LEYDSCIIE COURANT. N". 9(5. •ÏN-V.,-' WOENSDAG 12 AUGUSTUS. 1803. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. ƒ£"•- De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 14 [blad 20 en 21der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCHË BEKKiTEN LEYDEN, 11 Augustus. Gisteren en heden werd op Zomerzorg nabij deze stad de 46s,<! algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels. Een aanzienlijk getal boekhandelaren waren uit verschil lende oorden des lands opgekomen om die bijeenkomst bij te wonen. De voorzitter, de lieer P. Kraay Jr.uil Amsterdam, leidde de vergadering, waar onder andere belangrijke zaken, den boekhandel betreffende, de mid delen werden besproken om de bekendmaking van Nederlandschc boeken in het builcnland te bevorderen; de heer Mart. Nyhoff, uit 'sllagc, bragl een uitvoerig rapport uit over de te dien opzigte ir. liet afgeloopen jaar verkre gen resultaten. Ook werd de zaak van hel verlalingsregt behandeld, waar omtrent nieuwe bepalingen werden vaslgesleld. Ten slotte werden in de plaats van de beide aftredende leden van hel bestuur, de hh. P. Kraay Jr. en S. E. van Nooten, als zoodanig gekozen de lib. W. II. Kirberger, van Amsterdam, en D. A. Thieme, van Arnhem. De vergadering werd lieden middag met eenen vriendschappelijken maaltijd besloten. In liet volgende jaar zal de algemeene vergadering te Amsterdam worden gehouden. De catalogus van de eerstdaags te 's Gravenhage te houden nationale tentoonstelling van metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen zalnaar men verneemt, onder 2000 nommers ongeveer 10000 voorwerpen vermelden. Van hier is onder andere voorwerpen naar die tentoonstelling gezonden een zeer doelmatig en geheel uit ijzer zamengesleld mechaniek rijtuig voor twee personen, vervaardigd door den rijtuigmaker C. P. Brico. Op den 12dc0 October aansi. zal aan 's rijks munt te Utrecht gelegen heid worden gegeven tot bet afleggen van het examen voor de betrekking van handels-essayeur, bedoeld in art. 7 der wet van den lslcn Junij 1850. Zijdie daartoe wenschen te worden toegelatenzullen hiervan vooraf schriftelijk behooren kennis te geven aan hel munlcollegie te Utrecht, en zich op 12 October aanst.des voormiddags ten 10 ure, inoeter, aanmelden ter raadzaal van hel muntcollegie. De officier van gez. 2dc kl. M. II. Gantz, van de garnizoens-infirmerie alhier, wordt naar het lsle bat. van het 2de rcg. infanterie tc Vlissingen overgeplaatst. (Eff.bl.) Men meldt ons uit NoordwijkHier en daar onder de duinstreken zijn de weilanden door den laalslen regen vee! opgegroend, zonder dat zij daarom nog veevoeder opleveren. Hoe onontbeerlijk voor het laatste de regen ook is, kunnen wij thans, bijna half Augustus, de ergste invloed van de felle droogte voor gedaan houden. Behoudens sommige streken zien er de duinaardappelen niet kwaad uit en zullen, naar men gist, nog meer opleveren dan men zich had durven voorstellen. Van ziekte is nog niet te bespeuren. De berigten uil den Vierambachtspolder onder Woubrugge nopens den graanoogst zijn allergunstigst Het wintergraan, dat thans gemaaid wordt, is goed geladen en zwaar van wigt. Daar het zomergraan door de warmte spoedig begint aan le rijpenzal de maaijing niet lang behoeven te worden uitgesteld. Ook dat belooft niet minder dan het winterkoren. Overal levert het graan dit jaar een besten oogst op. De gemeenteraad van Delft heeft, naar aanleiding van een aantal graan handelaars, besloten de korenbeurs aldaar le vergrooten. Te Enkhuizen is Zondag morgen ten 4 ure brand ontstaan in de wo ning van de wed. Dekama, waarin eene broodbakkerij wordt uitgeoefend, welke zoo hevig was dat het omverhalen van huis en pakhuis noodzakelijk was. Ten 7 ure was men den brand meester. Terwijl deze brand woedde, waren er vonken gevallen op eene andere woning, waarvan de zolder ge vuld was met voddengelukkig was men dit spoedig meester. Te Nieuwe Diep zijn met het schip Zeenimph aangebragt 1 tijger, 2 beeren3 crocodillen1 wilde kat, 1 stekelvarken, 2 orangoutangs, benevens 1 Javaansche uil, welke dieren bestemd zijn voor den zoölogischen tuin te Amsterdam. Te Utrecht werd in 1862 aan drie zendelingenbestemd voor Nieuvv- Gninea, onderrigt gegeven in de kunst van koepok-inenting, en aan hen, benevens aan dr. Ilauduin bij zijn vertrek naar Japan, een goede voorraad koepokstof verstrekt, vervat in buisjes, aan beide zijden toegebrand of toe- gelakt. De buisjes zijn vervolgens in flescbjes, met glycerine of ook wel met koolpocder gevuldgeslotenom ze tegen den invloed van lucht en warmte te behoeden en daarna in een doosje met watten gepakt. Uit Amersfoort meldt men dal de opening van den centraal-spoorweg nog niet op den 12d,n Augustus zal plaats hebben. De