groeilijd veel van de droogte heeft geleden, en de wintergersl in zeer en kele streken door te weligen groei eenigzins is benadeeld. De haver slaat over het algemeen zeer gunstig te veld. De vrees dat de korrel zich wegens de buitengewone zwaarte van hel slroogewas niet genoeg zou ontwikkelen, is door het drooge weder geheel geweken. De twee- en driejarige meekrap is goed gegroeid en belooft eene ruime opbrengst. De eenjarige heeft echter veel door de droogte geleden, ofschoon zij thans weder begint te groeijen. Het vlas geeft een tot tut bijna ongekend voordeeligen oogst. Het werd voor 300, 400 en zelfs voor 500 per bunder verkocht Bet koolzaad leverde eene zeer ruime opbrengst en de hennep belooft eene buitengewoon goede schoof. De duiven- en paardenboonen slaan in vergelijking met ecnige vorige jaren voortreffelijk, zoodat men van dit gewas een ruim beschot mag verwachten. De erwten geven mede nilzigl op eene overvloedige opbrengst. De beriglen omtrent de aardappelen zijn zeer uiteenloopend. In het land van Voorne en Pullen zouden er ongeveer gedeelte minder te velde staan dan in het vorig jaar, zoodal de verwachting daarvan niet groot is. Men vreest verder, dal de wiulersoorlen klein van stuk zullen blijven. De vroege soorten hebben echter overal een beschot opgeleverd, ofschoon zij door de aanhoudende droogte klein van stuk waren. De hoedanigheid was echter goed. Over het algemeen is men met hel te velde staand gewas wel tevre den zoodat men den toestand van de aardappelen voor hel grootste gedeelte gunstig mag noemen, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat de gewone ziekte veel minder heerscht dan in hel vorig jaar, en zich zelfs op vele plaatsen tol nu toe nog niet heeft vertoond. De appelboomen beloven over het algemeen weinig, daarentegen doen de perenboomen op een goeden oogst hopen. De hooibouw heeft onder de gunstigste omstandigheden plaats gehad, waardoor de qualiteit van het hooi zeer goed is. Volgens de laatste beriglen uit Hongkong van 11 Junij zal zich een Nederlandsch gezantschap naar Peking begeven wordende daarbij genoemd de heer J. des Amorie van der Hoeven, als gezant, en de heer C. M. de V ries,als tolk. 's GRAVENHAGE, 1 September. L. M. heeft den graaf von Roos-Waldeck, geheimraad in active dienst en opper-intendant der koningin van Pruisscnbenoemd lot commandeur der orde van de Eikenkroon. De apotheker lste kl. J. W. de Blecourt, dienstdoende bij de garni- zoens-infirmerie te 's Gravenhagcen die van de 2de kl. G. Raaymakers, dienstdoende bij de gartiizoens-infirmerie te Delft, zijn op pensioen gesteld. De minister van binnenl. zaken heeft het dagelijksch toezigt op de dienst van den Nederl. centraal-spoorweg voorloopig mede opgedragen aan den spoorweg-opziener A. van der Quast, te Utrecht. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. H. M. de koningin is heden nacht ten twee ure met een extra-spoor- trein uit de residentie naar Wurtemberg vertrokken, vergezeld door Z. K. H. den prins van Oranje. Z. K. H., die H. M. tol Rotterdam begeleid heeft, is hier teruggekeerd, zoo men verzekert, onder anderen, om tegenwoordig te zjjn bij het nationaal muziekfeest. Na den afloop hiervan zal Z. K. H. zoo men verder wil, naar Stuttgardt vertrekken. Z. K. II. prins Amedeus is Zondag morgen uit de residentie naar Rot terdam vertrokken, om vandaar de reis naar Antwerpen er. Brussel voort te zetten. Gisteren is alhier de gewone jaarlijksche algemccne vergadering ge- honden van de maatschappij: Tol Nut der lsraëlilen in Nederland. De drie aftredende leden van het hoofdbestuur, de hh. mr. A. de Pinto alhier, mr. J. E. Goudsmit te Leydcn en S. van M. Mendes da Costa te Amsterdam, zijn herkozen. De ridderzaal op het Binnenhof, waar deze week het nationaal mu ziekfeest zal worden gehouden, op eene smaakvolle wijze