Kouwenlioven en van Lier, met de daaraan grenzende pakhuizen en paar denstal, afgebrand; het aan de andere zijde staande woonhuis is door de ijverige pogingen der spoedig toegesnelde brandweer bewaard gebleven. Be halve die gebouwen zijn er nog aanzienlijke partijen granen, rijst enz. ver brand of zwaar beschadigd, zoodat de schade zeer aanzienlijk is. De gemeenteraad van Schiedam heeft eene som van 4000 toegestaan, ter viering van den gedenkdag van Nederlands herstel. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat Jan van Veen, huisknecht van den aartsbisschop Zwysen, voor den reglercommissaris iedere deelneming aan den moordaanslag en aan den diefstal, bij die gelegenheid gepleegd, bljjft ontkennen, in weèrwil dal er zware vermoedens op hem rusten. De justitie heeft op nieuw een onderzoek op den huize Gerra ingesteld. In de buurschap Oosterwijk gemeente Zelhemis den 3den dezer, ten gevolge van een on wederafgebrand een huisje, toebehoorende aan en bewoond door den arbeider Zaalmiukzijne vrouw en vier nog jeugdige kinderen. Terwijl gemelde Zaalmink bezig was op te slaan werd hij door den bliksem getroffen, waarna het zijne vrouw met levensgevaar gelukte haren man, die bewusteloos was, en hare vier kinderen te redden, door eerslgenoemden uit de brandende woning als het ware te slependrie der kinderen uil een raam te werpen en vervolgens het jongste, vier maanden oud, uit de wieg te halen. Het verlies voor deze menschen is zeer groot, daar noch het huis noch de inboedel was verzekerd, en daarenboven nog een kalf en twee geilen in den brand zijn omgekomen. (Arnh. Cour.) '8 GRAVENHAGE. 8 September. Naar men verneemt heeft Z. SI. de koning Z. K. H. prins Amedeus van Savoye benoemd tol grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Door Z. SI. is benoemd tol burgemeester te Egmond Binnen heer S. C. S. Holland; le Heemstede de heer C. van Lennep; le Ransdorp de heer J. Dekker; te Bunnik de heer mr. IJ. J. II. de Koek; te Driebergen de heer A. J. U. baron van Wassenaer Catwijk; le Harmeien de heer J. C. de Uruyn; te Hoogland de heer A. Smitl; te Houten de heer S. van Raven; te Kamerik de heer A. van Loon; te Leersum de heer C. Farret; te Lin- scholen de heer G. van Damte Slaarsscn de heer jh'. mr. J. Iluydecopcr van Jlaarsseveente Polsbroek de heer J. Lemstra van Buma, te Willige Langerak de heer S. J. van Nooten, en te Wilnis de heer J. G. de Voogt. Z. SI. heeft goedgevonden den generaal-majoor J. W. Gruneboseh eervol ontslag te verleenen als lid van het hoog militair geregtshof, onder toekenning van pensioen ten bedrage van ƒ2400 eu den rang van luitenant- generaal, en als zoodanig le benoemen den generaal-majoor W. H. Door man, directeur in de lsle artillerie-directie.j Z. SI. de koning wordt den 15den van zijne builenlandsche reis alhier terug verwacht. Z. SI. zal, naar men verneemt, nog de wedrennen, die te Frankfort zullen plaats hebben, bijwonen. Z. K. H. de prins van Oranje is naar Venlo vertrokken, ten einde, als inspecteur-generaal over hel wapen der cavalerieeene inspectie te hou den over het reg. dragonders aldaar, van waar Z. K. H. de overige rego- menlen dragonders zal gaan inspecteren. Z. K. H. prins Frederik is heden van zijne builenlandsche reis op het huis de Paauw aangekomen. Z. SI. Dom Firdinand van Potugalvader van den regerenden koning van dat rijk, zal morgen middag in de residentie aankomen. Volgens de toezegging, door den minister van koloniën gedaan, is door hem de wel tot uitvoering van art. 60 van de grondwet, regelende hel beheer en de verantwoording der koloniale geldmiddelen, aan de tweede kamer ingezonden. Dal wets-ontwerp zal dus onmiddellijk bij de opening der aanstaande zitting worden ingediend. De verwachting, die men van den tweeden dag van het nationale moziekfeest had opgevat, is