Wij ieven thans in eene eeuw, die zich door 'l opriglcn van monumen ten kenmerkt, maar is er schooner gedenkleeken denkbaar, dan een waar van elke steen zulk een' uitgebreiden zegen voor tegenwoordige en toeko mende geslachten zou kunnen opleveren? Al ware Calvijn's beeidtenis in elke stad van z(jn vaderland, op nog zulk ecue prachtige wijze, in steen of metaal zigtbaar, zou ze ooit zulk een onschatbare bron van immer voortdarende zegeningen hebben kunnen ver spreiden, als thans dal edele gedenkteekendat Genève door zijne stichting eener hoogeschool te beurt mogt vallen, waardoor die destijds zoo jammer lijk, zedelijk bedorven en verarmde stad, zoo onbegrijpelijk veel verbeterd werd en het begin harer bloei dagleekent? Is ook Leydens hoogeschooldie zulk een schat van kennis en geleerd heid over de gcheele aarde verspreidde, dit pronkjuweel van Holland, dat zich eens beroemen mogt kweekeiingen van al de deelen der beschaafde wereld binnen hare beroemde muren op te voeden, niet een schooner ge denkteeken harer onbezweken trouwedele dapperheid en voorbeeldige vol harding, dan wanneer elk harer pleinen met de keurigste beelden waren opgeluisterd Wij, die ons op die kostbare en nuttige inrigting te Lcyden, als een nationaal gedenkteekenals een zigtbaar bewijs van het character, van dc alles opofferende vaderlandsliefde en alles tartende vrijheidszin van ons Ne- derlandsche volk met regtbij den vreemdeling beroemen mogen,wij kun nen immers niet aarzelen om thans een tweede monument te slichten, dat tol aan alle einden des aardbodems die edele deugden onzer natiewelke helaas! maar al te dikwerf door onkunde of naijver miskend worden, op nieuw verlevendigen Moge zulk een gedenkteeken, door hel voeren van den naam achttien honderd dertien, dat immer in onze Nedcrlandsche jaarboeken zoo gewig- tige jaartal vereenigen, terwijl de gevel van eene, zoo wij hopen en billijk verwachten mogen, blijvende inrigting, met tot die belangrijke gebeurtenis betrekking hebbende beeldlenisscn en geschiedkundige voorstellingen versierd binnen hare gezegende muren tevens de kweekeiingen kon vormen, die in onze metaal-harde Oost- en West-Indische houtsoorten Nederlands aange boren vurige liefde voor vrijheid en onafhankelijkheid, voor kunsten en wetenschappen, voor al wat edel is en welluidtdoor geïllustreerde bladen in verschillende talen over de geheele beschaafde wereld verspreidden! Zóó konden wij, in- en uitwendigeen onvergankelijk nuttig gedenkteeken stichten, dal in navolging van Genèves, Leydens en Neu-Yorks edele mo numenten, nog lang nadat onze stoffelijke overblijfsels vernietigd zullen zijn, eene ruimer vloeijende bron van geluk en zegen, van kennis en welen- schap, van kunst en bedrijvigheid over ous dierbare vaderland kan uitstorten Delet, 31 Aug. 1863. Wed. W. STORM, A. A. M. van der Cuijs. §TADI-BERIGTESI. YOORBEKLD TER JNA VOLGIiVG. I. Als men ooit aan de beleekenis van 't spreekwoord twijfelde: Zooveel hoofden zooveel zinnen," men zou het thans in Nederland bewaarheid kunnen vinden, ten opzigte der uiteenloopende gevoelens, voor eene der jVederlandsche natie waardige stichting, ter herinnering van ons herkregen volksbestaan in 1813. Terwijl men groote bezwaren ziet in de onderhou ding eener ambachtsschool, vindt men ook vrij algemeen weinig verband lussclien deze en de zaak waarvoor 't gedenkteeken bestemd moet worden. Jlen zou in beide moeijelijkheden met de navolging eener tot nog toe ée'nige j stichting in de geheel beschaafde wereld kunnen voorzien. Ruim vier jaren geleden liet de onsterfelijke Peter Cooper in het mid den van de door ons Nederlanders geslichte stad New-York, geheel voor eigen rekening, een gebouw oprigten. overwaardig om door ons nagevolgd ie worden. Het is: I. een geslicht, waarin ruim 3000 leerlingen, van beider geslacht, gratis onderwijs in kunsten en wetenschappen ontvangen. II. Dat door deszelfs samenstelling zoodanig is ingerigtdat het zonder eenige toelage in alle onkosten voor onderwijs, werktuigen, onderhoud, vuur, licht enz. zelve voorziet, op de volgende wijze: l)e 1« onder het gebouw geplaatste verdieping bevat een zeer groote