Z. M. heeft goedgevonden b(j het wapen der artillerie te benoemen bij den staf tot magazijnmeester l9" kl. te Nijmegen, den kapitein M. P. Mol, magazijnmeester 2de kl. te Woerdenlot magazijnmeester 2de kl. te Breda, den Ist™ luit. T. G. ter Haar, magazijnmeester 3de kl. te Brielle; tot magazijnmeester 2de kl. bij het dep. van oorlog, den Is"" luit. F. J. Ilafkemeijer, thans werkzaam bij gemeld dep.; tot 2de" luit. en magazijn meester 3dc kl. te Brielle den sergeant-majoor T. Arens, van het reg. veld artillerie; lot 2dcB luit. en magazijnmeester 3d" kl. te Woerden, den sergeant T. Visseher, van het lste reg. vesting-artillerie. Tot ingenieurs 2de kl. voor de dienst van hel stoomwezen in Ned. Indie zijn benoemd de hli. S. L. Huizcr, thans opzigter-teekenaar bij de Ulrechlsche ijzergieterij te Utrecht, en C. J. van Steel, thans machinist der Is" klasse bij de Ned. marine. Aan den heer G. Verdoorennotaris te Aardeuburg, is vergund zich als zoodanig te Middelburg te vestigen. Voorts zijn tot notaris benoemd te Hontenisse de beer A. J. C. V. Drossaerts, en te Sas van Gent de heer A. A. Vermandei, beide cand.-notaris. Z. M. heeft eervol ontslag verleend uit zijne tegenwoordige betrekking van lector der lste kl., met den personelen titel van hoogleeraar, in de wis- cn natuurkunde aan de kon. militaire akademie, aan dr. J. Bosscha Jr., be noemd inspecteur van het middelbaar onderwijs. Aan jh'. m'. II. M. Speelman Wobma is, op zjjn verzoek, met 1 Oct. aanst. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van president van het prov. geregtsbof in Friesland. Geljjk eervol ontslag is legen 1 Oct. op hun verzoek toegestaan aan de hh. J. E. L. de Virieu, als griflier bij hel kan- tongercgt te Zalt-Bommel, en J. van Dingstee, als griffier bij het kanton- geregt te Voilenhove. De luitenants ter zee 2de kl. H. B. van Daalen, thans in Oost-Indië, en C. A. Niesen zijn mede, op hun verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Op den 3de" dezer is door Z. M. in een bjjzonder gehoor op de ge bruikelijke wijze ontvangen msgr. Oreglia di Santo Stefano, ter overhan diging zijner geloofsbrieven als pauselijk internuntius bij het Ncderluud- sche hof. Naar men verneemt zal Z. M. de koning zich den 12de" weder naar bet Loo begeven. Ook zal II. M. de koningin omstreeks dien tjjd derwaarts vertrekken. Men wil welen dat tegen dien tijd de hertog van Brabant en prins Amadcus van Sardinië aldaar verwacht worden. "-3 Het heeft ,11. M. de koningin behaagd den kunstschilder G. J. Hoff mann, élève van den heer Louis Meyer, een prachtig gouden horologie met dito ketting ten geschenke te doen toekomen, als blijk van UD. bijzondere tevredenheid over eene door dien heer vervaardigde schiiderjj. Hede^ morgen ten half twaalf ure is alhier aangekomen H. M. de ko ningin van Pruissen. H. M. werd aan het station verwelkomd door HI1. K.K.. IIH. prins en prinses Frederik der Nederlanden. II. K. H. prinses Frederik nam plaats in de eerste hofkoets, waarin II. M. gezeten was, vervolgens Z. K. H. prins Frederik en eindelijk de graaf van Randwjjk, grootmeester van H. M. de koningin tn afzonderlijke rijtuigen. De stoel begaf zich naar 's konings paleis, waar IIH. MM. de koning en de koningin U. M. de kouingin Tain Pruissen ontvingen en verwelkomden. Langs den weg was eene talrijke schare vereenigdalgemeen bragt men hulde aan de minzaamheid der Pruis- sische koningin, die den groet der bevolking op hartelijke wijze beantwoordde. II. M. de koningin van Pruissen heeft zich vervolgens naar het Huis ten Bosch begeven en de merkwaardigheden der residentie bczigtigd. 11. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar Eisenach is, vergezeld van hare kinderen, op hel badhuis te Kalwjjk aangekomen. De minister van binnenl. zaken is dezen morgen naar Cleef vertrokken. Aan hel dtp. van marine wordt door de daartoe benoemde commissie examen afgenomen van de adspirant-adelborsten voor de verschillende marine- etablissementen bier te lande. Er hebben zich daartoe 85 jongelieden aan- i gemeld. Er zijn tot heden slechts weinigen afgewezen. Een onzer geachtste ingezetenen, de heer L beeft dezer dagen, ten gevolge eener onvoorzigtigheid met het branden van een petrolenin-naclil- lanipje, bijna bel leven verloren. Dit lampje, waarvan de pit geene genoeg zame lengte had oin door de olie te worden gevoed, was in zijne slaapkamer gebragt. Op het punt van zich ter ruste te begeven werd h(j geroepen. Na verloop van een uur terugkeerende, vond hij zjjue kamer met stiklucht ver vuld, zoodanig dat, indien h(j zonder geroepen te zijn zich ter ruste had begeven, hij voorzeker zou zijn geslikt. Dit strekt dus ter waarschuwing voor lien die zich van petroleum-nachtlampen bedienen, om vooral zorg te dra gen, dat de pit genoegzame lengte heeft om behoorlijk de olie te kunnen bereiken. Zondag namiddag was Scheveniugen bezocht als bjj schoon weder op een' drukken Pinksterdag; op bet terras van bet badhuis kou men, om het zoo uit te drukkenover de hoofden loopcu. Tot laat iu den avond bleef incn daar bijeen. Niet minder dan 200 personen hebben aan de table d'hóte en in de salons gedineerd. Ook op Zeerusl was een talrijk publiek bijeen. Provinciale Staten van Zuidholland. Zitting van Dingsdag 7 Jul ij. In deze zitting is de gewone zomervergadering door den commissaris des konings, uit naam van Z. Al., geopend. Sedert de najaarsvergadering zijn tot leden van de staten benoemd de lieeren mr. F. W. N. Suringar, j voor bet hoofdkiesdistrict Ridderkerk, jhr. J. Wcstpalm van Hoorn van Burgli, voor 's Gravenhageen de heer C. Maas Geesteranus, voor Vlaar- j dingen. Na onderzoek van de geloofsbrieven werden de drie nieuw be noemde leden toegelaten. Na zamensleliing der afdeelingen, heeft de voor zitter mededecling gedaan van vele ingekomen stukken (koninklijke beslui- j ten en ministeriele missives), die voor kennisgeving zijn aangenomen. Door gedeputeeidc stalen zijn onderscheidene voorstellen gedaan en out- werpen aangeboden, die iii handen van commissiëii gesteld zijn, om daarop j rapport uit te brengen. In banden van eene commissie is gesteld dc reke ning der enkel prov. en huishoudelijke inkomsten en uilgaven over hes dienstjaar 1861. Ter overweging naar de afdeelingen zjjn verzonden: 1». ontwerp begrooting der kosten van het prov. bestuur, voor zoo veel het rijksbestuur is, voor de dienst van 1864, en 2°. onlvverp-begrooling van de enkel prov. en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor de dienst van 1864. Reeds zijn aan de orde gesteld de volgende onderwerpen1°. voorstel van ged. staten nopens het herbouwen eener nieuwe school aan het oude Verlaat; 2°. adres van ingelanden van de Nieuwkoopsche en Zevenhovensche polders, houdende bezwaren tegen de benoeming van den heer J. G. UpliofT in de commissie tot regeling van het bestuur van die polders; en 3°. wijziging van het bijzonder reglement voor de polders den Oost-en West-Zomerlanden. Aanst. Donderdag zullen de staten weder eene vergadering houden. Uit het door ged. stalen medegedeeld verslag over den toestand der provincie blijktdat de bevolking van Zuidholland op uil". December jl. be droeg 642,688 zielen (308,858 mann. en 333,830 vrouw. gesl.). In de jongste drie jaren was de gemiddelde vermeerdering der bevolking 7769. In 1862 had men 21573 geboorten18082 sterfgevallen en 5319 huwelijken. De prov. geldmiddelen bevonden zich in eenen voordeeligen toestand. De ge zondheidstoestand van het gewest was over het geheel gunstig. Ten aanzien van hel onderwijs kon volgens de door de schoolopzieners geleverde opga ven, gunstig berigl worden gegeven. Uit verschillende districten klaagde men echter weder over schoolverzuim en wel om soortgelijke als vroeger reeds vermelde redenen. Het onderwijs mogt, op zeer enkele uitzonderingen na, voor de meeste vakkeu vrij goed worden genoemd; minder was dit het geval mei vormleer en natuurkennis. Het onderwijs in de landbouwkunde en de gymnastiek bleef nog uitzondering, hoewel de laatste minder. In het geheel telde men op de dagscholen 71190 kinderen, de groote helft jongens. Aangaande hel armwezen konden ged. staten de verklaring afleggen dat de