Er zijn tlians zeven Japanners hier gehuisvest, namelijk zes zee-offi- cierenwaaronder de kommandant, mitsgaders een geneeskundige. Zij houden zich nu nog uitsluitend bezig met het aanleeren van talen, alsook met theoretische oefeningen in de zeevaartkunde. Later zullen eenigen zich met der woon vestigen te Vlissingen en de anderen aan het Nieuwe Diep. De kommandant blijft in de residentie wonen. AI de overige mede onlangs aangekomen Japanners wonen te Leyden en zullen zich geheel aan de in dustrie wijden. Hun verblijf hier te lande is bepaald op vier jaren. Door het garnizoen dezer residentie en de le en 2e bataillons van het 4C regiment infanterie uil Delft en Leyden, zullen eerstdaags, onder bevel van den gcneraal-majoor Wilbrenninck, bevelhebber in de 3e militaire af- deelinggecombineerde manoeuvres in de vlakte te Waaisdorp worden uitgevoerd. Een bij het dep. van koloniën ontvangen regeringslelegramgedagtee- kend Batavia, 26 Jnnij, luidt: «Niets buitengewoons." BUITENLAIVDSCHE BERIGTEN. BEL. «IE. BRUSSEL, 10 Augustus. Zaturdag II. is door den koning te Oslende de eerste steen gelegd van een aldaar le bouwen koninklijk paleis. Donderdag avond 11. is er le Antwerpen in den Zoölogischen tuin brand uitgebarsten, die zich aanvankelijk dreigend liet aanzien, le gevaarlijker naardien hij in de nabijheid ontstond van het leeuwenhok, waarin zich twee leenwenwaarvan een met jongen, bevonden. Men wist aanvankelijk niet wat met die gevaarlijke dieren aan te vangen. Door de spoedig aangebragte hulp heeft men de vlammen echter van het hok kunnen verwijderen en was men den brand ten 1 ure meester. Er zijn evenwel zeven dieren omgeko men, 5 antilopen en 2 wilde rammen. ENGELAN O. LONDEN, 9 Augustus. Onlangs heeft de Times zich niet ongunstig uitgelaten over de vesti ging der Franschen in Mexico. De Daily-News laat zich daarover minder gunstig uit en keurt de wijze waarop de generaal Forey het bestuur des lands wil reorganiseren, ten sterkste af. Het tweede keizerrijk," zegt dit blad, «heeft gevormd officierendie niets anders kennen dan Napoleon, die er aan gewoon en er op afgerigt zjjn den wil van een enkel man als eene magtspreuk te beschouwendie het geweld als de eenigc wet en het be driegen als de eenige grondslag eener nationale organisatie betrachten. Een inval in Mexico viel natuurlijk geheel in der. geest van dergelijke lieden; eene vereeniging van list en roofzucht, onder den dekmantel van snorkende proclamation en besluitenis hun lievelingswerk. Generaal Forey is in dit opzigt zeker een meester in zijn vak." Te Kinsington-Abington-house, eene kleine woning in eene vrij afge legen wijk dezer stadis dezer dagen overleden eene vrouwdie groot en magtig is geweest. Zij heette Maharannee Jinkidore en was sultane van Runjet-Sing, koning van Lahore. Na den dood van dezen, die de grond legger was van den rijkdom en den roem der Sikhs, voerde zij tweemalen oorlog met Engeland. Ten einde aan haren eigen zoon de opvolging op den troon te verzekerenliet z(j drie zonendie Ranjet-Sing van eene andere vrouw had. vermoorden. Zij ging niet anders nit dan in palanquins van massief goud en zilver; zij bezat meer diamanten en paarlendan alle keizerinnen en koninginnen van Europa; op haar voorhoofd prijkte gewoon lijk de onvergelijkelijke Kohinoor, welke op de beide wereld-tentoonstellin gen van 1851 en 1863 heeft geschitterd. Zij werd overwonnen, onttroond en beroofd van hare schatten. De laatste vijftien jaren haars levens bragt zij door in verbanning, vergetelheid en armoede. Den zoon, dien zij door eene reeks van ongehoorde misdaden het bezit van den kroon wilde verze keren, zag zij later de godsdienst zijner voorvaderen afzweren, eene jaar wedde en een ordeteeken aannemen van het land dat zij vroeger bestreden had. Tol aan hare laatste oogenblikken bleef zij aan hare godsdienst ge trouw en wilde van haren afvalligen