LEYD8CHE COURANT. N. 88. V- 18()5' De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. VRIJDAG 24 JULIJ. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. PROCES VERBAAL. van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van negen leden van den Gemeenteraad van Leydenden 21slen Jul ij 1863, zijn ingeleverd. Op heden den twee en twintigsten Jul ij achttienhonderd drie en zestig, in de gemeente Leyden, is door het bureau Tan stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Het bureau is samengesteld uit den heer H. P. C. Stoffelsoudste wethouder voorzitteren de lieeren A. Libreclit Lezwijn en S. A. Meerburg, leden van den gemeenteraad, slemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel twee stembussenbij hein den 219,en Julij 1863 overgebragt uit de beide afdeelingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongese,bonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vijfhonderd achttien stembriefjes te bevallen. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken lijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den voorzitter één voor één geopend en overluid 'voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard tien stembrieQcs, waarvan negen onin- vuld en één, waaraan een ander stembriefje opzettelijk is vastgehecht. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vijfhonderden acht. Van dit getal zijn uilgehragt op de heeren Mr. D. Tieboel Siegenbeek 452 stemmen, mr. J. van Outeren 395 stemmen, prof. J. van der Hoeven 392 stemmen, mr. 11. Gevers 385 stemmen, mr. H. P. J. Tol lens 383 stemmen, B. W. Wttewaall 377 stemmen, n»r. K. J. F. C. Kneppelhout van Sterkenburg 372 stemmen, M. G. ten Sande 358 stemmen, mp. J. Goudsinit 333 stemmen, mr. H. C. J. Hoog 215 stemmen, mr. H. Obreen 13 stemmen, G. G. Snellen 12 stemmen, J. M. E Dercksen 11 stemmen, J. van Heukelom Jr. en D. A. Schretlcn ieder 8 stemmen, mp. J. L. KlaverwijdenJ. J. van Wensen, mr. H. A. Neeb en W. C. Baerl ieder 7 stemmenJ. P. Rietbergen en J. C. Zaalberg ieder 6 stemmen, H. Zaalberg en mr. M. H. A. Lisman ieder 5 stemmen, prof. S. Vissering, dp. H. Boursse Wils, prof. P. L. Rijke, dp. W. G. Pluygers, A. Tieleman en N. J. Sanders ieder 4 stemmen, G. J. Rollandeldp. P. Hoekema Kingma, Alb. van Leeuwen en C. Dros ieder 3 stemmen, P. J. Zuurdeeg, prof. C. G. Cobet, dp. W. P. Weebers, A. J. P. de Jager, R. A. Zederberg, J. Brandhoff Isselman, J. de Bink, mp. J. Luzac, J. RietbergenJ. Filippo, D. L.Wolfsom, d». G. van Gor- kom, D. Schrainp, prof. A. H. van der Boon Meschdp. J. M. Schrant, D. Hoogen- straaten, 11. Verhoeven, F. J. Speet, H. de Keyzer, M. Dieben, G. Rietbergen, M. Wijtenburg, C. van Leeuwen Cz., prof. A. Rutgers en jhp. W. L. de Sturler ieder 2 stemmen, W. C. de Sain, mp. W. C. D. Olivier, W. F. Kievit, J. P. W. Scher mer A. van Bruggen, J. J. Groen van Spritsercr, Lehman Fontein, J. J. Broek man', E. J. Brill, A. J. F. Gerrilse, B. J. F. Gerritse, C. J. F. Gerritse, D. J. F. Gerritse, E. J. F. Gerritse, F. J. F. Gerritse, G. J. F. Gerritse, J. Iloltz, dp. L. J. F. Janssen, A. J. Leembruggen, C. C. van der Iloek, B. la BreeJ. J. Zuur, P. van der Meer, N. de Bink, P. Muller, dp. E. van der Ven, mp. J. T. Bodel Bijenhuis, P. van Bergen Henegouwen, J. C. Dobbe, 11. Kelder, 11. C. Nomen, J. van Dieren, L. Stadhouder, J. C. Rijk, II. C. Visser, W. J. Werst, A. C. Quant, A. te Mey, C. WijnnobelS. II. Molenbroek, A. Schiers, P. G. C. Kigeman, N. van Baardwijk, P. Gijzen, J. Veltman, D. Veis