niet beschaamd geworden, liet programma is op eene hoogst verdienstelijke wijze ten uitvoer gebragt. De heer Warnols bragt hel publiek, door het zingen van de kerk-aria van Stradellaopnieuw in verrukking. Na hel uitvoeren van den psalm van den heer Lttbcck, werd dezen door mej. Frosscliart, namens het koor, eene lauwerkrans aangeboden, terwijl na den afloop van het geheel den heer Nicolaï, namens de heereu en dames van het koor, bij monde van den heer Simonis, dank werd gebragt voor zijne ijverige en welgeslaagde hemoeijingen en hem als aandenken een met zilver gemonteerde dirigeerstok werd aangeboden. Een daverend applaudissement bekrachtigde deze hulde. De tentoonstelling van metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen alhier is in de afgeloopen week druk hczocht. Zondag II. kwamen meer dan 1500 personen haar bezoeken. Zij bljift lot aanstaanden Slaandag ge opend. De sluiting is legen dien dag onherroepelijk bepaald. Tegen het, voor de Nederlandsche kunst ongunstig advies, aan den minister van binnenl. zaken door de jury over de jongste tentoonstelling van schilderijen alhier uit gebragt, is aan genoemden minister een protest inge zonden, door 165 Nederlandsche kunstbeoefenaars onderteekend. Uit een bevorens opgemaakt drietal heeft de kerkeraad der Waalschc hervormde gemeente alhier tot herder en leeraar beroepen den heer E. Ilochedieiipred. bij de Waalsche gemeente te Delft. Gisteren heeft ten raadhuize de openbare verpachting plaats gehad van den lol op den ouden Scheveningschen straatweg, voor den lijd van twee jaar en zeven maanden, ingaande 1°. October 1863 en eindigende 1 Mei 1866. Deze verpachting werd met een trekgeld van 25 ingesteld op de som «an 10,000 en afgemijnd voor 18,500 door den heer L. Kop, alhier, waarna het in bod gesteld is op 25,000 met het gebodene er ouder begrepen, en alsloen door den heer W. A. Vletter, te Pijnacker, voor de som van 19,450 is afgemijnd. Aanstaanden Vrijdag zal het garnizoen der residentie en het Je en 2C bataillon van hel 4de reg. infanterie, van Delft en Leydenzich van hier naar de vlakte van Waalsdorp begeven, om onder bevel van den generaal- majoor Wilbreuninck groote manoeuvres uit tc voeren. Den 15CD, 18"1 en 23en dezer zal dit insgelijks plaats hebbenen zullen alsdan de manoeuvres in het vuur geschieden. Te Scheveningen is door de pink Neêrlands Koningschipper Kor ving de eerste steurharing aangebragt. De vangst bedroeg 4700 stuks. De prijs was 33 tot 28 het duizend. BU1TKNLANDSCBK BERIGTEN. RKGKLAN O. LONDEN. 6 September. De katholieke bisschoppen hier te lande hebben in hunne laatste con ferentie le Dublin besloten de aldaar aanwezige universiteit in zooverre uit te breiden en te voltooijen, als volgens het oorspronkelijk plan vereischt wordten te dien einde een gebouw te stichten hetwelk op ruim 100,000 t zal le staan komen. Die som zal men trachten bijeen te brengen door vrij willige bijdragen in Groot-BrillanniëAmerika en Australië. Donderdag 11. had op den Theems een ernstig ongeval plaats. Hel was laag water, toen de Antwerpsche stoomboot Baron Osymet passagiers en goederen, de rivier kwam opstoomen. Nabij de Commercial-Docks gekomen trachtte de kapitein eene smallere boot le vermijden, die daar in den weg i lag, en slootte zoo doende op een hard voorwerp, waardoor de ijzeren pla ten van zijn vaartuig aan stukken vlogen en de boot lek raakte. Er waren j ongeveer 100 passagiers aan boord die gedurende eenigen tijd in groolen angst verkeerden. Zij werden echter gered door eene stoomboot van Wool wich die juist nabij was. Ook een groot gedeelte van de lading werd ge- j borgendoch de stoomboot zelve is zeer beschadigd. Te Tunbridge Wells is II. Zalurdag een man gevangen genomen, die, ofschoon verklarende de koning van Engeland te zjjn, zich met het vragen