ontvangen 35; den lieer Holzmann te Caen in Frankrijk 10. Die gelden zijn aan de commissie te Enschedé overgemaakt. Van goederhand vernemen wij, dat het onlangs verspreide berigt, als zoude de heer mr. J. A. Philipse zijn ontslag nemen als lid van de eerste kamer der stalen-generaalvan allen grond ontbloot is. De minister van binnenl. zaken is heden middag van zijne reis naar Zeeland, in de residentie teruggekeerd. De generaal Daneels van VVijkhtiyzen, inspecteur-generaal overhel wapen der artillerie, heeft deze week in verschillende garnizoenen inspectie over het wapen der artillerie gehoudenen is heden middag in de residentie aangekomen. Te Scheveningen is de levendigheid sedert de laatste veertien dagen bijzonder groot. De hotels zijn opgepropt vol. Z. E. de Pruissische minis ter van staat von Beltman llolwegdie in het gemeente-badhuis ongesteld was geworden, heeft met zijne dochter vergunning bekomen hel Paviljoen van L. II. H. prins Frederik te betrekken. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. EKKËLAN LONDEN, 6 Augustus. liet is thans bepaald, dat II. M. de koningin aanstaanden Dingsdag te VVoolwich zal scheep gaanom naar Uuitschland te vertrekken. H. JI. zal vergezeld worden door prins Alfred en de jongere leden der koninklijke familie. Volgens de thans uil Indië ontvangen berigten bestaal er thans geen twijfel meer omtrent de gevangenneming van den beruchlcn Nena-Sahib. De Times of India bevat het officiéél verslag dienaangaande van majoor Da vidson, commissaris van Ajmeer. De gevangene zal waarschijnlijk naar Calcutta of Cawnpore worden gezondenom aldaar te regt te staan. Men zegt dat de hh. Kelk Lucas er in geslaagd zijn om hun tentoonstel lingsgebouw te verkoopen; het zal even als het kristallen palcis in de na bijheid van Londen worden opgetrokken. Volgens de dagbladen der zuidelijke staten van Noord-Amerika is de mesland dier stalen niet zeer gunstig. De Richmond Enquirer, het or gaan van den president Jefferson Davis, beweert dal de bevoegdheid des presidents moest worden uitgebreid; dal het gansche land onder de krijgs wet moest worden gebragt; dat bij de algemeene ligting, alle vrijstellingen moesten worden ingetrokken, zelfs die voor buitenlanders en voor degenen welke zich door het stellen van plaatsvervangers van de dienst hadden vrijgemaakt. Genoemd blad rekent liet onder de mogelijke gevallendat de groole le gers van het zuiden worden verstrooid en vernietigd, en Richmond genomen wordtmaar verklaart dat het zuiden alsdan den strijd met goerilla-beuden zou voortzetten, terwijl de regering geene vaste zetelplaats hebben, maar de bewindslieden een zwervend leven leiden zouden. Te Mobile, ecne zeehaven in Alabama, is de gansche weerbare bevolking van de stad en de omstreek opgeroepen om de stad te helpen verdedigen tegen eenen aanval, die van den kant van New-Orleans te verwachten scheen. In Charlestonde hoofd stad van Zuid Carolinazijn alle kleurlingen van 18- lot 60 jarigen ouder dom, ook de slaven, door het stedelijk bestuur bij het aanleggen van ver- sterkiiigen te werk gesteld. FRANRRIJK. PARIJS, 6 Augustus. Omtrent de onderhandelingen tusschen dc drie mogendheden over liet aan Rusland Ie geven antwoord, weet men niet anders dan dat de kabi netten van Londen en Weenen van liet zenden cencr collectieve nota geheel hebben afgezien, waarin Frankrijk dus moet berusten. De Engelsche dag bladen beweren dat, in weerwil van dezen uilslag. de volkomene overeen stemming der mogendheden in de Poolsche qnaestie niet heeft geleden, maar dit is moeijelijk aan te nemen. Bij Engeland beslaat altijd wantrouwen legen de bedoelingen van Frankrijk, en daarom wenscht liet zich tegenover dat rijk lol nieis te verbinden. Le Pays wil welen dat de afzonderlijke nota's der mogendheden een