en subsidien aan godshuizen op 52035. Voor renten en aflossingen van geldleeningenwaaronder pensioenen, wordt uitgetrokken 4986; voor an dere uitgaven, niet onder de vorige hoordslukken begrepen, ƒ5235; en voor onvoorziene uitgaven 11800. Met de zeevisscherijwaaromtrent wij uit Katwijk reeds meermalen melding hebben gemaakt, ging het in den laatsten tijd niet voorspoediger. De veranderlijke wind maakt het voor de bomschuiten te dikwijls ondoen lijk om naar wal te komen, zoodal bij eene goede vangst de visch, vaak voor gebruik ongeschikt, wordt aangebragt. Bij gunstige» wind zijn maar weinige uren voldoende om uit te zeilen en terug te komen. Sommige schui len blijven echter verscheidene dagen in zee. Dat dit zoowel voor de reeders als voor de visschers sedert lang nadeelig is, laat zich denken. Een groot deel der schuiten staat gereed of wordt zeilvaardig gemaakt om over een dag of acht ter steurhariugvisscherij uit te gaan. Men is nog in het onze kere of er te Katwijk van het aantal schuiten aan wal zullen blijven voor de kustvisscherij. Als men in aanmerking neemt den zeer bevredigenden hooibouw, de buitengewone opbrengst van koren, koolzaad en vlas, waarvan in der tijd ailerwege de gunstigste berigten zijn ingekomen en daar tegenover stelt de door den langdurigen droogen zomer kwijnende, of geen gras opleverende weilanden, het mislukken van sommige tuingewassen en wat des meer zij, dan kan dit jaar toch veilig onder een der vruchtbaarste gerekend worden. Men is in dezen omtrek begonnen met bet rooijen der aardappelen en met eene slem wordt hel beschot niet alleen zeer ruim genoemd, maar gaat het bij sommige boeren zelfs de verwachting ver te boven. De vrees dal de winteraardappelen klein van stuk zouden zijn, is tol dusver geheel ongegrond. Men meldt ons uit Soctermecr: de door de plaatselijke commissie tot het oprigten van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz. alhier gehouden collecte, heeft opgebragl de som van ƒ98.80, dat is, ge rekend over eene bevolking van 1000 zielen, nagenoeg tien cents per hoofd. Te Zegwaart zal men met het inzamelen der gelden wachten lot dal men weel of er, en zoo ja, welke der door de hoofd-commissie voorgestelde plan nen zullen verwezenlijkt worden. De inspecteur van de geneeskundige dienst der laudmagt heeft kennis gegeven aan alle belanghebbenden, die genegen zijn om eene plaats van apotheker der 3de klasse bij de armee hier te lande te vervullendat zij zich bij verzoekschriftop zegel geschreven en portvrij in te zenden vóór den isien October aanst.aan hem inspecteur kunnen aanmelden, bij welk verzoek schrift eenige bewijzen moeten worden overgelegd, in de Staats courant an gisteren verm ld. In den avond van 29 Aug. jl. is uit eene mangelkamer van het loge ment Hel wapen van Friesland," te Hillegom, ontvreemd een plat zilveren cylinder-hbrlogiemet porceleinen wijzerplaat, Romeinsche cjjfers en gewone regie stalen wijzers; aan de achterzijde, op het midden, een bloempje, waarin met trekletters M. A. S. K. Volgens thans gedane opgave van den heer Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht, zou in den loop van dit jaar, en meer bepaaldelijk tusschen April en 15 Julij jl.op den huize Gerra, onder Haaren, onder anderen zijn ver mist een pakje van blaauw papier, bevattende: 5 Nederlandsche effecten, elk groot ƒ1000, ad 4 pet. met de coupons van October 1863 en volgende. De nommers van twee dezer effecten zouden kunnen zijn 25833 en 32839. Die laatstbedoelde effecten in den loop van dit jaar mogt hebben aangekocht, of wie deze door den aartsbisschop mogten zijn toegezonden of toevertrouwd waarvan de mogelijkheid volgens gedane opgaven bestaat, worden verzocht daarvan kennis te geien aan den officier van justitie te 's Hertogenhosch. In de maand Augustus zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 175,609 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ145,660.79. De opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ20915.90. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 175,798het vervoer van goederen 47766en hel vervoer van reizigers en goederen, door direkl verkeer met Duitschlandƒ76262 op- gebragt. Te Amsterdam is eergisteren het beeld der Overwinning op den koepel van hel Paleis van Volksvlijt gesteld en onthuld. Gelukkig heeft men bij dezen arbeid geenerlei tegenspoed ondervonden. Het beeld is van zink en koper, en geheel verguld. Het heeft in de regterhand een fakkel, in de linker een lauwerkrans en rust met den voet op den wereldbol. De edele en fiere uitdrukking van hel gelaal, de vormen van hals, schouders en bovenlijf en de gang van het beeld zijn zeer schoon. Woensdag II., des namiddags, werd op den openharen weg, tusschen Wogntim en Beuningbroekeene jonge dochter van 15 a 16 jaren, K. de V. genaamd en dienende bij P. B.aangerand door een vreemd persoon. Zich met alle magt te weer stellende, werd hel meisje door hem in het water geworpen, waarna hij op de vlugt ging. Gelukkig had het meisje de legen- woordightid van geest, om zich zelve te redden, doch zij kwam ontstelden ziek in hare woning aan. Maandag avond II. kwam te Utrecht, in den winkel van den goud- en zilverkasthonder van Dordt, een goed gekleed jong mensch die zich fat soenlijk voordeed en, onder aanbieding van een briefje van den hoogleeraar Donders, in ontvang nam ter bezigtiging twee doozenwaarin zes gouden liorologien en zes gouden vestkettingenter gezamenlijke waarde van ƒ600 a 700, waarmede hij,, wegging, lie winkelier kwaad vermoedende ging dien persoon achterna, doch te vergeefs; hij had het geluk niet hem te ach'erhalen en begreep al spoedig de dupe van eene opligting te zijn. Te Nijmegen heeft Dingsdag II. een meisje van 12 jaren koppen van lucifers in eene kan met koflij gedaan vermoedelijk om hare stiefmoeder te vergiftigen. De onaangename smaak der koflij heeft deze echter voor het gebruik gewaarschuwd, zoodal zij er slechts ligt ongesteld door ge worden is. Hel kind is in verzekerde bewaring genomen en heeft, naar men verneemthet feit bekend. Men verneemt dal Ie Grocsbeek een vader, eerst sedert 3 maanden uit het krankzinnigengesticht te Zutphen ontslagen, zijnen 16-jarigen zoon met eene spade zoodanig heeft verwond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Dezer dagen hebben eenige buitenlandsche geologenwaaronder de beroemdste mannen in dit vak van wetenschap, zich tc Maastricht veree lt igd ten einde een onderzoek naar den bodem van Limburg in te stellen, die, zooals bekend is, uit een geologisch oogpunt tot een der meest merk waardige gedeelten van Europa behoort. 's GRAVENHAGE, 5 September. Z. M. heeft benoemd in de orde van den Nederl. Leeuw: tot groot kruis, de Belgische minsters Rogier, Frère Orban en van der Stichelen, benevens den Belgischen gezant aan ons hof, den heer baron Dujardin; en tot ridder, den heer baron d'Anethan, secretaris van legatie alhier. Z. M. heeft den officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemagt G. A. M. van Ewijk benoemd tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde ter zake zijner verrigtingen bij het door het schroefstoomschip Keteh op i den 18dcn April 1862 geleverde gevecht legen de zeeroovers op een klein eiland in de baai van Lobo, op de westkust van het eiland Karatelang (Talautgroep). Z. M. heeft goedgevonden den 2de0 luit. H. S. Nederburghvan het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs van het leger hier te lande, in zijnen rang over te plaatsen bij hel corps der ger.ie en sapeurs van hel leger in Oost-lndie; den 2den luit. J. H. van der Bussen, bestemd voor het corps j der genie en sapeurs van het leger in Oost-lndiein zijnen rang over te plaatsen bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs van hel leger hier te lande; te bevorderen tot