con cert- en lezing-zaal, die voor zoover dezelve niet voor vrije lezingen ook voor de leerlingen gebruikt is, bijna dagelijks verhuurd wordt. De 2e beval verschillende winkelsdie op zij van 't gebouw gelijkvloers met de straat zijn. Dc 3e heeft ook localenverhuurd voor kantoren en verschillende ge nootschappen. De 4e, 5". en 6e. verdieping zijn geheel voor de leerlingen bestemd en bevatten de zalen, waarin hel onderwijs in de wis-, meet-, schei-, natuur-, landbouw-, teeken-, schilder- en graveerkundebenevens physica en muziek gratis onderwezen en alle belangrijke dag- en weekbla den, maandwerken en boeken van iwee werelddcelen in verschillende talen, gratis van 's morgens lol 's avonds 10 ure met genot van vuur en licht ge lezen kunnen wordenterwijl aldaar tevens vrije toegang is tot een keurig museum van schilderijen en vele andere kunstzaken. De stand van 't ge bouw en de doelmatigheid van deszelfs zamenstelling maken dat de lokalen van de 3 benedenste verdiepingen genoegzaam opbrengen om er al de onder wijzers en wel de uitmunlendsle in hun vak de werktuigen gereed schappen, periodieke bladen, boeken enz. niet alleen uil te kunnen bekos tigen, maar ook nog daarenboven aan uitstekend knappe maar behoeftige meisjes onderstand te verleer.en, het gebouw te onderhoudengedurende den winter te verwarmen en verlichten, enz., kortom, om in alle uitga ven voor de inrigting te voorzien. Terwijl bijkans de helft der bewoonsters van Nederland ongehuwd of we duwen zijn, waarvan vele verpligl worden in eigen onderhoud te voorzien, zullen de industrie-scholen en de geprojecteerde ambachtsschool, indien die lot stand kwam, op nieuw alleen in de behoefte van jongelingen voorzien. Vele der nagelaten vrouwelijke betrekkingen van dapperen, die in de verde diging onzes vaderlands vielen, zijn met een groot aantal ongehuwde achter gelaten dochters van officieren, ambtenaren of geestelijken zonder middel van bestaan, cn vele meisjes zijn tegenwoordig maar al te dikwerf een bal last in dezelfde maatschappij, van welke zij door eene betere opvoeding een sieraad hadden kunnen uitmaken. Op dc aanvrage eener enkele betrekking als huishoudster of jufvrouw van gezelschap worden honderde aanbiedingen gedaan, waarvan toch slechts ééne enkele dier ongelukkigen met eene broodwinning begunstigd kan worden. Het is hierin vooral dal Cooper's instituut voorziet, waar thans bij de 2000 meisjes opgeleid worden, om la ter op eene eerzame wijze in eigen onderhoud te kunnen voorzien, als on derwijzeressen, maar vooral ook als beoefenaressen der teeken-, schilder-en graveerkunst. Het is vooral met loepassing van deze beginselen dat wij eene onzer waardige herinnering aan de gewigtige gebeurtenissen van 1813 wenschen tot stand gebragt te zien. De groote behoefte die thans in alle beschaafde landen plaats heeft, om geschikte personen te erlangen voor de vervaardiging der houtgravuren in de zoo talrijk uitkomende geïllustreerde journalen en de toenemende ge woonten om afbeeldingen van handelshuizen, uilvindingen, enz., in hout of steen gesneden, voor adreskaarten te bezigen, zoude hier een 1000-tal meis jes ook voor buitenlandsche bestellingen voortdurend werk kunnen verschaf fen, vooral indien zij dit, Ier nabootsing van staal, in onze metaal-harde Oost- en West Indische houtsoorten sneden. Door het kiezen van geschikte onderwerpen onzer vaderlandsclie geschiedenis zoude levens buitenslands eene betere kennis en waardering van Nederlands onvermoeid streven voor vrijheid en kennis bevorderd kunnen worden, terwijl al de episoden die lot onze heugelijke verlossing in 1813 betrekking hebben, met de gelijkende afbeeldingen der groote mannen van dien lijd en voorzien van eene inlich tende verklaring, in verschillende talen in die geïllustreerde bladen voorko mende, zich over de geheele beschaafde wereld zouden verspreiden. Geen plek toch is er op Gods uitgeslreklen aardbodemwaar in evenredigheid van deszelfs kleine oppervlakte zoo ontzaggelijk veel gestreden en geijverd is voor vrijheid cn onafhankelijkheid, voor kennis en wetenschap, voor kunst en al wat tot veredeling en verheffing van den