LEYD8CHE CO II RA IT. 1803- iV. 8*jjK 'V; VRIJDAG 10 JUL1J. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BlNNENLANDSCIiE BEHIGTEN LEYDEN, 9 Julij. Bij kon. besluit van 6 Julij is bij de dienstdoende schutterij alhier, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan G. J. du Rieu als lsle luitenant, en aan dr. P. Hoekema Kingma als 2de luitenant; voorts bjj die schutterij benoemd: lol lste luitenant mr. H. J. Kist, thans 2de luitenant; en tol 2dclui tenants: mr. R. T. Bijlevcld en J. Hoog, lliaus schutters. Bij kon. besluit van 5 Julij is benoemd lot tweeden commissaris van policie alhier A. C. 11. Vink, wachtmeester te paard l!,e kl. bij hel wapen der kon. mare'chaussée. De leden van den gemeenteraaddie met den eersten Dingsdag van Sep tember moeten aftreden en ter vervulling van wier plaatsen op den derden Dingsdag der loopende maand de gewone verkiezing moet gehouden worden, zijn de hh.: mr. 11. Gevers, mr. J. E. Goudsmil, prof. J. van der Hoeven, •mr. K. J. F. C. Kneppelhoul van Slerkcnburg, mr. J. van Outeren M. G. ten Sande, mr. D. Tieboel Siegenbeek, m'. II. P. J. Tollens en B. W. Wttewaall. De bevestiging en de intrede van den heer J. A. van Uamel, als pre dikant bij de Waalsche gemeente alhier, zijn op den 13den September bepaald. De reünie van de afgevaardigden der Waalsche kerken in Nederland zal in dit jaar te Leeuwarden gehouden en den 20s,e" Augustus geopend wor den. De gemeente van Leyden zal aldaar vertegenwoordigd worden door de heeren dr. F. C. J. van Goens, predikant, en M. A. Kluit, diaken. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Junij 1862 en 1863, alsmede van die opbrengst over de eerste zes maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt(bijopcenten en invoer Binnenl. Gedistilleerd (idem) Builenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal (eigen middel Wijn, Fruit-enKunstwijn(j'd Turf (idem) Steenkolen [idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand Junij. Zuivere opbrengst over de eerste 6 maanden. 1862 1863 1862 1863 f 1601.83} 5549.73 131.77 5617.80} 1281.00 716.98 344.57} 497 60 1589.65 5147 43 44.77} 6932 92} 1427.77} 11312.57} 32892.03} 1245.95} 33232.02 8800.35 4116.01} 2549 62} 1279.50 11599.88 35869.96 1084.32 34308 42 10101.82} 1383.07} 2178 20 490.60 15741.29} 1/15142.55} f 95428.07} ƒ97016.28 Te Vlaardingen is gisteren de tweede haringjager aangekomenaanbren gende 53 ton, van uitmuntende hoedanigheid. Voorts is nog een partijtje van 17 ton haring, door een huilen de jagerij varend schip aangebragl, en grootendeels zonder keur aan winkeliers buiten Vlaardingen afgeleverd. Ten gevolge daarvan heeft de jagerij-gcmeenschap den prijs der maatjes-haring (laatstelijk ƒ1000) gesteld op ƒ300 per ton. De beriglen uit zee zijn gun stiger; de derde jager wordt spoedig verwacht. De opening van den centraal-spoorweg ziet men tegen den 16dcn dezer te gemoet. Deze opening zal zoowel te Utrecht als te Amersfoort feestelijk gevierd worden. Te Amsterdam is Maandag II. een persoon in beschonken toestand in cene tapperij op de Schans bij de Raam-barrière in slaap gevallen. Toen men hem wilde wekken, bevond men dat hij dood was. Uit Vriezenveen wordt aan het li. D. het volgende gemeldDaar thans voor de landbouwers te Vriezenveen de termijn van hel betalen der boter- pacht aan den heer A. F. graaf van Recbteren Limpurg weder is aangebro ken, ziel men hen getrouw opkomen, om hieraan le voldoen. Dit is trouwens niet te verwonderen, wanneer men bedenkt, dal voor een paar jaren uit het weigeren dier pacht eenc lange en kostbare procedure ontstond, die één hunner geheel ten gronde heeft gerigt en waarbij zij niets gewonnen heb ben. Daar men in vroegere jaren die pacht in geld betaalde, en wel tegen ƒ0.60 per Ned. pond gerekend, zoo schijnen zij dit jaar, om hunnen wrevel over het verloren proces te kenner, te geven, en anderdeels doordien de boter thans goedkooper is, die pacht in natura le willen voldoen. Zelfs hij die geene boter heeft, komt in Almelo van de allerbeste tegen ƒ0 50 en ƒ0.55 hel Ned. pond opkoopen en brengt ze alsdan aan zijn pachtheer, die som tijds dagen heeft dal hij ongeveer 500 Ned. pond. boter ontvangt. De raad der gemeente Vledder heeft zich, in liooger beroep, bij een adres aan Z. M. den koning voorzien legen een besluit van ged. staten van Drenthe, bij liet welk deze hunne goedkeuring aan de begrooting dier gemeente hebben onthouden, omdat die, daar er geene wethouders waren, door den burgemeester en twee leden van den raad was ingediend, waarin men eene onregelmatigheid zag. De raad van state heeft geoordeeld, dat die goedkeuring ten onregte is geweigerd. De minister van binnenl. zaken heeft daarmede niet ingestemd en op zijne voordragt heeft Z. M. bij be sluit van 29 Junij II. de ged. staten in het gelijk gesteld. Uit Breda meldt men, dat de minister van binnenl. zaken, vergezeld van den ingenieur van den Berg en leden der commissie voor de staatsspoor wegen de spoorweglijn Breda-Tilhurg in oogenschouw heeft genomen. De trein daartoe gebezigd werd getrokken door de locomotief Thorbecke. 