Per Telegraaf. ISurgcvIijfcc £»tanb. Volgens een berigt uil Mexico, over New-York ontvangen, is Juarez door de bevolking van San Luis de Potosi, waarheen hij de wijk had ge- romen, verdreven. Dit berigt vereischt echter nadere bevestiging, want den lO<i" Junij heeft Juarez nog uit bedoelde stad eene proclamatie aan de Mexicanen uitgevaardigd, waarin hij ben aanmaant tot eendragt, en om T00r geen offer terug te deinzen tot redding der onafhankelijkheid van het vaderland. Is Napoleon I, vraagt hij, meester van Spanje gebleven, na Madrid en vele andere steden van dat rijk te hebben ingenomen? Is hij, ra bet bezetten van Moskou, meester van Rusland gebleven? I Onder de Mexicaansche krijgsgevangenen, die thans in Frankrijk ver- blyf houden, bevindt zich eene Indiaansche vrouw van 23 jaren, weduwe, die dapper aan den strijd beeft deelgenomen, aan de Franschen de bekende nederlaag bij Guadeloupe (5 Mei 1862) toebragten voor dit wapenfeit tot luitenant-kolonel werd benoemd. Deze heldin wordt behandeld met al de onderscheiding, waarop een hoofdofficier aanspraak heeft. In het Hippodrome, waar men het innemen van Puebla vertoont, is oen van de soldaten, die in dit stuk de rol van Figuranten vervullen, in een spiegelgevecht in ernst gesneuveld. Uit Konslanlinopel wordt gemeld dat het serail aldaar is afgebrand. De Mont-blanc is in dit jaar reeds twaalfmaal beklommen. Onlangs hebben eenige jongelieden uit Bönigen den Fauliiorn beklommen. Van een hunner woei op den leruglogt de hoed af; hij wilde dien grijpen maar verloor hel evenwigt en stortte in een afgrond, waar hij twee uren later door een gemzenjager nog levend werd gevonden. Hij overleed echter nog voor dat hij in de ouderlijke woning was teruggebragt. Pit LISSEN. BERLIJN, 11 Augustus. De dagbladen verzekeren dat het aan geenen twijfel meer onderhevig is dat de koning de uitnoodiging van den keizer van Oostenrijktot deel neming aan het congres te Frankfort, heeft van de band gewezen. Aan de reis van den kroonprins naar Gaslein wordt steeds eene hooge politieke beteekenis toegeschreven. De regerings-president van Straalsnnd beeft eer.e circulaire gezonden aan de onderwijzers bij de lagere scholen waarin zij dringend worden ver maand de jeugd, aan hunne leiding toevertrouwd, te bewaren voor de val- sche leeringen der zoogenaamde liberale partij, wier beginselen in strijd zijn met de getrouwheid door ieder aan den koning verschuldigd. Den 4dcn dezer is de Bohcemsche stad Polna een prooi der vlammen geworden; 500 huizen zijn in de asch gelegd. Hel vuur verspreidde zich zoo snel over alle deelen der staddat de pogingen tot blussching vruchte loos waren. Ook te Birge, aan de Croatische militaire grenzen, zijn, ten gevolge van de ouvoorzigtigheid van een knaapje van 5 jaren, 77 woningen en magazijnen, met al wat z(j inhielden, een prooi der vlammen geworden. Van het looneel van den opstand in Polen wordt weinig belangrijks gemeld. Naauwelijks zijn de benden opstandelingen uiteen gedreven, of zij vereenigen zich weder op andere punten. De dagbladen beriglen dat de ge neraal Morawieff, alleen in het gouvernement Wilna, reeds de goederen van 396 personen in beslag heeft doen nemen, dal wil zeggen, dal die goederen verkocht worden en dus voor de eigenaars verloren zijn. Onder die perso nen zijn er wier misdaad is, dat zij hunne woning zonder verlof hadden verlaten. Volgens de Rass. Inv. heeft eene jonge dame, aan den Ural wonende, mejufvronw Barbara Saitzef, met toestemming haars vaders, vergunning ver zocht om bjj de cavalerie, welke naar Polen zal worden gezondenin dienst te treden. De vader heeft toegezegd, dat hij de geheele uil rusting zijner doehter zal bestrijden, daarenboven twee zijner zonen bij hetzelfde corps stellen en allen gedurende den veldtogt zal onderhouden. De opperbevel hebber der Ural-kosakken heeft op aanzoek des vaders het verzoek naar Petersburg gezonden, ten einde daarop eene beslissing te nemen, welke, naar hel gemelde dagblad berigt, ter