LEYDSCIIE COURANT. 1805. MAANDAG 17 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSC1IE BËIUGTEN LEY'DEN, 15 Augustus. Te rekenen *an 1 Sept. 1803 zijn de bepalingen van liet kon. besluit van 4 Junij jl. toepasselijk op de telegraafkantoren der Holl. ijzeren spoor wegmaatschappij en der Rolierdamschc telegraafinaatscliappij. Diensvolgens wordt voor het onderling verkeer van de kantoren der Rolterdauische tele- graafmaaischappij en voor bet verkeer van deze kantoren met die der Ilol- landsche ijzeren spoorwegmaatschappij en van den rijkstelegraaf de prijs voor bel overbrengen van een bcrigt van 1 lol 20 woorden tot 50 cis. verlaagd. Programma der muziekstukkenwelke Maandag avond aanst., ten O ure, door bet muziekcorps der dienstd. schutterij op het Plantsoen zullen uitge voerd worden: PK 1. Marsch, Rademacher; 2. Ouverture Ie lirasseur de Preston, Adam; 3. Amor-Polka, Kühner; 4. Souvenir de l'opéra Martha (aria), Flotow; 5. Potpourri de l'ope'ra Atilla, Verdy, 6. Feld-Jiiger Jlarsch Schottner. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomeuen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 178 tot 188 personen. De 17de algenieene vergadering der Hollandschc maatschappij van land bouw zal op Vrijdag 25 September aanstte Haarlem gehouden worden. Het vervoer van vlas uit den llaarlemmermcerpolder is zoo groot dal eergisteren te Gouda de geladen schepen uren achtereen moesten blijven liggen, om te kunnen schuilen. De Amerikaansche vruchten en groenten waarvan liet zaad, door mevr. de wed. Storm, aan den warmoezier van Vuurden, te Delft, is verstrekt, zijn reeds gedeeltelijk tol rijpheid gekomen. Verschillende soorten van skwashen werden ingezonden aan den president der Itollandsche maat schappij van landbouwen, op onderscheidene wjjzen toebereid, door enkele onzer landgenootenmet smaak genuttigd. De water-meloenen, de ecnige die, naar men meent, Nederland ooit opleverde, en die in Europa alleen in Griekenland worden geteeld, nemen krachtig in wasdom toe. Een der drie exemplaren, die voorhanden zijn, zal L. 51. den koning ten geschenke wor den aangeboden. De mush-meloeudie onze inlandsche in geur verre over treften waarvan de plant veel meer vruchten oplevert dan die der water meloen, waarvan iedere plant slechts ééne vrucht voortbrengt, zal ook spoedig tol rijpheid komen. Op de thans geopende tentoonstelling van bloemen enz. te Arnhem, van wege de aldaar gevestigde afdeeling van de Geldcrsche maatschappij van landbouw, is als nieuwste blocijende plant bekroond de nieuwe lelie uil Japan Li Hum auratum L) van de lib. Krelage Zoon, te Haar lem. Deze lelie is in 1861 uil Japan in Engeland en kort daarna door hen in Nederland ingevoerd. Het eerst heeft zij in Europa gebloeid op de ten toonstelling te South Kensington, bjj Londen, den 2dcn Juljj 1862. In Ne derland bloeit ze thans voor het eerst. De eerste bollen werden in den handel gebragt tegen ƒ150 hel stnk. In Japan vvordl deze plant gevonden in de binneii-provinciën op de helling van heuvels; de bollen worden aldaar, even als die van andere leliën, gegeten, zoo als hier de aardappelen. Behalve 1500 aan de algem. armen en 1000 aan het r. k. weeshuis te Zwolle, heeft wijlen mevr. van Lamseweerde gelegateerd aan hel r. k. armbestuur te Zwolle ƒ4000, aan het gesticht van de zusters van liefde aldaar ƒ4000, en aan de vcreeniging van Vincentius a Paulo 1000. Door curatoren van hel gymnasium te Meppel zijn aan den raad dier gemeente, lol het doen eener voordragt aan den minister van binnenl. za ken, voor de betrekking van conrector aan het gymnasium aldaar, aanbe volen de hh. dr. B. ter Kuile, te 51eppelen dr. jhr. Pompe van Mecrder- voortte Lochem. Uil Roermond meldt men, dal het aantal zieke, gestorven en afge maakte paarden van hel 5de reg. dragonders aldaar zoo groot is, dat ervan de 300 paarden die er aanwezig moesten zijn, naauwelijks 30 meer op dit oogenblik beschikbaar zijn. Dit is zelfs zoo, dat er geene manoeuvres meer kunnen gedaan worden. In Venlo is dit even zoo gelegen bij het talrijk aldaar aanwezige garnizoen. De ziekte onder de paarden is allengs en steeds meer toegenomen sedert hunne overplaatsing naar Limburg. 's GRAVEN IIAGE, 15 Augustus Z. 51. heeft vergunning verleend aan den lslen luit. J. B. II. van Roijen, van den generalen staf, tot het aannemen eu dragen van de versierselen van ridder der 4dc kl. van de orde van de Mcdjidic, hem door den Sultan van Turkye geschonken. Z. 51. heeft goedgevonden bij liet corps ingenieurs, mineurs en sapeurs te benoemen tot ls,<° luit. den 2den luit. P. C. Kool, van het corps. Men verneemt dat Z. 51. de koning van Penissen den heer mr. L. N. graaf van Randwijk, grootmeester van hel huis van H. 51. de koningin, en den lieer mr. VV. R. baron van Tnyl van Serooskerkengrootmeester van het huis van 11. 