LEYDSCHE COERAYT. .V. 108. WOENSDAG 9 SEPTEMBER. Wfj 18t>5. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. ItSJ De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nummers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERHiTEN LEYDEN, 8 September. Bij besluit van 3 Scplember heeft Z. M. bij de dienstdoende schutterij al- bier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mp. J. Luzac, als 2de luitenant, en bij die schutterij lot 2den luitenant benoemd P. A. du Buisson de Jonge, thans sergeant a la suite. De pleidooijen in zake de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboir-kamers tegen de gemeente Leyden zijn lieden voor de arrond.-regtbank begonnen. Voor de commissie treedt op de heer mr. G. Delprat, rijks-advocaat, en voor de gemeente de heer mr. H. A. Neeb. Wij zullen later daarop terug komen. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Augustus 1862 en 1863, alsmede van die opbrengst over de eerste acht maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Augustus. Zuivere opbrengst over de eerste 8 maanden. 1862 1863 1862 1863 Q,es\Zgt(bijnpcenten en invoer) Binnenl. Gedistilleerd (idem) lluitenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel) Wijn, Fruit-enKunstwijn(j'd 1540.78 5645.43 256.30 5751.18 981.07; 1419.19 5823.40 11.86 5107 78 1013.32; 14365.31 45897.07; 1790.98; 44963.16 11023.87; 14533.96 49382.83; 1134.83 45034 87;! 12127.57; fl4174.76; /13375.55; fl 18040.40; ƒ122214.07; Het Belgische Journal des Beaux-Arts et de la Littérature levert eene beoordeeling van hetgeen de tentoonstelling van kunstvoortbrengselen te Brussel merkwaardigs aanbiedt. Uil het tweede artikel, voorkomende in n°. 16 van 31 Augustus jl.nemen wij met genoegen het volgende over, betreffende het werk van onzen daarbij genoemden stadgenoot: »Bakker Korff( A. H.). De Zieke van dezen kunstschilder is, ondanks de buitengewone kleinheid, een der meest uitgewerkte en breed behandelde schilderstukken. Vele bevoegde personen aarzelen niet, den heer Bakker Korfl, na Meissonier, te plaatsen aan het hoofd van de boeijende school dier miniatuur-schilders, onder welke Brillouiu, Plessan en Fichel eene welver diende plaats innemen. Dit staal in allen gevalle vast, dat deze kunst schilder, die door geboorte en studie tot de llollandsche school behoort, in zijne Zieke zooveel geest, uitdrukking, houding, licht, natuurlijkheid, fijn gevoel, naauwkeurigheid enjluim heeft ten toon gespreid, dal men zich niet moet verwonderen, wanneer hij van nu af wordt beschouwd als een der slerksten van het Meissonier's zevengesternte. Dit gevoelen is ook het onze en wij houden het daarvoor, dat de heer Bakker Korfl'insgelijks met vrucht hel genre van Henri Monnier heeft bestudeerd, waaraan wij worden her innerd door eene der twee heldinnen van zijn bevallig komisch, dichterlijk tafereel." Wij zjjn verzocht te beriglen dat de verloting van hand- en kunstwer ken onder beheer der Vrouwen-vereeniging tot uitoefening van weldadigheid te Valkenburg, zal zijn op den 10den September, en dat die voorwerpen, in het schoollokaal aldaar, voor ieder ter bezigtiging zijn gesteld op morgen, den 9den dezer. In eene gisteren gehouden vergadering van de plaatselijke commissie tot het oprigien van een nationaal gcdenktecken voor November 1813 enz. te Soeterwoude, is besloten zich te vereenigen met de voorstellen A (ge denknaald te Scheveningcn) en C (nationale ambachtsschool) en daarentegen zich te verklaren tegen het voorstel B (gedenkteeken in het Willemspark te 's Hage). Naar het oordeel der commissie zouden de gelden die men voor de uilvoering van het laatstgenoemde voorstel zou willen bestemmen, kun nen gebruikt worden tol uitbreiding van het plan sub lilt. C. vermeld. Wjjders heeft de commissie besloten om op Woensdag 23 September aanst. eene collecte met opene schalen aan de huizen der ingezetenen te houden, en aan dat voornemen zooveel mogelijk openbaarheid te geven. Uit Voorhout schrijft men ons het volgende: In het nederige Voorhout mogt de waardige schoolonderwijzer, de heer K. van Wassenburg, op den 3deo Sept. II. gedachtenis vieren van 25-jarige ambtsbediening. Reeds in den vroegen morgen wapperden de vlaggenen gaven het seindat Voorhout's ingezetenen het werk van hunnen onderwijzer op prijs stellen, en deelden in de regtmalige vreugde van den jubilaris. Naauwelijks konden de leerlin gen hel uur verbeiden waarop zij hunnen meester tnoglen geluk wenschen en de bewijzen hunner erkentelijkheid aanbieden. Maar niet zoodra was de vreugde, die hun bereid was, genoten, of van alle standen en rangen snel den naar het schoolgebouw om den ecnvoudigen maar harlelijken man te i.oonen dat men met hem feest vierde. In waarheid, de cadeaux, zoo van wege het gemeentebestuur als van de gemeenteleden, zjj spreken van onge