LE1RSCHE COERAAT. i\". 87. 18(>5 De Courant wordt Maandag, !Foensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. WOENSDAG 22 JULIJ. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BÏ1VNE1MLAKDSCHE BERIGTEN LEYDEN 21 Julij. Bij kon. besluit van 18 Julij is tot regter-plaalsvervanger in de arrond.- regibank alhier benoemd de heer mr. U. A. Neeb, advokaat alhier. Bij kon. besluit van 18 Julij heeft Z. M. bjj de dienstdoende schutterij alhier, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend aan mr. S. Ie Poole, als 2de luitenant, uithoofde van verandering van woonplaats, en bjj die schutterij tot 2dc° luitenant benoemd mr. L. de Harlog, thans schutter. Ter verkiezing van 9 leden van den gemeenteraad zjjn op heden van de 1384 kiezers ingekomen 518 stembriefjes, als uit de 1»'« afd. (641 kie zers) 260 stembriefjes en uit de 2de afd. (743 kiezers) 258 stembriefjes. Up de landbouw tentoonstelling te Hamburg verkreeg de Hollandsche kaas, door den heer Wernink te Gouda, door het intermediair der Neder- landsche vereeniging, ingezonden, de groote, en die van de firma van Tue- ninbroek te Amsterdam de kleine bronzen medaille. Niet alleen onder Wassenaar, maar langs alle eeuigzins aan de zee kust gelegen plaatsen, z(jn de weilanden zoo kaal als in den winter. Te Noordwijk brengen sommige landbouwers hooi aan het vee in de weide en hebben putten gegravenom zoo mogelijk eenig water te verkrijgen. Onder Sassenheitn en Lisse zijn er landbouwers, die, wegens gebrek aan gras, hun vee in het hooiland hebben gebragt en, daar de sioolen schier zijn uil- gedroogd zich genoodzaakt zien dat vee water in het land te brengen. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de zes eerste maanden van 1863, waaruit bljjkt, dat die bedragen heelt 29,121,369 17zjjnde 713.655.15j meerder dan in 1862. Ir. de volgende maand zullen, naar men verneemt, onder bevel van den getieraal-majoor Wilbrenninckbevelhebber in de 3de militaire afdeeling alhier, de gecombineerde manoeuvres in de vlakte van Waalsdorp een aan vang nemen, waaraan zullen deelnemen het garnizoen van 's Hage, bestaande uit het reg. grenadiers en jagers, het 2de reg. dragonders en de O"* com pagnie van het reg. veld-artillerie, alsmede de lsle en 2dc bataillons van het 4de reg. infanterie, uit Delft en Leydcn. Op 's rijks veeartsenijschool te Utrecht zijn benoemd tot kweekelingen de hh. W. C. S. Schimmel, J. B. 11. Moubes en A. Overbos, die voor re kening van hel dep. van oorlog voor de militaire veterinaire dienst des le gers zullen worden opgeleid. Te Botterdam had Zalurdag II. de jaarlijksche wedstrijd plaats van de kon. Nederl. jachtclub. Hoewel het weder niet gunstig was, is dit feest in de beste orde nfgeloopen. Bij den onder n°. 20 van het programma uit geschreven wedstrijd is een vracht- of beurtschip door den sterken wind om geslagen; dc bemanning, uit drie personen bestaande, werd echter door het mededingend vaartuig gered. Ten gevolge van het besluit der slaten-generaal tot weigering der rati ficatie van hel handelstraclaat met Zwitserland, op grond dat de Israëlieten in enkele kantons van dat gemeenebest zijn uilgesloten, heeft, volgens het Handelsblad, de heer L. R. Uischoflsheitnte Parijs, als blijk van hulde wegens dat besluit, aan den burgemeester te Amsterdam eenc belangrijke som doen aanbieden, om daaraan, in overleg met eenige andere ingezete nen, eene weldadige bestemming te geven ten behoeve van leden van alle gezindten. Onder dc gemeente Otlcrloo heeft men dezer dagen heide in brand ge stoken, om op den daardoor onlblooten grond dennen te zaajjenmaar door gebrek aan de noodige arbeiders is de brand lot de aangrenzende bos- schen overgeslagen. Nadat de brand daaraan niet onbelangrijke schade had toegebragt, is liet eerst aan de van alle kanten toegestroomde menigte gelukt dien te sluiten. Te Zwolle wordt door de justitie weder eenc zaak onderzocht betrek kelijk eene gepleegde botervervalsching. De boterkooper Cohen heeft voor eenigen tijd van een boer onder Wijlie een vat boter ontvangen, waarin niet minder dan 3 pond water zat. Uit Meppel meldt men het volgende: In den nacht van Woensdag op Donderdag jl. heeft in de Zuiderzee nabij het eiland Urk een treurig voor val plaats gegrepen; een vaartuig is aldaar in de diepte gezonken; alleen een gedeelte van den mast staal boven water; men denkt, dal het met man en muis is vergaan. Vermoedelijk zal het zijn de hier wonende schipper J. 0., wiens vaartuig buitengewoon zwaar met steen bevracht naar zee was gegaan, waarin men toen reeds gevaar had gezien. Man, vrouw, twee kinderen en de knecht zijn dan verongelukt. Uit 's Hertogenbosch meldt men, omtrent den aanslag op het leven van den aartsbisschop mgr. Zwijsenaan de