LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 3 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagIF'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN LEYDEN, 1 Augustus. De beminde herder van de parochie van O. L. V. Hemelvaart alhier, de wel-eerw. lieer Arnoldus Te Mey, is eergisteren in den ouderdom van ruim 64 jaren overleden. Hjj bezweek aan de gevolgen van eene langdurige ver zwakking en bijkomende hartziekte. Eersleljjk kapellaan aan de kerk van 0. L. V. Hemelvaart, die toen nog niet tot parochie verheven onder den al- gemeenen naam van de Fransche kerk bekend stonden onder den bij velen nog bekenden Franschen priester van de Franciscaner orde den pastoor Ca- rolus Bertinus de Ram, werd de heer Te Mey, na diens overtjjden in 1832, tot pastoor aan genoemde kerk aangesteld. Zoowel hier als elders werden in der ljjd de r. k. huiskerken in welgeordende bedehuizen herschapen. Ook pastoor Te Mey was vervuld van dat plan ten opzigle van zijne kerk; door zjjn onvermoeid streven mogt hjj het genoegen smaken eene fraaije kerk in den renaissance-gothischen sljjl ie stichtendie in 1839 werd inge wijd. Hij leefde voor het heil zjjner gemeente, die aan hem innig ver knocht was, en voor den luister zijner kerk, waarvoor hij alles veil had. Van hem kan gezegd worden wal van zijnen voorganger is gezegdhij was een goed en zachtzinnig man, van zijne jeugd af in deugden geoefend. En dat hij niet alleen door zijne gemeenle werd hooggeschat bleek nog op den Isteu February des vorigen jaars, toen den waardigen geestelijke zoo vele bewjjzen van hartelijke deelneming werden geschonken bij de herinnering aan het tijdvak, dat hij 25 jaren in de geestelijke behoefte der r. k. ge vangenen in het militaire detentie-huis enz. voorzien had. De gedachtenis aan zulk eencn man zal niet liglelijk verloren gaan. Programma der muziekstukken, welke Maandag avond aanst., ten 6j- ure, door hel muziekcorps der diensld. schutterij op het Plantsoen zullen uitge voerd worden: N». 1. Wilheltn-MarschStrauss; 2. Ouverture Bonsoir Mon sieur Pantalon, Grisar; 3. Polka, Strauss; 4. Grande Fantaisie de l'Opéra Robert le Diable, J. M. Coenen5. Valse de S'. Petersbourg, Strauss; 6. Joseph-Marsch, Heinrich. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 163 tot 187 personen. Aan het dep. van marine te 's Hage zal op 10 Aug. aanst. de aanbe steding plaats hebben van 4500 ponden witte zeep, den prijs van ƒ39 per 100 pond niet te boven gaande. De synode der Ned. Iierv. kerk heeft hare jongste zittingen voorname lijk gewjjd aan het ontwerpen van eene nieuwe regeling der uitvoering van art. 23 van het alg. reglement, en daarbij als beginsel aangenomen dat het aan de keus der gemeenten moet worden overgelaten, of zij al dan niet, en zoo ja, in hoeverre dan gebruik maken wil van het haar in art. 23 toe gekende regt. Van dit beginsel uitgaande heeft zij weder een reglement voor de verkiezing van kerkeraadsleden vastgesteld, dal aan het oordeel der prov. kerkbesturen en classicale vergaderingen onderworpen zal worden. Naar wij vernemen, hebben de twee maatschappijen, die zich aange boden hadden tot exploitatie van staatsspoorwegen, en bekend zijn onder den naam van de Haagsche en Amslerdamsche vereeniging, zich vcreenigd, en zal aan hen waarschijnlijk de exploitatie der staatsspoorwegen gegund worden. Aan hel hoofd zullen staan de heeren dr. A. Vrolik, de Brouwer van Hoogendorp, Poolman, F. 's Jacob, Ilaylink, van den Wall Bake en eenige anderen. De Nederlandsche maatschappij tot vervaardiging van spoor weg-materieel zal worden ontbonden, en aan de aandeelhouders gelegenheid worden gegeven om hunne aandeelen te verwisselen in aandeelen der maat schappij tot exploitatie der staatsspoorwegen. De heer J. G. W. Ftjnje, ingenieur bij de staatsspoorwegen, zal waarschijnlijk bij deze maatschappij in dienst treden. De sectien Harlingen-Leeuwardcn en Breda-Tilburg zullen den lste" October geopend wordende heer de Brouwer van Hoogendorp is bereids naar Engeland vertrokken, zoo wij vermeenen, lol aankoop van locomotieven. Het geld voor den aanleg van spoorwegen op Java is voor handen en spoedig zal eene maatschappij gevormd wordenaan wier hoofd zullen staan de heeren Poolman en mr. 's Jacob, heiden te 's Hage woon achtig, en de heer van Heukelom, lid der tweede kamer. Wij vernemen dat ook door eene andere vereeniging aan den minister van binnenl. zaken aanbiedingen betreffende de exploitatie der staatsspoor wegen zijn gedaan. [D. v. 