Per Telegraaf. fiurgcrltjlki; jSjfaub. er niet meer gevonden en alles wat verder draagbaar en van waarde was heeft men verwijderd of is weggeroofd. De generaal MurawiefF beeft in bel dagblad van Wilna een reeks ar tikelen tegen zijn persoon, ontleend aan de Enropesche dagbladen, laten overnemenom te bewijzen dal hij de openbare meening van Europa veracht. De Russ. Inv. berigt, dat de Russische autoriteiten al de bosschen langs den spoorweg van Warschau naar Weenendoor de boeren laten omverhakken. De vice-admiraal Nowosilsky, militair gouverneur van Kroonstad), is door den keizer dezer dagen tot den rang van admiraal verheven, omdat hij de werkzaamheden lot versterking van Kroonstadt met ijver en oordeel bestuurd en die haven in slaat van tegenweer gebragt heeft. BERLIJN23 September. Het ministerie houdt zich ijverig bezig met het ontwerp van wet op het openbaar onderwijs. Volgens de Krcuz-Zeitung is heden het antwoord des konings op de mededecling der besluiten van het vorstencongres, aan de vorsten en vrjje steden afgezonden. Naar genoemd blad verklaart de koning zich daarin te gen de in die mededeeling gedane voorstellen. PARIJS, 23 September. Volgens de Patrie zou de reden, waarom de heer Mason door de regering van Richmond uil Londen teruggeroepen is, voornamelijk gezocht moeten worden in de moeijelijkhedendie graaf Rus sell heeft te weeg gebragt ten opzigte van den aanbouw van schepen voor de zuidelijke statenin de Engelscbe havens. La France acht het niet onmogelijk dat er ten gevolge der antwoorden van Rusland, tusschen Frankrijk en Engeland eene meer innige overeen stemming tot stand kwam, om aan alle eventualiteiten, die uit den tegen- woordigen toestand kunnen voortvloeijcngezamenlijk op krachtige wijze het hoofd te bieden. INCEZONDEN. t I"' I' - In de Leydsche courant van heden komt de heer mr. Suringar op legen het oordcel, door mij over zijn verslag van hel eerste gedeelte mijner pleit rede geveld. Ware het niet in strijd met de kieschheid en de usantiën der balie, dal de pleiter gedurende den tijd dat een geding aan 's regters oordeel is onderworpen, een verslag van het door hem gepleitte publiceert, ik zou thans eene korte schets hebben gegeven van dat eerste deelwaardoor be langstellenden beter op de hoogte der zaak zouden kunnen zijn gebragt, en men tevens zon hebben kunnen zien, welk onderscheid er tusschen dat door den heer Suringar gegeven verslag en den inhoud mijner pleitrede bestaat. Ik geloof dat de heer Suringar dan zelf zou hebben moeten erkennen, dat zijn verslag geheel onjuist is geweest. Ik' wensch nu slechts op te merken, dat in dit verslag wel eenige feiten en beweringen worden medegedeeld, maar dat het onderling verband van die feiten en beweringen, en de betrekking welke zij op eene der hoofd punten van dit proces, namelijk de interpretatie van de resolutie van 1 Junij 1733 hadden, geheel wordt gemist, zoodat niemand zich een begrip kan vormen van hetgeen werd behandeld. Maar bovendien bevat dal verslag een aantal beweringen die niet door mij zijn gevoerd. Ik zal slechts eenige vermelden. Men Iaat mij de zucht tot regeren uit het maken van keuren verkla ren, terwijl gezegd werd, dat de uitbreiding van de magt der steden blijkt uit eenige keuren, waarbij somtijds onderwerpen werden geregeld, die niet tot de competentie der stedelijke magt behoorden. Men laat mij zeggen Ail\\e\. hoofddoel der weeskamers teas van politiek ka rakter gelijk blijken zou uit art. 104 der weeskeur, terwijl werd gewaagd van de politieke redenwaarom de steden zich zooveel aan de weeskamers lieten gelegen liggen, en welke in den invloed bestond, welke zij door de oppervoogdijwelke zelfs in Leyden blijkens art. 104 