Per Telegraaf. Uitslag der verkiezingen voor den gemeenteraad. tvordcn gebezigd; en de Polen, beuevens de minder verstandige en minder naauwgezette onder hunne vrienden, strooijen loger.s uit met zoo veel be hendigheid en in zoo grooten getale, dat de politieke hemel donker wordt en gansch Europa onder eene wolk van onwaarheden verkeert aangaande den Poolschen opstand. Ook de Russen strijden met logens; maar aan die zjjde is dat wapen van grof en onhandig maaksel, en mecrendeels bereikt het westelijk Europa gansch niet. Wanneer de officiële Russische dagbla den eene onware voorstelling van feiten gevendan is hun hoofddoel Russen Ie misleiden. Met deze beschouwing komt overeen hetgeen men meldt omtrent hel ge- lal der bij verschillende gevechten in Polen gesneuvelden. Men heeft bere kend, daL er sedert het uitbreken van den opstand 30000 Polen zijn geval len. Maar aan den anderen kant heeft men ook de moeite genomen om hel aantal Russen te tellen, die de Rusland vijandig gezinde bladen hebben doen sneuvelen, en is men tot de verbazende som van 243,000 man gekomen. De beriglen uil New-York maken weder gewag van voordeelen door de noordelijken behaald. Port Hudson heeft zich overgegeven, zoodat zij ge heel meester zijn geworden van de Mississippi. Voorts hebben zij Charles ton aangevallen en zich meester gemaakt van het eiland Morris. Generaal Sherman heeft Johnston geslagen en 2000 gevangenen gemaakt. De gene raal Lee is naar Virginië teruggetrokken, zonder daarbij verontrust te wor den door de troepen van Meade, zoodat de vrees voor eenen aanval op Bal timore of Washington opgeheven is. De conscriptie heeft in den slaat New-York zooveel tegenstand ontmoet, dat men daarvan afgezien heeft. Tc New-York hebben wegens die conscriptie ongeregeldheden plaats gehad, waarbij verscheidene personenvooral negers zijn gedood. Ook te Boston heeft zich verzet geopenbaard. Omtrent de bedoelde onlusten te New-York wordt het volgende mede gedeeld. Op den 13deD Julij begaf zich eene volksmassa, die op 15000 man werd geschat, naar het conscriptie-bureau, maakte zich meester van het gebouw en van de papieren, verjoeg de officieren en stak het gebouw in brand. Daar de brandspuitgasten weigerden dienst te doen, sloegen de vlam men spoedig naar de aangrenzende gebouwen over, waarvan verscheidene in de asch zijn gelegdterwijl tevens verscheidene policie-agenlen gedood zijn. Vervolgens begaf zich de volksmassa naar verschillende wijken der stad, om hier en daar hel werk der vernieling voort te zetten, zoodat nog vele andere huizen door haar in brand werden gestoken, waaronder het arsenaal en de bureaux van het dagblad the Tribune. De negers vooral vonden geen genade bij de opgeruide en opruijende menigte. In hare blinde woede werden deze door baar beschouwd als de oorzaak van den oorlog. Alle zwarten die zij ontmoette, moesten het met den dood bekoopen. In bet geheel schat men dat 50 hunner zijn omgekomen. De woede ging zelfs zoover, dat men een neger, dien men had opgehangen, aan de beenen in brand stak. De gewapende magt, die de wacht had bij het conscriptie- bureau heeft wel vuur gegeven op de bende en alzoo getracht haar te vcr- strooijen, maar zij werd overwonnen en insgelijks mishandeld. Een kolonel, die met de onder zijn bevel slaande manschappen de rust poogde te her- stellenwerd aan een gaslantaarn opgehangen. Den volgenden dag werden de gewelddadigheden voortgezet en er hadden op nieuw verscheidene bloe dige botsingen plaats tusschen de oproerlingen en de gewapende magt, waarbij de laatste van geschut gebruik maakte. In den avond van den 14de° scheen de orde hersteldhoewel de gisting voorduurde. De president Lincoln heeft den generaal Grant wegens hel bemagligen van Vicksburg lot generaal- majoor en den generaal Meade wegens zijne overwinning bij Gettysburg lol brigade-generaal bevorderd. De Florida, van de zuidelijke stalen, heeft wederom twee schepen der noordelijken bemagligd en vernield. Op een dezer schepen waren voor 20000 L' aan zilverbaren aanwezig, die op de