dier kinderen, naauwelijks 2 jaren oud, mei een mes den hals afgesneden; hij wilde hel andere kind mede vermoordenloen men op diens geschreeuw kwam aanloopen en zich van den misdadiger meesier maakte. De prov. raad van Antwerpen heeft, na eene zeer onstuimige zitting, besloten den koning een adres van gelukwensching aan te bieden bij gele genheid der opheffing van den Scheldelol. Dit besluit acht men opmerke lijk daar de gemeenteraad van Antwerpen geweigerd heeft die opheffing door een feest te vieren. EWGBLAA I>. LONDEN 19 Juljj. Er blijven hier steeds geruchten in omloop omtrent oneenigheid in den boezem van het kabinet, waartoe de l'oolsche quaestie zou aanleiding geven. Te Chatham is aanschrijving ontvangen om een zeker getal der be kwaamste telegrafisten gereed te houden ter inscheping naar Turkije, waar zij ten minsle gedurende vijf jaren zullen werkzaam zijn aan het inrigten eener telegrafische lijn uil Turkjje en Perzië naar Indië. De voorraad van guano op de kust van Peru is zeer aanzienlijk, en werd op de Macabi-eilanden op 1;500,000, in den groep der Guanape-eilan- den op 2,500,000 en op de Lobos-eilanden op 4.000 000 ton tot cene geza menlijke waarde van 230,000.000 doll, of 46,000,000 begroot. Berigien uit New-York toopende tot 9 Jultj melden, dat de zuidelijken zijn teruggeslagen en dat Vicksburg in handen der noordelijken is gevallen. Die bcrigten zijn hoofdzakelijk van den volgenden inhoud: Het gevecht bjj Gettysburg is niet hervat. Generaal Meade heeft die plaats bezet. De noor delijken hebben een groot aantal manschappen gevangen genomen en veel wapens en vaandels buit gemaakt. Naar men verneemt zijn in den veldslag van den 3de° dezer 20000 man van de troepen der Unie en 30000 van de zuidelijken buiten gevecht gesteld. Men verzekert, dal delroepen van gene raal Lee in het geberste verstrooid zijn en naar Virginië terugtrekken, met achterlating van 15000 gevangenen. Men veronderstelt, dat die generaal zich aan den noordelijken oever der rivier lusschen Harpers-Ferry en YVilliamspoint bevindt, om aldaar voor den overgang zijner wagens een doorwaadbaar punt op ie zoeken, doch de waterstand en stroom van de Potomac is zoodanig toegenomendat het zelfs onmogelijk is schipbruggen ie leggen. Men denkt, dal het in zijn plan lag om ergens lusschen Hagers- lown en de rivier met de bondstroepen slaags te raken. Deze laatste ruk ken thans, onder Meade zoo snel voorwaarts, als in den toestand der we gen maar eenigzins mogelijk is. De admiraal Porter meldt, dat Vicksburg den 4de° dezer aan de noordelijken is overgegeven. Naar men verzekert is de overgave onvoorwaardelijk geschied. De vice-president der zuideljjke staten heeft vrijgeleide verzocht naar Was hington, om belangrijke mededeelingen te doen. De president Lincoln heeft die aanvrage van de hand gewezen, met de verklaring van het voldoende zon zijn, wanneer hij zijne boodschap langs den gewonen weg kenbaar maakte. PHAAHItiJH. PA HIJS, 19 Julij. De keizer heeft tot commandeur der orde van het legioen van eer bevor derd den lieer E. T. a. Robot? Frconcjgepens. kolonel van de genie. Hij heeft 34 jaren dienst, van 1783 tol 1817, 13 veldtogten bijgewoond, werd den 14den Jtinij 1804 tot ridder der orde van het legioen van eer benoemd en den 12den November 1858 tol officier dier orde bevorderd. Hij is 105 jaren oud. Men deelt mede, dat liet antwoord van fltisland aan Frankrijk zeer uitgebreid is eu niet minder dan twaalf pagina's schrift beslaat, terwijl dat aan Oostenrijk niet meer dan «ijf bladzijden groot is. Huslaud neemt de zes voorstellen aan, maar verwerpt in beginsel dat betreflende de wapen schorsing. Het kabinet van Petersburg verklaart, dat het werk der onder drukking van den opstand zijn loop moet hebben en dat het gezag van den Czaar in de Poolsche provinciën hersteld moet worden; eerst dan zullen de reeds toegestane en door de mogendheden gevraagde coucessiën haar volko men beslag kunnen krijgen. Betreffende de conferentie worden ecnige be