veinsde hoogachting voor den mandie sedert het vierde eener eeuw heeft eetracht, in gemoede en steeds vol mur de hoogste belangen der gemeente te behartigen Eere den man, die zich op zulk eene wijze weel te doen hoogachten, eere eene gemeente die verdienste weet te waarderen. Het was eene goede gedachte van het onderwijzers-gezelschapVerlichting ons doel," waarvan Wassenburg sints zoo vele jaren lid is geweest, om zijne maande- lijksche vergadering thans te Voorhout te beleggen. Op Zaturdag 5 Sept. Sept. vereenigden zich al de leden van dal gezelschap met de hh. de Goeje en van der Ven, schoolopzieners, zoo thans als vroeger, ten huize van hun feestvierend medelid. Zigtbaar aangedaan door de tredende toespraak van den waardigen secretaris, den heer van Leeuwen, die namens allen hem zoo gevoelvol geluk wcnschte en een sierlijk aandenken aanboodgaf de ge lukkige man zijn gevoel bloot in een dankwoord aan allen, die hem zooveel deelneming beloonden, maar bovenal in dank aan Hem, die zoo boven bid den en deuken had gezegend. Regl opgeruimd bleef hel gezelschap bij den gullen gastheer lol laat in den middag, waarop allen scheidden met de wel gemeende bede, dal het den Heer moge behagen, Wassenburg lot in lengte van dagen te stellen lot een waardig arbeider in zijnen wijngaard. Uit Utrecht meldt men ons, van 5 Sept., het volgende: De maat schappij ter bevordering van veeartsenijkunde in Nederland, ten vorigen jare door vereeniging van onderscheidene vceartsenijkundige genootschappen in het leven geroepenhield gisteren alhier hare eerste algemeene vergadering. Nadat de volmagten der afgevaardigden waren nagezien en in orde bevon dengaf de voorzitter een kort overzigt van den toestand der maatschappij, waaruit bleek dal de jeugdige vereeniging zich in eene algemeene medewer king en belangstelling mogt verheugen en ook haar fiuautiele toestand niet ongunstig mogt worden genoemd. Als lid van het hoofdbestuur trad af de heer F. C. Hekmeijer; hij werd echter met algemeene stemmen herkozeu. Eenige huishoudelijke zaken cischlen nu de behartiging der vergadering. Na de regeling daarvan ging men over tot de behandeling der bij het programma vermelde wetenschappelijke punten, en daarna werden eenige belangrijke ziektegevallen, of nieuwe beschouwingen omtrent veearlsenijkundige onder werpen, ter tafel gebragt. Omtrent het voorstel de costuumwetten be treffende, werd besloten den heer Hekmeijer te verzoeken om hel verzamelen hiervan voort te zetten. Hein werd een crediet geopend ter bestrijding der welligl daaraan verbonden kosten. Het eerste proefnommer van het tijd schrift der Vereeniging kon den leden worden aangeboden het mogt eene algemeene goedkeuring wegdragen. Moge een steeds toenemend getal af- deelingeu en leden aan deze jeugdige maatschappij eene schoone toekomst verzekeren. Wij vernemen, zegt het Hbl.dat binnen kort de Japanschc verza meling van den heer von Siebold, die sints cetiigen lijd te Amsterdam is tentoongesteld, naar Wtirzburg in Beijeren de vaderstad van den verzame laar, zal overgebragt worden, waar in liet prachtige nieuwe gebouw van de koninklijke polytechnische Maximiliaaii-school verscheidene zalen daartoe zijn aangeboden en tevens het uitzigt is geopend, dat de voor wetenschap, kunst en nijverheid belangrijke verzameling door den staat zal worden aan gekocht en te Wtirzburg verblijven. Hel is bekend dat de heer von Siebold zijne verzameling, die hjj in Japan had bijeengcbragl, met oogmerk om daar door het Rijks-Japansch-museum-von-Sieboldte Leyden, lot hel meest vol maakte museum van dien aard in Europa te verheffenreeds bjj de opening der tentoonstelling aan het rijk heeft aangeboden, van welk aanbod nogtans geen gebruik is gemaakt. De algemeene synode der ,Ned. hervormde kerk heeft aan de synode der afgescheiden gemeenten eene uitnoodiging gezonden om hel feest van Neêrland's 50-jarige onafhankelijkheid te doen voorafgaan door eene pleg- tige godsdienstoefening, op de aan den dag der burgerlijke feestviering voorafgaanden Zondag. Van de 26 jongeliedendie in de vorige weck te Delft examen hebben afgelegd om lot de akademische lessen Ie worden locgelaten hebben slechts 7 voldoend examen afgelegd. Uil Wateringen meldt men aan de /V. R. C.dat eergisteren namid dag het zevenjarig zoontje van een bouwman aan de Zwet aldaar, de onvoorzigligheid had om, in d« open lucht zijnde, eene brandende pijp in de zak te steken. Door den feilen wind deelde het vuur van de pijp zich aan de kleederen mede, welke in brand geraakten. Het kind werd zoo danig door het vuur verwond, dat niettegenstaande alle aangewende po gingen het reeds anderhalf uur daarna, onder de hevigste smartenbezweek. Te Dclfshaven is Zond ig morgen de wind pel- en grutmolen der firma

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1