van aalmoezen bezig hield. Dc bedelende vorst werd als bedrieger en vage- i bond lot 3 maanden gevangenzetting veroordeeld. Berigten uit New-York van 29 Augustus melden dal de loting aldaar was afgeloopen en den 31"eD te Brooklyn zou beginnen. Waarschijnlijk zouden de zuidelijken Chatlanoga, dat door de noordelijken belegerd wordt, en ook het gebeele oostelijk deel van Tennessee "inruimen. Volgens berigten uil Shanghai had in Japan de burgeroorlog een aan- I vang genomen. De betrekkingen lusschen de regering eu de buitenlanders stonden niet ongunstig. FRANKKIJK. PARIJS, 6 September. De keizer heeft den Mexicaanschen generaal Marqttez benoemd lot com mandeur van het Legioen van Eer. Die generaal heeft zich vroeger bij de liberale partij in Mexico zeer gehaat gemaakt en laatstelijk de operaliën van het Frar.sche leger door een corps inlandsch krijgsvolk ondersteund. liet Mém. dipl. zegt dat Rusland op de nota's der mogendheden zal antwoorden, en dat het in beginsel besloten heeft eene constitutie en pro vinciale instellingen in alle deelcn des rijks toe tc staan. Dit besluit zou reeds ter kennis van de groote mogendheden gebragt zjjn. In den Conslitutionnel leest men het volgende: De builenlandsche dagbladen verspreiden velerlei geruchten van bezwaren die le Weenen zou den zijn opgerezen tegen het aannemen der Mexicaansche kroon door den aartshertog Maximiliaan. Zoo wordt er gesproken van verdeeldheid in de keiz. familie, van tegenkanting der Ooslenrijksche ministers, van familie raden, belegd om te beslissen of de kroon aangenomen of geweigerd zou moeten worden, enz. Dal zijn alles louter verzinsels. Zoo wij wel onder- I rigt zijnzal de aartshertog Maximiliaan aan den wensch van het Mexi- caanschc volk voldoen, in geval het besluit der vergadering van notabelen, gelijk liet zich laat aanzien, door bet Mexicaansche volk wordt bevestigd. Er is sprake van eene Mexicaansche leening van 500 millioen fr., waar van 170 millioen ten goede van Frankrijk komen zouden, wegens gemaakte oorlogskosten. Aanvaardt de aartshertog Maximiliaan de hem aangeboden j kroon, dan zal de bedoelde leening onmiddellijk genegocieerd worden. Vrijdag II. brak er in de straat Charenton een lievige brand uit, die, in eene zagerij begonnen, zoo spoedig toenam, dat weldra het gansche gc- j bouw en de belendende huizen in vlam stonden. Het vuur nam zoo spoedig de overhand, dat dc bewoners, door den rook en hel geknetter der vlam men uil den slaap gewektniet dan met moeite zich konden redden en hun inboedel ten prooi van het vernielend element moesten laten. Door de ijve rige pogingen van de brandweer is de verdere uitbreiding van de brand gestuit. Dezer dagen hebben eenige Engelschen aan den dierentemmer Crockett voor zijn vertrek een afscheids-dlner aangeboden. Voor het aanbod van Crockett om zijne leeuwen, voor wier behoorlijk gedrag hjj borg wilde blijven, hel feest in vrjjheid te doen bijwonen, werd door de Engelsche lieercn bedankt. Blijkens berigten uit Athene, door den Moniteur medegedeeld, mag men den toestand aldaar nog niet gunstig noemen. Op twee uren afstands van die stad was een rijk particulier door struikroovers gevangen genomen en weggevoerd. PRD198EN. BERLIJN, 6 September. Gisteren heeft de minister van binnenl. zaken de zittingen van het statistiek congres in de zaal van het Hoerenhuis geopend. Er zijn 283 leden tegenwoordig. De Elberf. Zeitung, meldt, dal de kroonprins aan de commissie voor hel bovengenoemd congres heeft le kennen gegeven, dal hij lol zijn leedwe- wezen zich verpligt zielom te bedanken voor bet eere-praesidium aan hem opgedragen. Er blijkt duidelijk uil dc gebezigde bewoordingen, dal de ko ning aan zijn zoon heeft verzocht of hem heeft bevolen dat aanbod van de hand te wijzen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2