zoon niets weten. Volgens berigten uit New-York worden de operation leger. Charleston in weerwil der reeds geleden verliezen krachtdadig door de Noordelijken voortgezet, en zou men het uiterste beproeven om de stad te bemagtigen. De generaal Grant heeft zich le Jacksou meester gemaakt van de boekerij van den preside t der zuidelijke staten en van eene menigte brieven en be scheiden, betreffende de uittreding der zuidelijke staten uil de Unie. De ge neraal Morgan, die met eene afdeeling zuidelijke troepen in de midden- stalen eene guerilla-oorlog heeft gevoerd is door de noordelijken ingesloten en gevangen genomen. Hij wordt niet als krijgsgevangene maar als een misdadiger behandeld. De president Davis heeft de bevolking der zuidelijke staten nilgenoodigd om den 21slfn Augustus tot vast-, boete- en biddag af te zonderen. -- Tc Swindon, in Wiltshire, had een werkman, David Guest genaamd, sedert gernimen lijd gelegenheid gezocht om zich te wreken op een zijner bekenden, roet wien hij twist had gehad. In de vorige week aan het werk zijnde, zag hij dien persoon een winkel binnengaan. Hij maakte daarop in aller haast een breed stuk ijzer gloeijendliep naar den winkel, sloeg hem den hoed van het hoofd en drukte hem hel ijzer met geweld op den sche del. liet gevolg daarvan was dat de ongelukkige niet alleen zware brand wonden bekwammaar ook krankzinnig werd. De dader werd oogenblik- kelijk gevat. FRANKRIJK. PARIJS, 9 Augustus. De Moniieur deelt, in een schrijven uit Jedo, de voIgende| berigten mede over den staat van zaken in Japan. De Japansche ambtenaar, die aan den Taikoenwelke zich thans te Kioto bevindt, de voorstellen der vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland had overgebragt, strekkende om hem hunnen bijstand tegen de weérslrevende daimios aan te biedenis te Jedo teruggekomen. Die voorstellen zijn afgewezen. Evenwel heeft de gelastigde der Japansche regering verklaard dal de Taikoen zeer gevoelig voor dien vriendschappelijken stap der mogendheden was geweest. Hij heeft daarbij gevoegddat de Taikoen eerstdaags in de hoofdstad Jedo zou terug komen om er de aanhangige zaken af te doen in den geest eener voor de uitbreiding van het buitenlandsche handelsverkeer allezins gunstige staat kunde. Aangaande de door de Engelsche regering gedane vragen betrekke lijk den aanslag van 14 September en het vermoorden der twee schild wachten van het Engelsche gezantschap, heeft de gelastigde verklaard, dat de regering van den Taikoen voor het verkenen der gevraagde schadevergoe ding gestemd was, maar dat die zienswijze van onderscheiden zijden te genkanting had ontmoet, en dat daarom de afdoening dier zaak diende te worden uitgesteld tot de terugkomst van den Taikoen, dat is omstreeks vijftig dagen. Daarbij voegde hij evenwel, dat hij gemagtigd was om het betalen eener som in mindering van hel meerendeel dier schadevergoedingen te bewilligen. Is heL antwoord van de Japansche regering niet geheel overeenkomstig de bewoordingen waarin het Engelsche ultimatum was ge steld de verpligting tot het betalen eener schadevergoeding is evenwel in beginsel erkend, en dat is eene gewigtige uitkomst; daarmede is men eene groote schrede nader gekomen tot de vereffening der moeijelijkhedendie sedert eenigen lijd het verkeer der buitenlanders met Japan belemmeren. Het is alzoo thans waarschijnlijk, dat het niet tot vijandelijkheden zal ko men; want dat de Japansche overheden de door hunnen gelastigde pleglig aangegane verbindlenis stipt zullen vervullen, laat zich niet betwijfelen. De Londensche Times deelt een schrijven uit Hongkong mede, dat gedeel telijk met hel bovenstaande overeenkomt. Het is onzeker, wordt daarin gezegd, hoe de zaken in Japan zullen loopen. Te Yokohama had men, volgens de laatste berigten, hoop op vrede. Te Nagasaki werd echter de oorlog als onvermijdelijk beschouwd, terwijl aan de zijde