LEOSCHE COURANT. WOENSDAG 30 SEPTEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nominees zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. WÜNESLASDSGH5S BËitsGïEü. LEYDEN 29 September. Aan de Bibliotheek der Hoogeschool alhier zijn, naar wij vernemen, op nieuw een paar kostbare plaatwerken van buitenslands ten geschenke ontvangen, liet eene, van wege Besluurderen van het Britsch Museum te jj Londenzijnde een fraai gebonden exemplaar van een verleden jaar verschc- fi n.en werk over de in de weleer onder den invloed van Grieksche beschaving 1; bloeijende steden van Carië in Klein-Azië, Ualicarnassus en Cnidus, als- mede in hel door zijn tempel en orakel van Apollo beroemde Branchidae, laatstgedane oudheidkundige opgravingen en ontdekkingen door C. T. New- ton, bijgestaan door R. P. Pu II an, onder den titel van: A History of j discoveries at HalicarnassusCnidus and Branchidaebeing the results of an expedition sent to Asia minor by H. M. Government in 1856etc. London, by Day Son, Lithographers to the Queen, 1861,62. in twee deelen, het eerste een groot folio Atlas met bij de honderd platen; het tweede, de beschrjjving en verklaring, mede voorzien van eene kaart en ecuige afbeeldingen, in twee stukken, groot 8°. Rel andere, een geschenk van den schrijver, is getiteld: L'Oeuvre de Fogelberg, publié par Casimir Leconte, et dédié a S. M. Oscar Ier, Roi de Snéde et de Norwège. Paris, 1856. in groot 4°of folio. Na een voorafgaand levensberigl van dien Zweedschen kunstenaar, geboren in 1786 en gestorven in 1854, beval j liet, op nagenoeg veertig steendrukplaten, benevens 's mans portret, de af beeldingen van door hem vervaardigde standbeelden en andere kunstwerken. Beide deze boekwerken verdienen allezins de aandacht van deskundigen en liefhebbers. De Utrechlsche Hoogleeraar Sliquel, opvolger van wijlen Prof. B1 it m e als Directeur van hel Rijks-Herbarium alhier, heeft eet! begin gemaakt met de beschrijving van een gedeelte der aan hem toevertrouwde verzameling, onder den titel van Annates Musei Botanici Lugduno-Bataviwaarvan onlangs de twee eerste afleveringen, te Amsterdam en Utrecht, bij van der Post, in folio verschenen zijn. Deze afleveringen bevatten zestien blad zijden tekst, met twee gekleurde afbeeldingen in steendruk, uit de Chro- molilh. van Emrik en Dinger te Haarlem. Beide, leksldrtik en platei) zijn keurig uitgevoerd. Van de bewerking iets te zeggen, zoude voorals nog voorbarig zijndoch ééne onwillekeurig bij ons opgekomene bedenking kunnen en mogen we niet achterhouden. Zij is deze, of de uitdrukking van Museum Bolanicum Lvgduno-Batavum wel juist gekozen is voor het Rijks-Herbarium dat toch niet als eigendom van de stad of de hoogeschool van Leyden kan beschouwd worden. Zoude daarom Annalcs Musei Bota nici Neerlandiciquod Lugdiini-Batavorum est, niet beter en eigenaar diger geweest zijn? Zoo ja, dan is dit bij eene volgende aflevering, of later op het titelblad voor hel eerste deel, ligt te veranderen en te herstellen. Uit de toelichting lot hoofdstuk V der staatsbrooling voor 1864 (afd. 7, onderwijs) blijkt dat, bij de sedert geruimen tijd bestaande behoefte aan versterking van het onderwijzend personeel in de wiskunde, waarvan onder scheidene belangrijke onderdeelcn builen behandeling moesten blijven, thans, nu tol regeling