der weeskeur lot na meerderjarigheid en huwelijk kon worden voortgezet, op de burgerij kon uit oefenen, en zelfs tegenover hel staatsgezag doen gelden. Men laat mij beweren, dat men destijds meende dal de goederen onder beheer der weeskamer bona vacantia waren en als stads goed worden ge administreerd terwijl werd beweerd, dat de meening heerschte dal de on afgehaalde boedels ter weeskamer berustende aan de stad vervielen. Men laat aanvoeren dat blijkens de notulen van Burg. en YVeth. van 9 van Oogstmaand 1810 werd besloten, dat de onbekende en andere partijen ter weeskamer die geen eigenaars hebben, evenzoo als bona vacantia kon den «orden beschouwd, terwijl werd gezegd dat in die notulen gesproken wordt over de onbekende partijen, en aangemerkt dat vermits die fondsen moeten geconsidereerd worden als geene eigenaars hebbende, dezelve in de nu gevorderde opgave van stads effecten zouden kunnen gecomprehendeerd worden. Men laat mij zeggen dat de domeinkamers toen dus in 1811niet hebben geïntervenieerdterwijl door mij gezegd werd, dat de meening in de vo rige eeuw, dat bona vacantia ter weeskamer berustende aan de stad ver vielen, werd versterkt door de houding der domeinkamers, die geen aan spraak op die goederen deden gelden. Men laat mij wijzen op het heerschende gebruik van die tijden, waarin men de stad geljjk stelde met het gemeene land. De waarheid is dal door mij op een motief, voorkomende in de resolutie van 1 Junij 1733, werd gewezen, namelijk dat Burg. vermeenden dat de stad tol het avantage der onafgehaalde boedels bjj de weeskamer geregtigd was, op grond dal die fondsen aan de stad, even als de vermelde obliga- tien aan het gemeene land waren vervallen. Maar genoeg lol regtvaardiging van hel door mij uitgebragt oordeel. Ware het verslag door den heer S. gegeven hier en daar slechts onnaauwkcurig geweest, ik zou daartegen niet zijn opgekomen. Maar het was zóó verward en onjuistdat ik mij, ook in liet belang der gemeente voor welke ik optrad, verpligt achtte daarop de aandacht te vestigen. De hooggeachte mannenop wie de heer S. zich beroept, zullen, even als ik, het loffelijke zijner po ging, om een verslag te geven, hebben erkend, maar dat verslag evenmin juist hebben genoemd. Ik erken met den heer S. dal hel geen gemakkelijke taak is om, alleen op het gehoor af, een verslag van eene pleitrede te geven. Die taak is zoo moeijelijkdal de latere verslagen, hoewel ook deze niet geheel juist zijn, toch verdienstelijk mogen worden genoemd. Intusschcn mag ik niet ver zwijgen dat de lieer S. in de gelegenheid is geweest om van hel eerste deel mijner rede, 't welk, als geheel van feitelijkcn aard, onmogelijk op't gehoor af juist kon worden wedergeven, een zeer juist verslag op te maken. Eenige dagen toch vóór de uitgave van dat verslag heb ik het gelezen en verzocht dat hel, als geheel onjuist, zóó niet zou worden uitgegeven; aan welk verzoek door den uitgever welwillend is voldaan. Ik heb daarop den lieer Suringar bij mij ontvangenwieii ik op de onjuistheid van dat verslag wees, en levens mededeelde, dat ik, wanneer het zoo werd geplaatst, ver pligt zon zijn daartegen op te komen. Ik bood hem echter de lectuur van mijne schriftelijke pleitmemorie aan, om daaruit een kort maar geheel juist verslag te kunnen zamenslellen. Dit aanbod werd met dankbetuiging door den heer Suriugar aangenomen, doch er werd later geen gebruik van gemaakt. Het vroeger door mij afgekeurde verslag werd door den heer S. eenigzins doch onvoldoende gewijzigd enniettegenstaande mijne vroegere waarschuwing en mijn aanbod, waardoor hij in de gelegenheid zou zijn geweest alles woor delijk juist mede te deelen, uitgegeven. Ik kan dit niet voorzigtig noemen. Leyden, 23 September 1863. Mr. NEEB. STADS-BEBlttTEN. li 3t O D Z E T T 9 Ai G voor de gemeente Legden, ingaande Maandag den 28 September 1863. Maximum van den prijs, waar niet boven, maar wel beneden zal mogen worden verkocht, ingevolge art. 205 der Algemeene Policie-verordening vastgesteld den 26 September 1861 Gemeenteblad n°. 