standiglieirl ontstond brand in eenc katoenfabriek, waar een 40-tal vrouwen werkzaam was. Alle uitgangen door de vlammen afgesneden zijnde, spron gen de arbeidsters uil de ramen, ten gevolge waarvan verscheiden gedood en de overigen in meerdere of mindere mate gekwetst werden een der meisjes bleef bij hel uitspringen aan hare rokken hangen en werd zoo lang door het vuur geblakerdlot dat de kleederen verbrand waren en zij dood nederstortte. FBAIVKRIJH. PARIJS, 8 September. Omtrent de onderhandelingen betrekkelijk Polen en de onderlinge betrek king der groole mogendheden is alhier in den laalslen lijd niets met zeker heid bekend geworden. Alle aldaar omloopende geruchten stemmen echter in één punt overeen, namelijk dat de Poolsche opstand thans minder dan ooit hopen mag op afdoende ondersteuning van eenige mogendheid. Le Pays beweert djt de verstandhouding tusschen Frankrijk, Engeland en Oostenrijk niet gestoord is, maar ook dat er eenige eenstemmigheid is gekomen tusschen Frankrijk, Rusland en Pruissendie slechts leiden kan lot eene voldoende oplossing van het Poolsche vraagstuk. Hel Jonrn. de St. Pél. wcderspreckl de beriglen der buitenlandsche dag bladen, volgens welke Rusland lot andere inzigten betredende de Poolsche en de Duitsclie zaken zou gekomen zijn. Sprekende van de vermeende her vormingen van radicalen aard en van de nieuwe bondgenootschappen, waartoe Rusland zou overgaan, zegt het genoemde blad, dat de daaruit afgeleide gevolgtrekkingen even valsch zijn als die berigten zelve, en vervolgt nage noeg aldus: l)e keizer acht in Polen het herstel der openbare orde zijnen eersten pligi, daar het niet mogelijk is iels duurzaams le bouwen op een terrein, hetwelk door de revolutionaire harlstogten en de parlQ van regering loosheid aanhoudend omgewoeld wordt. Uit Savoije verneemt men het volgende verschrikkelijke voorval. Pierre Raymond, herbergier en gemeenlebode in de stad Bozel, verkeerde sedert geruimen tijd in geldverlegenheid, en als een gevolg daarvan, lag hij nog al dikwijls overhoop met zijne jonge vrouw. Den 27'"" Augustus ontving hij twee tonnetjes buskruid, met welker verder transport hij belast was. Reeds des middags vertelde hij aan zijne gasten in de gelagkamer, dat hij met zijn huis in de lucht zou springen; men hield dit echter voor geksche ren en had weinig vermoeden, dat liet vreeselijke ernst zou worden. Vroeg in den vólgenden morgen werd de gcheele bevolking van het stadje door eene geweldige ontploffing uit den slaap gewekt. Hel huisje van Raymond was werkelijk in de lucht gesprongenonder de rookende puinhoopen vond men 6 lijken: Raymond zelf, zijne 23-jarige vrouw, zijn 6-jarig kind, de dienstmeid van het gezin en twee daglooners waren de slagtoffers geworden van deze gruwelijke daad. De vensters van de in de nabijheid staande hui zen werden verbrijzeld. Dit Algerië wordt gemeld, dat het land er door zware branden ge teisterd wordt. Geheele bosschcn zijn door de vlammen vernield. Men be schuldigt de Arabieren van brandstichting, ten gevolge van verkeerd begre pen eigenbelang. Het besluit betreffende den eigendom in Algerië bepaalt namelijk, dat al wat boscli is den staat toebehoort, terwijl al het overige onder de inlanders zal worden verdeeld. Door nu de bosschen te verbran den, gelooven de Arabieren dal hun aandeel in den eigendom van hel land grooler zal worden, P Et CISSEN- BERLIJN, 8 September. De leden van hel internationaal congres «oor statistiek zijn door den koning ten gehoore toegelaten. Z. M. verklaarde een levendig belang in de werkzaamheden van hel congres te stellen. De Russische grootvorst Coustautijn en zijne gemalin zijn hier aange komen en hebben hun intrek genomen in het palcis van liet Russische ge zantschap. Zij zullen bezoeken brengen aan de boven van Altenburg en Hanover. De groothertog van Saksen-Weimar beeft bij zijne terugkomst uit Frankfort eene feestelijke ontvangst van wege de bevolking van Eisenach van de hand gewezen, zeggende dat het uiterst voorbarig zou zijn thans reeds feest te vierenzelfs in