gedecoreerd, was gisteren en heden voor hel publiek ter bezigtiging opengesteld, waarvan veel gebruik werd gemaakt. Blijkbaar was de indruk, die het geheel op de bezoekers maakte, zeer gunstig. Men verwacht mil grond dal hel mu ziekfeest goed zal slagen. De repetitiên gaan geregeld voort, en met hel nemen van entre'e-kaarten gaat het zeer goed. Zondag II. is de tentoonstelling van metalen, enz. door ruim 1400 personen bezigtigd; ruim 900 daarvan hebben gebruik gemaakt van de ge legenheid om haar voor 10 cents entree te bezoeken. Het getal verkochte loten, a ƒ1, bedraagt nu reeds ruim 1500. Naar men verneemt zal aanstaanden Vrijdag het garnizoen der resi dentie en de balaillons infanterie, in garnizoen te Leyden en Delft, zich in de Maliebaan vereenigen, om van daar naar de vlakte van Waalsdorp te marcheren, ten einde groote manoeuvres in het vuur uit te voeren. Heden morgen is hel regiment grenadiers en jagers uitgerukt, lot hel m3ken van eenen militairen marsch. Zondag II. is ten gevolge van hel zware on weder, dat boven de resi dentie is gevallen, vergezeld van zwaren stortregen en hagelslag, de bliksem geslagen in het r. k. weeshuis, ten gevolge waarvan de dakpannen verbrij zeld werden. Zalurdag II. heeft er aan de zweminrigling in het kanaal nabij deze stad een wedstrjjd in het zwemmen plaats gehad, waaraan zoowel burgers als militairen deel namen. Tevens zijn proeven genomen met het gekleed en gewapend overtrekken van rivieren en het lerugkeeren over dezelve, onder vijandelijk vuur. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. ENCtELAN LONDEN. 30 Augustus. De Emancipation Society heeft aan lord Russell medegedeeld, dat hier te lande ten behoeve der zuidelijke staten van Noord-Amcrika weder twee gepantserde schepen zijn gebouwd, die binnen kort uit de Mersey bij Liver pool in zee zullen gaanterwijl er bovendien nog een derde schip tot hetzelfde einde op stapel is gezet. Uit alle oorden des lands ontvangt men de gunstigste tijdingen over den oogst. Niet alleen is de opbrengst van de graanteelt goed en ruim, maar dit is ook het geval met die van alle artikelen met de volksvoeding in verband staande. In de jongste weken zijn dientengevolge de prijzen der granen 10 pet. gedaald. Alhier is het berigl ontvangen dat de regering der Vereenigde Staten nabjj de zuidelijke grenslinie der Brilsche kolonie Canada, en wel te Rouses Point, in het noorden van den staat New-York, een nieuw fort, genaamd fort Montgomery, heeft doen bouwen, met inrigtingen voor hel huisvesten van verscheiden duizenden soldalen. Het blijkt dus dal de Vereenigde Sta len een vredebreuk met Engeland niet voor onmogelijk houden. Er zijn nadere tijdingen uit Madagascar ontvangen, afkomstig van de zijde der protestantsche zendelingpredikers op dat eiland. De verbittering, onder de bevolking verwekt door de onkunde en dwaasheid van haren bar- baarschen vorst Radama, is binnen zeer korten tijd volkomen bedaard. Zoo ver blijkt, zijn er na de eerste uitbarstingen geene noemenswaardige rust verstoringen voorgevallen en heeft het meerendeel der bevolking zonder mor ren in de nieuwe orde van zaken berust. De koningin heeft op allerlei wijze geloond vriendschappelijk jegens de Engelsche godsdienslleeraren gestemd te zijn. PRANHlt IJ K. PARIJS, 30 Augustus. De Mém. Dipl. zegtdal prins Gortschakoff, na hel hooren voorlezen der dépêches van de drie mogendheden, geeue aanmerkingen gemaakt en zich bepaald heeft tot de mededeelingdat hij om de bevelen des keizers zou vragen. Te Petersburg is de rijksraad vergaderd om te beslissen of hel noo- dig is, dat men de dépêches der drie mogendheden beantwoorde, of dat het beter zou zijn om bij de vermindering van den opstand een zijdelingse!) antwoord te geven door het initiatief te nemen en eenige concession te ver leenen welke ten gunste