B(J,TEn[LAN|)SCHE Bij den minister van finantiën is ontvangen eene som van 10.80, door een onbekende onder hel postmerk Leyden ten behoeve van liet rijk ingezonden. Heden namiddag ten half zes ure heeft de koning bij zich ontvangen de commissie van de tweede kamer der staten-generaalbelast met de aan bieding eener lijst van drie kandidaten voor het voorzitterschap der kamer gedurende het tegenwoordig zittingjaar. De koning zal zich onverwijld met het doen eener kenze bezig houden. Men verzekert reeds dal mr. G. C. J. van Keenen wederom tot voorzitter is benoemd. Z. K. H. prins Fredcrik zal zich morgen naar Duitschland begeven. De minister van binnenl. zaken, de heer Thorbecke, heeft gisteren en heden aan de leden van de tweede kamer een diner aangeboden. Tot pastoor van de St. Jakobskerk alhier is, in plaats van wijlen den heer J. J. Siegfried, benoemd de heer J. C. Knoors, thans pastoor te Vel- zenwelke heer geriiituen tijd vroeger alhier als kapellaan heeft gestaan. Hij zal in het begin van October aanst. zijn dienstwerk aanvaarden. lil de zitting van den gemeenteraad van eergisteren is ingekomen eene uiissive van hh. curatoren van het gymnasiumhoudende aanbeveling ter benoeming van een bulpleeraar. Daarop zijn geplaatst de hh. Bellaar Spruyl, pliil. nat. cand. Ie Utrecht, en W. Gleuus, pliil. nat. cand. en lecraar aan het gymnasium te Utrecht. Door den raad is op hel verzoek van den lieer Valois, lot liet erlangen van een subsidie voor liet nationaal tooneel, over eenkomstig het prae-advies van burg. en wetli., met 18 legen 10 stemmen, afwijzend beschikt. In de zitting van de eerste kamer van gisteren werd medegedeeld dat de afdcelingen hebben verkozen: tol voorzitters, de hh. Schimmelpenninck van der Oije, Cost Jordens, van Nispen van Panncrden en van der Ondermeu- len; tol onder-voorzitters, de lib. van SwinderenSassen, van der Heim van Duyvendijke en Taets van Amerongen; tot leden der commissie voor hel ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede, de hh. van Swin deren, van Eysinga, van der Heim van Duyvendijke en van der Oudermeulen. Ingekomen was eene missive van den heer A. Hartevelt Jz.lid der ka mer, voor de prov. Ziiidbollanddie daarin te kennen geeft, dat, hoezeer hij op Imogen prijs stelt lid van deze vergadering te zijn, hij echter ook gevoelt de pligten die op heui rustin; dat hij zijn 71-jarigen leeftijd inge treden, dan ook vermeent, zijne betrekking neder te moeten leggeu; dat hij uit dien hoofde bedankt voor de bewijzen van vriendschap, die hij heeft mogen ondervinden en zich voortdurend daarin aanbeveelt enz. De commissie van redactie voor het adres van antwoord bragt haar ont werp ter tafel, dal onmiddelijk naar de afdeelingen tot onderzoek werd verzonden. De openbare zitting is toen tol des namiddags ten half vier ure geschorst. De commissie van redactie van het adres van antwoord heeft haar ontwerp, gewijzigd naar de in de afdeelingen gemaakte aanmerkingen, ingediend, waarop besloten werd, de beraadslagingen over dat ontwerp op den volgen den dag te houden. Hel onlwerp-adres van antwoord op de troonrede luidt als volgt Sire De eerste kamer verheugt zich over de gunstige mededeelingendie Uwe Majesteit aan de stalen-gcneraal heeft gegeven omtrent de aangelegenheden van hel vaderland. Zij waardeert de vriendschappelijke betrekkingen met andere mogendheden en de goede verstandhouding met België, door de on langs geslotene iraciaten bevorderd. Aangenaam is haar Uwer Majestcils verzekering dat, zoo in het moeder land als in de orerzeesche bezittingen, zee- en landmagl loffelijk aan hare roeping beantwoorden. Gaarne zal de kamer al hare zorg besteden aan tiet onderzoek eener nieuwe regeling der schutterijen, die tot versterking van de weerbaarheid des lands noodzakelijk is te achten. Wij vertrouwen dat de aanleg van spoorwegen op Java en de vrijver klaring der negerbevolking in onze West Indische bezittingen heilzame ge volgen zullen hebben Aan de voordraaien tot regeling van het beheer en de verantwoording der Indische geldmiddelen en lol vaststelling der regle menten op het beleid der regering in Wesl-lndië, zullen wij onze bijzondere aandacht wijden. Uwe Majesteit zal ons bereid vinden ook de andere aangekondigde voor dragten niet naauwgezetheid Ie onderzoeken. Moge de arbeid, die tot voorbereiding der uitvoering van de wel op liet middelbaar onderwijs wordt verrigttot nuttige uitkomsten leiden. Met genoegen vernemen wij van U, Sire, dat de landbouw zich in het algemeen over eene ruime opbrengst schijnt te mogen verheugen en dat de uitkomsten der visselierijen