LEYDSCIIE CO ER A AT. MAANDAG 14 SEPTEMBER. 1803, De Courant wordt Maandag, //'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. VrgTh N". 11 OA E De prijs der Courant is f 'A.per vierendee' jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. KI1VNK1VLANDSGHE BERIGTËN LEYDEN 12 Sepiember. De pleidooijen in zake de algemeene commissie lot liquidatie der wees- en momboirkamers legen de gemeente Lcyden zijn lieden voor de arrondisse- menls-reglbank voortgezet. De lieer mr. Neeb heeft hel tweede deel zijner pleitrede, de juridieke verwering, voorgedragen, en daarmede is de eerste termijn afgeloopen. De zitting, ten 1 ure aangevangen, duurde tol 4 ure. De verdere voortzetting der zaak is bepaald op 17 September, des voormid dags ten 11 ure, alsdan is de heer mr Delprat aan liet woord voor repliek. Wij vestigen de aandacht op den goedkoopen extra-trein voor alle klas sen, welke, blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging aanstaanden Woensdag van 's Hage en Leyden naar Haarlem en Amsterdam zal loopen waardoor ook de reizigers, die gewoon zijn van de l!te en de 2de klasse ge bruik te maken, in de gelegenheid worden gesteld, voor zeer lagen prijs een nitslapje naar de hoofdstad te maken. Bij de vereenigde tirailleur compagniên van het 4de reg. infanterie, al hier in garnizoen, zullen gedurende een jaar de noodige proeven worden genomen met de nieuw-model-geweren en dientengevolge hel kader en de manschappen van gezegde geweren voorzien worden. Gisteren is buiten de Iloogewoerdspoort zekere V., alhier woonachtig, in het water geraakt en verdronken. Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 176 lot 199 personen. Eergisteren, omstreeks 6 ure, zpn op den spoorweg, nabij Piet-Gijzen- brug enkele rijtuigen uit hel spoor geraaktdoordien de trein in botsing kwam met eene koe, die zich op den weg bevond. Dit ongeval heeft alleen cenig oponthoud voor de reizigers veroorzaakt. Op de heden te Valkenburg gehouden paardenmarkt was de aanvoer minder groot dan gewoonlijk; hel getal aanwezige paarden bedroeg nog geen 700. De handel kon mede niet groot genoemd worden. Eenigc wei nige goede paarden werden voor 400 verkocht. De Zaturdag, waarop de markt inviel, was daarvoor niet de gcscliikste dag, daar de Israëlitische kooplieden, die anders vele zaken doen, de markt niet bezochten. Ook het bezoek der markt, als uitspanning, waarvan gewoonlijk veel gebruik wordt gemaakt, was ditmaal gering, daar de anders in feestgewaad gelooide boe rinnen den Zaturdag niet gaarne voor uitgaan bezigen. De eerste commissaris van politie te Leyden heeft de aandacht van de hoofden van politie in de gemeenten gevestigd op de personen van Mar cus van der Sluis en Johannes de Vries, kooplieden, beiden wonende te Rotterdam, die, in de gemeente Leyden, galvanisch-vergulde voor gouden voorwerpenin de verw verbrande voor deugdelijke manufacturen en la kens, en katoen of zoogenaamd graslinnen voor echt linnen hadden ver kocht, doch welk bedrog bij tijds ontdekt en verijdeld werd. Om dien bedricgelijken handel te bevorderengaf een der genoemde personen zicli uit voor vreemdeling, wien de Nederlandsclie taal onbekend was, terwijl de ander hem als tolk diende en lol koopen aanspoorde. [Pol. Dl Door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam is uit Londen liet berigl ontvangen, dat op Zaturdag den 295le" Aug. jl.door Sigmund DitricbsleinOosienrijksch onderdaan, te Londen de hieronder vermelde Engelsche bankbillet ten zijn ontvreemd, als: van 500 n°. 92957 en 929,"8 van 200 n». 85128 lot 85132 en 84954; van 100 n». 42035 lot 42654, 42685 tot 42696; van 50 n°. 88309 tot 88347; van 20 n°. 22451 tot 22500 en 19109. Genoemde Sigmund Dilrichstein is Londen ontvlugl met zijne vrouw en zijn zoon, oud ongeveer 3 jaren; den 30sten Aug. jl. zijn zij te Calais aangekomen. Die aanwjjzingen geeft, welke tot aanhou ding van meergcmelden Dilrichstein zullen leiden en de bankbilletlen zullen doen herkrijgen, zal eene belooning van 20000 fr. ontvangen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal op Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Sedert eenigen tijd werd op de Badhoeve te Haarlemmermeer gezien eene witte zwaluw. Op verzoek van den directeur van het museum van na tuurlijke historie te Leydenwerd zij den 7de° September II. gescholen door Pieler Smit, in twee schoten. Het beestje is op den rug getroffen en aan gemelden directeur verzonden. (Hbl.) De Tijd meldt, dat pater Jozef Plnym, van de congregatie der Passio- nisten, vroeger professor aan het seminarie te Warmond en later regent van het seminarie llageveld, door paus Pius IX benoemd is tot bisschop van Nicopolis i. p. i., apostolisch vicaris van Bulgarije en administrator van Wallachije. Mgr. Pluym zal voor zjjn vertrek naar Rome, werwaarts bij ontboden is om er de bisschoppelijke wijding te ontvangen, voor eenige wei nige dagen Holland bezoeken. Men verneemt dal liet Z. M. heeft behaagd de doodstraf, door