gelijkluidend slot zullen hebben. Betreffende den stand der onderhandelingen zegt la France, dat En geland de voortzetting van afzonderlijke nota's verkieslijk heeft geoordeeld en wel om de volgende redenen: 1°. het is de meening niet om zich lot eene gemeenschappelijke actie te vereenigendie de noodzakelijkheid van een ultimatum en, ingeval van weigering, de afbreking der onderhandelin gen na zich zou slepen; 2°. hel Engelsche kabinet wil geen stappan, die een oorlog ten behoeve van Polen ten gevolge zouden kunnen hebben3". het heeft nog altijd hoop op meer verzoenende gezindheid bij Rusland. Het officiële blad der Russische regering beval eene depêche van prins Gortschakoff aan den heer von Budberg in antwoord op het oordeel door den lieer Drouyn de Llinys geveld over het antwoord van Rusland. De prins zegt daarin o. a. het volgendeDe heer Drouyn dc Lhnys schijnt le mccnen dal het Russisch antwoord, onder den schijn van adhaesie, dc niet-ontvanke- lijkheid der zes punten in zich sluit. Hel antwoord bewijst dat de meeste maatregelen, vervat in die punten, reeds genomen waren; maar wel verre dat zij strekten om hel land te bevredigen, werden zij een punt van uit gang voor den opstand. De heer Drouyu de Lhnys ziet eene beschuldiging legen de Fransche regering in de verklaring, dat er een voortdurende zamen- zweering op vreemd grondgebied bestaal; zulk eene beschuldiging kon onze bedoeling niet zijn; wij zijn overtuigd, dal de Fransche regering die kwade praktijken betreurt; maar het blijft waar, dat zij beslaan, ondanks die regering zelve, en dal Parijs een der voornaamste brandpunten daarvan is. IIcl zijn die praktijken welke voedsel geven aan de beweging in het koningrijk en haar materiële hulp vcrleenen. Voorts zet dc prins uiteen, dat de bewe ging tot stand gebragt is door eene oproerige minderheid dat de raddraaijers de wapenen niet hebben opgevat voor vrijzinnige instellingen, maar Ojienljjk hebben verklaard, dat hun doel uitsluitend was het herstel der grenzen van 1772, dat zij de builenlandsche tusscheukomst hebben voorgesteld als de kroon zetlende op eene zekere oifdernemingen dat de overtuiging van op vreemde hulp te kunnen rekenen de voorname reden is van hel voortdu ren van den opstand. Ten slotte zegt de prins dat het hem leed doet, dat zijne depêche eenen zoo ongunstigen indruk op den heer Drouyn de Lhuys heeft gemaakt, maar dat daarin noch ironie noch provocatie was gelegen. Mogelijk was het dat daarin heeft doorgeschemerd het gevoel van gekwetste waardigheidmaar bij het ondergaan van zooveel smaad was het niet mo gelijk de kracht van het nationale gevoel te miskennen. Men verneemt dat de ambtenaren, die zich naar Mexico begeven, ver gunning hebben verkregen om hunne huisgeziuneu bij zich tc doen komen, onder beding dat zij zich zouden verbinden om in Mexico te blijven zoo lang er Fransche troepen zouden gelegerd zijndat is vjjf jaren. Zelfs zou hun op 's rijks vaartuigen gelegenheid tot kosteloozen ovcrlogt hunner gezinnen zijn gegeven. Aan kapitein Dupré is, naar men zegt, bevel gezonden om zich, zoo de koningin van Madagascar hem niet wilde ontvangen, aan te sluiten bjj de Sakalevas, die de verklaarde vijanden zijn van dc Ilovas en hunne rege ring, en daarom, op raad van den gouverneur van Reunion, den keizer om bijstand hebben verzocht. Prins Napoleon heeft den berg Cenis bezocht en aan den keizer berigt dat hij zich met eigen oogen heeft overtuigd van de waarheid der opgave, dal hel werk der doorboring dagelijks 1.70 lot 2 ellen vordert. Bij den minister van builenl. zaken is ingekomen eene som van 44000 frs., le Quebec en te Montreal, ten behoeve der noodlijdende fabriek-arbeiders hier te lande, bijeengebragt. Van hel werk van den heer Renanhet Leven van Jezus, zjjn in den lijd