LE1DSC1IE COURANT. MAANDAG 28 SEPTEMBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. MaandagIVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vieren dee! jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BlXMNLANDSLHfi BKiUG'l EN. LEYDEN 26 September. De heer dr. D. Bierens ile Haan aanvaardde gisteren de betrekking van 1 buitengewoon boogleeraar bij de faculteit van wis- en natuurkunde aan onze jij hoogeschool met het houden eener redevoering over de magt der onbestaan- Ij bare grootheden in de wiskunde. De door den garnizoens-kominandant alhier aanbestede leverantie van 5: fourrages voor de alhier in garnizoen zijnde troepen te paard, van 1°. No- ej vember a. s. tot nlt°. October des volgenden jaars is door het dep. van oor- I log toegewezen aan den heer P. van Beek, als minsten inschrijver, voor de prjjzen van de 10 ponden haver 82 cents, de 10 ponden hooi 32 cents, en de 10 ponden stroo 20 cents. De collecte voor het nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz., in de gemeente Soelerwoude gehouden, heeft opgebragt de som van 90.40. Te Purmerend heeft de collecte 313.31; opgebragt. De met Friesche turf geladen schepen beginnen af te komen en als de wind gunstig wordt, zullen er nog veel onze stad passeren. Er is in de noojdelijke provinciën een overgroote voorraad turf voorhanden, die bij billijken prijs uitermate droog is. Het vervoer van brandhout wordt ieder jaar minder en ofschoon de voorraad onder Meppel en liooger nog niet is uitgeput, kan de verhouding echter gemakkelijk worden afgemeten naar den prijs, die thans eens zoo hoog is als voor weinige jaren. De bosschcu worden geveld en in meer voordeel opleverend bouwland omgezet. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 167 tot 188 personen. Voor de dienst van den waterstaat en 'slands burgerlijke openbare werken in Nederl. Indië zijn benoodigd adspirant-ingenienrs en opzigters van de derde klasse. Zij die genegen zijn zich in eene dier betrekkingen aan 'stands dienst in Nederl. Indië te verbinden, kunnen zich, bij geze geld request, tot het dep. van koloniën wenden. Aan de betrekking van adspiranl ingenieur is verbonden een tractement van ƒ250 's maands of 3000 's jaars, en aan die van opzigter der derde klasse een tractement van ƒ90 's maands of ƒ1080 'sjaars. Meerdere bijzonderheden daaromtrent worden door de Staatscourant medegedeeld. Van wege het dep. van koloniën is bekend gemaakt, dat goederen, door certificaten van Nederl. oorsprong of bewerking gedekt, welke na 1 Nov. 1863 met den zoogenaamden overlandpost worden vervoerd, in Ned. Indië tegen het verlaagd iuvoerregt zullen worden toegelatenmits het ver voer van Singapora naar de Nederl. Indische haven geschiede door middel van Nederlandsche of daarmede gelijk gestelde schepen. Volgens de Amst. C. is er eene geregtelijke vervolging ingesteld legen het te 's Bosch verschijnende dagblad de Noordbrabanter. In een der laat ste nommers komt een hoofdartikel voor, waarin de wijze van handelen der justitie in de zaak van den aartsbisschop Zwjjsen zeer gehekeld wordt. Mevr. de wed. Storm van der Chijs, te Delft, is benoemd lot eere lid der Rollerdamsche maatschappij voor kunsten en wetenschappen. D.C De arrond.