hragt, dat op Woensdag IC September a s. door de respective plaatselyke of garnizoens-kouimandauten, onder nadere goedkeuring van hem minister, tol de aanbesteding der leverantie van fourrages zal worden overgegaan ten behoeve van de corpsen te paard, welke van den l,tcn Nov. a. s. tot en met den 31!,e0 Oct. 1864 iu de nagcmelde plaatsen garnizoen zullen houden, te weten:, te Amsterdam. Haarlem, 'sGravenhage, Leyden, Utrecht, Amers foort, Arnhem, Zutphen, Deventer, 's Bosch Hreda MaastrichtRoermond en Venlo. Op den 299lcn Julij is te Amsterdam de 48ste algemeene jaarlijksche vergadering gehouden van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden. Blijkens het verslag is gedurende hel jaar 1862 aan gratificatiën uitbetaald ƒ66,980.711, en wel aan 2008 dcelgeregtigden. De kosten van hel invalidenhuis te Leyden en de onkosten der verschillende dislricls-commissiën met die van het hoofdbestuur beliepen ƒ7,195 24}. Deze uitgaven werden bestreden door ƒ46,965.40 renten van hel ten behoeve van het fonds verbonden kapitaaldoor 27.533.69j op brengst der collecte en door twee giften eene van Z. M. den koning ad 200, de andere van N. N. te Rotterdam ad ƒ100. De uilgaven bleven nog ƒ623.14 beneden de inkomsten. Gedurende het jaar 1862 zijn in het invalidenhuis te Leyden verpleegd 81 zoowel verminkte als infirme militai ren. Hel totaal bedrag der kosten dezer inrigting beliep ditmaal de som »an ƒ23,334.22, die echter voor hel grootste gedeelte door de eigene in komsten van het gesticht werden gedekt. Moest men reeds in het voor gaande jaar bij het opnemen van nieuwe deelgeregtigden lot beperkende maatregelen de loevlugt nemen waardoor een honderdtal minder werd op genomen dan iu het jaar te vorenthans is men genoodzaakt op even bekroinpene wijze met hel toekennen der gratificatie te werk te gaan om het eveuwigi tusschen ontvangsten en uitgaven niet te verbreken. Het aan tal van 995 sollicitanten ten vorigen jare op het daarvoor bestemde register ingeschreven, is, ondanks hel opnemen van 121 dier ongelukkigen onder de deelgeregtigden van het Fonds, tot 1113 aangegroeid. Voor deze ongeluk kigen, waarvan verreweg de meesleu reeds lang onder de deelgeregtigden behoorden geteld te wordenis het dat bij voortduring de onbekrompene liefdadigheid onzer landgenooten wordt ingeroepen. In de maand Julij zijn over den Uoll. spoorweg vervoerd 174,998 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ142,425.89. De opbrengst van het goederen-vervoer was., 20354.68. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 173,949het vervoer van goederen 48267en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland, ƒ61248 op- gebragt. Door burgemeester en wethouders van Amsterdam is, tol benoeming van eenen hoogleeraar aan hel Athenaeum illiislre aldaar, aan den raad de volgende voordragl gedaan: dr. J. A. Fles, leeraar in de ontleedkunde aan de kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht; dr. T. Zaaijer, tweede prosector bij het anatomisch onderwijs aan de hoogeschool te Leyden, en dr. A. C. van Trigt, med. doctor te Amsterdam. Te Amsterdam had eergisteren het zesde nationale feest plaats van den Nederlandschen zangersbond. Onder andere stukken werd uitgevoerd Leydens Ontzet, muziek van Richard Hol, dat, zoowel wat de compositie als de uitvoering betrof, aller goedkeuring wegdroeg. Tc Utrecht is eergisteren de gewone jaarlyksche algemeene vergadering van de broederschap der notarissen in Nederland gehouden. Een aantal van 130 leden was opgekomen en vereenigde zich, na afloop der werkzaamhe den, aan een vriendschappelijk diner. De volgende vergadering zal te Zwolle worden gehouden. Diugsdag nacht is een zware brand uitgebarsten in het huis bewoond door J. de Kok te Afferden bij Druten. Binnen twee uren waren huis, schuur en hooiberg door de vlammen vernield. De Kok, die nog iets trachtte te redden, is bijna in de vlammen omgekomen; men vreest voor het verlies van zijn leven. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar men ver neemt is een en ander tegen brandschade verzekerd. De heer P. Mokking, r. k. pastoor te Zwolle, zal op den 18dr0 dezer het feest zijner 25-jarige priesterlijke bediening vieren. Hy heeft nu reeds ƒ500 aan de algemeene armen der stad geschonken met verzoek aan de onderscheidene armbesturen om op dien dag eene uitdeeling van levensmidde len te doen plaats hebben. Men schrijft uil 's llerlogenboscli aan de Arnh. Ct Na hel vermelde in het Handelsblad van Junjj jl. dat er uil het klooster Ie Uden in den nacht van 4 op 5 Junij een pater, met name Takke zoude zijn ontvliigt en zich, vergezeld van den brigadier der kon. mare'chansse'enaar 's Bosch heelt begeven, om zich onder bescherming der justitie te stellen, is geble ken dat genoemde pater Takke aan den lieer oflicier van justitie eene- be langrijke mededeeling heeft gedaan van mishandeling, gepleegd aan eenen paler, met name Bogers, in het klooster te S'. Agatha, (gemeente Cuyk), van 6 April jl. af in eene cel in genoemd klooster op water en brood was opgesloten dat op deze verklaring op last der justitie aldaar een onderzoek in loco is ingesteld door den luitenant der maréchaussee te Grave en den burgemeester van Cuyk c. a.hetgeen tot de navolgende bevinding leidde: Toen genoemde hecren het klooster binnentraden en de luitenant der maré chaussee den generaal (zegge prior) der orde kennis had gegeven van zijne zending, en levens de vraag deed, of de bedoelde pater Bogers wer kelijk sinds 8 April in eene cel op water en brood was opgeslotenwerd door den prior, na eene verklaring der reden waarom die maatregel geno men werd, bevestigend geantwoord. Hierop verzocht de luitenant pater Bo gers in de cel en alléén te sprekenhetgeen hemdoch met aarzelingwerd toegestaan. In de cel gekomen, vond hij dien pater naar ligchaam en geest afgemarteld en doodelijk verzwakt. Nadat de redenen zijner opsluiting wa ren medegedeeld werd hem gevraagd of lij; hel klooster wilde verlalên, waarop de ongelukkige ten antwoord gaf, dat zijn afgemat ligchaam niet meer bekwaam was in de maatschappij terug te keeren en hij daarom zijn lot in dezen kerker zoude moeten afwachten. Hel is te wenschen dat de hooge regering hare aandacht op zoodanige feilen rigte, daar de gedurige ontvlugtingen van paters, en vooral in den laatsten tijd in de provincie Noord-Brabant, doet denken dal deze onmenschelijke behandeling daartoe aanleiding geeft; want wie zoude kunnen vermoeden, dat zoo iets in deze zoo hoog geroemde verlichte en vrijheidlievende eeuw zoude kunnen plaats hebben 's GRAVENHAGE 6 Augustus. Tot griffier bjj het kantongeregt te Amsterdam (vierde kanton) is be noemd de heer mr. G. II. G. Ras, thans griflier bij het kantongeregt te Dordrecht, en tot griffier bij het kantongeregt te Dordrecht de heer mr. J. A. M. van der Hardt Aberson, thans griflier bij het kantougeregt te Medemblik. Z. M. heeft goedgevonden bij hel wapen der artillerie te benoemen, bij hel 3de reg. vestingartillerie, lol ls,(',, luit. den 2deo luit. II. A, Klister, van hel corps. Bij beschikking van den 3den Aug. jl., heeft de minister van binnenl. zaken als leerlingen voor de telegrafie toegelaten: D. van de Graft, te Mid delburg; J. F. Verbist, te Breda; N. M. Keukenmeester, te Rjjswjjk; F. E. Bosse, te Amsterdam; C. P. Treffers, te Gorinchem; C. H. Hasselkus, te Amsterdam; L. A. Haringman, te Colijnsplaal; L. F. Smeltzerte Bergcn- op-Zoom; A. H. Krieger, te 'sGravenhage; G. II. Sweers, te Amsterdam; P. U. Morak, te Groningen; W. J. Bierlee, te Amsterdam; F. J. van der Muerente Bergen-op-ZoomR. J. Mahieu, te 's Gravenhage; J. A. Dor- renboom