tloyn, L. Baaien, J. Beens, mp. C. A. Boonacker, mp. G. G. van Butlingha Wichers, J. Giezen. J. Verkouw, P. J. Knaap, L. C. Smits, H. VV. Keuls, J. II. Biben, B. J. Fornara, J. P. Driessen, H. van Zonnenberg, II. J. van Dricsten, B. EigemanA. Voorham, J. C. Bernard, prof. J. de Wal, J. Garrer, M. E. Hartog, prof. F. Kaiser, prof. P. O. van der Chijs, J. J. van der Klundert, J. A. van Dijk, II. Nijkamp, C. van der Ilonst, J. L. Landwerk, P. E. Springer, J. P. CattelW. Holswilder, A. A. Peltenburg, A. Hartevell Jz., N. Beijer, J. Tethof, N. van Es, J. Schcltema, dp. L. S. van Praag, N. J. Korbec, C. J. Eggink, A. Somerwil, L. Warmenboven, J. J. Kooreman, P. van Doesbur", G. J. du RieuJ. L. A. Desertine, Schermer, dp. C. ter Laag, prof. A. Kuenen.W. van Rooijen, dp. P. Bleeker, prof. II. P. A. Dozij, W. C. Chimaer van Oudendorp, dp. W. H. D. Suringar, prof. R. J. Fruin, M. P. Meerburg, II. J. Giezen, J. W. F. Couvéc, M. A. Kiewit, W. P. Verbrugge, C. A. Franchimon J. M. Couvée, A. J. Zuur, A. L. Reimeringer, dp. C. Leemans, D. van der flenst, 11. Buitendijk, D. A. Hendriks, M. Hartog, Maandag, L. van Raalte, M. M. van Praag, A. Stokhuyzen, S. B. Vos, J. Kneppelhout, dp. M. de Vries, inp. S. C. Snellen van Vollenhoven, G. tl. Bertrand en N. II. de Graaf ieder ééne stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heeren Mp. 1). Tieboel Siegenbeek, mr. J. van Outeren, prof. J. van der (loeven, mr. H. Geveis, mp. II. P. J. Tollens, B. W. Wttewaall, mp. K. J. F. G. Kneppelhout van Sterkenburg, M. G. ten Sande, mp. J. Goudsmit. Zijn derhalve verkozen tot leden van den gemeenteraad de heeren: Mp. DANIEL TIEBOEL SIEGENBEEK. Mp. JOHAN van OUTEREN. Prof. JAN tan der HOEVEN. Mp. 11UGO GEVERS. Mp. HENDRIK PETRUS JACOBUS TOLLENS. BARTHOLOMF.US WILLEM WTTEWAALL. Mp. KAREL JAN FREDER1K CORNELIS KNEPPELHOUT van STERKENBURG. MICHAEL GERARDUS ten SANDE, en Mp. JOEL GOUDSMIT. En zijn legen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 22slcn Julij 1863. STOFFELSVoorzitter. A. LIBRECHT LEZWIJN, 1 S. A. MEERBURG. J Stemopnemers. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. LEYDEN23 Julij. In de zitting van den gemeenteraad van heden is, op het adres van dc hh. S. J. Srugtnans c. s.besloten tot hel verleenen ecner bijdrage van ƒ100 in de kosten tot bouwing eencr tribune aan de manége. De adressen van diakenen der Ned. herv. gemeente en regenten der r. k. armen, om terug gave van plaatselijke belasting voor brandstoffenbij hunne administratie» op 1 Mei 1863, bij de opheffing dier belasting, aanwezig, zijn voor geene gunstige beschikking vatbaar geacht. Op het adres van hulponderwijzers op de openbare lagere scholen voor on- en minvermogenden, tot verlenging der kermis-vacantie, is gunstig beschikt, en de duur van die vacanlie in plaats van op ée'ne op twee weken gesteld. Voorts is in behandeling genomen eene concept-verordening houdende instructie voor de keurmeesters van le vensmiddelendie, na verschillende wijzigingen te hebben ondergaan, is vastgesteld. Onder dc ingekomen stukken was een adres van hh. bestuurders van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, waarbij deze verklaren, onder toekenning van een jaartijksch subsidie van ƒ2000, en het voortdurend gebruik der voor het onderwijs dienende localenzich te willen verbinden hunne scholen zoodanig in te riglendat zij voldoen aan de bepalingen van de wet op het middelbaar onderwijs, zoodat de gemeente op die wijze ont slagen zou zijn van de verpliglingenbaar bij die wet