in menig opzigt bevredigend zijn. Wij verblijden ons in den vooruitgang van onze nijverheid en stellen hoogen prijs op eene doeltreffende uitbreiding van werken van algemeen nut. De staatsspoorwegwerkeu vorderen krachtige inspanning. Moge de natie daarvan, zoo ras mogelijk, de gewenschle vruchten plukken. Met belangstelling zien wij de gewigtige wetsvoordragten te gemoet, die strekken moeten om de nieuwe regierlijke inrigling te vollooijen en in werking te kunnen brengen. Wij waarderen de verzekering dat de toestand van 's rijks geldmiddelen zoo gunstig blijft dat, ondanks verhoogde uitgaven voor den aanleg der staatsspoorwegen, met schulddelging zal kunnen worden voortgegaan. Uwe Majesteit heeft de indiening van onderscheidene wels-ontwerpen loc gezegd, betreffende eene geleidelijke herziening van ons belastingwezen; ook zullen wij deze met zorg overwegen. Ons wachten alzoo vele en belangrijke werkzaamheden. Moge de uit slag, onder Gods zegen, dienstbaar zijn aan den luister van Uwer Majesleits regering en aan de welvaart van hel dierbaar vaderland. In de zitting van heden is liet adres, na eenige beraadslaging, met al- gemeene (26) stemmen aangenomenwaarna de vergadering lot nadere bijeeuroeping is gescheiden. Ingevolge art. 89 der kieswetzullen de prov. stalen van Zuidholland binnén 30 dagen buitengewoon worden bijeengeroepen tol liet benoemen van een lid der eerste kamer, in de plaats van den heer A. Hartevelt Jz.die zijn ontslag genomen heeft. ËNGKLAK E». LONDEN. 22 September. De heer Mason, commissaris van de regering der zuidelijke staten van N.-Amerika hier te lande, heeft aan lórd Bussell schriftelijk medegedeeld dat hij uit Richmond bevel van zijne regering heeft ontvangen om Engeland te verlaten. Naar men verneemt, gaat hij te Parijs verblijf houden. Vrijdag II. zijn 400 landverhuizers, meestal werktuigkundigen en land bouwers, naa1' Niettw-Z eland vertrokken. De beriglen uit de fabriek-districlenover de vorige week, luiden niet ongunstig. Beriglen uit New-York van 12 Sept. bevatten het volgende: De Tri bune verwacht eene aanvallende beweging van het leger der zuidelijken in Virginië, onder bevel van den generaal Lee. Het handelsverkeer van New- Orleans met Cairo, Sl. Louis en de sleden aan den Boven-Mississippimet Missouri en Ohio, is ontheven van het loezigt der militaire overheid. De opstand der negers op St. Domingo is door de Spaansche overheden in kor ten tijd gedempt. Op den 4dcn Julij, verjaardag van de onafhankelijkheid van N.-Amerika, werd Vicksburg door de zuidelijken aan de noordelijken overgegeven. Gene raal Pembertou, die aldaar het bevel voerde, werd beschuldigd zijn pligt niet te hebben gedaan ja zelfs van verraad. Om zich van dien blaam te zuiveren had hij verzocht voor een raad van onderzoek te regt te staan, hetgeen hem toegestaan werd. Die raad zon te Montgomery in Alabama zitting houden. Op weg derwaarts was Peuiberton hel voorwerp van ver scheidene vijandige inanifeslaliëuen te Salma, een vlek in Alabama, werd hij aangesproken door een officier van een regiment uit Texas, die hem verweet Vicksburg aan de Yankees verkocht te hebben. »Gij zijt een ver rader en niet waard tot het leger der zuidelijken te behooren. Ik veracht u als een lafaardgeneraal Pembertousprak de officier. «Gij zijt een lage lasteraar, en ik zal uwen lasterlijken hoon straffen zooals hij het ver dient," hernam Peuiberton, en woedend greep hij zijnen revolver. Doch alvorens hij den tijd had los te branden, had de officier zijne pistool vlak op zijne borst afgeschoten. Doodelijk gekwetst, gaf generaal Pembertou den geest, na eenige onzamenhaiigende woorden te hebben geuit. PKANkKIJ H. PARIJS, 22 September. De meeste dagbladen zien in het antwoord van vorst Gortsehakoff op de nota's der mogendheden eene beleediging zoowel voor Frankrijk als voor Engeland en Oostenrijk, en vinden de taal van den vorst hooghartig en aanmatigend. Zij achten het noodzakelijk dat aan de Polen thans de reg- len van oorlogvoerenden door de mogendheden worden toegekendwaardoor zij veel in kracht zouden winnen. Het Journ. rles Déb. echter meent dat Frankrijk over dat hooghartige ontwoord niet gevoelig mag zijn, daar hel zich in andere omstandigheden wel geregtigd zou achten eene dergelijke taal te voeren. De Engelsche bladen geven mede hunne afkeuring van het ant woord in nadrukkelijke bewoordingen te kennen. De dag van afrekening zal komen, zegt de lUorn. Posten is misschien niet zoo ver af als Rusland meent. Volgens den Times wint Rusland meer en meer tjjd, maar zal Eu ropa in hel voorjaar niet zoo vredelievend