's Gr.) Uil Rotterdam meldt men dat het vee, door Nederland naar de ten toonstelling te Hamburg gezonden, met het stoomschip Archimedes aldaar is tcruggehragt. Door de bijzonder lange reis van ongeveer 4 dagen en voornamelijk ten gevolge van een gebrek aan den ketel van de stoomboot had het veel geleden en was eene der schoonste koeijen kort na de aan komst overleden, voor 20 aan een slagler van Hellevoctsluis verkocht. Te Hellevoctsluis werd Woensdag II. het schip Mary Goddard door BiMunnmiHw i iMnuniiBapn—n—a—n—m—a—e—a—b—mmsomt een stoomsleepboot uit liet kanaal naar Brouwershaven gesleept. Naauwe- lijks op de reede zijnde, viel er van den boeg een man over boord, een ander sprong hem na om hem te redden doch beiden zonken weg op het oogenblik dat de boot kwam om hen op te nemen. Te Zeist had gisteren een vreeseljjk ongeluk plaats. Terwijl de molen aldaar stilstond, stortte een der wieken naar beneden en viel op een wa gentje, waarin drie kinderen waren van den heer Koning, uit Amsterdam. Twee der kinderen waren oogenblikkeljjk dood, het derde is doodelijk ge wond. Ook de dienstmaagd, die bij de kinderen was, is deerlijk verminkt. Te Arnhem had Woensdag II. eene allertreurigste gebeurtenis plaats, waaromtrent dc A. C. o. a. de volgende bijzonderheden mededeelt. Sedert jaren woonde aldaar met zijne echtgenoote de heer Sommerset Lee, gep. kolonel in Engelsche dienst. Eerst bewoonde hij een huis op de Bergstraat, later in de dommelstraat. Voor twee jaren werd het huis, naast dat van den heer Lee gelegen betrokken door den gep. kapitein der infanterie van Dongen Francken met zijne echtgenoole Deze buren hadden herhaaldelijk allerlei verschillen, waartoe de echtgenoote van den heer F. door allerlei plagerijen veelal aanleiding gaf. Woensdag II. zijn echter die plagerijen lot feitelijkheden overgegaan. De heer Lee, die in den laatsten lijd bijna aan houdend ziek was, had de gewoonte een middagslaapje te houden, en liet dan de gordijnen van zijn slaapvertrek vallen. Werd dit door de buren^ gezien, dan werd nu en dan door hen hevig met de pomp geslagen, zóó zelfs, dat voor den heer L. alle rust onmogelijk werd. Dit geschiedde toen ook, waarop de heer L. zich naar den tuin begaf. Toen hij de deur opende, die lot de voor beide hui. gemeenschappelijke pomp voert, vond hjj daar de echtgenooten F. Op v r-.\r,p?r °n het plagen te slaken, kreeg hjj een scherp antwoord, waarop een hevige woordentwist ontstond, en het aan jouwen en schelden niet ontbrak. De echtgenooten F. begaven zich zelfs in d nin van L. envolgens diens verklaring moet F., toen L. zich verzetten ■ide tegen dat binnendringer in zijn tuin dezen hebben aangevallen en mei nd mes eene snede ever den arm hebben gege ven. Hoewel gewond, wilde L. zich daarop verwguv.cu, doet. moet hij volgens zjjne verklaring door mevr. F. bij den hals gegrepen en op den grond geworpen zijn. Hoewel de heer Lee van een zachtaardig karakter is, ontstak hij door dien aanval in zoo lievige woede, dal hij, men weet niet met zekerheid van waar, een mes greep en daarmede den heer F. aan viel en hem verscheidene doodelijke wonden in den hals, horsten buik toe- bragt, waaraan deze dan ook, ondanks oogenblikkeljjk aangewend heelkun dige hulp, twee uren later is bezweken. Ook mevr. F., die baren man tc hulp kwam, ontving eene wonde in den rug en in de hand. De politic heeft terstond een onderzoek ingesteld en den heer Lee naar het hnis van arrest doen overbrengen. Heden voegt genoemd blad hierbij nog liet volgende: De heer F. was 54 jaren oud en sedert een paar jaren, na 37 jaren dienst, gepensioneerd. De overledene was bij zijne superieuren en inferieuren zeer gezien en bemind. Er worden ons nog verschillende bijzonderheden betreffende deze droevige gebeurtenis medegedeeld, waarvan sommige voor Lee zeer bezwarend zijn. O. a. moet door den rijksveldwachter G. Brouwer een dolk en een brood mes in de woning van Lee gevonden zijn bóven op den hemel van een le dekant. Beide voorwerpen waren met bloed bevlekt. De punt van het mes was geheel krom gebogen. De justitie blijft zich intusschen ijverig met de instructie de zaak bezig houden. Mgr. Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht, heeft Woensdag II. reeds dc stad Tilburg bezocht en is aldaar door de ingezetenen, om hunne deelne ming te betoonen, op eene luisterrijke wijze ontvangen. Naar men verneemt zal de aartsbisschop voorloopig zjjn verblijf aldaar vestigen. Te Breda is een persoon gevankelijk binnengebragldie op heelerdaad betrapt is op poging tot brandstichting in eene schuur te Teleringcn. Berigten uit Paramaribo, van 1 Julij, bevatten hel volgende: Heden morgen ten zes uur werdter gelegenheid van de opheffing der slavernij uit hel geschut van het fort Zeelandia een saluut van 21 schoten gedaan, terwijl van de ter reede liggende scheper, en vele woningen der ingezetenen vlaggen werden opgeheschen. Ten acht uur stroomde eene groote menigte naar de verschillende kerkgebouwenom den dank- en bedestond bij le wo nen. Hel kerkgebouw der Moravische gemeente, dat met bloemen en fes toenen was versierd, was stikvol. Na het einde van den bedestond bega ven zich de geëmancipeerden naar het gouvernementshuis en betuigden den landvoogd hunne dankbaarheid voor hel hun tc beurt gevallen geluk; daarna hiel de menigte een vers aan van het, door de Moravische broeders, voor deze gelegenheid vervaardigd danklied aan den koning, naar de wijze van: IFien Neérl. bloed. Vervolgens begaf zich de menigte tot hetzelfde einde naar den procureur-generaalden gonvernements-secrelaris en den commis saris die over haar hel staalstoezigl voert. Den volgenden dag werd d«

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1