Florida zijn overgebragt. FKANHRIJH. PARIJS, 20 JiiIij De keizer vertrekt den 17de" Augustus naar bet kamp van Chalons. Op zijn naamdag zal hij te Parijs zijn, om de gelukwenschen te ontvangen van het corps diplomatique. Aan het Ront-poinl der Elyseesche velden wor den reeds opmetingen gedaan voor de illuminatie op den Napoleonsdag welke een gebouw van Puebla zal voorstellen. Het vuurwerk zal besloten worden met een panorama der Mexicaanschc hoofdstad. Onderscheidene bladen deelen mede dal prins GortscliakofT, nadat hjj den ongunstigen indruk zijner antwoorden aan de drie mogendheden had vernomen, onmiddellijk verklaard heeft dat men hem niet goed begrepen beeft; daar hij, wel verre van de zes punten Ie verwerpen, bereid is deze aan te nemen. Deze verklaring, indien zij gedaan is, brengt echter weinig verandering in het wezen der zaak, aangezien er ook op het houden eener conferentie en een wapenstilstand door de mogendheden wordt aangedrongen. Men wil nu weten dat de drie mogendheden eerstdaags eene identieke of collective nota naar St. Petersburg zullen zenden. Deze zal nog wel geen ultimatum zijn, maar toch eene sommatie, waarop eene bepaalde verklaring van Rusland moet volgen. Indien nu deze nieuwe nota geen bevredigend gevolg mogt hebbenzullen de gezanten der drie mogendheden terugge roepen worden, en op dien stap zal onmiddelijk eene blokkade van Ruslands kusten aan de Oostzee eti Zwarte Zee volgen. Dezer dagen is de Russische gezant van Weenen naar Petersburg ver trokken, naar men voorgaf, om nieuwe instructiën te balen. Thans wil men weten dat hij is teruggeroepen, uithoofde hij zjjne regering verkeerd heeft ingelicht nopens de zienswijze van Oostenrijk, ten gevolge waarvan GorlschakofT gemeend beeft bet legen-voorstel betreffende de conferentie tus schen de drie mogendheden te kunnen doen. Beriglen uit Mexico melden dat Juarez, door zjjne troepen verlaten, afgezien heeft van het bezeilen van San Luis de Potosi en zich naar de knsl >j •Ier Stille Zuidzee heeft begeven om zich naar New-York in te schepen. Door den maarschalk Forey *vas een driemanschap en een staatsraad be noemd, om hem in het bestuur des lands behulpzaam te zijn. De in Mexico krijgsgevangen gemaakte officieren zijn in Brest aange komen. Zij zullen voornamelijk te Toulouse, Bourges en Tours gevestigd worden. De laatst overgebleven vertegenwoordiger van het corps Mamelukket», een corps dal, gelijk men weel, tijdens den veldtogt in Egypte werd ge vormd, de 90-jarige kapitein Royer, is door den keizer benoemd tot officier van het legioen van eer. Een gerucht zegt dat het contract der Parijsche gasmaatschappijdat in 1865 afliep, voor 15 jaren is vernieuwd, onder voorwaarde dat zij de 30 millioen zal verschaffen welke noodig zijn tol aanleg van hel plein Eugé- nie en den boulevard de l'lmpératrice. De Mon. de Varmee berigtop grond van een schrijven uit Jeddo, dal aan de Japansche regering nader tot 28 Mei tijd was gegeven om zich op het Engelsche ultimatum Ie beraden, maar dat de Engelscbe en deFran- sche vlootvoogd weldra omstreeks 1000 man landingstroepen tot hunne be schikking zouden hebbenen dat deze magt meer dan toereikend zou zijn om het geheele Japansche leger op de vlngt te drijven en de hoofdstad te vermeesteren. Dat leger was, ter sterkte van 18000 man voetvolk en 2000 ruiterste Siako nabij de hoofdstad vereenigdmaar was slecht gewapend en had geene goede bevelhebbers. I» It DISSEN. In de provincie Posen en in de West-Pruissische grensdistricten is geen genoegzaam aantal veldarbeiders aanwezig tol het inzamelen van den oogst. Het derde deel der personendie alhier wegens schulden gevangen zit ten zijn eigenaars van nieuw gebouwde huizendie nalatig zijn gebleven niet alleen in hel betalen der koopsom van het door hen bebouwde terrein maar ook in het betalen der gebezigde bouwmaterialen en zelfs van het loon der werklieden. Te Holthousen, nabij Mulheim aan den Roer, is dc vrouw van ccn daglooner bevallen van twee zonen en twee dochters. Te Brandenburg is eene proef genomen met