Vereeniging teleurstelling ondervonden; crbariën voor haar van groot be lang en die haar waren toegezegd of toegedacht, zjjn voor haar verloren gegaan: des te meer verblijdend is 't, als zij iets verkrijgt, waarop niet kon gerekend worden. Dat was ook het geval met de planten uil het her barium door dr. Suerman nagelatenbij gelegenheid van de vorige verga dering door den heer IIartsen geschonken. Nader onderzoek heeft getoond, dat zij niet (en onregte eene belangrijke aanwinst geacht werden. Zij beves tigen opgaven van groeiplaatsenleeren bijzonderhedendie voor de kennis van het inheemsch zijn en van de verspreiding van soorten waarde hebben, en dragen in 't algemeen bij tot het oplossen van vragen die zich bij de bewerking van den Prodomus opdeden. In het vorige jaar overleed weder een der ijverigste onderzoekers van onze flora, dr. J. Wttewaall. Aan zijne verdiensten is door den president welverdiende hulde gcbragt. Ofschoon de Vereeniging Wttewaall niet onder hare leden tellen mogt, is ze aan hem door 'tgeen hij deed veel verpligt. Hij was gewoon van 'tgeen hij belangrijks en zeldzaams vond aan zijne (alrijke vrienden mede te deelenen er beslaat welligt in ons land niet één herbarium van eenige beleekenis, waarin de bewijzen, zoowel van zijn veel omvattend onderzoek als van zijne vrijgevigheid, niet te vinden zijn. Uit andere herbarien zijn met der lyd zeer vele en zeldzame planten in dat der Vereeniging overgegaan, die daar de herinnering aan den even bescheiden als jjverigen geleerde levendig zullen houden. Van 'tgeen Wttewaall verza melde en opteekende is echter ongetwijfeld nog slechts betrekkelijk weinig bekend geworden. Zijne nasporingen strekten zich over een groot gedeelte van ons land uit, getuigen de aanteekeningen in het bijvoegsel tol de Flora Belgii Septenfrionalis en in den Prodomus. Mogt nu al het meest zeldzame door hem zjjn medegedeeld, zijn nagelalen herbarium zou niet minder be langrijk blijven, als bron voor de kennis van de verspreiding van vele soor ten inzonderheid ook van die ten onregie algemeen voorkomende geacht wordenmaar er is grond om aan te nemendat het by onderzoek blijken zou voor de studie van onze flora ook nog in andere opzigten waarde te hebben. Elk die in de kennis van de vaderlaudsche flora belang stelt, zal den wenscli deelen, dat Wttewaall's herbarium zorgvuldig bewaard en aan de bevordering van die kennis dienstbaar gemaakt worde. Over de waarde van bijdragen voor het herbarium en van mededeelingen zou voorzeker verkeerd geoordeeld worden, wilde men ze alleen schatten naar wat zij nieuws leveren voor de flora van hel land in haar geheel ge nomen. Sommige streken zjjn nog niet of slechts vlugtig doorzocht, wei nige zóó, dat zelfs wal op zich zelf van geringe beleekenis schijnen mogt, geen bruikbaar en wenschelijk materiaal zou wezen voor de bewerking van eene degelijke flora. Voor het tegenwoordige nog is naauwgezet onderzoek van eene bepaalde streek, waarbjj zooveel doenlijk van alle voorkomende planten specimina verzameld en bijzonderheden aangeteekend worden, van geen minder belang, dan het opsporen van soorten, die nog aan de waar neming ontgaan waren. Het heeft noch aan 'leen noch aan 'tander ont broken. De excursie in Limburg, waarover reeds in de vorige vergadering berigt gegeven was, heeft eene verzameling planten opgeleverd, die een overzigt geeft van de vegetatie eener provincie, welke ons te weinig bekend was en daarenboven voor onze flora nieuwe soorten doen kennen. De heer Bondam is met zijn ijverig onderzoek voortgegaan. Zjjne verzameling van planten, uit de omstreken van Amersfoort, maakt met de vroeger en thans door hem aan de Vereeniging geschonkene een zamenhangend geheel uit, waardoor eene leemte in het herbarium op uitstekende wijze aangevuld en de flora van een belangrijk gedeelte van ons land, zich van Utrecht over de noordelijke Veluwg tot Kampen uitstrekkende, uaauwkeurigcr is bekend geworden. Niet het minst is daarbij op prijs te stellen zijne zorg om ook de meer gemeene planten te verzamelen en omtrent verspreiding enz. bijzon derheden aan