ecnigt andere, mede tot herziening van het belastingstelsel strekkende. Het onder zoek in de afdeelingen daarover kon niet plaats hebben. Nu heeft hij zich de vraag gedaan of hij weder dal gansche zamenstel zou aanbieden en als een geheel beschouwen. Die vraag heeft hij ontkennend beantwoord. Im mers, als gezegd voorstel tol afschaffing van den accijns op de brandstoffen nu niet op zich zelf behandeld wordt, dan zou hel meest doelmatig tijdstip tot afschaffing, namelijk iu het voorjaar, weder voorbijgaan. Uit dien hoofde zal bij het voorstel lot afschaffing van den accijns op de brandstof fen afzonderlijk aanbieden, tegen hel equivalent van verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Beide ontwerpen zullen op zich zelve staan; door hunne vaststelling zal niets worden geprejudieieerd en zoo beide out werpen ten spoedigste konden worden afgedaanzou er eene groote wel daad aan de bevolking worden bewezen, al kwam er niets anders lot stand. Ook de regeling van de grondbelasting in Limburg zal spoedig op nieuw worden voorgedragen. De herziening van dc wet op liet personeel zal mede spoedig worden ingediend, ten einde de gemeenten dc accijnsen, allhans dien op de brandstoffen, kunnen afschaffen. Dat wets-onlwerp zal, naar aanleiding van eenige gemaakte bedenkingen, gewijzigd worden ingediend, Nog zijn gereed om onmiddellijk ie worden voorgedragen de omwerpen van nieuwe zegel- en registratie wetteningerigt naar dc plannen ten vorige» jare door hem ontwikkeld. Hel geldelijk verlies, dat de schatkist bij eene aanneming van deze laatste ontwerpen zou lijden, zal worden vergoed door eene verhooging van den accijns op de suiker, en door eene verandering van de accijnsen op de bieren en azijneuwaartoe de voordragten bij de» raad van stale aanhangig zijn. Nog andere wels-onlwerpen zullen zich niet laten wachten. Ook is hij voornemens nieuwe comptabiliteitswetten aa» te bieden. IV. Ten slotte maakt de minister ec-n tweetal financiële beschouwingen. Iu de eerste plaats gaal bij na de resultaten van de plaats gehad hebbende amortisation in dc jaren 1850 lol 1863. Daaiuit blijkt dat hel reulebedra; eene vermindering heeft ondergaan van ƒ7.044.196 hetgeen een verblijdend verschijnsel is, en een bewijs oplevert van den financiëlen voorspoed, waarin wij verkceren. In de tweede plaats gaal de minister na, welke de uitzigten zijn om te geraken tol het door hem gewcnschte doel, tot daarslelling va» liet cvenwigt tusschen gewone uitgaven en inkomsten. Vroeger heeft hij reeds gezegd, dal men elk jaar daarloe eene schrede nader doen moet. I» 1862 was de afstand tusschen gewone uilgaven en ontvangsten nog 12 mil lioen. In 1863 nog ruim 11 -millioen, en voor 1864 ruim lOj millioen. Er bestaat alzoo in du opzigt een vooruitgang van 4 ton, niettegenstaande vele noodzakelijke uilgaven op de begrooling voor 1864 voorkomen, en de mid delen door den afkoop van den Schelde-tol zijn verminderd. Ook voor liet vervolg zijn de vooruitzigten lot vermindering van den afstand gunstiger. De minister zegt, dal hij den waren toestand van zaken zonder overdrij ving heeft blootgesteld. Er bestaat op dit oogenblik alle reden van grooie dankbaarheiden hij gelooft dal men de toekomst zonder al ie groote be zorgdheid kan te geuioet gaan. Zitting van Maandag 28 September. In deze zitting zijn ingekomen de navolgende wets-onlwerpeneen lot afschaffing van den accijns op de brandstoffen en tol verhooging van dien op liet hinnenlandsch gedistilleerd; een nopens de heffing der grondbelasting in de provincie Limburg; een houdende voorziening omtrent de Ned. bank; een op het regt van zegel; een op de registratie; een nopens de verwisse ling van de muiitbilletlen uitgegeven krachtens de wellen van 18 Dec. 1845 en 17 Sept. 1849; een ter bekrachtiging vau ccti onderhandschen verkoop

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2