LEOSCIIE €01'RA XT. 1805. 101. MAANDAG 24 AUGUSTUS. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt .TH is i\ i" De prijs der Courant is f3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BER1GTEN LEYDEN, 22 Augustus. De plaatselijke commissie alhier tol het oprigten van een nationaal gedenk- teeken voor November 1813 enz. heeft zich in eene op heden gehouden ver gadering, overeenkomstig een bij monde van den voorzitter door het bestuur uilgebragt prae-advies, voor het voorstel B (het oprigten van een bronzen of marmeren gedenktceken in hel Willemspark te 's Gravenhage) en tegen de voorstellen A (hel oprigten van eene gedenknaald te Scheveningcn) en C (het stichten eener nationale ambachtsschool te Amsterdam) der hoofd-commissie verklaard. Voorts werd besloten bij de kennisgeving van dit besluit de re denen, die daartoe geleid hebben, uiteen te zetten, en de redactie hiervan aan hel bestuur over te laten, alsmede het houden eener collecte en het openen eener inschrijving tol na eene nadere vergadering der hoofd-couimis- sie te verdagen. Door mgr. den bisschop van Haarlem is tot pastoor der parochie van O. L. Vr. Hemelvaart alhier benoemd de lieer Joannes Bols, sedert 1856 pastoor te Vlissingen. Donderdag II. is de tentoonstelling Ie Delft, gelijk alle tentoonstellin gen en bijeenkomsten, met een plegtigen maaltijd gesloten, nadat zij, gelijk men verneemt, door meer dar. 30000 personen bezocht was. Onder deze merkte men steeds met genoegen de verschillende leden der koninklijke familie op, die door herhaalde bezoeken hunne belangstelling in de geschie denis der zeden en gebruiken onzer vaderen aan den dag legden. Vier of vijfmaal ontmoette men er Hare Majesteit de koningin, wier liefde voor geschiedenis, kunsten en wetenschappen algemeen bekend is, en die zelve geen onaanzienlijk kabinet van voorwerpen van oude kunst en smaaken eene niet minder belangrijke collectie van aulographen uiocl bezitten. Geen wonder dat hare aandacht steeds viel op het kostbaar album van aulogra phen van leden van het vorstelijk huis Oranje-Nassauvooral in Friesland, door onzen stadgen'oot den baron mr. van Heemstra aldaar tentoonge steld. Deze belangstelling bewoog dien heer Hare Majesteit een prachtig album met portret, autograaf, haarlok van en andere herinneringen aan de in Friesland zoo geliefde en nog niet vergetene sladhouderes Maria Louisa (Maryken mui) aan te bieden. Hare Majesteit heeft dit geschenk met wel willendheid aangenomen, en den baron van Heemstra in een bijzonder gehoor hare dankbaarheid betuigd. Het is te verwachten, dat H. M., wanneer zij Leyden zal bezoeken, ook het uitgebreide en kostbare kabinet van Frieschc oudheden van onzen geeerden stadgenoot in oogenschouw zal nemen. Gisteren ten 2 ure werd inliet gebouw der teeken-academic te 'sllage, waar de tentoonstelling van metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen plaats heeft, door den voorzitter der jury het proces-verbaal der bekroonin gen uitgebragt. Er zijn toegekend: 4 gouden, 5 verguld zilveren, 17 zil veren en 29 bronzen medailles, en 47 eervolle vermeldingen gedaan. Van de gouden medailles werd er eene toegekend aan de kon. Nederl. grofsme derij alhier, voor buitengewoon zware ankers, ankerkettingen enz., en eene aan den heer J. M. van Kempen, te Voorschoten, voor eene kast met zilverwerk. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft de toegekende eereblijken aan de inzenders, voor zoo verre zij tegenwoordig waren, persoonlijk uit gereikt. Men verzoekt ons te berigten dat morgen namiddag de dienst in de Waalsche kerk niet, zoo als gewoonlijk ten 2 ure, maar ten 3 ure zal aanvangen. Het vee gisteren ter markt gebragl ging vlugger en legen betere prij zen van de hand dan sedert eenige weken het geval was. De gevallen regen schijnt den kooplust weder aangewakkerd Ie hebben. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 174 tot 193 personen. Men meldt ons uit de VecnenDe aanhoudende droogte is voor onze teelt ook ongunstig geweest. De laatste peulvruchten leverden geen ruimen pluk op en de haauwen bevatte weinig en dan nog stugge erwten. De snij- boonen hadden veel geleden door den scherpen wind, de verschrompelde ran ken kwamen lot geen ontwikkeling en bij de augurken was mede weinig vooruitgang op te merken. Laatstgenoemde gewassen zijn echter door de warmte dezer maand veel hersteldzoodal wij eerst nu met de belangrijke verzendingen begonnen zijn. Behalve de groote partijen snijboonen, die af geleverd wordenzijn cr reeds voor eenige duizenden gulden augurken, zoo wel versch als ingemaakt, grootendeels naar Engeland vervoerd. De minister van oorlog heeft ter kennis van gegadigden gebragt, dal er voor eenige wagenmakers gelegenheid bestaat, om voor de dienst in Oost- Indië te