jr.te Sprang; J. G. Muller, te Gorinchem; H. J. Schmidt Az. te Monnikendam; M. C. Riem, te Rijswijk; J. A. Nobackj'.te Amster dam; G. Vos j'.te Nieuw-LekkerlandJ. M. van Aken, te Gorinchem; W. Posthuma, te Dokkumen M. A. Schut, te Kampen. Men verzekert dat de exploitatie der staatsspoorwegen thans reeds ge gund zou zijn of zeker spoedig zou worden aan de vereenigde Haagsche en Amsterdamsche vereenigingenaan wier hoofd zich dr. A. Vrolik bevindt. Men voegt er bij dat de nieuwe aanbieding, dezer dagen gedaau door eene vereeniging van Nederlandsche fabriekantenals te laat ingediendniet meer in aanmerking zou komen. De verjaardag van H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, dochter van Z. K. H. prins Frederik, is gisteren op de gewone wijze ge vierd. Uithoofde van het ongunstige weder heeft de parade van het garni zoen niet plaats gehad. H. M. de koningin heeft gisteren bij gelegenheid van de huwelyks- verbindtenis van jonkvr. Boreel van Hoogelanden een bezoek gebragt bij den heer Boreel van Hoogelanden, op zijn buitengoed, gelegen onder Haarlem. Naar men verneemt zal H. M. de koningin zich na den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, die vermoedelijk op het Loo gevierd zal .wordennaar Stutigard begeven tegen welken tijd Z. M. de koning zich ook aldaar zal bevinden. De votkstreindie heden van Amsterdam eu Haarlem naar 's Graven hage, Delft en Rotterdam is vertrokken, bestond weder uil een dertigtal wagens, waarmede meer dan duizend reizigers werden vervoerd. De mees ten begaven zich naar Delft er. naar Rotterdam. Dezen morgen ten acht ure strandde ten zuidwesten van Schcvcningcn de sloep 13 van Oslende, die 17 dagen geleden ter kabeljaauwvisscherij was afgevaren. Men slaagde er in een Ijjn aan boord te brengen en den schip per af te halen. Later zijn de overige schepelingen, 5 in getal, aan wal gebragt. Een belangrijk lek verpligtte de bemanning op hel strand te loo- pen. Het schip zal verloren zijn. De lading, zynde 6 ton zoutevischals mede den inventaris enz. is men bezig te bergen. BU1TKNLANDSCHK BEK1GTKN. ENGBLAS D. LONDEN, 4 Augustus. De prins van Oranje heeft aan het corps officieren van hel tweede ba- taillon der Coldstream-Guards een prachtig bewerkten zilveren beker ten geschenke gezonden, welks voetstuk prijkt met het opsehrift: "Aangeboden door den prins van Oranje aan de officieren der Goldstream-Guards, ter her innering aan eene genoegelijke week bij hen te Windsor doorgebragl in Junjj 1863." De Times verklaart nadrukkelykdat hel publiek in Engeland ge stemd is legen eenen oorlog om den wille van Polen. Wij meenen met de gezindheid onzer landgenooten niet onbekend te zijn, zegt dat blad, en wij verklaren zonder aarzelen dat het Engelsche volk zich niet wil laten wik kelen in eenen oorlog tegen Rusland, tenzij hel daartoe wierd uitgetart, waartoe Rusland voorzeker niet dwaas genoeg zal zijn. Wij allen wen schen dat al wat de diplomatie voor Polen kan doen gedaan worde. Doch ieder minister, die zich ook maar verdacht maakte van het voornemen om Engeland in eenen oorlog te storten, ten einde Rusland en Pruissen in Frank- rijks belang te verbrokkelenzou welhaast ophouden minister te z[jn. De Great Eastern heeft de reis uit New-York in elf dagen volbragt. Dit vaartuig had 337 passagiers en 6000 ton goederen aan boord. Maandag 11. liep nabjj Gay wood eene koe op den spoorweg, op het oogenblik dat aldaar de trein van Hunstanton naar Lynn passeerde. Het gevolg hiervan was, dat de trein uil het spoor raakte en de drie eerste waggons door den schok bijna verpletterd werden, waarbjj 5 passagiers ge dood en 12 anderen zwaar gekwetst werden. Te Jersey is de schouwburg afgebrand. Dit gebouw had 8000 ge kost en was slechts voor 1000 verzekerd.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2