van Polen worden verlangd. De Moniteur maakt een keiz. besluit bekend, waarbij eene medaille tot herinnering aan de expeditie naar Mexico wordt ingesteld, welke aan allen die aan de expeditie hebben deel genomen zal worden uitgereikt. De heer de Persigny heeft in de vereeniging van kunsten en welen- schappen te S'. Etienne eene redevoering gehoudenwaarbij hij in eene vergelijking trad der staatsinstellingen van Engeland en Frankrijk, die na tuurlijk zeer ten voordeele van die van Frankrijk uitviel. Het schjjnt dat deze rede de goedkeuring des keizers heeft weggedragen, want zij is in den Moniteur opgenomen en naar men zegt zal zij ook in alle gemeenten des lands aangeplakt worden. Op den spoorweg tusschen Parijs en Lyon hebben twee dagen achter een (23 en 24 Aug.) op drie verschillende plaatsen ongelukken plaats gehad, bij Beaucaire, waar zes menschen gedood en tien gewond werden, bij S'. Etienne, waar 4 personen gedood en verscheidene gewond werden en bjj Villefranche, waar mede verscheidene gewond werden. Er zal een streng on derzoek naar de oorzaak dezer rampen ingesteld worden. Tot.heden zijn er ruim 40,000 exemplaren van het bekende werk van den heer Renan verkocht. Schrijver en uitgever moeten daaraan ieder tot heden 40,000 frs. hebben verdiend. Door den Moniteur wordtingevolge de depêches van den opperbe velhebber onzer zeemagt in de wateren van Japan, o. a. het volgende me degedeeld. Ten gevolge der goede diensten van den admiraal en van den gezant van Frankrijk heeft de Japansche regering zich bereid verklaard tot onmiddellijke betaling der schadevergoeding van 450,000 dollars, die in het Engelsche ultimatum was geeischl tot goedmaking van den moord, gepleegd aan den heer Richardson. Die geheele som was den 24ste° Junij uitbetaald; en ten gevolge dier betaling waren de diplomatieke betrekkingen tusschen de vertegenwoordigers van Engeland en de Japansche overheden hersteld. Evenwel scheen er in de gesteldheid van de inwendige aangelegenheden des lands vrij wat spanning te bestaan. In de voor de Europeanen gunstige stemming, die door de regering van den Taïkoen aan den dag gelegd was, deelden noch de Mikado noch de daïmios. De Taïkoen, door den Mikado gelast zijnde de havens van Japan te sluiten en de buitenlanders van daar te verdrijven, maar evenmin geneigd zijnde om dat bevel uil te voeren, als om in openlijken opstand tegen den geestelijken souverciti te komenhad den Franschen admiraal doen itilnoodigen om Yokohama te bezetten, hetgeen hem eenen grond oplevert om te zeggendat hij niet bij magte is het bevel uit te voerentol dal hij den Mikado van de noodzakelijkheid eener ver andering van staatkunde zal hebben overtuigd. Er is overeengekomen, dat inlusschen de Europesche kooplieden niet zullen worden bemoeijeljjkt en dat het handelsverkeer niet zal worden gestoord. Volgens beriglen uit Konstantinopel heeft te Monaslir een zware brand gewoed, waardoor 3000 huizen zijn in de ascli gelegd. PKDISSEN. BERLIJN, 30 Augustus. Omtrent het vorsten-congres meldt men uil Frankfort, dat men in deze week een begin zal maken met het opmaken van een protocol der werkzaamheden. Baden heeft lot dusverre de Oosteurijksche voorstellen verworpen. Mecklenburg-Schwerin heeft voorgesteld, om al de handelingen van het congres aan Pruissen mede te deelenten einde zijn gevoelen des wege te vernemen. Na levendige beraadslagingen is het voorstel naar eene subcommissie gezonden. Gisteren zijn de beraadslagingen der vorsten over hel hervormir.gs-onivverp, als grondslag voor de conferentiën der ministers, gesloten. Door het hoofdbestuur van het Nationalvcrein zijn alle leden dier ver eeniging opgeroepen om op 16 en 17 October aanst. te Leipzig bjjeen te komen, ten einde de Duitsche qnaestie te bespreken.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2