's GRAVENHAGE, 9 Julij. Door Z. M. is de heer M. J. de Bont, le Amsterdam, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Die heer heeft het opzigt over de kunst matige vischteelt bij het genootschap Natnra Arlis Magistra en zijne pogin gen tot verbetering der vischsoorten in onze rivieren worden aanvankelijk met een gunstigen uitslag bekroond. Z. M. heeft aan den heer II. Ch. Straeter, emeritus predikant, te Maastricht, vergunning verleend tot hel dragen van de hem door den koning van Pruissen geschonken militaire medaille tot herinnering aan de krijgs- verriglingen van 1813, 1814 en 1815. Tot ontvanger der registratie en domeinen zijn benoemd: te Vollen- liove, de heer J. 11. Smits, thans te Tholente Tliolen, de lieerB. H. Tours, thans te Gennep; te Enkhuizen, de heer O. M. J. Moorrees, thans te Texelle Texel, de heer J. F. van Dunné; en te Gennep, de heer jhr. A. N. F. Flugi van Aspermont, de beide laatsten thans surnumerair. Tol kanlonregter le Ommen is benoemd de heer mr. L. J. van Riems dijk, thans griffier bij het kantongeregt te Almelo. Z. M. heeft aan dr. L. A. J. Burgersdijk, lector der 2dc kl. in de wis- en natuurkunde met rang van lector der lsle kl.den personelen titel van hoogleeraar verleend. Z. M. heeft aan den gepensioneerden kolonel jhr. J. L. de Casembroot, laatstelijk kommaudanL van het reg. veld-artillerieden rang van generaal- majoor verleend. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen tnsschcn de adspiranlen naar eene plaatsing als kadet op de kon. militaire akademie, zullen met September aanst. aan die inrigting als kadet worden geplaatst: voor de infanterie hier te lande: jhr. J. A. Darnaart, J. Hamming, W. G. F. Snijders, B. K. van Tuinen, D. G. baron Sloet van Zwanenburg, G. C. Coster van Voorhout, T. C. C. van Orsoy VeerenJ. Scheuer, J. A. L. SchoenmaeckersF. V. Quadekker, J. C. J. van Ogten, J. Tonckens, A. D. Peller, W. E. Klapp, J. K. Wijmans, G. C. Arnlze- nius, W. G. van der Wyck, W. F. P. J. Happé, C. Roelants, J. H. de Puy, H. van Herwerden, J. H. Alma, jhr. D. R. Gevers Deynoot, C. G. Janssen, jhr. L. Engelen van Pijlswcert, jhr. C. K. van der Wyck, G. J. W. Koolcmans lleynen en L. Brender a Brandis; voor de cavalerie hier te lande: E. J. H Ringeling en R. F. C. baron'Bèntinckvoor de artillerie hier le lande: J. A. K. van Hasselt, J. F. A. Kramer, A. D. baron van Verschuer, A. J. II. baron van Lynden, H. B. van Maaren, H. W. J. Roijen, P. J. Margry, A. W. Katlenbusch, P. C. J. Visser, J. Ramaer, J. I). N. de Fremery en J. L. F. 11. Rollin Couquerqiievoor de genie hier le lande: P. G. van Schermbeek, W. M. baron Forstner van Dambenoy, A. F. Zwaan, I). G. Nelemans en R. de Jongh; voor de infanterie in Oosl- Indiö: W. U. Voute, G. F. P. van Emmerik, E. E. E. Otken, M. Hoogh- winkel, B. C. van de Sande, P. M. E. Socters, P. L. A. Collard, J. Mul ler, H. E. de Jongh, H. W. V'roesom de Haan, P. J. II. O. van Geelen, G. J. Albrecht, J. H. Pareau, J. W. Bennewitz, E. de Wolff, J.B. H.A. van den Bossche, J. J. van Oosterzee, G. P. van der Garden, D. F. van der Pant en II. Slutlerheimvoor de cavalerie in Oost-lndië: P. H. F. Koning en D. van Toorenburg; voor de artillerie in Oost-lndië: J. U. ter Spill, J. Bruin, G. J. Buekers, A. L. van Hoogstraten, J. F. Dormaer, J. C. Bouman, F. W. van Leeuwen en J. L. Granpré Molière; voor de genie in Oost-lndië: J. J. HellendoornT. J. Roorda, L. J. flioolen en F. D. Kloesmeijer; voor de artillerie in Wesl-lndië: F. N. Knoch; terwijl, hoe zeer aan de vereischten van voorschreven examen voldaan hebbende, wegens gemis aan vacatures, bij de door hen gekozen wapens niet kunnen worden geplaatst: N. J. A. P. 11. van Es, W. K. Crans, J. 11. van Holst Pelle- kaan en II. Merkus Wilier. Men verneemt, dal de heer inr. W. P. A. Verkerk Pistorins, commies bjj hel dep. van finantiën, benoemd is lot hoofdcommies bij de afdeeling in- en uitgaande reglen en rijnvaart enz., zullende de betrekking van referen-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1