aanleiding ran Luk. XVII vs 5 eene opwekkende rede hield, waarna ver volgens door den voorzitter, ds. Bouman, de plegtige uitvaardiging der vier bovengenoemde zendelingen werd verrigt. Te Rotterdam werd dezer dagen uit het Fransche schip Providence eene lading boekweit gelost. Terwijl de kapitein aan den wal was had de stuurman hel toezigt over schip en lading. Deze echter, door drank verhit, kweet zich zeer slecht van zijne taak. De kapitein, aan boord komende, ontstak daardoor in drift en wierp den stuurman met zóó veel kracht tegen de verschansing, dat deze voor dood bleef liggen en alle verdere pogingen om hem b(j te brengen vruchteloos bleven. De policie heeft zich de zaak aangetrokken. Te Haarlem had Maandag II. een treurig voorval plaats. Zes infante risten vermaakten zich met varen op het iNoorderbuitenspaarne. Een hunner had liet ongeluk ruggelings uit het boolje te slaande anderen wilden hem nog grijpen, doch met dat ongelukkig gevolg, dal de gcheele boot omsloeg. Vijf personen heeft men nog levend uit hel water kunnen redden, doch één, met name L.heeft het met den dood moeten bekoopen, terwijl er ook zeer weinig hoop is om een ander, den tamboer K., in hel leven te behouden. De hh. Luden, Momma, Heemskerk Az.Moltzer en H. J. van Len- uep hebben besloten bij den gemeenteraad van Amsterdam een voorstel in te dienen, bij hetwelk de raad aan de kanaal-maatschappij voorstelt, om, zoodra de acte van oprigting zal z(jn verleden, en de statuten zullen zijn goedgekeurd, aan de stad Amsterdam te cederen de regten, welke zjj bezit ingevolge art. 14 der concessie, tegen eeue betaling van 5 millioeu, zoodra hel kanaal naar de Noordzee voor de scheepvaart zal zijn opengesteld, ten einde aan de genoemde stad op het gebruik van dien waterweg den wette- lijkrn invloed te verzekeren, dien z(j anders niet zou bezitten. De renten van dat kapitaal a 4 pCt.te welen 200,000, staan geljjk met de op brengst, op welke de ondernemers de sluis- eu havengelden begrooten. Te Hoorn hebben op den 20"" dezer de onderofficieren van het 3de bal. 7de reg. inf., ter herdenking van de overwinning in den 80-jarigen oor log door de onzen op de Spaansche «loot in de Zuiderzee behaaldeen op- logt door de voornaamste straten der stad gehouden. Die optogt stelde voor het gevankelijk binnenbrengen van graaf Bossu in 1573. Door mevr. de wed. d'. J. F. KorfF, geboren Keneman, dezer dagen te Leeuwarden overleden, zijn bjj uiterste wilsbeschikking aan het stads weeshuis aldaar gelegaieerd 2 eert. 2j pCt. werk. schuld, ieder groot ƒ1000. Uil Meppel meldt men het volgende: Aangaande het in de Zuiderzee verongelukte vaartuig, waarvan wij reeds melding maakten, vernemen wjj nader, dat hel een aan de Dedenisvaart woonachtige sehipper is geweest. De schipper en zjjn zoon verdronken, alleen de knecht heeft zich boven in den mast gered; hjj heeft daarin den ganschen nacht lot 's morgens bjj het aanbreken van den dag moeten doorbrengenals wanneer hij door een an der vaartuig ontdekt en gered is. Ook de schipper was in den mast ge klommen, maar eenigen lijd daarna kon hij zich niet meer vasthouden en heeft zich toen laten gljjden; evenwel een uur daarna vernam de knecht nog z(jn jammerlijk gekerm. De knecht moet volstandig beweren, dal de beurtschipper Y. hen wel had kunnen redden, maar hen onmeedoogend aan hun jammerljjk lot heeft overgelaten. Nabij Oudc-Pekela vonden dezer dagen eenige arbeiders bij het graven eene nog goed gekurkte flesch met spiritus, waarin zich eene slang bevond. Hoewel het gebruik van dal vocht ieder walging zoude ingeboezemd hebben konden de werkliedeu den aandrang niet wederslaan en dronken de flesch ledig; de gevolgen bleven niet uit, daar allen, lot hun geluk, hevige l«-a- kingen ondervonden, zoo zelfs, dat een hunner bloed braakte. Te Breda is een welgesteld ingezeten, uil Zevenbergen, gevankelijk hinnengebragtdaar er op hem zware vermoedens rusten van een meisje tusschcn de 9 en 10 jarendal ten zjjnent als boodschaploopsler in dienst was, te hebben verkracht. 