zijn als thans. Te Lyon is een afschuwelijke misdaad gepleegd. Zekere Francois Rey, een schoenmaker, die zich dagelijks aan dronkenschap overgaf, heeft zijne vrouw, moeder van 3 kinderen, met zijn schoenmakersmes zeven steken toegebragt, zoodal zij zielloos voor zijne voeten lag. De aanleiding was dat de vrouw 15 centimes had gevraagd om levensmiddelen te konpen. Toen men het lijk vond, ontkende hij de daad niet, maar zeide: ik heb haar vermoord, maar het is de eerste vrouw die ik in mijn leven gedood heb. Uil Chamounix wordt hel volgende gemeldÓp een der verst afgele gen hellingen van de ijsbergen van Buet heeft men een lijk gevonden, dat daar 19 jaren heeft gelegen en zoo goed bewaard is gebleven, dat men het nog herkennen kon. Negentien jaar geleden namelijk vertrok in September een man uit de gemeente Passy, tusschen Sallanches en Chamounix, in bedevaart naar den groolen St. Bernard. Hij bereikte het doel van zijne reis, kwam terug te Monligny, waar hij op de jaarmarkt een stuk lijn waad kocht, en begaf zich vervolgens op weg om over de bergtoppen van Taunersges en Buet zijne woonplaats te bereiken. De man kwam niet ten zijnenl terug. Nu veertien dagen geleden ontdekte een jonge herder in eene der kloven van een ijsberg een menschelijk ligchaamregtuit gestrekt lig gende in zijn doorschijnend graf. Spoedig r.adat deze ontdekking eenige ruchtbaarheid had gekregen dacht men aan den pelgrim van den St.-Bernard die sedert 19 jaren werd terugverwacht. Eenige personen uit de gemeente Passy begaven zich naar de plaats, waar het lijk nog altijd lag, omdat men het er niet over eens kon worden welk gemeentebestuur met de begra fenis moest worden belast. Er was geen twijfel meer mogelijk: het stuk lijnwaad, op de jaarmarkt van Martigny gekocht, lag nog, vrij goed be waard, naast het lijk. Ook de kleederen werden herkend; een zilveren horologie, eenige muntstukken en een mes vond men in de zakken van het vest. Algemeen was men het daaromtrent eens, dal liet gevonden lijk dat van den pelgrim was, die in September 1844 uit Passy was vertrokken. Men vond er niets aan, dat lot vermoedens van eene misdaad kon aanlei ding gevenzoodat aan niets anders kon gedacht worden dan aan een on geluk in die gevaarlijke streek, welke de reiziger waarschijnlijk tol zijn weg gekozen had, enkel met hel doel om het stuk lijnwaad, dat bij voor zijne vrouw had meègebragt, aan de argusoogen der douane te onttrekken. De plaats, waar hel ligchaam gevonden werd, is klaarblijkelijk een eind verder dan de plek waar de man neèrgevallen is; langs de zachte glooijing van den berg is hij voortgeschovenzonder veel schokken of drukking, het geen daaruit blijkbaar is dat het bijna ongeschonden is bewaard gebleven. Nadat de opneming van het lijk op wettelijke wijze was geschied, hielden de bloedverwanten en vrienden van den verongelukte zich bezig met het be ramen van middelen om hel te vervoerenen men oordeelde niets doelma tiger dan dat een bergbewoner hel lijk, aan een draagzeel bevestigd, op zijne schouders nam en er zóó een afstand van omstreeks 16 Ned. mijlen mede doorliep. Na aankomst te Passy werd het gedurende een dag ten toon gesteld, om de algenieene nieuwsgierigheid te bevredigen, en eindelijk op den eerst volgenden Zondag op het kerkhof zijner geboorteplaats met de meest mogelijke plegtigheid ter aarde besteld. I* It II I N S EI BERLIJN, 22 September. De minister van justitie heeft het noodzakelijk geacht ouders en voog den oplettend te maken op de bestaande omstandigheid, dat het aantal ju risten zoo verbazend groot is, dat de meerderheid wellist nimmer geplaatst zal kunnen worden, weshalve hel raadzaam is, dat dergelijke loopbaan door velen wordt verlaten, en niet door anderen, die hunne studiën nog moeten aanvangen wordt gekozen. De beroemde geleerde, Jakob Grimm, die met zijnen vroeger overleden broeder Wilhelm zoo veel voor Duitschlands taal- en letterkunde heeft ge daan, is in 78-jarigen ouderdom overleden, zijn woordenboek der Duilsche taal onvoltooid latende. Naar men uit Laibach meldt is in het gebergte van Carniola zoo veel sneeuw gevallendal een koewachter daaronder bedolven geraakt en dood gevroren is. In die streken van Polen waar de opstand wortel heeft geschoten, staat de toestand des lands bijna gelijk met dien van eene wildernis. Hel graan ligt te rotten op den akker, de dorpen zijn in pttinhoopen veranderd en dit is insgelijks het geval met afzonderlijk staande kasleelen en boeren woningen, welke tegenwoordig dien naam niet meer verdienen. Vee wordt

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2