Amh. C. o. a. hel volgende: De toestand van monseigneur den aartsbisschop J. Zwjjsen is zeer gunstig «n h(j is buiten gevaar; prof. Tilantts uit Amsterdam-, die per telegraaf ontboden is, heeft den doorluchtigen lijder onderzocht en is zeer tevreden over de behandeling die men hem vooraf heeft doen ondergaan. De dader van dezen moorddadigen aanslag schijnt zich te hebben verborgen in de huis kapel, waarvan de deur op dat slaapvertrek uitkwam, onder het kleed van de prie-dieu (bidbankje) vermits de tip was omgeslagen; die deur ging niet anders dan krakenderwijs open en om dat te beletten heeft de dader een van de kaartjes genomen van monseigneur, die op het tafeltje in zijn slaap vertrek lagen en heeft dat opgerold gesloken tusschen de klink, zoodat toen de deur slechts aanstond. Dit alles bewijst de bekendheid van den dader met de localiteit, en dat de werkzaamheden tot zijn moorddadig doel alle vooraf zijn in gereedheid gebragt. Het pistool is niet een windbus geweest, maar een met jagtkruid overladen pistool, duidelijk ziglbaar aan de terugkaatsing van het kruid op het bedgordijn; de prop, die gevonden is, bevat een blad uil een Hollandschen kalender. Overigens heeft de dader niets achtergelaten. De justitie schijnt meer te weten dan uitgelekt is; dit zijn echter loutere vermoedens. Men spreekt van een geestelijk persoon, die door den aartsbisschop uit zijne bediening wegens zijn zedeloos karakter zou zjjn ontzetdie 14 dagen te voren hem is komen verzoeken om in zijn ambt hersteld te worden, en die op zijn afwijzend antwoord verzocht ten minste den nacht op het paleis te mogen doorbrengen, hetwelk toegestaan is. Men spreekt ook van mcdepligligendoch met zekerheid is nog niets omtrent den dader bekend en wij vreezen dat zoodanig slecht sujet de han den der justitie ontloopen en voor het algemeen welzijn en belang niet on schadelijk zal kunnen gemaakt worden; eene omstandigheid, die iedereen betreuren zal. Volgens een schrijven aan de Amst. C. was men tot het denkbeeld ge komendat de heelkundigen de zaak te zwaar hebben gelild. Prof. Tila nus was van oordeeldat de kogel geene edele dcelen getroffen heeftmaat lar.gs een der korte ribben is gegleden en in het lendengedeeltc van het lig chaiim tot op lettors diepte in het spierweefsel is gedrongen. 's GRAVEN HAGE, 21 Juljj. Bij gelegenheid van het sluiten van het tractaat betreffende de ophel fing van den Scheldetolheeft het 7,. M. den koning behaagd te benoemes tol grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw, de hh. Rogier, van de Slichelen, Frcre en Dujardititerwijl Z. 51. de koning der Belgen ht grootkruis der Leopolds-orde geschonken heeft aan de hh. Betz, van de Slaesen dc Sombreff en Gericke. Verscheidene Nederlaudsche en Belgische ambtenaren zijn insgelijks met ridderorden begiftigd. Tol griffier bjj het kantongeregi te Beetsterzwaag is benoemd de lieer jhr. P. J. van Beymaadvocaat te Leeuwardentcrwjjl als griffier bij het kantongeregt te Woubrugge is herbenoemd de heer mr. H. P. Hoog. Tot commies bij hel dep. van binnen), zaken is benoemd de heer J. 11. A. Kuyper. Bij beschikking van den minister van binncnl. zaken zijn tot kwee kelingen aan 's rijks kweekschool te Haarlem benoemd: V. W. van der Spek, van Hazerswoude; G. Brandt, van Bodegraven; H. K. van Bende gom, van Nicuwerkerk (Zeeland); B. Begeer, van Gouda; A. Dolk, vin Puitershock; J. C. Klshout, van Zevenhuizen J.J* Kraal, van Raambruggï; H. J. van Runnard, van 's GravesandeJ. de Wagler, van Stad aan 'l Haringvlieten N. M. IJperlaan, van Voorschoten. Z. 51. de koning is heden morgen uit de residentie vertrokken, om zich naar Baden-Badcn te begeven. Het nationaal muziekfeest ten voordeele der oude krijgslieden van 181 - zal, naar men verneemt, op den 3der' en 4dcn September plaats hebben, en wel in dc concertzaal Diligentia. Tegen de uitvoering in de Ridderzaal waren bezwaren gerezen. Gisteren namiddag heeft nabij Rijswijkter gelegenheid van de kermis eene geduchte vechtpartij tusschen militairen plaats gehad. Een zware trouillc van hier ontboden heeft daaraan een einde gemaakteenige militai ren zijn verwond op wagens moeten vervoerd worden terwijl vele anderen mindere kwetsuren hebben bekomen. BUITENLANDSCBE BER1GTEN. BELGIË. BRUSSEL, 19 Julij. De burgemeester dezer hoofdstad, de heer de Fontainas, is overleden. Donderdag II. is alhier eene verschrikkelijke misdaad gepleegd. Ze kere Schollaerl, die, hoewel nog slechts 27 jaren oud, reeds mecrmale in handen der justitie was geweest en kortelings een bedelaarsgesticht had verlatenheeft zich in de woning van eene vrouw begevenbjj welke builen echt twee kinderen had verwekt, en, terwijl zij afwezig was, cctt

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1