's GRAVEN HAGE. 23 Juljj. Door den minister van marine zjjn tot adelborsten 3le kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord benoemd de volgende jongelingen W. R. Adama, K. J. Bal, II. J. Boissevain, D. J. Boom, C. J. Hage van den Broek, J. G. R. van Doorn, C. O. Heiniz, G. H. Thomassen a Tues- siuk van der Hoop, J. L. Hordijk, J. J. Kraakman. J. Luyijes, A. Mijer, T. Haitsma Muiier, J. von Scheers, J. Schimmel, W. H. Tromp. De minister van binnenl. zaken zal Zalurdag aansl. geen gehoor vcrlecnen. Naar men verneemt, zal Z K. H. de prins van Oranje binnen kort, als inspecteur-generaal over het wapen der cavalerie, eene inspectie houden over eenige regimenten cavalerie, zoo in de residentie als elders. II11KK. IIIIprins en prinses Hendrik der Nederlanden zijn gistel-en uil deze residentie vertrokken. Z. K. H. begeeft zich naar Soestdijk en II. K. II naar Weimar. Naar men verneemt zullen HI1. KK. IIU. prins en prinses Frederik en prinses Maria in liet begin der volgende week, tot hel doen eener bui- tenlandsche reis, de residentie verlaten. Gisteren is in de ridderzaal op het Binnenhof alhier de tentoonstelling geopend van de groole historie-schilderijvoorstellende eene episode uit het beleg van Alkmaar, die aan 7,. M. den koning zal worden aangeboden, ter gelegenheid van de viering van hel feest van Nederlands 50-jarige onafhan kelijkheid. De schilderij is breed 6 en hoog ruim 4 Ned. ellen. BUITENLANDSCUE BKR1GTEN. B EL GIK BRUSSEL, 21 July. De koning schijnt thans geheel hersteld te zijn, want hjj woonde gisteren het Te Ücum b(j. dal ter eere van den 32slcn verjaardag zijner troonsbesljj- gi.ig werd gevierd De ziekte des konings heeftnaar men zegt. een milliocn frs. gekost. De Engelsche heelmeester Thompson ontving 100,000 frs en het commandeurs-kruis der Leopolds orde. ENGELAN I». LONDEN 21 Julij. De veldmaarschalk lord Clyde, meer hekend onder den naam van sir Colin Campbell, is overleden Zoowel bjj den oorlog in den Krim als bij het bedwingen van den opstand in Indie had hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Volsens een onzer dagbladen zou eene maatschappij gevormd worden tol indijking en droogmaking van de Goodwin Sands. Er is van niet minder sprake dan om deze gevaarlijke zandbanken in een kostbaar eiland te herscheppen en daarop eene nieuwe stad, dokken, werven en een sta tion voer reddingsbooten aan tc leggen. Uit het bij Newfoudland gezonken stoomschip Anglo-Saxonwaar mede, gelijk men zich zal herinneren, vele passagiers zijn omgekomen, hebben de duikers reeds 160 lijken opgehaald. Blijkens berigten uit New-York beeft de bemagtiging van Vicksburg en hel mislukken der plannen van Lee veel vreugde in de noordelijke sta len veroorzaakt. Op eene der gelukwenschingenwelke de regering bij deze gelegenheid ontving, heeft de beer Seward, secretaris van staal voor bui- lenl. zaken, o. a. het volgende geantwoord: «Mijne woorden, dat de opstand in drie maanden onderdrukt zal zijn, zijn in hooge mate afgekeurd. Maar ik zeg, dat lig in nog korter tijd onderdrukt zou zijn geworden, indien de raad, door de patriotten gegeven, gevolgd ware. De opstand is alleen voortgezet in de hoop op eene vreemde lusschenkomst." Generaal Lee is, naar men meldt, in goede orde teruggetrokken en slaat aan den Potomac. De generaal Mcade volgt hem; reeds heeft zijne voor hoede de zuidelijken aangetast, maar werd daarbij geslagen. De generaal Hulburck heeft bij Helena in Arkansas den zuidelijken mede eene nederlaag toegebragt, waarbij zij 600 aan dooden en gekwetsten en 1200 aan gevan genen verloren. FKANKHIJH. PARIJS, 21 Julij. De Monxteur deelt het antwoord van prins GortschakofT op de Fransche nota mede. De inhoud van dat stuk komt overeen met hetgeen vroeger reeds is gemeld. De Russische minister blijft beweren, dat op de groole mogendheden gezamenlijk eene groole zedelijke verpligting rust tegenover de onmiskenbare handeling van het revolutionnair element van alle landen, dat thans in Polen zijn middelpunt heeft, en waardoor de toestand van Europa in gevaar wordt gebragl. Te meer moeten wij, zegt prins Gorlschakoff, de aandacht der Fransche regering hierop vestigendaar een der brandpun ten dezer beweging Parijs zeifis, waar de Poolsche uitgewekenenvan hunne maatschappelijke betrekkingen gebruik makende, eene uitgebreide zamenzwe- ring hebben bewerkt, bestemd om de openbare meening in Frankrijk op een dwaalspoor te brengen, door liet stelsel van kwaadspreken en lasteren, en om de wanorde in hel koningrijk te vermeerderen, helzjj door de toezending van stofTeljjke hulpmiddelen, hetzij door de vrees voor het in het geheim werkend comité, hetzjj vooral door de overtuiging