51. de koningin-weduwe, heeft benoemd lot ridders dei- orde van dc Kroonlste klasse. ftlet zekerheid kan men thans melden dal Z. K. II. prins Hendrik naar Frankfort is vertrokken, ten einde aldaar bij het vorslen-congres Z. 51. den koning, als groothertog van Luxemburg, te vertegenwoordigen. Z. K. H. wordt door zijn adjudant, den luit. ter zee lsle kl. de Steurs, vergezeld. Na afloop van het congres vertrekt Z. K. H. naar Luxemburg, om zich ver volgens naar Liebenstein te begeven, waar II. K. II. prinses Hendrik zich bevindt, Heden, ter gelegenheid van den Napoleonsdag, heeft er in de r. k. kerk van den II. Anthonius en Lodewjjk, een plegtig te Deuui plaats gehad dat door de leden van het corps diplomatique, den generaal Dumonceau, chef van liet militair huis des koningsen door de Fransche onderdanen, die zich in de residentie bevinden, werd bijgewoond. - liet verdient opmerking, dal de pauselijke internuntius mgr. Oreglio de Santo Stephano heden bij gelegenheid van den Napolconsdag zelf het Te Deum in de kerk van den II. Anthonius en Lodewijk heeft gecelebreerd. 51en herinnert zich dal mgr. Vccchioili, vroeger alhier pauselijk internuntius, zich steeds tegen dien dag op reis begaf. Gisteren namiddag zijn te Scheveningen aangekomen Z. K. II. prins Petrus van Oldenburg met zijn zoon, vergezeld van hunne adjudanten eu verder gevolg. IIH. KK. IIII. hebben de villa van Mevrouw de baronnesse van Gagern betrokken. 51et den Pruissischen slaats-minisler von Bethmann llollweg gaat liet eenigzins vooruit. De geneesheeren koesteren de hoop hem te behouden. A51STERDAM, 14 Augustus. Bij de voortzetting der werkzaamheden in de algcmcene vergadering der maatschappij tol Nut van 't Algemeen, op Woensdag II., is o. a. nog het vólgende voorstel van het hoofdbestuur behandeld: 1°. De maatschappij be tuigt hare hooge ingenomenheid met de loffelijke pogingen, onlangs door be voegde taalkenners aangewend tot het stuiten van willekeur en het bevorde ren van eenparigheid in dc spelling onzer taal2". hel hoofdbestuur wordt verzocht en voor zooveel noodig gemagtigd, die pogingen door alle gepaste maatregelen te ondersteunen, onder verpligting van een nader voorstel Ie doen aan de algemeene vergadering wanneer voor genoemde ondersteuning ecne belangrijke geldelijke uitgave, dc grens der tegenwoordige begrooting overschrijdende, mogi gevorderd worden; 3°. De departementen worden uil- genoodigd elk in zijnen kling te bekwamer tijd het belang eener gelijke spelling, inzonderheid met het oog op de volksschool, te overwegen en hare invoering te bevorderenwaar dit geschieden kanin overleg met de plaat selijke schoolautoriteiten en de onderwijzers. Het eerste punt werd bij ac clamatie, hel tweede met 418 tegen 131 stemmen, en het derde met 416 tegen 87 stemmen aangenomen. Voorts is nog behandeld het voorstel betreffende dc afschaffing van de doodstraf. Op voorstel van den voorzitter werd bij acclamatie verklaard: dat de vergadering het wenschelijk acht dal de doodstraf worde afgeschaft. De depp. 's Gravenhage, 51iddelburg, LeydenPurmerend, Edam en Zwolle verklaarden zich tegen die acclamatie. Omtrent een aan de regering deswe gens in te dienen adres zijn verschillende bedenkingen ontwikkeld. Op aan raden van het hoofdbestuur heeft hel dep., hetwelk liet voorstel had inge diend, hetzelve teruggenomen. Een ander dep. heeft het overgenomen, doch op dc aanmerking van een der depp., dat de maatschappij zich op dergelijke wijze op een haar vreemd terrein zou begeven, is het voorstel bij acclamatie afgewezen. Het voorstelom eene commissie te benoemen voor het onderzoek van de middelen, welke de maatschappij zou kunnen aanwenden ter bevordering van de zedelijke belangen van den dienstbaren stand vooral in groote ge meenten is mede bij acclamatie aangenomen. BUITENLANDSCUE BËIUGTEiM. BELeiR. BRUSSEL, 14 Augustus, tl. 51. de koningin van Engeland is gisteren alhier aangekomen, en door den koning op eene hartelijke wijze ontvangen. Heden is H. 51. naar Duitsch- land vertrokken. De 13-jarige Blancharddie onlangs een 4-jarig kind heeft vermoord, door het den mond met aarde vol te stoppen, is door liet hof van Henegou wen lot eene gevangenisstraf van 15 jaren veroordeeld.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1