denkingen in hel midden gebragl; in beginsel echter wordt ook dit punt aangenomen. Evenwel wenscht het kabinet van Petersburg, dat niet de acht onderteekenaars van het congres van Weciieu aan de beraadslagingen deel nemen, maar alleen aan het eindbesluit, zoodra hel tusschen Rusland, Frankrijk, Engeland. Oostenrijk en Pruisscn die alleen leden van de con ferentie behooren te zijn, tot eene overeenstemming zal gekomen zijn. Zoowel de Patrie als de Pays beweren dat het antwoord voor de drie mogendheden niet bevredigend is en dat deze hel eens zijn om bij Rusland er op aan te dringendat het zich met het programmadoor de drie mo gendheden voorgesteld, zal verecnigen. De Pays voegt er bij, dal er van de zijde var. Pruisseu pogingen zijn aangewend om de goede verslandhou ding lusschen de drie mogendheden te verbreken. De Constitulionnel be toogt. dat de eensgezindheid ten opzigte der Poolsche quaestie tusschen Parijs. Londen en Weenen nooit zoo volkomen is geweest als op dit oogen- blikzoodal de mogendheden thans in die zaak meer dan ooit naar het zelfde doel streven en geneigd zijn om hare gedragslijn te dien aanzien in gemeenschappelijk overleg te regelen. VEurope deelt reeds den inhoud mede van de antwoorden van Rus land, die men tchter nog niet als echt kan aannemen. De strekking komt overeen met het boven vermelde. In het antwoord aan Oostenrijk zou Rusland echter voorstellen de Poolsche zaak eerst met Oostenrijk en Pruis seu als belanghebbende stalen, af te doen, om den uilslag daarna aan de goedkeuring van Frankrijk en Engeland te onderwerpen. Berigien uit Sicilië melden, dal de Etna in werking en cene uitbar sting op handen is. Reeds stijgen zware rookwolken uil den krater op. PüDISSEN. BERLIJN, 19 Julij. De koning heeft Karlsbad verlaten en zich naar Gaslein begeven. Het fraai gelegen Scewis in Pröttig.iu is dezer dagen door brand ver nield. Binnen ée'n uur tijds was hel geheele dorp, behalve de kerk en drie huizen, een puinhoop. Ruim 600 personen zijn van have en dak beroofd en het onheil is des te treffender voor de inwoners, dewijl zij hun gan- schen hooioogst in de vlammen hebben zien verloren gaan. Vier personen hebben bij het onheil het leven verloren; onder deze bevonden zich een va der, zoon en dochter lot hetzelfde gezin behoord hebbende. Van de huizen was ongeveer de helft, van de tilbare have niets verzekerd. Te Hamburg is als entrée-geld ter bezigliging van de landbotiw-len- loonslelling reeds 200,000 mark banco ontvangen; er blijven nog 100,000 mb. ongedekt, welke in twee dagen moeten ontvangen worden, indien er geen nadeelig saldo ten laste der onderneming blijven zal. De dagbladen der Russische regering berigien, dat de uitgeschreven lig- ting niet dadelijk zal worden ten uitvoer gelegd in de aan Polen grenzende gouvernementen, namelijk Wilna, Kowno, Grodno, Volhynië, Kiew en Podolië, maar voor die gewesten tot het volgende jaar is uitgesteld, zul lende daaromtrent nadere bepalingen worden gemaakt. Te YVilna is eene proclamatie van den generaal Murawieff uitgevaar digd, waarbij hij verklaart de uiterste middelen tot demping van den opstand te zullen aanwendenen de Poolsche ingezetenen vermaant tot onverwijlde onderwerping, als het eenige redmiddel wal hun overschiet. OOSTEKKIJ H. De keizer heeft ter leniging van den nood in Hongarye een voorschot van twee millioen uit de schatkist bewilligd en nog meerder ondersteuning toe gezegd. Bij de kamer van afgevaardigden is de begrooting voor 1864 ingediend. Op het hoofdstuk oorlog is omstreeks 700,000 gulden bezuinigd. De gewone inkomsten overtreffen de gewone uitgaven met meer dar. 900,000 gulden. Het door buitengewone uitgaven veroorzaakte tekort bedraagt omtrent 50 millioen, hetwelk onder anderen door eene nieuwe belasting en door crediet- operaliën gedekt kan worden. Het tekort is buitengewoon aanzienlijk, ver mits het budget ten gevolge van eene verandering in den aanvang van het dienstjaar over veertien maanden loopt, en omdat eene