te doen veld win nen, dal van buiten eene krachtige lusschenkomst wordt aangewend ten gunste van de verwezenlijking der onzinnigste wcnschen en begeerten van de opstandelingen. Deze invloed is thans de voornaamste bron der gisting, die, bestond hg nietreeds zou opgehouden hebben. Daar alzoo moet de zede lijke oorzaak worden gezocht, die den pijnlijken staal van zaken doet voortduren, waaraan het Fransche bewind, als wij, zoo spoedig mogelijk een einde wenschl gemaakt tc zienin naam van den vrede en de men- scheljjkheid. Wjj gelooven gaarne, dat Frankrijk niet gedoogen zal, dat men zjjnen naam misbruike ten behoeve van de omwentelingen in Polen en in Europa. Oostenrijk heeft aan Rusland geantwoord, dat het in het voorstel eener afzonderlijke conferentie met Ruslanden Pruissen niet treden kan, maar aan de zes punten vasthoudt. Tevens heefi Oostenrijk aan Engeland en Frank rijk doen verklaren, dat hel in vereeniging met die beide mogendheden zal blijven handelen. De Naiion verzekert, dat de inzigien van het Fransche kabinet om trent het antwoord van prins Gorlschakoff binnen drie dagen bekend zul len worden gemaakt. Volgens dat blad moet men zich op langdurige diplo matieke onderhandelingen voorbereiden, en kan Rusland zich, zoo het in Polen de vrijheid niet wil invoeren, tegen het aanslaande voorjaar tot eenen oorlog gereed maken. In brieven uit Mexico wordt verzekerd, dat het bataillon negers, 700 man sterkdat uit Egypte naar Mexico werd gezondenomdat het beter dan de Europesche troepen legen het klimaat bestand zou zijn, thans door allerlei landziekten tol op 70 man is gesmolten. Volgens den Pays was de termijn, binnen welken de Japanschc rege ring een antwoord moest geven op het Engelsche ultimatum weder verlengd en wel tot 1 Jung. Dit was met onderling overleg van den Engelschcn eu van den Franschen vlootvoogd overeengekomen. De keizer heeft een stuk gronds van 4000 vierk. ellen voor den prijs van 160,000 fr. te Vichy aangekocht, waarop een zomerverblijf, bestaande in twee paviljoenen, gebouwd zal worden. De heer Fonld heeft met het zelfde doel in de onmiddeljjke nabijheid een terrein aangekocht. PltCISSEN. BERLIJN, 19 Juljj. Hoewel liet drukpers-besluit nog geen twee maanden oud is hebben reeds 8 dagbladen twee waarschuwingen ep 49 eene waarschuwing ontvangen. Uil Waldniel nabij Kleef wordt gemeld, dat men voor eenige dagen de lijken van twee knapen in de rivier de Schwalm, nabij die stad, heeft gevonden. Waarschijnlijk heeft de oudste der beide knaapjesdie den ou derdom van 9 jaren had bereikt, den jongeren willen redden en zjjn zij beide verdronken. In liet nabjj Wiirzburg gelegen dorp Zellingen barstte dezer dagen een brand uitdie weldra zeer hevig werden nadat een derde van het dorp was in de asch gelegd, weigerden de inwoners den brand te blusschen. De hardnekkige boeren verklaarden, dal het gelicele dorp nu zou en moest afbranden. Kolonel van Aldossern, van hel 9de reg. inf., die zich met 90 man uil Würzburg naar de plaats des onheils had begeven, zag zich zelfs, ten gevolge van feiteljjken wederstand, genoodzaakt een aanval met de bajonet te doen en tevens met los kruid tc laien schieten. Een boer werd bij die gelegenheid zwaar gekwetst. Drie kinderen zijn in de vlammen om gekomen nog acht kinderen en een oud man werden vermist. Veel vee is verbrand. Men meldt uit Berndat de Bondsraad het voorstel betreffende de gelijkstelling der Israëlieten met andere burgers in Zwitserland thans gereed beeft en dat de Bondsraad daarenboven aan de kantonnale overheid van Aargau beeft gelast, om zoo spoedig doenlijk de noodige maatregelen in gelijken geest als bovengemeld voorstel te nemen. Uil Warschau meldt men, dat de aan het klooster der Trinilariêrs ver bonden priesters in hechtenis zijn genomen. Ook waren er nog 23 geeste lijken uit andere plaatsen in de citadel opgesloten. De kerkelijke rouw duurde voort en algemeen werd geklaagd over stilstand in alle bedrijven. Uit Krakau meldt, men dal de opstandelingen onder Wiezbicky bij Stroza een gelukkig gevecht tegen de Russen hebben geleverd. lil de haven van Helsingfors is eene proeve genomen met een nieuw uitgevonden vernielings-werkluigdat onder water wordt aangebragt en voorbij varende schepen in de lucht doet springen. De proef is zeer goed geslaagd.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2