hel voorzeker door allen vurig gewenschte ge val dat de vereeniging te Frankfort goede vruchten voor bel groote vader land en voor het land hunner inwoning mogt dragen. Omtrent deu slaat van zaken in Polen meldt men dat hel naderend einde van den zomer en de noodzakelijkheid om vóór den winter den op stand zoo mogelijk le onderdrukken of, wal de Polen belref!eeltig be slissend voordeel te behalen, ten gevolge heelt dat zoowel de Russische regering als de partij der revolutie alle krachten inspant. In den laatsten tijd zijn van Warschau naar alle kamen, maar vooral naar hel Ijublinschc, Podlachië en de districten van Pulliisk en Radom sterke militaire afdee- lingen vertrokken. Ook aan de grenzen van Podolifi moeten de Russen zeer aanzienlijke strijdkrachten verzamelen. Naar het zeggen van Russische officieren zoude aldaar binnen kort een corps van 18000 man vereenigd zijn. Tot nog toe staan aldaar 8000 man met 80 stukkeu geschut. Daarentegen wordt van de zijde der opstandelingen de gedwongen recrulering met kracht doorgezet. Te Pilica zijn, volgens beriglen uit Lemberg, 30 jonge lieden met geweld opgeligt om in de gelederen der opstandelingen te worden in gelijfd. Dezelfde berigten melden, dat de opstandelingen onder Lelewel in het Lublinsche nabij Janow stellingen bezet hebben Daar Russische troe pen in aantogt zijn, zal het aldaar waarschijnlijk spoedig lol eene botsing komen. Voorts wordt nog gemeld, dal aan het nationale bewind in Polen eene nationale conventie of geheim parlement is toegevoegd. De Russ. Inv. zegt dat de Poolsche opstand, die in Juntj en Julij scheen te verflaauwen, in Augustus weder aangewakkerd is. en nog op groote schaal aanhoudt. Het blad wijt zulks aan de houding der diplomatie en der buitenlandsche dagbladen, welke de strekking had om den moed der opstandelingen weder op te beuren. Hel nationale bewind van Polen heeft zich in de noodzakelijkheid ge zien om uiterst strenge maatregelen te verordenen tegen de desertie, die in de gelederen der opstandelingen de overhand nam. Het heeft gelast dat al wie het slagveld verliet, voor dal er bevel tol den aftogt was gegeven, on verwijld met den dood zou worden gestraftverder heeft het al de aan voerders gemagtigd om gedurende den strijd een ieder, die zich aan het gevecht trachtte te onttrekken, op staanden voet te dooden. Indien de desertie tot geheele afdeelingen oversloeg, zou elke tiende man daarvan met den dood moeten worden gestraft. OOITENK I-I H. Uit Weenen meldt men dat de keizer terstond bij zijne terugkomst in de hoofdstad het besluit heeft genomen om aan de noodlijdende landbouwende bevolking in Hongarije 50,000 mud granen te verdeden als zaaizaad; die gansche voorraad is reeds beschikbaar gesteld. De nood daar te lande heeft eene schrikbarende hoogte bereikt. In hel Oostenrijksche kamp bij Bruck aan de Leitha is op den 1,,CD dezer een vreesselijk ongeluk gebeurd; door toeval ontplofte eene groote hoeveelheid buskruid in de tent van een officier, die verscheidene andere officieren bij zich te gast had. Reeds zijn eenige hunner aan de gevolgen der bekomen wonden overleden. Een drietal bedienden heeft insgelijks bij die gelegenheid zoo zware brandwonden ontvangen, dat naar men vreest geen hunner er van zal herstellen. OOST-IN DIE. BATAVIA, 27 Julij. Uit Banjermassing wordt gemeld dat weder onderscheidene hoofden zich onderworpen hebben. In de Benoea Ampal was nog eene bende mui- lelingen aanwezigwaartegen eene afdeeling van 60 man was afgezonderf. Aan den luit. Blok was het gelukt de verblijfplaats van het opperhoofd Kar- ianegara en mindere hoofden te overvallen en stormenderhand in te neoien, waarbij aan de onzen eene aanzienlijke buit in handen viel. Blijkens een berigl van den resident van Kadoe is sedert eenige dagen de berg Merapi sterk aan het werken, Eene zware rookkolom, nu en dan vermengd met vlammen en vonken, stjjgt uil den krater opwaarts. Men vreest voor eene uitbarsting. Tot op 2 a 3 palen afslands van den krater dreunt en schudt de grond. De bevolking van de