van 6 weken 35000 exemplaren verkocht. ITALIË. Te Pompeji zijn weder nieuwe kamers aan hel licht gebragt, en wel in het gedeelte dat ten vorigen jare tusschen de straat des Overvloeds en die van Augustus ontdekt werd, en niet ver van hel Forum ligt. Onder andere bijzonderheden vond men in die kamers een groot aantal brokken brood, die in servetten schijnen gewikkeld le zijn geweest, waarvan het weefsel volkomen en ongeschonden is gebleven. Te Sovico in Lombardjje werd in den laten avond van den 28sUo July een vuurbol waargenomen, die, zijne rigting naar de aarde nemende, niet ver van den grond met een zoo vervaarlijk gedruisch barstte, dat men in de naburige gemeenten eene aardschudding voelde, terwijl het geluid aan dat van zware kanonschoten geljjk was. PK UI8SEN. BERLIJN, 6 Augustus. ,;'Dè keizer var. Oostenrijk heeft aan de souvereinen der bondsstaten en aan de senaten der vrije steden eene uitnoodiging gerigt tot het houden eener persoonlijke beraadslaging over eene hervorming van den bondte houden te Frankfort op 16 Augustus aanst. Naar men verneemt wil Oos tenrijk eene vergadering van gedelegeerden en een nieuw uitvoerend bewind met wijziging van de tegenwoordige verhouding der stemmen. De koning van Saksen heeft de uitnoodiging van Oostenrijk reeds aangenomen. Het voorstel van Oostenrijk heeft alhier groot opzien verwekt. Graaf Rechberg, meent men, heeft den reglen tijd gekozen om zijne plannen door te zetten, daar Pruissen, door de binnenlandsche staatkunde die de rege ring volgtverlamd is. Naar men wil heeft onze regering afwijzend op de uitnoodiging geantwoord. Volgens de Ostsee-Zeit. is de leiding van den Poolschen opstand in handen van de aristocratische party overgegaan. De nationale regering is voortaan te Parijs en haar hoofd is prins Czartoryski. liet wachtwoord voor zijne partij is te bewerkendat hij tot koning van Polen uitgeroepen worde, zoodra Frankrijk Rusland den oorlog verklaard zal hebben. Volgens berigten uit Petersburg was de eerste divisie infanterie van de garde, bestaande uit 12 bataillons, in haar geheel naar Litthauen ver trokken om er dc plaats in le nemen van dc tweede; deze was te Peters- burg teruggekomen, en hare gedunde gelederen droegen blijk van eene ver- moeijendc dienst en bloedigen slryd. Ook was een geheel leger van kozak kenwel 60000 man sterk, langs de Wolga in aanlogt, om aan de Oostzee en de Finsche golf te worden gelegerd. Uil Petersburg wordt ook gemeld, dat generaal Murawieflf zeer goed met de verachting bekend is, welke hem ten deel valt, maar dat hij niettemin vast bestolen heeft den weg, dien hij tol dusverre heeft ingeslagen, le ver volgen. Hij heeft aan allen op de stelligste wijze de verzekering gegeven, dat hij voor alle mogelijke gebeurtenissen zijne maatregelen had genomen, zelfs de uiterste. «Indien ik," zou hij onder anderen gezegd hebben, «een gewelddadigen dood sterf, dan moet onmiddelijk daarna de zwarte vlag op mijn hotel geheschen worden; op dit teeken zal er eene algemeene slagling plaats hebben en zal er geen steen op den anderen in de stad blijven." OOST-INDIK. BATAVIA, 14 Junij. Ook hier is, zegt dc Javabode, de medewerking gevraagd voor het in Nederland op te riglcn nationaal gedenkleeken voor November 1813. Of de wijze waarop zij is gevraagd geworden of iets anders die medewerking in den weg staat, is niet zeker; groot is zij echter voorzeker niet. In plaats van door particulieren de medewerking der zich alhier bevindende Nederlan ders te trachten le verkrijgen, voor de oprigting van een nationaal gedenk leeken, gelijk men met regt zou mogen verwachten, heeft de hoofdcommissie zich alleen lol de regering gewend, van wie dan ook, zoo als gewoonlijk, weder alles moet uitgaan.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2