LEYDSC1IE COURANT. VRIJDAG 4 SEPTEMBER. 1865. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zalurdag avond. Bij deze Courant wordt verzonden N16 blad 23) der Handelingen I van den Gemeenteraad. ~~r' KINNKNLANDSUliK BKUiGTEN LEYDEN 3 September. De lieer dr. R. S. ïjaden Modderman heeft voor de benoeming tot Gden luilpleeraar aan bet gymnasium te 's Gravenliage bedankt. In den gemeenteraad te Voorschoten, op II. Dingsdag avond gehouden, hebben de nieuw benoemde ledenna het afleggen der bij de wet gevorderde eeden, zitting genomen. Daarna werd tol de benoeming van twee wet houders overgegaan. Tol die betrekking werden benoemd de heer F. 11. van Iterson in plaats van den heer j II. van der Horn van den Bos, en de heer J. Duivenvoorde, in plaats van hel afgetreden lid van den raad, tevens wethouder, den heer W. C. Biben. Zondag middag omstreeks 1 ure is de bliksem geslagen in een hooi berg, bchoorende aan en gelegen naast de woning van A. Leeflang, land bouwer te Lisse. Spoedig deelde zich de daaruit ontstane brand aan de woning mede, ten gevolge waarvan er binnen weinig tijds op het erf niet veel meer dan eene hooischelf overbleef, terwijl er van den inboedel weinig is gered geworden. Te Hekendorp sloeg Zondag II. ten 2 ure de bliksem in een daggel ders-woningnam zijn weg langs een hangklok, sloeg twee gaten in den zolder en beschadigde een der zijgevels. Drie wilgenboomenwelke in de onmiddelijke nabijheid der woning stondenwerden zoo wel als een varken op het hok getroffen. Het Weekblad van het liegt meent de hli. advocaten te moeten herin- I neren aan de bepaling van art. C van het reglement van orde, voorschrij vende, dat zij ieder jaar, in de maand September, hunne acte van beëediging j moeten laten viseren ter grillle van het collegie, waarbij zij zijn ingeschreven. De algemeene vergadering der Evangelische Maatschappij zal dit jaar te Delft gehouden worden op Woensdag d*n 9dc" Sept. aanst. in een der zalen van den Doele, en des avonds te voren door eene openbare godsdienst oefening in de Oude Kerk worden voorafgegaan, bij welke gelegenheid door ds. J. C. Zaalberg, van 's II agehel woord zal worden gevoerd. Uit Rotterdam meldt mendal eergisteren morgen van de stoomboot Bordeaux, die ter reparatie te Fijenoord lag, 2 personen van de stel ling in de rivier zijn gevallen. Een hunner werd onmiddelijk gered; doch de ander, J. Engelbregt, werd, eerst na ongeveer 5 a 6 minuten in hel water gelegen te hebben, als levenloos opgehaald; ofschoon door gepaste j middelen weder bijgebragt is hij echter gisteren aan de gevolgen overleden. Inhei gehucht de Kruisstraat, nabij Niilaud (Noordbrabanl)brak Zon dag morgen een zware brand uit, in eene groole boerderij, waardoor het huis met den geheelen inboedel, benevens een grootc voorraad granen, hooi en stroo, eene prooi der vlammen is geworden. Twee varkens zijn mede door de vlammen verteerd. Een regeringstelegram, gedagteekend Buitenzorg 27 Julijluidt: «Twee inschrijvers hebben zich opgedaan voor de sloombootdienst. De Heldin is den 23,tcn naar Holland gezeildhel fregat Djatnbi is aangekomen." De bedoelde inschrijvers zijn de firma Dummler en C°. qq. Paul van Vlis- singen en Dudok van Heel Ie Amsterdam, en de heer Robinson, van Lon den, voor eene Engelsche vcreeniging. Uit Aalst meldt men aan het Antwerpsch Handelsblad het volgende: 1 Dingsdag middag was er een groote toeloop aan ons station om de har- monic van het krankzinnigenhuis van Gent te zien aankomen. F.cne har- 1 monie van krankzinnigen, voorwaar, dit hoort men alle dagen niet! Maar hoe veranderde de nieuwsgierigheid in verwondering, toen men vernam, met welke volmaaktheid die ongelukkige zinneloozen hunne stukken uit voerden. Maat en juistheid lieten niets te wenschen over. Wat al geduld en moeite moet het kosten, die schepsels, door de natuur zoo misdeeld, eene kunst zoo moeijelijk als de muziek is, in te planten! Wat al zelf opoffering van wege hunne bestuurders. In hunne genegenheid voor de zinneloozen vinden zij steeds nieuwe middelen om hun droef bestaan te ver zachten en hun zooveel aangename oogenblikken te vei schaffen als moge lijk is. De harmonie der krankzinnigen heeft, na het middagmaal in het gasthuis te hebben genomen nog verscheidene serenades in de stad gegeven. 's GRAVENHAGE, 3 September. Z. M. heeft vergunning verleend: aan den heer J. A. M. van Berkel, gewezen vice-consul van Italië te Rotterdam, tol het dragen der versierse len van ridder der orde van de II. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken; aan de luitl. ter zee lstc kl. F. M. Parker Verboom en F. H. P. van Alphen lot het dragen der versierselen van officier a der orde van Nischan Iftahar, hun door den Bey van Tunis geschonken. Z. M. heeft aan de notarissen binnen het arrond. Maastricht, J. H. S T. Balta en W. F. J. Daelenvergund hunne standplaats over te brengen,") de eerstgenoemde van Kerkrade naar Maastricht, en de laatstgenoemde van Nieuwenhagen naar Kerkerade. Door Z. M. zijn benoemd tol ontvangers der directe belastingen enz.: te 't Zandt de heer M. P. J. F. Groshans, thans te Strijbeek; te Wieringen de lieer J. Bolhuis, thans meter en taxateur van den turf te Steen wijk; tot ontvanger der in- en uitgaande regtcn te Strybeek de heer J. P. Reede, thans ontvanger te Wieringen; voorts lot surnumerairen der registratie en domeinen de hb. J. E. J. Jordaan, te Almelo; S. B. Everts, te Assen; W. F. Mensing, te 's GravenhageD. C. H. Smits, te Amsterdam; G. Mul der, te Almelo, E. Groeneveld de Cocq, te Winschoten; F. W. Moorrecs, te Eindhoven; J. G. Everwijn, te Utrecht. De minister van binnenl. zaken, de heer Thorbccke, is van zijne bui- tenlandsche reis teruggekeerd en heeft heden morgen zijne werkzaamheden aan het departement hervat. Zoo als reeds gemeld is zullen door de militaire bezetting alhier, dooi de lc en 2e bataillons van het 4° reg. infanterie, respectivclijk te Delft en te Leyden, onder bevel van den generaal-majoor Wilbrcnninck in de vlakte te Waalsdorp gecombineerde manoeuvres plaats hebben, waarvan de drie laatste in het vuur; de eerste manoeuvre zal aanst Zalurdag aanvangen. Gisteren zjjn in de ridderzaal op het Binnenhof alhier de eerste repeti- tiën gehouden voor het groot nationaal muziekfeest. Eene overgrooletal rijke en belangstellende menigte was opgekomen om die bij te wonen. Als eene bijzonderheid in deze dagen, waarin zooveel over de onaf hankelijkheid van or.s land en de oude krijgers van 1813 wordt gesproken, kunnen wij van goederhand melden dat uit de stamboeken van het dep. van oorlog blijkt, dat binnen kort de heer J. Looisenhofbediende van Z. K. II. :!en prins van Oranje, zijne 50-jarige effective dienst aan land en koning herdenken zal. Met zijne campagnes medegerekend telt die lieer ongeveer 60 dienstjaren. Op jeugdigen leeftijd in 1813 vrijwillig in dienst getreden, nam hij in 1815 deel aan den slag van Waterloo en aan onderschei dene andere belangrijke veldtoglen. Bij Z. M. koning Willem III heeft hij in onderscheidene kampementen de dienst in diens nabijheid waargenomen. Hij werd steeds door zijne meerderen voor zijne getrouwe dienstbetrachling geacht. In 1840 ging hij in dienst van wijlen koning Willem II en later in die van Z. K. 11. den prins van Oranje over. Heden heeft aan het ministerie van binnenl. zaken o. a. de aanbeste ding plaats gebad van het leveren en plaatsen van 8 kraanliggers voor eene spoorwegbrug over de Mark bij Breda. De hh. Schretlen en O. bebbeu de leve ring aangenomen op 6 weken voor 6945 en de hh. Eiilhoven en C°. op 3) maand voor 4877. Da gunning zal later plaats hebben. BLHTENLANDSCHË BERIGTEN. E IA 4» ai LA A E». LONDEN 1 September. De koningin wordt legen den 10dcn dezer uil Duitschlaud terug verwacht. Dezer dagen zijn weder een aantal kanonneerbooicnbchoorende tot de vloot, die de admiraliteit tijdens den oorlog in de Krim Ier sterkte van ruim 100 hodems, heeft doen aanbouwen, afgekeurd en ter slooping aan gewezen. De oorzaak daarvan wordt voornamelijk toegeschreven aan de i omstandigheiddal men het, wegens den spoed die destijds met den aan bouw werd gemaakt, zoo naauw niet heeft genomen met de hoedanigheid van het hout, dat daartoe gebezigd werd. De twee gepantserde vaartuigen, die te Birkenhead nabij Liverpool, naar men meende voor rekening van de zuidelijke staten van Noord-Amerikazijn gebouwd, zijn thans gereed. Naar men verneemt heeft de Fransche vice- consul de verklaring afgelegd dal zij voor Fransche rekening zijn gebouwd. Onlangs overleed in het stadje Romsey zekere Jane Hoskins, in den buitengewoon hoogen ouderdom van 109 jaren. Zij genoot gedurende haar geheele leven eene uitmuntende gezondheid en stierf aan verval van krachten. Tot in hare laatste dagen toe rookte zij met veel smaak haar pijpje zware tabak. Volgens berigten uit Alexandrië neemt de hoogc waterstand van den Nijl dit jaar veel sneller toe dan gewoonlijk. Het peil was op 19 Mei reeds 14 voelen hooger dan op dicnzelfden dag ten vorigen jare, hetgeen te meer vrees veroorzaakt, omdat hel water nog gedurende 45 dagen wassende zal blijven. De veeziekte maakte in Egypte zeer groole vorderingen. Een aan zienlijk landeigenaar Musinpha Bey moet reeds 2000 stuks vee, ter waarde van 60000 hebben verloren. Volgens berigten uit New-York van 22 Aug. verwacht men aldaar de ijjding van den val van hel fort Sumter. Charleston blijft zich verdedigen. In den slaat van zaken bij het leger is geene verandering gekomen. De I conscriptie heeft te New-York voortgang zonder dat de rust verstoord wordt. De prijs der Courant is per vierendeel jaars. AJ zonde rijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. fvcl.r Cv -

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1