-regtbank te Botterdam beeft lieden den heer II. A M. Roelants, uilgever te Schiedam, aangeklaagd wegens nadruk der werken van Vondel, niet schuldig verklaard en hem derhalve vrijgesproken. Te Haarlem is eergisteren de tentoonstelling van de lloll. maatschappij van landbouw door den voorzitier. jhr. C. van Foreestte midden van de tiitgencodigdc provinciale en stedelijke, zoowel burgerlijke als militaire au toriteiten, met eene aanspraak geopend. Vervolgens hebben de aanwezigen de tentoongestelde voorwerpen bezigtigd, en daarna ook de op hel Hazepa- tcrsveld geplaatste werktuigen in oogenschouw genomen. Het aantal der 0 ingezonden voorwerpen is groot en de fraaiheid en deugdelijkheid van vele I wordt zeer geroemd. Aan de diaconie van de herv. gemeente te 'sGraveland is door wijlen den heer A. Willink, lid der doopsgezinde gemeente te Amsterdam, ƒ2500 gelegateerd. Eergisteren is te Amsterdam de buitengewone vergadering gehouden van het bestuur en de afgevaardigden der afdeelingen van de maatschappij van weldadigheid, om een besluit te nemen omtrent de voorstellen tot ver- belering van den toestand dier instelling, door eene daartoe benoemde com missie uilgebragt (zie ons nommer van 18 Sept.). Vertegenwoordigd waren 19 afdeelingen, die 91 stemmen nitbragten. De vergadering heeft besloten: 1». niet over te gaan tot het wegzenden van voor den arbeid minder ge schikte gezinnen (met 70 tegen 21 stemmen); 2°. tot hel stichten van twee boerderijen, als proef, (met 51 tegen 35 stemmen); 3°. tol den verkoop van de kolonie n°. 7 en eenige verwijderd liggende gronden (met 62 tegen 29 stemmen); 4". tot hel opnemen van kapitaal tol een maximum van 150,000, voor uitbreiding van fabriekwezen, landbouw en houtteell (met 82 tegen 9 stemmen). Na dezen uilslag hebben commissarissen, de hh. jhr. O. R. van Andringa de Kempenaer, voorzitter, mr. P. van der Veen, mr. G. A. de Meester, W. F. lleshuyzen, jhr. mr. J. J. de la Bassecour Caensecretaris, gemeend hun mandaat te moeten nederleggen, als oordeelende dat zij niet in slaat waren maatregelen ten uitvoer te brengen in strijd met de door hen aange- gevene middelen tot behoud der- maatschappij. Eenparig werd door de ver gadering dit besluit van commissarissen diep betreurd. Commissarissen heb ben zich echter op dringend verzoek der vergadering bereid verklaard tijde lijk in functie te blijven. Daarna kwam ter tafel een voorstel der afdeeling 's Ilagcstrekkende om de contributie der leden van ƒ2.60 tc verhoogen lol ƒ5. De behandeling hiervan is uitgesteld. Hel voorste! van jhr. mr. P. N. Qnarles van Ufford: dat alle afdeeliugs besturen en correspondenten zouden uitgenoodigd worden ter gelegenheid van de aanstaande feestviering onzer herkregen onafhanke lijkheid, pogingen te doen, om de belangstelling in de maatschappij op te wekken en ruime inzamelingen te doen, is aangeuomen met 46 tegen 33 stemmen. Te Geesteren, gemeente Tubbergen moest dezer dagen zekere boer, die als een gierigaard bekend staal, eenige gelden betalen, waarvoor bij tot zij u groole spijl eenige muntbilleltenten getale van negen, die hij voor ettelijke jaren zorgvuldig iu eene oude kleerkist geborgen had, moest aan roeren. Maar men begrijpt zijne verbazingtoen hij hoorde, dat deze briefjes, die hem zoo naauw aan het hart lagen, reeds lang vervallen waren, als zijnde van het jaar 1845, en dus geen waarde meer hadden. Naar men verneemt, heeft hij zich per request tot den minister van Dnantiën gewend, ten einde uilbetaling daarvoor te mogen erlangen. Aan de Dcdemsvaart wroette dezer dagen een hond in een hoop turf en haalde daaruit een kinderlijkje te voorschijn. Onmiddellijk werden door de justitie alle nasporingen in het werk gesteldmet het gevolg dat eene dienstmeid als de vermoedelijk schuldige is gevangen genomen. Bij liet dijkwerk te Westkappelle is Zalurdag II. een arbeider, door het omslaan van eene hei, op eene vreesselijke wijze iu- en uitwendig ge kwetst geworden. De man overleed reeds den volgenden dag. De baanderheerlijkheid Haamstede, iu Zeeland, met aanhoorigheden is in publieke veiling voor 54,810 verkocht aan de hh. mr. C. van der Lek de Clercq, te Zierikzee, en jhr. mr. J. F. Scllunrbeqne Boeije, te 's Gravenhage. 