der Japanners alles het voorkomen van vijandige voornemens had. Hoe ook de twist met de buitenlanders mogt eindigen, de binnenlandsche vrede van Japan scheen door den strijd tusschen de partijen te worden bedreigden het zou er liglelijk tot eenen burgeroorlog kunnen komen. Den 23sle» Mei was het verblijf van den gezant der Vereenigde Stalen te Jedo afgebrand, bij toe val, naar beweerd wordt, maar dit gelooft niemand. Al de gebouwen der buitenlandsche gezantschappen te Jedo zijn nu vernield. Men verneemt thans weder dat de keizer op den Napoleonsdag hier niet zal vertoeven en dus ook bij die gelegenheid geene redevoering zal uit spreken. Z. M. zal den 14den van S'. Cloud naar Chdlons vertrekken. Naar dien het naamfeest des keizers op een Zaturdag invalt, zal het twee dagen duren. Naar men verneemt zijn de door de drie mogendheden in onderling overleg opgestelde nota's betreffende Polen thans op weg naar Petersburg; zij strekken tot antwoord op de bekende depêches, waarbjj Rusland den wapenstilstand en de conferentie der acht mogendheden, benevens de onver wijlde toepassing der zes punten heeft afgewezen. Buitendien heeft onze minister van buitenl. zaken, naar men zegt, eene nota afgezonden ter be antwoording der op 30 Julij jl. door vorst Gorlschakoff aan den Russischen gezant le Parijs gerigte depêche. De hierin vervatte en bijzonder voor Frankrijk bestemde ophelderingen hebben, naar verzekerd wordt, geene aanleiding aan de regering gegeven tot eenige verandering in de eerst ge melde nota welke bij het ontvangen dezer depêche reeds opgesteld was. La France meldt dat eene deputatie van 5 leden Mexico den 12dCB Julij heeft verlaten. Zij heeft in last den aartshertog Maximiliaan het be sluit over te brengen waarbij hij wordt uitgeroepen tot keizer van Mexico. Hetzelfde blad wil ook welen dat de nola's der drie mogendheden reeds naar Petersburg zijn afgezonden. liet Memorial diplom, meldt, dat de keizer van Oostenrijk, bij de zamenkomsl met den koning van Pruissen te Gasleinhel voornemen heeft le kennen gegevenom het plan tot eene wijziging der bondsconstitutic door te zetten, met of zonder de medewerking van Pruissen. De keizer heeft bij deze gelegenheid ook gewezen op de noodzakelijkheid eener vol maakte overeenstemming tusschen Oostenrijk en Frankrijk, als de beste waarborg voor de vrede der wereld. Wanneer Pruissen loopt aan den lei band van Rusland, kan dit niet anders ten gevolge hebben dan een slaat van zaken in het leven te roepenwelke voor Duitschland groote gevaren aanbiedt. Het hof van assises van het dep. Loire-el-Cher heeft eene jonge her derin, Francoise Laurier, die hare gezellin Louise Rousseau vermoord had, tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld. Zelden of nooit misschien heeft er een moord plaats gehad, waarvan de aanleidende oorzaak van zoo weinig beteekenis was. Twee jonge-meisjeswaarvan het oudste nog geen 18 ja ren bereikt had, dienden als herderinnen op verschillende hoeven, en ont moetten elkander meermalen op het veld. Op zekeren dag toonde het jongste der meisjes aan hel oudere eene muts, welke zij gekocht had om er zich mede te sieren op de kermis, die weldra in het dorp zou plaats hebben. Op hetzelfde oogenblik ontwaakte bij het oudste meisje het voornemen om de misdaad te plegen, ten einde in het bezit der muls le komen; van een der koorden van haar boezelaar maakte zij een strik, dien zij hare niets kwaads vermoedende gezellin om den hals wierp, welke zij zonder mededoo- gen verworgde; op "den feestdag pronkte zij met het voorwerp, dat zij tot zulk een bloedigen prijs gekocht had. ITALIË. Uit Rome meldt men, dat er inde tweede helft der maand September een consistorie zal plaats hebben. Men gelooft, dal de Paus daarin eene allocutie houden en zijne blijdschap beluigen zal over het herstel van den

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2