gunste van denverzoeker is uitgevallen. PARIJS, 12 Augustus. La France verzekert, uit eene zeer geloofwaar dige bron te wetendat de aartshertog Maximiiiaan de Mexicaansche kroon zal aanvaarden, zullende in dat geval eene schikking gemaakt worden, krachtens welke de aan Frankrijk verschuldigde gelden, de oorlogskosten daaronder begrepen zoowel als de aan particulieren verschuldigde sommen door Mexico binnen tien jaren zullen worden afgelost, terwijl Frankrijk ge durende dien termijn aldaar te lande, voor rekening van de Mexicaansche regering, een bezettings-corps zal leggen. Het blad voegt er bjj dat de keizer aanst. Zaturdag niet het corps diplo matique, maar alleen de ministers zal ontvangen. Aan den état major der nationale garde is bij aanschrijving bekend gemaakt dat de keizer, wegens de warmte en in het belang der garde en der troepen, de groote wapen schouwing heeft afgekommandeerd. WEENEN, 12 Augustus, llet verblyf van den keizer te Frankfort zal minstens acht dagen duren. Z. M. gaat reeds morgen op reis, en zal den weg over Munchen en Stuttgard nemen om die beide hoven te bezoeken. De aartshertog Maximiiiaan is tot het houden van eenen familieraad alhier aangekomen. Naar men verneemt, heeft alleen de koning der Nederlanden het aan zoek ter bijwoning van het vorsten-congres van de hand gewezen, en zijn de koningen van Prtiissen en Denemarken daaromtrent nog niet bepaalde lijk besloten. BERLIJN, 12 Augustus. Naar men zegt, hebben de Poolsche opstande lingen bjj Janow eene belangrijke zegepraal op de Russen behaald, doch zijn zij daarentegen in de Mizowsche districten geslagen. De telegrafische gemeenschap met Warschau is in alle rigtingen afgebroken. NEW-YORK, 1 Augustus. (R. O.) llet beleg van hel fort Wagner is opgebroken. Eene Franschc krijgsmagt10000 man sterk en bestemd voor de. Mexicaansche havens aan de Stille zee, wordt te Accapulco verwacht. PARIJS, 13 Augustus. De lUoniteur bevat een brief uil Peking, dd.'1 Jnnjj II., waarin wordt berigt dat de bewegingen der opstandelingen in de noordelijke gewesten des rijks de Chinesclic regering zeer in verlegenheid brengen. WEENEN, 13 Augustus. Uit Gaslein wordt berigt dat er zeer levendige discussiên zijn geroerd tusschen den koning, den kroonprins en graaf von Bismarck. Naar men vermoedt zal Pruissen ophouden lid van het Duitsch jVerbond te zijn. De kroonprins heeft Gaslein weder verlaten. KOPENHAGEN, 13 Augustus. (R. O) De koning van Denemarken heeft bedankt voor de uitnoodiging van den keizer van Oostenrijk, tol bij woning van het vorslencongres te Frankfort. ltlioonz B-. T T 1 N G voor de gemeente Ley den, ingaande Maandag den 17 Augustus 1863. Maximum van den prijs, waar niet boven, maar wel beneden zal mogen worden verkocht, ingevolge art. 205 der Algemeene Policie-verordening vastgesteld den 26 September 1861 Gemeenteblad n°. 17). Het Tarwe brood, beste soort, wegende een nederl. pond, op 28 cents. Vijf oneenop14 Het Franschbrood van een nederl. pond, op28 Vijf oneen, op14 Het Huisbakwegende een nederl. pondop24 Vijf oneen, opJ2 Het minste soort of zoogenaamd krop uit den zak, van een nederl. pondop20 Vijf oneen op10 Het Roggebrood, van zuivere rogge gebakken, wegende drie nederl. ponden op34 Een pond vijf oneen, op17 Burgemeester en Wethouders van Leyden, D. TIEBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 13 Augustus 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris. II ER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan LEYDEN, gezien het besluit van Ge deputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den 6de" Jannarij II., n°. 5 (Prov.-Blad n». 3), bepalende het tijdstip van den lier-ijk der malen en gewiglen in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den arrondissements-ijker alhier, van den 30st™ der vorige maand; herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligling, tot bet doen her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewiglen benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren bc- hoorende 9lrijksels, waarmede deze, overeenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van den 2tsl n December 1822 [Staatsblad n®. 