ls,e luit. bjj het corps mineurs den 2den luit. bij dat corps W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten. Naar men verneemt is reeds een aanvang gemaakt met het drukken der staatsbegroolingzoodat ook dit jaar de leden der kamer zoo tijdig in hel bezit der stukken kunnen gesteld worden, dal hel sectie-onderzoek spoedig na de opening der kamer zal kunnen plaats hebben. De verjaardag van Z k. II. den prins van Oranje is gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Tegen den middag is er in de Maliebaan eene groote parade gehouden. Eergisteren den eersten dag van het nationale muziekfeest ten voordeele der minvermogende krijgslieden van 1813, had zich een talrijk publiek in de ridderzaal op hel Binnenhof vereenigd, dat men echter nog talrijker zou gewenscht hebben. Deze dag was gewijd aan de uitvoering van de Ouverture (in E. mineur) van den heer J. C. Boers, Leidens Ontzet van den heer Richard Hol, en die Auferstehung van den heer lleinze. De uil voering wordt algemeen geroemd. De solisten kweten zich uitmuntend van hunne taak en verwierven in ruime mate de toejuiching van het publiek terwijl aan de hh. Boers, Hol en Heinze de eer der terugroeping te beurt viel. Het oordeel over de ridderzaal, uit het oogpunt der acoustiek, is zeer verschillend. Gisteren had de tweede groote repetitie plaats, die voor den tweeden dag van het muziekfeest de schoonste verwachtingen deed ontslaan. Zij begon met Hutschenruylers feest-ouverlure (in Es majeur). Daarna traden op de hh. M. Ilageman, van Groningen, tot hel uitvoeren van het piano-concert van Mendelssohn, en G. Dekking (violist), tot het uitvoeren van het con cert van Vieuxlemps. De heer W'arnols zong de Barcarolle uit Fra Diavolo en mej. Froschart de concert-aria van von Beethoven «Ah perfldo." In het tweede gedeelte werd ten gehoore gebragt het Friihlings erwachenen de ouverture met slotkoor (in C. majeur) beide van Nicolaï; en ten slotte Lu- beck's schoone psalm. Aan de onderscheidene uitvoeringen viel van de zijde van het publiek eene welverdiende toejuiching te beurt. Heden morgen ten 9 ure vcreenigden zich het garnizoen der residentie en het le en 2e batt. van hel 4e reg. infanteriein garnizoen te Delft en Leydenin de Maliebaan, van waar zij, onder kommando van den generaal- majoor Wilbrennincknaar de vlakte van Waalsdorp zijn gemarcheerd, om ENGELAA 1». LONDEN, 3 September. Tusschen den bekenden John Mace en zekeren Goss, van Wolverhamp ton. heeft weder eene bokspartij plaats gehad om een prijs van 1000 4'. Zij die van de zaak wisten, moésten zich te middernacht vereenigen en plaats nemen op den Great Western spoorweg. Aan het station van dien spoor weg heerschte dientengevolge eene groote verwarring, waarvan, hij afwezig heid der policie, een aantal zakkenrollers gebruik maakten. 1500 personen werden naar Wootton Basselt, de plaats van het gevecht, gevoerd. Toen de strijd een aanvang zou nemen kwam echter de policie tusschen beide om het te verhinderen. De partijen hebben toch middel gevonden om elders hun plan te volvoeren. Bij den achttienden aanval trof llace zijne tegen partij zoodanig aan hel hoofd, dat hij als dood nedervicl. Later is hij ech ter weder bijgekomen. FKANKttlJH. PARIJS, 3 September. De toenadering tusschen Rusland, Prnissen en Frankrijk, waartoe het vorsten-congres te Frankfort zou aanleiding hebben gegeven, is steeds het aldaar groote manoeuvres uit le voeren. Eergisteren heeft in het artillerie kamp te Waalsdorp, bij gelegenheid van het vuren, een ongeval plaats gehad,,door het springen van een kogel, waarbij een officier belangrijke verwondingen aan het been heeft bekomen. Gisteren morgen is op den Bezuidenhoutschen weg eene ruim 75-jarige vrouw door een boerenwagen, met mest beladen, zoodanig overreden, dat de ongelukkige op de plaats zelve dood bleef. BU1TENLANDSGHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2