het hof van Gelderland aan Grietje Wilbrink, vroeger huisvrouw van Albert Beek man, ter zake van vergiftiging van haren man opgelegd, te verwisselen in eene tuchthuisstraf van 20 jaren. Woensdag II. is te Delft de jaarlijksche algemeene vergadering gebon den van de evangelische maatschappij. Op den vorigen avond hadden de leden en begunstigers der maatschappij en vele belangstellenden zich veree- nigd in de Oude kerk. Ds. Zaalberg, van 's Gravenliagehield bij die ge legenheid eene rede naar aanleiding van Joh. IV: 1—29. Te Gouda hoorde men gisteren nacht omstreeks 1 ure verschillende schoten vallenzonder dat men daarvan de reden wist. Op een door de politie ingesteld onderzoek bleek dal een schildwacht, die op post stond aan de infirmerie aldaar, zijn geweer bij herhaling had geladen met de bij zich hebbende scherpe patronen, en had afgeschoten, terwijl hij zelfs de politie ambtenaren dreigde met zijn op nieuw geladen geweer. Na veel moeite mogt liet eindelijk gelukken den soldaat, die vermoedelijk aan krankzinnig heid iydlmagtig te worden. Zijr. geweer was nog met 3 kogels geladen. Te Schiedam is eergisteren een brouwersknecht in de branderij van den heer den Draak in het zoogenaamde beste val gestikt; alle pogingen om hem er uit te halen waren vergeefse!); de personen, die daartoe in het vat wilden nederdalen, keerden half bedwelmd terug. Door den gemeenteraad van Dordrecht is besloten tot ophefling van de tweede afdeeling van hel gymnasium, en in beginsel uitgemaakt, dat eene rijks-burgerschool zal worden aangevraagd, waartoe B. en W. in eene volgende zitting een bepaald voorstel zullen doen. Uit Apeldoorn meldt men dat eergisteren aldaar een zwaar onweder heeft gewoed. Bij die gelegenheid is eene vrouwdie langs de vaart naar hel dorp ginghetzij door den schrik of wel door den bliksem getroffen in liet water geraakt en verdronken. Zij was in hoogst zwangeren toe stand en laat een man en twee kinderen achter. Aan de diaconie van de lierv. gemeente te lleino is door wijlen den heer W. Schiphorstlandbouwer onder Raalieeene som van ƒ1000 vermaakt. De heer A. F. Jongstradoor de kiezersvergadering te Dockum aan bevolen voor het lidmaatschap der tweede kamer, heeft in de Pr. Friesche C. bekend gemaakt dat hij de candilatuur niet kon aannemen. Dientengevolge heeft de kiezersvergadering thans aanbevolen den heer mr. P. A. S. van Lim burg Brouwer, te 's Gravenliage. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat de conducteur der diligence van daar op Utrecht, een lal van ingezetenen uit die stad, een effectenhandelaar enz. voor den regler-commissarisiu de zaak van den diefstal en moordaanslag op den aartsbisschop, getuigenis der waarheid hebben afgelegd. De beschul digde van Veen moet iu der tijd in alle slilte een reisje naar Utrecht ge maakt hebben, en liet zou niet onmogelijk zijn dat de ontvreemde effecten enz. daar in veiligheid zijn gebragt. De beschuldigde werd telkens met el- ken getuige geconfontreerd en moet door allen herkend zijn. De conducteur was, naar men zegt, niet een der minste getuigen en het geheel moet we der veel lol opheldering hebben bjjgebragt. 's GRAVENIIAGE, 12 September. Door Z. M. zijn benoemd: lot kan ton reg ter te Loencn jh'. mr. J. B. Slrick van Linschotcn, thans griffier bij hel kanlongeregt te Amersfoort; tot griffier bij liet kanlongeregt te Kampen de heer uir. L. F. Ballot, thans griffier bij het kanlongeregt te Ootmarsumlol notaris te Teteringen de heer J. A. J. de Roy van Zuydewijn, cand.-notaris te Breda. Tot burgemeester zijn benoemd: te Sl. Philipsland de her J. W. del Campo, genaamd Camp; te Lensden en Sloutenbnrg de heer mr. F. L. baron van Ilardenbroek van Lockhorsten te Eersel de lieer A. I. Hoebcns. Aan den heer J. Z. Mazel, laatst secretaris-generaal by hel dep. van buiten), zaken, is een pensioen verleend van 3400. Men verneemt dat Z. K. H. prins Frcderik legen den 18d™ dezer we der naar Pruissen zal vertrekken, en wel naar het slot Schildau, bij Hirscli- bergwaarheen zich HH. KK. IIII. prinses Frederik en prinses Marie weldra zullen begeventia eenige dagen te Potsdam te hebben doorgebragt. Z. M. Dom Ferdinand van Portugal heeft heden morgen deze residen tie verlaten en zich naar Brussel begeven. De minister van buitenl. zaken heeft heden de residentie vei laten. De tentoonstelling van metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen in de leekenakademie alhier werd eergisteren door meer dan 700 personen be zocht. Zij trekt steeds meer en meer de aandacht, en is die ook allezir.s waardig. De tentoonstelling is nu verlengd tot den 21sten dezer. De ver loting is dientengevolge, in plaats van den 16den, op den 23steD September vastgesteld, liet getal loten, op 4000 bepaald, is vermeerderd moeten wor den en dientengevolge zijn er op nieuw prachtige voorwerpen aangekocht. Heden zal de tentoonstelling door Z. K. tl. prins Frederik bezocht worden.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1