opgelegd. Te Socterwoude zijn de aftredende leden van den gemeenleraadde lib. J. J. van der Salm, J. van Leeuwen en A. D. Cheriex, herkozen. In de plaats van hel overleden lid, den heer P. J. Vreeburg, is gekozen de heer M. Donig. Te Leyderdorp zijn als leden van den gemeenteraad herkozen de hh. P. Rijnsburger, C. de Graaf en W. Bos. Te Oegstgeest zijn van de 95 kicsgeregtigden voor leden van den gemeen leraad ingekomen 68 stembriefjes. Herkozen de hh. G. G. van der Hoef met 48, J. L. Zicgeler met 38 en A. Oltshoorn met 38 stemmen. Men herinnert zich hoe voor ruim een jaar algemeenook in de tweede kamerde wensch werd uitgesproken dat aan de Leydsche hoogeschool een leerstoel voor de sanskrilische talen enz. werd opgerigt. Dit geschiedde met het oog op dp. Kern, den eenigen Nederlandschen medewerker aan het sanskritisch woordenboek, dat in Petersburg verschijnt; een geleerde, be kend als leerling der Grimm's Ie Berlijn, voor wier. zijn vaderland slechts een leerstoel aan het athenaeum te Maastricht had. Die pogingen misluk ten enwat hier gevreesd werdis geschied. De Engelsche regering heeft aan dp. Kern zulke aanbiedingen gedaan, dal. hij in hare dienst is getre den. Thans verneemt men, dat de heer Kern, na een geruimen lijd nog in Londen zijne studiën te hebben voortgezet, dezer dagen naar Calcutta is vertrokkenom aldaar voor dc belangen der wetenschap en van zijn nieuw vaderland werkzaam te zijn. (Midd. C.) Dc tentoonstelling te Delft, gedurende de eerste 14 dagen na de ope ning door bijna 10,000 personen bezocht, beeft aan entree-gelden opgeleverd een bedrag van ruim 3000. Dc eerste oplage van den catalogusgroot 2400 exemplaren, is nagenoeg uitverkocht. Tc Rotterdam is eergisteren de 668te jaarvergadering gehouden van het Nederl. zendelinggenootschap. De voorzitter d9. W. P. 11. Bouman gaf in eene korte rede een overzigt van den toestand der zendingen, en ontleende daaraan den aandrang om alle aanwezigen op Ie wekken lol het bijzetten van kracht, ten einde die meer over te brengen daarheen, waar zij zoo ge zegend werken kande gemeente. Hel verslag van den slaat en de werk zaamheden van hel genootschap in 1863 werd den leden ter lezing en over weging aanbevolen. Uit het rapport van curatoren der kostschool bleek de bloei van die inrigtir.g, die echter verhoogd kon worden door een grooter getal leerlingen. De commissie voor de »Kleine stukjes" achtte zich geluk kig een debiel van 16293 exemplaren »an die geschriften te kunnen vermel- deu waarvan alleen 11163 van de nieuwe zendingkaarl. In de gisteren gehouden bijeenkomst is door dc commissie, belast met hel nazien der rekening, verslag uilgebragt, waaruit bleek dal de ont vangsten over 1862 hadden beloopen ƒ95036 of ƒ1029 meer dan over 1861. De uitgaven echter, die 9282 minder stonden dan over 1861, beliepen toch nog ƒ104318, zoodat wcêr een tekort van ƒ9282 Ie vermelden was, en dit tekort moest in bet ingetreden jaar noodzakelijk aanzienlijk klim menomdat een viertal zendelingen stonden afgevaardigd te worden. De af te vaardigen zendelingen, de hh. S. J. dc Vries, F. Kyftenbelt, M. van der Wal en B. de Jong, ontvingen hunne instruction en werden door den voorzitter ernstig toegesproken, hetwelk door een hunner, namens zijne medebroeders, werd beantwoord. Daarna werd hel examen over de kwee- lingcn gehouden. Des avonds werd in de Grooic kerk eene openbare ver gadering gehouden, waarin ds. Ph. H. Hiigenholtzvan Amsterdam, naar

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1