terugbetaling aan de bank moet geschieden. De minister van finantiën heeft medegedeeld, dat spoedig eene wet tol regeling der directe belastingen zal worden voorgesteld. Uil Bucharest meldt men, dat 400 Polen en eenige Eiigelscheiidie aan boord van eene stoomboot van Tullscha vertrokken waren, den 13d,n tusschen Reui en Ismail geland zijn. De vermaningen der Wallachische troepen waren vruchteloos. Het kwam tot een gevecht, hetwelk vijf uren duurde en met de nederlaag der Polen eindigde, die 16 doodenwaaronder 2 officieren, en 31 gekwetsten telden. De Rumanische troepen telden 18 dooden en 45 gekwetsten, waaronder 3 officieren. De wapenen der Polen waren uit Engelsche fabrieken. Op last van vorst Cotiza zijn de gevangen genomen Polen op hun woord van eer in vrjjheid gelaten. Per Telegraaf. PARIJS, 20 July. De zaak van de Aunis is in der minne geschikt. De lialiaansche regering levert de vijf gevangenen uit. De waardigheid van die regering is volkomen gehandhaafd. De fays, zegt, dat liet Russische antwoord eerst over eenige dagen we reldkundig zal worden gemaakt. De openbare opinie heeft zich in sterke bewoordingen over het onvoldoende van de coucessiën uitgelaten en ook de drie mogendheden zijn het daaromtrent eens, alsmede over de noodzakelijk heid van een antwoord aan prins Gortschakoff. Men koestert alsnog de hoop, dat hel kabinet van Petersburg zal besrijpen, dat het zich de gele genheid niet moet laten ontsnappen, om op vriendschappelijke wjjze een der ernstigste punten der Europesehe staatkunde af te doen. LONDEN, 21 Julij. In het lagerhuis heeft lord Palmerslon de staat kunde der regering in zake Polen verdedigd, en verklaard dat het tractaat van Weenen de eenige grondslag der tusschenkoms! is. De minister be- ltreurde liet dal Rusland den wapenstilstand weigert, want deze zou lot onderhandelingen geleid hebben. Engeland zal zich met Frankrijk en Oos tenrijk verslaar., ooi een antwoord aan Rusland te geven. WEENEN, 20 Julij. De Oesterr. Zeil berigt dat Oostenrijk aan de wesiersche mogendheden verklaard heeft niet tevreden te zijn met het Rus sische antwoord. INGEZONDEN. Quico/iqtic lie respcctc pasetc. ïi. Zijn de dingen die ons bezig houden in de daad waarddat wjj er ons zoo ernstig bezorgd over maken? Slaat onze Christelijke godsdienst niet veel te hoog, is zij in haren aard niet veel Ie verheven, om haar te maken tol eene partijkweslie? Immers wat doet hel er toe of iemand is Catholiek of Protestantoude of nieuwe commissie, als hij maar waarlijk Christen is. Omdat ik het dwaas vind en het mij onbegrijpelijk is dat een Catholiek afgoderij kan plegen met den Paus. en een orthodox met den bijbel, zal ik daarom zeggen: die man is een huichelaar? God zij mijner zondige ziel genadig en behoede haar voor zoo groolc overtreding. Wat is onze Christelijke godsdienst? Is dal Catho liek zijn of Protestantoude of nieuwe commissie? Neen, dat doet er niets toe. Wal dan? Wel God liefhebben boven al en den naasten als zich zei ven. Weduwen en weezen bezoeken in hunne verdrukking. Liefde houden onder elkander. Anders niet, niets meer, maar ook niets minder. Maar wat voor naam men draagt dal doet er niets toe. Als deze beginselen leven in den mcusch, laat hij dan Jood of Mohammedaan heeteudit doel er niets toe. hij is mijn vriend, mijn broeder; ik heb hem lief, de geest van Christus heeft woning bij hem gemaakt, en ik zal niet vragen of Abraham zijn vader was eu of hij zijne goede lessen van Mohammed geleerd heeft. Maar er is toch meer noodig? Niels. Maar of Jezus een goddelijk persoon was, of hij ten derden dage opge staan is uit de dooden, opgevaren ten hemel, zitting heeft genomen ter regterhand Gods, welke waarde men aan de wonderen moet hechten en meer dergelijke hoogst gewigtige dingen? Kleinigheden. Wat zegt gij? Kleinigheden. Kleinigheden? Schaamt gij u niet en voegt het u, dus den spot te drijven met wat anderen hunne dierbaarste en heiligste belangen noemen?

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2