te (eekenen. Eene nieuwe bijdrage lot de Flora van Leyden, door den heer Suringar geieverd, heeft weder bewezen, dat ook in de zorg vuldigst doorzochte streek voortdurend waarnemen wenschelijk blijft. Voor de kennis van de inlandsche cryplogamen die zoo lang op lager trap gestaan heeft, is juist in den laatsten tijd 'l meest gewonnen. De heer Sprée heeft er weder eene zeer rjjke bijdrage toe geleverd. Hjj deelde eene Ijjsl mede van 42 soorten en vormen van licheuen (behoorende lot 29 ge slachten), 66 van algen (uit 42 geslachten) en 61 van dialomefn (uit 26 geslachten), waarvan enkele vroegere opgaven bevestigen, de overige nieuw en in den Prodromus nog niet vermeld. Van die licheuen werden eenigen door hem gezathenlijk met den heer Bitse, al 'l overige werd door bem zei ven waargenomen en verzameld. Keurig geprepareerde voorwerpen verhoog den zeer het belangwekkende van die mededeeling. Eindelijk blijft er nog iets te vermelden, wat den leden der Vereeniging en anderen belangstellenden inzonderheid aangenaam zijn zal. De heer Westendorp, corresponderend lid, had op zich genomen een gedeelte der lagere fungi, in het herbarium der Vereeniging voorhanden, Ie bewerken; hij heeft dien arbeid volbragt. In hel te zijner beschikking gesteld mate riaal heeft hij ongeveer 800 soorten kunnen bepalen. Het manuscript, dat de uitkomst van zijn onderzoek bevat, heeft hij aan de Vereeniging overge geven; de beschrijving van eenige nieuwe fungi zal hij nader in een Notice mededeelen. Een groot gedeelte van het laatste stuk van den Prodromus Zal nu, dank zij den ijver van den heer Westendorp, weldra voor den druk voorbereid kunnen zijn; er blijven nog fungi te bewerken over, doch er bestaat uitzigt ook die taak eerlang naar wensch afgedaan en den Pro dromus voltooid te zien. De algemeene vergadering zal in 1864, op den eersten Vrydag van Julij, in of nabij Utrecht gehouden worden; het honorair voorzitterschap is den lieer Kraepelien van Zeist opgedragen. Van wege den minister van binnenl. zaken is bekendgemaakt, dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonderwijs voor de tweede maal in hel loopende jaar zul len worden gehouden op Woensdag den 7 October (voor Gelderland den 14de° October) aanst. en volgende dagen; dal zij, die een dezer examens wenschen af te leggenzich uiterlijk op den 23s,tn Sept. (voor Gelderland op den 305,en Sept.) e. k. behooren aan te melden bij den schoolopziener van hel district, waarin zy wonen, of, van buiten 'slands komende, voorne mens zjjn zich te vestigen, met opgave van de acte, die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorteacteterwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de zeven eerste maanden van 1863, waaruil blijkt, dat die bedragen heeft 34,087,862 86, zijnde ƒ1,061,585.24 meerder dan in 1862. De algemeene vergadering van de Nederl. Guslaaf-Adolf-vereeniging zal op 22 September e. k. te Zutphen worden gehouden. Te 's Gravesande had Zaiurdag II. een treurig voorval plaats. In den vroegen morgen was een jong mensch naar het duin gegaan om konijnen in hunne holen te vangen. Over zijn lang uilblyven ongerust, ging men hem later opsporen, en vond men eindelijk den ongelukkige, by na geheel onder het neérgestorte zand bedolven en geslikt. Het was een zeer oppassend mensch wiens verlies smartelijk is voor zijne talrijke betrekkingen, smartelijk ook vooral voor zijne jeugdige vrouw, die vóór weinige dagen van haar eerste kind beviel. Uit Vlaardingen meldt men dat de aanvoer van haring zeer gering blyft, dat de berigten van de vloot mede ongunstig zijn, en dat ook de prjjzen eene nog al aanmerkelijke daling hebben ondergaan, zoodat de ree- deryen aldaar met zware verliezen bedreigd worden. De sub-commissie voor de oprigting van een gedenkleeken voor No vember 1813 enz. te Rotterdam heeft, wat betreft de voorstellen der hoofd commissie, het oprigten van een gedenknaald te Scheveningen en van een gedenkleeken te 's Hage bij acclamatie aangenomen, maar het oprigten eener ambachtsschool te Amsterdam met 27 tegen 5 stemmen verworpen. De subcommissiëu te Gorinchem en tc Leeuwarden hebben zich met de voorstellen der hoofdcommissie vereenigd. Te Alkmaar zal door de K.