vertraging ligt daar- 11 aan, dat hel ministerie van binnen), zaken nog geene vergunning tot die opening heeft verleend, doch men hoopt dat die vergunning binnen eenige dagen zal komen. Uit Groningen meldt men hel volgende. Zekere Pieter Hendrik Chris- toffel Meijer, geboren op het Vccmen, in Denemarken, 2 Jan. 1781, thans werkzaam als poldergast buiten de Apoort, verrigt nog hetzelfde ruwe werk, dat voor veel jeugdiger menschen in dal vak tc moeijelijk is; hij heeft nog een voorkomen als een man van 50 jaren. Hel merkwaardigste is, dat zijn vader den ouderdom heeft mogen bereiken van 126 jaren, zijne moeder dien van 124, zijn grootvader van 128 en zijne grootmoeder van 121 jaren; thans heeft hij nog een broeder in leven, die den ouderdom van 103 jaren heeft bereikt en dagelijks nog veldarbeid verrigt. In hel afgeloopen jaar zijn in Gelderland door de keelziekte aangetast 1092 personen, zijnde 253 minder dan in het vorige jaar. Hel getal der ljjders beneden de 10 jaar bedroeg 501. Opmerkelijk is het, dat de ziekte zeer dikwijls in hetzelfde huis verschijnt, liet meerendecl der geneeskundi gen in genoemde provincie is dan ook van gevoelen, dat de keelziekte be smettelijk is, maar ook dat zij allengs een eenigzins minder kwaadaardig karakter heeft verkregen. In de dorpen, gelegen in de nabijheid van Gorinchem, begint zich thans de bovengenoemde ziekte op eene onrustbarende wijze te verspreiden. Niet alleen le Schelluinen, zooals vroeger gemeld is, maar ook bij Meerkerk begint die ziekte zich te vertoonen. Te Doesborgh is Zaturdag II. de kapitein van de stoomboot Tssel op die boot aangevallen door twee schippers, die hem in hunne woede aan bet hoofd hebben gewond en de hand bij den pols met een puntig werktuig hebben doorsneden. Dit alles geschiedde in bijzijn der passagiers. Uit Middelburg meldt men het volgende als een bewijs dat men bij het voederen van paarden voorziglig moet le werk gaan. Onder het gehakt stroo, hetwelk aan 24 gezonde paarden tot voedsel werd gegeven, bevond zich toevallig een zesde gedeelte varenplant. Weldra bemerkte men bij deze dieren buitengewone ziekte-verschijnselen: wilde glinsterende oogenver wijde oogleden, wankelende tred, zoodat zij op zijde of achterover vielen. Bij de lijkopening ontdekte men stoornis in de hersenen en in het ruggc- merg. Bij hetzelfde voedsel werden dan ook deze verschijnselen bij varkens waargenomen. Op den 30slcn Julij is het denneboschgenaamd de Meynweg, onder (Ie gemeente Herkenbosch (Limburg), over eene oppervlakte van ongeveer 20 bunders afgebrand. De schade wordt op p. m. 1000 begroot. 's GRAVENHAGE11 Augustus. Z. M. de koning heeft tol ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer Casterman, majoor der genie, thans gedetacheerd te Anlwprpen. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Melissant de heer L. van Es; te Bergambacht de heer P. J. Smits; le Oltoland en Peursum de heer .1. I). van Slijpele Heerjansdam en Groote Lindt de beer J. van 'l lloff; le Everdingen en Hagcstein de heer M. A. Sloot, en te Best de heer J. van Abeelen. Bij kon. besluit van 6 Aug. is, op daartoe gedaan verzoek, ingetrok ken 'skonings besluit van den 16den Julij le voren, waarbij mr. T. L. L. Prins, substituut-griffier bij de arrond.-reglbank te Rotterdam, was be noemd tot substituut-griffier bij het prov. geregtshof in Utrecht; en is voorts tot substituut-griffier bij het prov. geregtshof in Utrecht benoemd mr. F. A. R. A. baron van Iltersum, thans subst.-griffier bij de arrond.-regtbank le Groningen. - Aan den heer J. II. A. Kuypc-r is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als arrondissements ijker te Groningen. Aan den heer dr. P. Q. Brondgeesl, adsislenl bij het physiologiscli laboratorium der hoogeschool te Utrecht is de titel van lector in de genees kunde verleend. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning van Z. M. den keizer van Oostenrijk eene uitnoodiging ontvangen om, als groothertog van Luxemburg en als hertog van Limburg, hel vorsteo-congres te Frankfort bij te wonen. Z. M. de koning zalna terugkomst van zjjne builenlandsche reis, nog eenige dagen in de residentie doorbrengen en zich vervolgens naar bel Loo begeven. Z. K. H. de prins van Oranje heeft gisteren en heden, als inspecteur- generaal over het wapen der cavalerieeene inspectie gehouden over het 2dc rcg. dragonders, alhier in garnizoen. Later zal het regiment zich eenige malen naar Waalsdorp begeven, teneinde aldaar groote manoevres te maken. De minister van binnenl. zaken, de heer Thorbeeke, heeft heden de residentie verlaten en zal gedurende drie weken afwezig blijven, en zoo men verzekert, zich naar Dresden begeven.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1