het bezigen van eene loco motief, tot het vervoeren van een groot aantal geladen wagens op de open bare straat. De locomotief, daarbij gebruikt, heeft eene zwaarte van 600 centenaars en blijkt volkomen aan het doel te beantwoorden, want de trein heeft met het meeste gemak de enge straten der voorstad aan de zijde van het spoorweg-station doorkruist. Van hel tooneel van den opstand in Polen zijn geene beriglen van eenig belang ontvangen. Generaal Murawieff heeft aan de boeren eene premie van 3 roebels toegezegd voor eiken opstandeling die zij zouden vat ten en overleveren en eene van 5 roebels indien de opstandeling met de wapens in de hand is gevat. 12 ambtenaren van de spoorweglinie War- schau-Bromberg zijn in hechtenis genomen, omdat zij met het nationale bewind in betrekking stonden. Te Lemberg zijn door de Poolsche bevolking baldadigheden tegen dc Israëliten' gepleegd. Verscheidene personen zijn daarbij gewond geraakt. De militaire magt heeft de orde hersteld. PARIJS, 27 Julij. Volgens de Pays zouden de nola's der mogendheden in de eerste dagen van Augustus naar Petersburg verzonden worden, en verwachtte men dal Rusland wel niet minder dan 12 of 14 dagen lijd zon nemen om ze te beantwoorden. La France bevat een artikelhetwelk gerigt is tegen liet ongeduld van hen, die eischen, dat de oorlog aan Rusland zal worden verklaard. Prins Napoleon zal zich naar Zwitserland op reis begeven. BERLIJN, 28 Julij. In brieven uit Warschau wordt gemeld, dat door de nationale regering eene bekendmaking is afgekondigdhoudende dat zij den burger Ladislaus Czartoryski tot haren diplomalieken agent te Parijs en te Londen benoemd heeft. LEMBERG, 28 Julij. Eergisteren en gisteren zjjn de huiszoekingen voort gezet en vele personen in hechtenis genomen waaronder de lib. Zimialkowski lid van den landdag, graaf Slephan Zamoyski en Sierakowski. DiCEIOIPfeS. De uilslag der verkiezingen voor den gemeenteraad is betrekkelijk gunstig geweest. Er is geene enkele ziel verloren gegaan, zelfs geene israëlitisclie allen zijn gered, alten zijn weder gezamenlijk in den schoot des raads op genomen en triomfantelijk binnen getogen. Er is bij deze verkiezing een dubbel verheugend feit op te merken; na melijk dat de burgerij in hare stemming getoond heeft, niet van de brutale uitsluiting van Vaderland en Oranje te willen weten, en tevens dat zij niet gezind was de lijstjes der twee kiezersvereenigingen met huid en haar te slikken. Wanneer men oplet, dat 20 kiezers slechts één naam invul den, 31 kiezers tuiee namen. 8 kiezers drie namen. 14 kiezers vier namen enz. dan springt het in hel oogdat de kiezers thans beter op de hoogte hunner taak waren dan hunrie zoogenoemde gidsen en voorlichters. Wij zouden bijna durven verzekeren dat, indien cenigc geachte burgers bij tijds eene zelfstandige voordragt van kandidaten, tegen de lijstjes van Vaderland en Oranje en Grondwet en Koning, hadden overgesleld men nu de erkende nulliteiten uit den raad had zien verdwjjnen. Doch de behoudende zin of de beleefdheid der kiezersvereenigingen om geen fatsoenlijk christenmensch vóór zijnen dood te doen opstaanbeeft thans weder aan al de uitvallende leden zes jaren gemeenteraads-levens gegund. Na hetgeen wij in ons vorig stuk gezegd hebben, kunnen wij nu met een enkel woord over de wijze waarop de bestaande kiezersvereenigingen hare roeping van leiders besrijpen volstaan. Van Vaderland en Oranje hebben wij niets meer te zeggen. In den raad aan de burgerij: «herkies allen, zelfs de notoire onbekwaamheden, behalve iemand die een israëliel, liberaal en bekwaam is," is ten minste eene soort van consequentie. Maai de raad van Grondwet en Koning: «herkies allen, ook lien die liberaal en bekwaam zijn, en ook hen die niet liberaal en niet bekwaam zjjn," is met alle begrip van consequentie niet alleen, maar met alle begrip van het geen eene kiezersvereeniging zijn en doen moet, onvereenigbaar. Waarom, indien Grondwet en Koning geene nieuwe liberale en bekwame raadsleden

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2