Per Telegraaf. 4 en -Si pCS. BiypoflieeSi-CNiIigaSiën. AFLOSSING. in Texas zijn bijeengebragt. Eerstdaags zal eene expeditie naar Tampico ondernomen worden. De gevallen van vomilo verminderen. Zeer veel ge- gemeenten hebben zich voor het keizerrijk verklaard, maar de bevolking begeert een Franschen prins lot sotiverein. Hel stoomfregat Montezuma heeft schipbreuk geleden bij Nina Titsande bemanning is geredmen hoopt ook de machine te redden. Van het eiland la Itéirnion wordt gemeld, dat de bh. Dupré en Lambert den 30slen Juljj naar Madagaskar zijn vertrokken. Te Tanariva (op Mada gaskar) heerscht regeringloosheid. De Sakalawes ondersteunen Radama i (naamgenoot van den vermoorden koning) en weigeren de koningin te erkennen. De voorloopige regering van Mexico heeft aan de keizerin Eugénie een prachtig landgoed in de nabijheid der stad den vroegeren eigendom van den vice-koningten geschenke aangeboden. Hel Jourti. du H&cre meldt, volgens de dagbladen van Nieuw-Orleans, dat verscheidene naar Matamoras bestemde schepen, o. a. een Engelsch vaar tuig met wapenen, door de Fransche schepen, in de golf van Mexico ge stationeerd, zijn genomen. Hieruit blijkt dat de vroeger aangekondigde blokkade der kusten thans in toepassing wordt gebragt. Te Aix is dezer dagen de grootc oliefabriek van den heer Honorat ge heel afgebrand. De schade wordt op 500,000 fr. begroot. Alles was legen brandschade verzekerd. Het leven van Jezusvan den heer Kenan, is, naar men uit Rome meldt, door de congregatie van den Index op de lijst der verboden boeken geplaatst. Herigten van Manilla melden, dat er bij de aardbeving van 3 Junij 40 openbare en 570 particuliere gebouwen zijn ingestort en 28 openbare en 528 particuliere gebouwen zoodanig zijn beschadigddat zij dreigen in te storten; er zijn 350 personen gedood en 450 zwaar gewond. Men roemt zeer het gedrag van generaal Echagne, gouverneur-generaal der Philippijn- sche eilandendie* als door een wonder ontsnapt is aan het gevaar om onder de bouwvallen van zijn paleis te worden begraven. Er bestaat eene oude profetie, welke zegt, dal Manilla geheel zal worden vernield en wer kelijk is dit niet onwaarschijnlijk. De onvoorzigtigheid der Enropeërs is de oorzaak van de vele ongelukkenwant de gemetselde gebouwendie zij optrekkenpassen niet voor den steeds in beweging zijnden grond. De in boorling met zijn rieten huis heeft geen enkelen doode te betreuren en die hut moet thans voor 45 a 50 piasters per maand door de Europeërs, die geen onderkomen hebben, worden gehuurd. Sedert den 3dcn Junij doen zich nog dagelijks vijf of zes schokken gevoelen. De grond is op verschil lende plaatsen gebarsten en er is een reuk van zwavel en pik verspreid. PK UI SS ES. BERLIJN, 27 Augustus. De koning zal hel congres van staathuishoudkundigen op G Scpt e. k. alhier op plegtige wijze openen. Het aantal deelnemers aan bedoeld congres is reeds tol 450 geklommen. Het vorsten-congres te Frankfort is nog niet afgeloopen. Er worden door sommige vorsten ook afzonderlijke comité's gehouden. De Deensche regering heeft een weigerend antwoord gegeven op de eischen van den Duiischen bond betreffende Ilolslein en Sleesvvijk, zoodat men nu eerstdaags eene bezetting van llolstein mag te gemoet zien. Zweden moet echter, naar men zegt, reeds te kennen hebben gegeven dat het de part(j van Denemarken zal kiezen. De stoomboot Agrippinavan Rotterdam naar Mannheim bestemd, had onderweg een aantal flesschen benzine, eene kleurstof, ingenomen, om die naar Mannheim over te brengen. De flesschen waren gepakt in manden en in stroo gewikkeld. Men bragl deze manden voorzigligheids- halve naar het achterdek, om daar, tol de plaats van bestemming bereikt zou zijn, onaangeroerd te blijven slaan. Gedurende het overbrengen brak eene der flesschen en de daaruit loopende vloeistof liep in de machine-ka mer, ontvlamde en onmiddellijk steeg een vuurzuil omhoog. De