naaste dessa's heeft zich met haar vee en hare goederen naar elders begeven. Het Pasoer. t\. en ddv. BI. deelt het volgende verhaal mede van amok op de suikerfabriek A. S.te Gempol, onder Bangil, op 13 Julij II.: Dien morgen om 8 ure, verscheen op het kantoor der fabriek iemand ge wapend met een sabelen zeide tegen de daar aanwezige employés B. en I).gij moet den molen sluiten, waarop B. hem antwoordde wat minder brutaal le zijn, en hem vroeg wie zjjt gij!" Hierop trok die persoon den sabel en dreigde de employés daarmede te houwen. Zijgeen anderen uit weg ziende, vlugtten naar de voorgalerij (alwaar de vrouw en de kinderen van den fabriekant zaten) en werden door den gewapende gevolgd. Een der employés D. roept: «mevrouw, amok! amok!" waarop allen vloden. Mevrouw, met het jongste dochtertje onder den arm naar de binnengalerQ willende vluglen, op het oogenblik dat zij den man met den blanken sabel in' de hand op 6 passen afslands voor zich ziet staan, doet met het kind een geduchten val. Gelukkig doet zij den val bij den ingang der binnenga- lerrjwaarop een der bedienden toeschiet en de deuren sluitde amokma- kcr, zijn voornemen haar lot zijn slagtoffer te maken verijdeld ziende, vervolgt op nieuw den heer D.steeds dreigende hem te vermoorden. De fabriekant, die in den tuin wandelde, kwam op het vreeseltjk alarm, het luiden der klok en het schreeuwen amok, amok! aanloopen; hij roept dat men hem zijn revolver uit hel venster zijner slaapkamer zal aangeven en hiermede achter de woning der fabriek komende, ziet hij den heer D. loopen met een man achter zich, gewapend met een blanken sabel. Den kende dat dit iemand was die insgelijks aan de fabriek was verbonden, vraagt hij den heer D waar is de amokmaker? die hem toeroept: «deze, mijnheer! achter mij," welke persoon reeds op znlken korten afstand bij den fabriekant wasdat hijom hem le ontkomen een sprong deed over een lick bloempotten enz. De amokmaker doel met den sabel een slag naar hem, maar utist zijn doel. De fabrikant struikelde. D dit ziende, wil Item ter hulp kotr.cn, denkende dal zijn clicf gewond was, doch werd dooi den amokmaker nogmaals achtervolgd. De fabriekantopgestaan zijnde en ziende dal heiden als het ware het pakhuis der fabriek invlogen, hoe gebrekkig hij ook loopen kon, van de pijn ver oorzaakt door den val, begaf zich insgelijks daarheen om D. ter hulp te komen, die ongewapend was, en alzoo bet onderspit zou moeten delven. Daar gekomen ziel bij op 30 passen afslands van zich den amokmaker, roept hem toe «leg neer, leg neer uw wapen," doch krijgt ten antwoord, «ik zal je allen vermoorden," en toen hij reeds op 20 passen genaderd was, lost de fabriekant zijn revolver en brengt den amokmaker een schot toe, boven het voorhoofd ter [linkerzijde, waarop hij een oogenblik terug deinsde Niettemin kwam hij andermaal met den opgeheven sabel op den fabriekant aanloopen. Geene uitkomst ziende, wacht hij hem op, en op het oogenblik dal de amokmaker meende hem den noodlotiigcn houw toe te brengen, bespringt de fabriekant hem duikende, waardoor de amokmaker struikelde en de fabriekant daardoor het gevest van den sabel op eene ge voelige wijze in den nek kreeg, en onder den amokmaker kwam te vallen. Zoo onder zijne knieën liggende, blijft hijsleeds tegenwoordigheid van geest behouden, en in die oogenblikkendal ieder der omstanders hein als ver loren acht, iosl hij met zijne steeds bloedende hand een tweede schol op den buik van den amokmaker, hetwelk, na later onderzoek, bleek door de dikte van hel dikwijls omwinden van zijne sabook, niet verder dan ander halve!) duim iu den buik te zijn gedrongen. Hierop schoten de geëmployeerden toe, ontzeilen hunnen chef, die, hoe afgemat, nog zeide, toen men uiet lansen en pieken kwam aanloopen om den amokmaker af le maken, «laat af, laat af!" terwijl vijf meiischen nog veel moeite hadden om hein den sabel te ontnemen. Bij later onderzoek is gebleken, dat de persoon nu cn dan aan krankzinnigheid onderhevig is.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2