van hel middelbaar onderwijs ingevolge de wet moest wor den overgegaan, aanvulling meer dan ooit noodig scheen en er dien ten gevolge een buitengewoon hoogleeraar was aangesteld; vervolgens dat de hoogleeraar mr. H. Cock den lslen Julij 1864, op grond van 70 jarigen ouderdom, het emeritaat zal verkrijgen; voorts dat de algetreden eerste bibliothecaris, de hoogleeraar Pluygers, voortdurend toezigt bleef houden op de verbouwing van de academische bibliotheek en op den algemeenen gang van zaken bij die inrigting. Gaandeweg zouden de hoeken in de nieuwe localen te plaatsen zijn en de daaruit voorlvloeijende werkzaam heden maakten het noodig den heer Pluygers tijdelijk iemand ter zijde te stellendie hem zoo daarbij als bij het beheer en de briefwisseling behulpzaam zou kunnen zijn en ook de voltooijing van den catalogus zou kunnen helpen bevorderen. Tot dal einde is op de begrooling eene jaarwedde van 800 voor een amanuensis uitgetrokken. Voor onderhoud der akade- roische gebouwen enz. alhier is op de begrooting uitgetrokken 16100, waarvan f 8300 bestemd zijn voor het gewoon jaarlijkse!) onderhoud. Voorts zouden ƒ2800 dienen tot het verwen van hel nieuwe gebouw der slcrre- vvacht en van dat op de Ruïne, lot het vernieuwen der varenkas in den hortus, lol hel afbreken en wegruimen van het voormalig thans verlaten observatorium, met herstelling van het daartoe behoorend dakwerk, en tot vernieuwing van het uurwerk in het akademie-gebonwwelke uitgaven alle als dringend noodzakelijk worden voorgedragen. De overige 5000 zouden, overeenkomstig de oorspronkelijke raming, bestemd zijn lot het aanschaffen van meubilair voor de akademischc bibliotheek. Bij hoofdstuk IV A. (justitie) der staatshegrooling voor 1864 is eene som van 22745 uilgetrokken voor het verleencn van eene iraetements-ver- hooging aan de beambten der strafgevangenissen te Leyden, Rotterdam, Woerden, Hoorn en Leeuwarden en van dié aan de huizen van verzekering in de hoofdplaatsen der provinciën, wier emolumenten van vuur en licht en voeding zullen worden ingetrokken; ook is er 1000 uitgetrokken voor het aanstellen van bewaarsters in de huizen van arrest te Leyden, Hoorn, Hee renveen en Deventer. Gisteren hebben de officieren, onderofficieren en korporaals der dienst doende schutterij alhier zich naar Katwijk begevenom op den man te schieten. De twee voor onderofficieren en korporaais bestemde prijzenzil veren cylinder-horologiënzijn behaald door den sergeant-majoor T. D. Witlcmse, en den korporaal J. Koornhof. De twee premiên zilveren ruimnaalden zijn behaald door den sergeant J. Friskes en den korporaal W. Lau. Deze voor de deelnemers genoegclijke uilspanning is in de beste orde afgeloopen. Bij de heden van wege de commissie van administratie over de gevan genissen alhier gehouden aanbesteding van de levering der benoodigdheden tot ondeihoud en verpleging der gevangenen gedurende hel jaar 1864, zijn de laagste inschrijvingen geweest als volgt: tarwe ƒ9.50 hel mud, rogge 6.40 id., aardappelen 1.69) de 50 N. ffi, lundvleesch 0.48 het N. SI, kalfsvleesch 0.65 id., rundvet 0.73 id., boter 1.00 id., gort 0.1349 id., rijst ƒ0.16 id., groene erwten ƒ0.10" id., groenten 0.0898 id., zout 0.1299 id., peper 0.50 id.azijn 0.04" de kan, patent-olie ƒ0.4997 liet N.ffi, raapolie 0.4785 id., kaarsen 0 64 