brand deelde zich in een oogwenk aan de raderkasl mede, de rookkamer, hel verblijf des conducteurswaarin al de papieren betrekkelijk de lading waren. Groot was de schrik en verwarring der 50 aan boord zijnde passagiers. De ma chinist had bij het begin van den brand, ofschoon in een vcrslikkenden rook gehuld, de tegenwoordigheid van geest, de machine met halve kracht te laten werkenom daardoor den loop van het brandende schip te vertra-, gen. De westewind joeg nu de vlam ook dwars over de boot naar de an dere raderkast, die mede vuur vatte, waardoor de genieenschap lusscheu bet voor- en achterdek, waar zich behalve de passagiers nog de stuurman en de hofmeester bevonden, onmogelijk werd. De laatste sneed nog in allerijl de zonnetent af, en werd de boot losgemaakt om de passagiers Ie t redden. De kapitein hield zich middelerwijl onledig met de stoombnizen nat te honden en voor smelten te behoeden, ten einde grootere ongelukken te voorkomen, en kreeg daardoor vrij aanzienlijke brandwonden aan de hand Gelukkig zonden de kapiteins van de slcepboolen Mnthias Stinnes en Mül- heitn a/d. Ruhr M". 6, hunne sloepen en manschappen ter redding, waar door al de reizigers welbeliouden aan land werden gebragt, en de brand binnen een half uur gebluscht was. De manden benzine had men dadelijk over boord geworpen. De overige lading heeft geen schade bekomen. De passagiers hebben limine reis met de Dusseldorpsche boot voortgezel. In onderscheidene herigten uit Polen wordt medegedeeld dat het natio nale bewind maatregelen neemt om den strijd gedurende den aanstaanden winter vol te houden liet wil daartoe eene ligtiug uitschrijven van alle weerbare mannen van 18 tot 40 jaren, waardoor men legen October een leger van 100,000 man zou hebben. Men meldt uit Krakau dat de Russische regering, om zich schadeloos te stellen voor liet verlies dat de schatkist ondergaat, door het onregelmatig i betalen der belasting in Polen, de inbeslagneming der goederen als algemee- j nen maatregel zal toepassen. Reeds hebben beambten der administratie, vergezeld van een sterk militair geleide, op verscheidene plaatsen hiermede een begin gemaakt. Een berigt uit Lembcrg zegt dat er een groole boeren- op tand in de Ukraine is uitgebarsten. Sedert eenigen tijd worden in Zweden, op voorbeeld van Engeland, gewapende corpsen vrijwilligers gevormd om des noods met de slaande krijgsmag! zamen te werken. Dit is met goedkeuring van de regering en met hare zijdelingsche medewerking aangevangen; maar de vrijwilligers voorzien zicli zeiven van wapenen en uniformcn oefenen zich onderling in het schijfschieten en in de militaire bewegingen. De jongste herigten uit Stockholm melden, dat die krijgshaftige beweging, wel verre van Ie ver- flaauwenmet de kalme volharding, die het volk kenmerkt, voortduurt, en zich van de steden uitbreidt tol liet platte land. Uil Petersburg meldt men dat de keizer aldaar den 22sten van zijne reis is teruggekomen. OOST -IN D I E. BATAVIA 14 Jul ij. De gouverneur-generaal is van zijne inspectie-reis teruggekeerd en heeft het dagclijkseh beleid der zaken weder aanvaard. Men verwacht dat er bij de aanslaande uitbesteding der stoompakket vaart in den Indischen archipel een viertal vereenigingen zullen mededingen. Van Banjermassing zijn geene tijdingen van eenig belang ontvangen. De expeditie naar Nias is met een gunstigen afloop bekroond geworden; de daarheen vertrokkene troepen waren reeds den 26 Junij in goeden welstand te Padang teruggekeerd. Al de sterkten des vijands, waaronder ook de als onneembaar beschouwde kampong Orahili, zijn vernield. Aan onze zijde zijn 5 man gedood en 21 man gekwetst. Het vroeger, bij gelegenheid van de verwoesting van Lagoendi door eene aardbeving, van ons geroofde ge schut en wapentuig is weder in de handen der onzen gevallen. MADRID, 27 Augustus. Het ministerie heeft eene dépêche naar Havana gezonden, waarbij de maatregelen van den kapitein-generaal Dulce tol on derdrukking van den slavenhandel goedgekeurd worden. NEW-YORK, 18 Augustus (R. A.). Charleston is den 15deo dezer ge bombardeerd. De generaal Lee heeft eene demonstratie gedaan aan den lin kervleugel der noordelijken. Morgen zal de wet op de conscriptie hier weer uitgevoerd worden. Men verwacht van dien maatregel thans geene onlusten. 