17). Het Tarwe brood, beste soort, wegende een nederl. |>ond, op 26 cents. Vijf oneenop13 Hel Franschbrood van een nederl. pondop26 Vijf oneen, op13 Het Huisbak, wegende een nederl. pond, op22 Vijf oneen, op11 Het minste soort of zoogenaamd krop uit den zakvan een nederl. pond, op18 Vijf oneen op9 Het Roggebrood, van zuivere rogge gebakken, wegende drie nederl. pondenop32 Een jtond vijf oneen, oji16 Burgemeester en Wethouders van Leyden, D. TIEBOEL S1EGENBEEKBurgemeester. Leyden, 24 September 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Van 17 tot en met 23 September 1S63. BEVALLEN: C. Bennink, D. E. M. Dirkzwager, geb. LaLau.D E. J. Ammcrlaan geb. van der DriftZ. A. B. Snoek Z. A. 11. Kerkvlietgeb. JohaD. A. StokerZ. W. M. van der Reyden geb. Eede, D. M. Pyna- ken, geb. Beurse, Z. J. van der Lof, geb. Kling D. C. de Niegeb. Ver kerk, Z. tweel. J. H. Ballego, geb. Wurster, D. E. J. van Went, geb. Ros. Z. E. A. F. Lares geb. de Jong, Z. C. van Wijk geb. Laven, D. M. van Vliet. geb. Ilamet, Z. J. van Hees. geb. Provoo, D. M. W. Plu, geb. van Es, Z. H. G. Bender, geb. VerboogZ. E. Terdugeb. Erades, D. GETROUWD: H. M. Evers, jm. en M. J. Engels, jd. C. J. van Kelwich wedr. en A. Hagen jd. OVERLEDEN J. Blansjaar, D.2 j. en 5 m. W. F. van den Broek, 24 j. J. A. Zoet, Z., ruim 6 m. J. C. M. van Teylingen 15 j. Lena Plantfe- ber, 39j. C. Bronsgeest, geb. Sierag, 70j. H. Kruit, Z., 11 w. E. van Dijk D.3 m. D. J. VersluisD.bijna 4 m. M. FlippoD.5 j. MEKKMEIH». AMSTERDAM, 21 September. Door den kerkeraad der Ned. herv. ge meente is tot predikant alhier beroepen d'. F. C. A. Pantekoek, te Schiedam. Met hem stonden op het drietal dd. Franckei;, te Rotterdam, en ter Haar, te Nijmegen. AHAWEilOE-IViEIIW». PROMOTIE AAN DE UTRECHTSGUE HOOGESCHOOL. Den 23slen September de heer C. P. H. Winkel, van 's Gravenhagein de regten, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: De Raad van Nederlandsch Indië. Aan het Bureau dezer Courant is ten behoeve van den 11-jarigen knaap, aan wien Zalurdag II. in de fabriek van de lilt. Ably üudendorp en C°. een zoo ernstig ongeluk is overkomen (zie ons voorlaatste nommer), ontvangen: van een ongenoemde ƒ1van de fam. D. 4 coupons, ad ƒ1.23), te zamen 4.94; van N. N. 1van W. S. 1van een ongenoemde voor de ouders van den ongelukkigcn jongeling 1. ADVEKTENT1EN. Ondertrouwd Leyden 24 September 1863. G. J. dc 111 EU J. A. MISPELBLOM BEIJER. Ondertrouwd: LEENDERT SCHOUTEN H'. Z". ber. Pred. te Apeldoorn en bet Loolaatst Pred. te Veenendaal Leiden 24 September 1863. en Receptie: Dingsdag 29 September. ELISABETH JACOMINA COUVÉE. Getrouwd: Leiden, 23 September 1863. Dr. C. J. van KETW1CH Pred'. te Schoonhoven, Wed', van M. J. P. van Hengel, en A. HAGEN. Getrouwd: F. II. van KEMPEN 's Gravenhage 23 September 1863. M. W. J. van HOI TEM A. Bevallen van een welgeschajieu Zoon UENRIETTE GEERTRU1DA VERBOOG, geliefde Echtgenoot van Leyden, 23 September 1863. C. C. BEN DER. Te Woubrugge is op den 21sttn September 1863, ten huize van haren Neef, den Heer Mr. P. J. J. LINCKERS, in den ouderdom van 71 jaren overleden, Mejufvrouw ELISABETH CORNELIA GERARDA LINCKERS. Voor de belangstelling, bij de geboorte van ons jongste kind ondervonden betuigen wij hartelijk dank. J. A. RODBARD Leiden, 24 September 1863. J. E. RODBARD, Muller.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3