'sGRAVENHAGE, 26 September. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer mr. J. P. Amersfoordt. Men verneemt dat Z. M. de koning heeft benoemd lot groot-officier van de orde der Eikenkroon den heer Erlanger, bankier te Frankfort, tot commandeurs de hh. Bosenthal, bankier teAmsterdam, en Jonas, te Luxem burg, en tot ridder den heer Schaefler, te Luxemburg. Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van den Nederl. leeuw den heer G. Hendriks, opzigter der lste kl. bij den waterstaat. Tot adjunct-commies bij het dep. van finantiën is benoemd dc heer P. D. van Bienema. Door Z. M. is aan den heer J. W. Pauw te Voorschotenop zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van bewindvoerder der stichting van Elsgen Symonsdr. van Heemskerck, en is in zijne plaats tot bewindvoerder van genoemde stichting benoemd de heer J. L. van der Burch, te Haarlem. Gisteren is door eene commissie uit de eerste kamer aan Z. M. den koning hel adres ter beantwoording der troonrede aangeboden. Z. M. heeft daarop geantwoord, dat hel hem aangenaam was de hulde der kamer te mogen ontvangen en de commissie verzocht haar daarvoor zijnen bijzonderen dank te willen overbrengen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren werd mcdedeeling ge daan van een kon. besluit, houdende benoeming van den heer van Reeneu tot voorzitter der kamer, gedurende hel ingetreden zittingjaar. Nadat dc heer Jespers het voorzitterschap aan den nieuw benoemde had overgedra gen, heeft de lieer van Reenen zijne betrekking met het houden eener korte rede aanvaard. De kamer heeft daarop hare werkzaamheden aangevangen. Onder de wets-ontwerpendie ingekomen zijn, treft men aan dat lol rege ling der wijze van beheer en verantwoording van de koloniale geldmiddelen dat tot vaststelling der bcgrooting voor de staatspoorwegen voor 1864 en dat tol intrekking van de quarantaine maatregelenverval in de ptudicalie van 3 Maart 1850. A'an den heer Kingma was eene missive ingekomen. BMTENLAIVDSCHE BIÏRKrTICN. FRAN HKIJH. PARIJS, 24 September. Prins Napoleon is, naar men verneemt, voornemens eene reis naar Londen te doen. Natuurlijk wil men aan deze reis weder een staatkundig doel verbinden; en wel hel houden van overleg betreffende de Poolsche zaak. Sommige bladen spreken dit tegen. Naar men uit Konstantinopel meldt zal er ter voldoening van de scha- I devergoeding wegens de plunderingen in Syrië eene leening van 30 millioen I fr. worden gesloten. PRCIS9EN. BERLIJN, 24 September. Terstond na het bekend worden van hel overlijden van den beroemden Jacob Grimm heeft de hoofdredacteur der Völkerstimmen Germaniens eene openbare oproeping gedaanlol het vormen van comités in de verschillende gedeelten van Duilschlandten einde aan de nagedachtenis van dien grooten li man eene hem en zijne werken waardige eer bewezen worde. De uitgave waarbij hij zijn ontslag als lid der kamer neemt. Na het afleggen der ge vorderde ceden heeft de lieer Geerlsema zitting genomen. Tol leden der com missie van redactie van het onlwerp-adres in antwoord op dc troonrede, zijn benoemd de hh. de Brauw, van Goltstein, Kappeyne van de Coppello, van Eek en Gevers Deynoot. Tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de hh. Storm van 's GravesandeDullcrt, Heemskerk Bzn., van Bosse en Ge vers Deynoot, en lot ondervoorzitters de hh. dc Brauw, van der Linden, ter Bruggen Hugenholtz, Poortman en van Heemstra. Heden ten 2) ure zal de minister van finantiën aanbieden de ontwerpen der staalsbegrooting voor 1864.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1