54), moeten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange School steeg; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, van den 19 tot den 22 Jnnij. II, van den 23 tot den 25 Junij. III, van den 26 Junij tot den 2 Julij. IV, van den 3 tot den 6 en van den 9 tot den 13 Julij. V, van den 14 tot den 21 Julij. VI, van den 22 tot den 31 Julij. VII, van den 1 tot den 11 Augustus VIII, van den 12 tot den 19 Augustus de Buitenwijk van den 20 tot den 31 Augustus, met uitzondering echter van de goud- en zilversmids-benevens de apothekers- of medicinale-gewiglen, voor welker her-ijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te' weten voor de goud-en zilversmids-gewigtenvoor Wijk I, II, III en IV op den 12 Junij, voor Wijk V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 13 en 15 Junij, voor de medicinale gewigten, voor Wijk 1, II, III en IV, op den 16 Junij, V en VI, op den 17 Junij, VII, VIII en de Buitenwijk, opden 18 Jnnij; telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 ure, uitgezonderd Zon- cu Feestdagen. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd een iegelijk wien het aan gaat, om zich bovengemelde dagen ten nutte te maken, aangezien de termijn voor den her-ijk in dit jaar eindigt met den 31ste0 Augustus aanstaande, en terstond na het eindigen van dezen termijn het gebruiken of voorhanden hebben van onherijklc malen en gewigten, volgens koninklijk besluit van den 30slel1 Maart 1827 [Staatsbl. n®. 13), verboden en, behalve met verbeurdverklaring der maten en gewiglen, strafbaar is met eene boete van tien tot honderd gulden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedcp. Staten van Zuid-Holland, in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, fabriekeurs en ambachtslieden, die in hunnen handel of hun bedrijf eenige maten of gewiglen gebruiken, en de apothekers of medicijnhereiders ia let bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit in dato 21 October 1819 [Staa'ski. n°. 52), bepalende hunne gchoudenheid tot het bezit van een vol stel gewigten, en mcdeverpligting lot den jaarlijkschen her-ijk daarvan, alsmede aan het koninklijk besluit van den 5d®® Fe- hrnarij 1826, n°. 153, volgens hetwelk de medicinale grein-gewigtenzonder die eenige stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den ijker moeten vvoiden nagezien en onderzocht. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gehragt, dal Ut jaarlelter gedurende 1863 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter 1 En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant word.n afgekondigd. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, Leyden, 6 Junij 1863. D. TIEBOEL SIEGF.NBEEK, Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris. Van 6 tot en met 13 Augustus 1863. BEVALLEN: C. van Nietiwkerk, geb. van Leeuwen, Z. J Smit.geb. Sirach D. J. C. Vuurpijl, geb. de Man, Z. L. Fonteyn gel). Wertheim D. M. G. Schreudergeb. de GlintZ. G. Goedeljee geb. de Koning Z. C. van der Blom geb. LasschuytI). M. Marytgeb. VerwerZ. M. Smit geb. van Es, Z. M. J. Kokgeb. Deldik D C. M. Smitgeb. Le Fehvre Z. P. L. Steenlmizengeb. VlielandZ. G. Berggeb. Dekker. 1). W. S. LammersZ. M. C. Honwelinggeb. Chaudron Z S. Hoorn geb Leensma D. C. Kriek, geb. van Zonneveld, Z. J. Golpa geb. Kasteele. D J. Noest, geb. Monteba Z. J. Boom geb. van Leeuwen Z. W. S. Siecn- bauer, geb. Stokhuyzen, Z. M. H. van Zijp, geb. de Wild, D.E. P. M. Steenslralen geb. van llenseij D. GETROUWD: J. M. fie Knyser, jtn. en S. A. Meerburgjd. L. J. Koop man jm. en A, de Jong., jd. J. I). Weyers jtn. en W. Raar, jd. P. G. Dam jtn. en M. J. Petitjd. T. Koele wijn jm. en C. van der Mark jd. J B Ma- der, jm. cn M. Spanjiert, jd. D. H. Coruicljcjm en J. 11. Terdn.jd.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3