-K. parochie van S'. Dominicus een nieuw kerkgebouw gesticht worden. Het zal eene golhische koepelkerk worden. Het werk is aangenomen door den heer II. van Bakel te Amsterdam, voor 89900. Het plan is gemaakt door den architect P. J. 11. Cuypers, van Roermond, en het werk moet met Mei 1865 voltooid zijn. Op den 25st*B dezer zal de bisschop den eersten steen leggen. Te Zwolle heeft Dingsdag II. de heer P. Mokking, gedachtenis zijner 25-jarige ambtsbediening als r. k. priester gevierd. Na afloop der kerkelijke feestviering werd de jubilaris dooreen 30-lal priesters huiswaarts geleid, alwaar hem de gelukwenschingen van onderscheidene corporation en parti culieren, benevens vele geschenken werden aangeboden. Door de mildda digheid van den jubilaris werd aan de algemeene armen der stad eene bui tengewone bedeeliug gedaan van vleesch spek brood gort en koffijterwijl de leerlingen der slads-armeninrigtingvan de bijzondere r. k. school, de weeskinderen enz., op chocolade, bier en krentebrood werden onthaald. Des avonds is aan den jubilaris eene serenade gebragt. Te Enschedé vindt men thans slechts nog weinig niet herbouwde percee- len, met uitzondering echter van de kerken. Behalve de r. k.die dit jaar gereed zal zijnliggen de andere kerkgebouwen nog in puin. Met de doops gezinde kerk zal waarschijnlijk nog dit jaar een begin worden gemaakt. De hervormde gemeente is het over den herbouw nog niet eens, sommige willen een geheel nieuw in den modernen trant opgetrokken gebouw; hel meeren- deel is echter hier tegen, te meer daar, volgens de verzekering van deskun digen, de nog staande muren hecht genoeg zijn eu alzoo bij mindere kosten het antieke gebouw in wezen kan blijven. De Israëlitische gemeente schijnt het over het plan van herbouw tamelijk eens te zijn, maar hier ontbreekt de hoofdzaakliet geld. De gebouwen dezer gemeente waren even als die der protestantsche zeer laag verzekerd. Den 12den dezer is te Franeker de jaarlijksche algemeene synode der Christ, afgescheiden kerk geopend, waartoe ruim 40 afgevaardigden waren opgekomen. Voorzitter der vergadering was d'. de Cock uit tloogevcen. De arrond.-regtbank te Middelburg heeft het volgende 3-tal opgemaakt voor de opengevallen betrekking van kantonregter te Sluis: de hh. mr8. L. D. Suringar, procureur bij de arrond.-regtbank te Leyden; VV.van der Os, ad- vocaal te Ylissingen, en A. VerhoefT, advocaat te Utrecht. Naar men uit Maastricht meldt heeft men bij de ingezetenen van Smeer maas (Belgisch grondgebied), ter gelegenheid van den brand waardoor dezer dagen 14 huizen werden vernield, zeer weinig yver opgemerkt om den brand te blusscheu. Twee brandspuiten, uit Maastricht overgebragt, heb ben bjj gebrek aan gewillig personeelbijna niet gewerkt. Die weinige ijver schrijft men toe aan de omstandigheid dat 2 jaren geleden een zware brand, een groot gedeelte van die gemeente heeft vernield en de ingezetenen zoo wel door de assurantie-maatschappijen als door collecten in België en in Nederland gehouden, zeer ruim ztju schadeloos gesteld geworden. Uil Emdcn meldt men, dat er te Lingen een zware brand heeft ge woed, waardoor 14 woningen en bijgebouwen, alsmede de school der prot. gemeente, in de ascli zijn gelegd en 33 huisgezinnen have en goed hebben verloren. De gebouwen waren voor 15000 th. verzekerd. Er was eene commissie gevormd lot heL inzamelen van gelden, ten einde in den nood te voorzien. 's GRAVENIIAGE. 20 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer II. A. Verniers van der Loeff, hoofdadministrateur bij het dep. van flnantiën, tot het dragen der onderschcidingsleekeneu van kommandeur der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Tot ontvanger der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Ee de heer P. van Terwisga, thans te Holwerd, en te Buitenpost de heerR.Feith, thans te Midwolda, en tot ontvanger der registratie en domeinen te Tiel de heer J. Hora Adema, thans te Hardcgaryp.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2