worden aangenomen. De personendie daartoe genegen zijn zullen zich als werklieden voor de werkcompagnie te Soerabaija voor den tijd van zes jaren aan de militaire dienst moeten verbinden. Zij zullen een j handgeld genieten naar gelang van hunne geschiktheid, van ƒ200 tot ƒ400, in rang en soldjj gelijk siaan met de kanonniers lste kl. van het leger in Indië, en daarenboven voor de dagen waarop zij werken een daggeld ge nieten. Men moet zich aanmelden bij den luit. koloneldirecteur der arti- lerie-stapel- en constructie-magazijnen te Delft. Door onderscheidene prov. kerkbesturen zijn als caudidaten tol de heil. dienst toegelaten en hun de bevoegdheid toegekend om in eene gemeente beroepen zijnde, als evangeliedienaar op te treden; de hh. E. C. van Baerle, G. II. Blanken, G. II. Blecker, K. F. Crculzberg, J. S. Sinninghe Damslé, W. H.isselman, W. J. lmmink, A. S. Joustra, G. J. van I.indonk, A. Loelï, P. van Son, A. M. Venker, W. VliegenthartJ. van Walsem J. van der Weydc. lil liet begin der maand October a. s. zullen de miliciens van de lig- ting dezes jaars, die in de maand Mei jl. hij de verschillende corpsen des legers tot eerste oefening in werkelijke dienst zijn gesteldmet onbepaald verlof huiswaarts keerennl. voor zoo verre zij niet voor liet blijvend ge deelte bij hunne corpsen gedesigncerd zijn. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dal de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Doc- kum, welke moet plaats hebben ten gevolge van hel door den lieer M. Kingma Hz. genomen ontslag, zal geschieden op Dingsdag den 15dc" Sept. aanst.en dat, zoo eene herslemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag den 29slc,i Sept. daaraanvolgende. Wij vernemen, zegt liet Jlbl.dat het lid der tweede kamer voor Groningen, de heer nip. B. Wichers, uit hoofde van zijne vergevorderde jaren zijne betrekking zal nederleggen. De commissie voor het nationaal gedenktceken van 1813 te Haarlem heeft gemeend in gcene beoordeeling te kunnen treden van de haar deswe gens kenbaar gemaakte voorstellen van de hoofd-commissie. Zij heeft zich echter, met liet oog op het groote doel, 't welk men tracht te bereiken, bereid verklaard om, zoodra het te nemen besluit ter harer kennis zal zijn gebragt, het hare aan te wenden, ten einde de ingezetenen in de gelegen heid te stellen daarvoor gelden bij te dragenen het bedrag dezer gelden te gelegener tijd aan Z. K. H. den prins-voorzitter over te maken. Te Leeuwarden werd eergisteren, des voormiddags ten 9 ure, in de groote zaal van het stadhuis, daartoe door den gemeenteraad afgestaan, de reünie van predikanten en afgevaardigden van de Waalsche gemeenten, on der voorzitting van ds. Mounier, van Amsterdam, geopend. Om 10 uur had de godsdienstige opening plaats in de Waalsche kerk met eene rede van d». Vust, van 's Gravenhage, naar aanleiding van Hand. XVII vs. 10, lien 12. Uit een particulier schrijven uil Suriname blijkt dal, ten gevolge van de onlusten op de planlaadjes Resolutie en Rust en Werk37 mail der negerbevolking gevangen genomen zijn, die later tol driejaren dwangarbeid veroordeeld werden. RC.) Een hij het dep. van koloniën ontvangen telegram gedagteekend Batavia 14 Julij, luidt: Volkomen zegepraal var. onze wapenen op Nias; het fregat Prins Alexander aangekomen; 40000 pikols kolïij van Padang verkocht voor 41 611600 pikols voor ƒ34.44 de pikol." 's GRAVENHAGE, 22 'Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer C. Wiener, medaillcur en beeldhouwer, lol het aannemen der versierselen van ridder der Wasa- ordc, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, en aan den heer dr. R. CABakhuizen van den Brink, archivaris van het rijk en lid van den lioogen raad van adel, tol het aannemen der versierselen van olFicier der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Tol burgemeester zjjn benoemd: te Haarlemmermeer de heer mr. J. P. Amersfoordtte Gendringen de heer mr. J. W. van de Laar, en te Gene- muiden de heer K. L. Rutlink. Tot schoolopziener iu het 6de schooldistrict van Zeeland is benoemd de heer mr. J. C. E. baron van Lynden, te Middelburg, iu de plaats van jhr. mr. L. F. van Panhuys, op zijn verzoek eervol ontslagen', en tot derden J onderwijzer bij de rijks-kweekschool van onderwijzers te Groningende heer L. Leopold, onderwjjzer te Groningen. I liU1 TEÏ\L A NDSUHL BËK1GTEA. ENGELAND. LONDEN, 20 Augustus. Het handelsverkeer in de fabriekdislriclen wordt levendiger. In den laatsten tijd zijn vrij belangrijke bestellingen ontvangen. In de beroemde steengroeve van Cairngallin Aberdeenshire, is in de vorige week een blok graniet uitgegraven, bestemd voor een sarcophaag, waarin liet stoffelijk overschot van den prins gemaal zal worden nederge-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1