toestand daarvan in het algemeenin vergelijking met 1861 niet on gunstig was geweest, lnliisschen werd voortdurend door de gemeentebesturen geklaagd over de moeijelijkheden in de werking van de armenweten hare wijziging verlangd. Het afgeloopen jaar was voor den landbouw in eenige opzigten gunstig. De aardappelenteelt vooral was voordeeliger uitgevallen dan de laatste jaren. De veehouders en zuivelboerendie in den aanvang van hel jaar belangrijke verliezen leden ten gevolge van de longblaarwaardoor in vele streken van dit gewest het vee werd aangetast, mogten zich later door de hooge prijzen van boter en kaas in groote welvaart verheugen. Omtrent de visscherg worden vele belangrijke bijzonderheden medegedeeld. De hoeveelheid en prjjs van den aangebragten visch waren iu 't algemeen voor reeders en visschers r.iet ongunstig. Nopens de ambacht- en fabriek- njjverheid bljjkt, dat de meeste fabrieken in dal jaar zich in een vrjj gun- stigen toestand hebben mogen verheugenmen moest eene uitzondering ma ken voor de suikerraffinaderijen en branderijenzoomede met de hiermee in verband staande kuipergen en fustenmakergen. Wat handel en scheepvaart aangaatdaarvoor was hel afgeloopen jaar over het algemeen niet gunstig. Vele andere takken van volksbestaan leverden echter bevredigende uitkom sten op. BUITENLANDSCIIE BKRÏGTËN. ENGELAA I». LONDEN. 5 Julij. De prins van Oranje heeft Woensdag II. een luisterrijk feest, dal van wege den hertog en dc hertogin van Cambridge werd gegeven bijgewoond. Aanst. Maandag Z3l een aanvang worden gemaakt inct het afbreken van het gebouw der wereldtentoonstelling, aangezien dc voorslag der rege ring om hel gebouw voor iels meer dan 100,000 van de oprigters over te nemen door het huis der gemeenten is verworpen. Bg een diner, dat door den lord-mayor ter cere van lord Derby en eenige andere leden der tory-partij is gegevenheeft eerstgenoemde zich volgeuderwijze over lord Palmerstou uitgelaten: »lk wil niet zoo ver gaan van te beweren, dat ik den aan het hoofd der regering staanden edelen lord voor een bijzonder groot of beroemd staatsman houdmaar ik weet zijne groote maatschappelijke deugden en zjjne persoonlijke populariteit zeer wel te waarderen. Er bestaat geen achtenswaardiger man. Bjj zijn onmisken baar talent, om zich persoonlijke aanhangers te verwervenkomt nog de elasticiteit zijner jeugd, eene elasticiteit, die bjjna met die zjjner politieke beginselen tred houdt. Ook erken ik in hem die aller harten boejjende eigenschap, die door sommigen voor eene bescheiden driestheid wordt aange zien, terwijl zij in het algemeen hier te lande onder den naam van »pluck" bekend staatwelke te regt of ten onregte een groot gedeelte van het Engelsclie publiek inneemt. Wanneer men reglvaardig jegens lord Pal merstou wil zijn, moet men toegeven, dat hjj er nooit voor vreest zijne meening te verdedigenen in hoe grootcr verlegenheid zijne vrienden gera kendes te trouwer staal li ij hun Ier zijde." Maandag II. is ecu van Glasgow vertrokken goederentrein nabg het Larbert-slalion uit het spoor geraakt, ten gevolge waarvan een twaalftal wagens verbrijzeld en met de goederen door het vuur der locomotief ver leerd iverd. Gelukkig zijn cr geen menschen omgekomen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Liverpool een zware brand uitgebarsten in een met katoen en graan gevuld pakhuis; de gezamen lijke schade wordt op p. m. 130,000 geschat30000 aan dc katoen en 100,000 aan het graanwaarvan slechts een klein gedeelte was verzekerd. Berigten uil New-Vork van 25 Junij bevatten het volgende: Dc zui delijken staan op 16 mijlen afslands van llarrisburg. Men gelooft, dat het gehecle leger van Lee in Maryland vereenigd is. De generaal Hooker zal over den Potomac gaan en tusscheu Lee en Washington en Baltimore post vatten. Bij Bloomington in Indiana heeft zich een duizendtal ingezetenen verschanst, met voornemen om zich tegen de conscriptie te verzetten. In Pennsylvania is een officier, die met de ligting van rccruten belast was, doodgeschoten.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2