20 Augustus. De conscriptie wordt voortgezet; den 19den heeft zij te New- York lot geen rustverstoring aanleiding gegeven. Generaal Meade heeft zijne aanvallende houding opgegeven en een gedeelte zijns legers is naar Charleston vertrokken. Men gelooft dat generaal Lee aanvallenderwijze zal te werk gaan en een positie innemen tusschen hel leger van Meade en Washington. WARSCHAU, 28 Augustus. Er zijn weder onderscheidene gevechten ge leverd waarbij 634 opstandelingen gevangen werden genomen en hunne aanvoerders sneuvelden. STAPS-BER1CTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDingsdag den lsl«° September 1863, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Belediging en installatie der nieuw inkomende leden van den Gemeenteraad. 2°. Benoeming van twee Wethouders. 3". Benoeming van twee leden voor de Commissie van Fabricage. 4°. Benoeming van een voorzitter en twee leden voor de Commissie van Financiën. 5". Benoeming van twee leden voor de Commissie tol de plaatselijke veror deningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. 6°. Benoeming van een voorzitter en twee leden voor de Commissie lot de plaatselijke verordeningen betredende de huishouding der gemeente. 7°. Benoeming van drie Curatoren van het stedelijk gymnasium, uit den Gemeenteraad. 8°. Benoeming van een Commissaris der stads bank van lecning. 9°. Benoeming van een Commissaris over de stedelijke gasfabriek. 10". Voordragt betredende de verordening houdende instructie voor de keur meesters van levensmiddelen enzv. 11°. Voordragt betredende de verordening houdende instructie voor de rooimeesters. 12®. Voordragt tot af- en overschrijving op de gemeente-bcgrooting. 13°. Adres van dr. P. Bleeker, om afschrijving van plaatselijke directe belasting, 1863. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weien, dat de ingevulde Patentbladenover het dienstjaar 1863 en 1864, voor de eerste drie Wijkenter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn-, dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des voormiddags tien tot des namiddags ten een ure. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden 29 Augustus 1863. TIF.BÜEL SIEGENBEEK. KERKNIEUWS. Te Katwijk aan zee is lol predikant berorpen d8. J. II. Gezelschap, pred. te Rhenen. AD VERTENTIEN. Getrouwd: 11. K. BEUZEMAKER en Leyden, 26 Augustus 1863. J. WUBBE. Bevallen van eene Dochter Vrouwe M. P. van der CHIJS van KOOTEN. Batavia, 7 Julij 1863. Bevallen van eene Dochter W. M. van der SPRUYT de GRAAF. Leyden, 27 Augustus 1863. Wij betuigen onzen hartelijken dank aan allen die, bij gelegenheid van onzen jongsten rouw, ons hunne belangstelling beloond hebben. F. C. J. van GOENS. Leyden, 29 Augustus 1863. A. M. van GOENS, Cdarbon. Voor de menigvuldige blijken van deelneming hij hel overlijden van mij nen Echtgenoot ondervonden, betuig ik mijnen opregten dank. Leyden, 29 Augustus 1863- Wed. J. MOLET, geb. Bekooij. Voor de zoo ruimschoots ondervonden deelneming en belangstelling bij het onheil, dat ons bij hel onweder op 27 Augustus heeft getroffen, betuigt de Ondergeteekende zijn innigen dank. J. E. VLAANDEREN, Iltiis- en Rijtuigschilder. Het Bestuur der Nedeilandsche Hypotheekbank berigt, dal hare Schuld brieven opeisebbaar den 31slcn Augustus 1863met de tot op dien dag sedert den laatst vervallen Coupon verschuldigde rente, betaald worden ten Kantore van de Ontvang- en Betaalkas te Amsterdam op Maandag den 31slen Augustus 1863 cn volgende werkdagen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2