id., groene zeep ƒ0.3990 id. witte zeep ƒ0.50 id., bruine suiker 0 50 id., wille suiker ƒ0.61 id., siroop ƒ0.1731 id.pruimen 0.39 id., koffij 1.18 id.chicorei ƒ0.1350 id., thee 1.80 id., zoete melk ƒ0.0465 de kan, karnemelk f 0.0180 id., roode wijn 0.65 de flesch, bier 0.09 de kan, kunstasch 0.08 het N. ligstroo 13.45 de 500 id., zand 0.49 per kub. el, steenkolen 1.34 de 100 'ie, smeekolen I 39 id., gas-coke 1.90 id., lange turf 0.32 de ton van 2 mud, korte turf ƒ0.72 id., takkebossen 10.55 de 100 bossen, stal bezems ƒ0.07) het stuk, heibezems ƒ0.04) id., heiboenders 0.02) id. Bij de verpachting der mestspeciën enz.welke het huis van militaire detentie gedurende het jaar 1864 zal opleveren, was de hoogste inschrijving 450. Het kleinste getal bomschuiten te Katwijk, dat zich nog met de zec- visscherij bezig hield, steekt eerstdaags ook ter steurharingvisschcrij in zee, zoodat al de aldaar aanwezige schuiten, zijnde 49, tot een doel zullen uitzeilen. Weldra wordt er de eerste steurharing verwacht. Men is over eengekomen om de 9 schuiten voor Noordvvijk uitsluitend ter zeevisch-vangsl te doen uitgaan. De commissie uil het provinciaal geregtshof in Zuidholland (zamenge- steld uit de raadshecren m". S. Schmolck en W. F. G. L. Francois, en de procureur-generaal, de heer mr. van Galen), belast met het afnemen van het examen voor candidaat-notariszal daartoe zitting houden den 19dcn Novem ber aaust. en, zoo noodig, de volgende dagen in een der localen van opge meld geregtshof. Door bestuurders van hel flaagsche genootschap ter verdediging van de Christ, godsdienst is aan eene bij hen ingekomen verhandeling over »de misbruikte bijbelplaatsen" de uitgeloofde eereprijs. toegewezen, waar van gebleken is schrijver te zijn dr. E. Moll, pred. te Goes. Het getal krankzinningen hier te lande, in gestichten verpleegd, is steeds toenemende. Op 1 Jan. 1862 bedroeg het 2315, op 31 Dec. van dat jaar 2410. Dezer dagen werd aan jhr. S. L. C. Pompe van Meerdervoort, officier van gezondheid bij Zr. M». zeemagt, aangeboden een prachtig geschenk in zilver van wege de Engelsche en Amcrikaansche ingezetenen van Nagasaki als een blijk hunner hoogachting en vriendschap voor hem, gedurende zijn zesjarig verblijf in Japan. Dit geschenk bestaat uit een zeer kostbaar in zilver gedreven middenstuk en twee zijdestukkenmet symbolische beelden versierd en voorzien met toepasselijke inscriptie. Dit geschenk werd hem door eene daartoe benoemde commissie aangeboden. Het is vervaardigd in de fabriek van de lieercn Hancock en C°. te Londen. Te Overschie had Zaturdag II. een noodlottig voorval plaats. De per sonen J. N. en II. waren op de jagl, toen het geweer van cerstgenoemden door een ongelukkig toeval afging, waardoor de andere zoodanig in zijn been getroffen werddal er veel vrees bestaat dat het afgezet zal moeten worden. Bij de tentoonstelling van de lloll. maatschappij van landbouw te Haarlem zijn door de commissie van beoordeeling o. a. prijzen toegekend: voor roomsche of tuinboonen, 3de prijs aan D. M. van der Hoef, te Oegsl- geeslvoor klaverhooi, lslc prijs aan G. C. van der Hoef, te Oegstgeesl; voor beetwortels aan SI. van der Hoef, te Oegstgeesl; voor perziken; lsle prijs aan W, C. de Sain te Soeterwoudevoor den grootsten meloen,

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1