mensch bijdraagt, en geen lar.d is er levens in dal uitgestrekt heelal, waarvan de groote verdiensten der vorming van uitstekende mannen in andere rijken door onkunde of jalouzy thans zoozeer miskend en zoo weinig gewaardeerd worden, als Ne derland. Daarin zou de navolging van Coopers edele stichting hier grootendeels kunnen voorzien. Wij moeten gelijken tred met den voortgang onzer eeuw, ook (en opzigte der ontwikkeling van de even als de man met een onsler- felijken geest bedeelde vrouwhoudenen haar in staat stellen om, wanneer zij een verzorger moet missen, haar eigen brood op eene harer en haar va derland waardige wijze te kunnen verdienen. Mogt het opgegeven plan thans evenwel, ter herinnering onzer gezegende onafhankelijkheid, niet verwezenlijkt kunnen worden, dan toch hoopt de ondergeteekepdc, dat de opgegeven denkbeelden, vroeger of later in Neder land tot sland gebragt, daar zulke gezegende vruchten zullen opleveren, als thans in New-York, waar wij onze eerste Nederlandsche volkplantingen in de nieuwe wereld vestigden. 21 Augustus 1863. II. Een gesticht, zooals dal van den edelen Cooper te Ncw-York, dat door deszelfs hoogst doelmalige inrigting, in bet onderwijs, dc werktuigen, boe ken enz. van een 3000-tal leerlingen van beider geslachtgratis voorziet en dat nog daarenboven het onderhoud, vuur en licht van 'l gebouw uit des zelfs inkomsten bestrijdt, moge op zulk een uitgebreide schaal bij ons niet mogelijk zijn, maar is daarom hel plan niet op een kleinere, al ware het met eenige toelage, te verwezenlijken? De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt Ier kennis van de autoritei ten ambtenaren en ingezetenen der gemeentedat de Commissaris des Rollings in de provincie Zuidholland het voornemen heeft, deze gemeente op Vrijdag den 4den September aanstaande Ie bezoeken cn dal aan hen die wenschen mogten Z. lloog-Ed. Gestr. te spreken, daartoe op het Raad huis, 's namiddags ten ée'n ure, de gelegenheid zal gegeven worden. De Burgemeester voornoemd Levden, 1 September 1863. D. T1EBOEL SIEGENBEEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 264 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad ii°. 85); Gelet op art. 5 en 9 der Verordening van 29 October 1859 (Gem.-blad n°. 2 van 1860), regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, aangehaald bij Koninklijk besluit van 3 February 1860, n°. 49; Doen te weten, dal liet le suppletoir kohier voor dc plaatselijke directe belasting over 1863 op lieden voorloopig is vastgesteld en van den 4den tot en met den 17den September aanslaande, ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling financien), van 12 lot 3 uurvoor een ieder ter lezing wordt nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 3 September 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Policieverordening vastgesteld den 26,le° September 1861 Doen te weten, dat door hen, ingevolge art. 6 dier Verordening, is be noemd lot heer der gebuurte n°. 5, of 11*. l' van Wijk ill, de heer HERMANUS VOS, in plaats van den heer Geruit van der Glas, die deze gemeente met der woon heeft verlaten. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Levden, 3 September 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris. ftttvgcrlijfcc j&tanb. Van 37 Augustus tot en niet 3 September 1S63. BEVALLEN: W'. M. van der Spruyl, geb. de Graaf, D. A.M. van dei- Hart, geb. Schneiders, D. J. M. Groencwoud geb. LichtD. J. Verbiest, geb. Flamman D. levenl. M. Korenian geb. GoewinlcrD. levenl. J. Goe- deljeeZ. E. JMeijer, geb. van Keulen D. J. van Duuren geb. Cliaudron D. M. de Sainagegeb. de Wilde, D. L. Christiaansegeb. KleinZ. M. van Ees, geb. Florisson Z. W. J. C. der Kinderen, geb. Muusers, Z. H. Dobbelaar geb. Pardon D. M. van der Steen geb. van den Berg D. A. Selier, Z. J. G. Labordus, D. GETROUWD: J. A. de Groot, jm. en M. Wetzelaar, jd. II. D. Tissenr, jm. en C. van Velzen jd. A. Gyzeny jm. en M. Cinjeejd. J. P. van der Sluis, jm. en C. Dooljd. J. II. van Beemcn jm. en E. dc Haasjd. J. J. den Os, jm. en J. Bavelaarjd. P. G. Bouwmanjm. en M. Bootjd.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3