bezigtigcn der tentoonstelling begaven de gcnoodigden zich naar de Slads- Doelen omna het gebruik van eenige ververschingeneene matinee musicale bij te wonendie onder de leiding van den heer Boers aldaar plaats had. In de negoliatie ten laste van hel hoogheemraadschap van Delft, groot ƒ200,000. ter bestrijding van de kosten van aanleg van een hoogen boezem en stoomwaterwerktuig, ler bevordering van den boezemwalerafvoer, achter de vijf sluizen, in de gemeente Vlaardinger-Ambachtis deelgenomen voor ƒ523,000. liet bedrag der leening is dientengevolge onder de inschrijvers verdeeld. Uit Gouda meldt men aan de IV. R. C. het volgende: In de vorige weck is er brand ontslaan in een huis, gelegen onder de gemeente Zwam- merdainwaarvan de bewoners dien dag moesten verhuizen, liet huis en de gelieele inboedel, welke laatste voor 700 was geassureerd, en niet de helft dier waarde hadzijn eene prooi der vlammen geworden. De bewo ners, die zich met hunne vier kindereu nabij deze gemeente met der woon hadden gevesligd, zijn door onzen commissaris van policie gehoord over het ontstaan van den brandhetgeen Item aanleiding heeft gegeven om de vrouw aan te houden en gevankelijk op te zenden naar Leydenwerwaarts de man, genaamd T. van der Laan, arbeider van beroep, mede is vervoerd, terwijl de vier nog zeer jeugdige kindereu aan het armbestuur zjjn overgegeven. Volgens een ons ler oore gekomen gerucht, zegt De Tijd. zou het den heer Jager, concessionaris voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, te Londen gelukt zijn, aldaar hel ontbrekende kapitaal voor de kanaal-leening te verkrijgen. H Als een blijk hoe de aarde de moeite aan haar besteed dankbaar be loont. dus schrijft men nil Staphorst, vermelden wij dat H. Wind, te Kouveen, een kamp bezit, waarop rogge staat ter hoogte van 9 voelen. Iemand van gewone lengte moet er naar reiken om den top te raken. De aren zijn 2 bandbreedten lang. Op het land van II. Veldhoen, te Staphorst, staat eene winterraapplaul van zeldzamen omvang. De peultjes er van op nemende, telden wij er bij de 600; gemiddeld lagen er 9 korreltjes in, zoodal hier de zaadkorrel 5400-votid zal voortbrengen. Uil Assen meldt mendat Dingsdag II. over de provincie Drenthe een hevig onweder heeft gewoed. Te Smilde is een korenmolen door den bliksem in brand geraakt; door vereenigde krachten was men de vlammen spoedig meester. In een huis verbrijzelde de bliksem eenige voorwerpen en verdween door de voordeur; eenige schapen werden gedood, lerwjjl een jeugdig schaap herder daarbij bewusteloos nederzeeg. Van den telegraaf te Assen kon des namiddags geen gebruik worden gemaakt, vermits de lijnen door den blik sem waren beschadigd en enkele telegraafpalen vernield. liet proteslantsche kerkgebouw te Enschedé, dat bij den laatsten brand eene prooi der vlammen is geworden, was zeer laag verzekerd. Volgens raming zou er ƒ25000 voor den opbouw Ie kort komen. Men hoopt die te vinden door vrijwillige bijdragentol welk einde eene lyst ter inteekening aangeboden wordt, waarop reeds door één persoon voor de aanzienlijke som van ƒ1000 geteekend is. 's GRAVENHAGE, 4 Juljj. Door Z. M. is lot rector magnificus aan de hoogeschool te Groningen voor het akademiejaar 1863—1864 benoemd de hoogleeraar dr. W. J. A. Jonckbloct. Tot notaris te St. Slichiels-Gestel is benoemd de heer B. E. A. van Dyckcand. notaris, burgemeester der gemeente Diessen. Aan den heer mr. II. SI. Beeckmau is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als grillier van het prov. gereglshof in Utrecht, terwijl als zoodanig is benoemd de heer mr. J. 1. D. iVepveu, thans substituut-griffier bij dal gereglshof. Z. 51. heeft goedgevonden den majoor W. H. K. van Ingen, van het 3Je rcg. vesting artilleriebenoemd magzijnmeesler der artillerie l5le kl. te Nijmegen, op zijn verzoek op pensioen te stellen. De verjaardag van H. K. H prinses AI aria der Nederlanden zal mor een avond aanst. feestelijk op het gemeente-badhuis alhier gevierd worden. Bij deze gelegenheid zal des avonds, na afloop der tnuzijk, eene serenade bij fakkellicht worden uiigevoerd die met groot bengaalsch vuurwerk zal be sloten worden. Teil 3 ure zal de bezetting eene parade bonden; de muziek uitvoering in het Bosch zal dientengevolge geen plaats hebben. Gelijk bekend is, was hel sedert langen tijd ten hove van Z. II. 11. prins Frederik gebruikelijk, om op den verjaardag van II K. U. prinses 5Iaria tiiluoodigiugen te doen aan burger jonge jufvrouwendie ongeveer denzelf den leeftijd van II. K. II. bereikt hadden, welke alsdan eenige uren bij de prinses doorbragien, en met geschenken begiftigd huiswaarts keerden. Die receptie, telken jare op grootere schaal ingerigtwordt beden op hel paleis bet buis de Pauw, in plaats van morgen, gehouden. Een groot aantal bur ger jufvrouwenwaaronder onderscheidene dochters van beambten dier hof houding, zijn daartoe iiiigeuoodigri. De minister van flnantien zal op Donderdag aanst. en die van marine op Vrijdag aanst. geen gehoor verleencn. De heer van Dal, directeur-generaal van de Franscbe posterjjen, is in de residentie aangekomen. Die heer heeft reeds met verschillende autoritei ten conferentiên gebonden. In den loop dezer week zijn alhier de zittingen aangevangen van de algemeene synode der Nederl. hervormde kerk. Tot president is benoemd de heer R. J. Koning, pred. te Liinmen tot vice-president de heer J. J. Swiers. pred. te llavelte, en tol secundus van den vice-president de lieer J. F. Wel ter, pred. te Vreeswijk. Naar men verneemt zal aanst. Donderdag avond, door de mansleden van de lloogdtiilsche gemeente alhier, een beroep van prediker bij die ge meente worden gedaan, in plaats van den leeraar, den beer Kogel, die naar Herlijn is vertrokken. VVoensdag middag viel hel 9-jarig dochtertje van den melkboer Kop, op hel Spui, iu het water, en zou gewis verdronken zijn, indien niet schipper J. Akerboom, van Lcyden, geheel gekleed in het water gesprongen ware. Met de grootste inspanning, na verscheidene vruclitelooze pogingen en lang zoeken mogt het hem gelukken het kind uit liet water te balen, dat na liet aanwenden van doelmatige pogingen weder tot bewustzijn werd teruggebragt. Gisteren namiddag is paard en rijtuig van den heer van Hees op hol geraakt door het schichtig worden van 2 ezels, die het paard te digi na derden. De heer van Hees sprong uil hel rijtuig en heeft zich eenigzins bezeerddoch de koetsier is zonder letsel gebleven. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn aangenomen de volgende wets-ontwerpen1". tot verbonging van hoofdstuk IV A der slnais- be!:rooting v°or 1863 (gevangenissen), met 27 stemmen legen I die van den heer van Andrinca de Kcinpenaer; voorts met algemeene stemmen 2°. tot rege'ing van liet fonds, voortspruitende uit koopprijzen van domeinen over dc dienstjaren 18611862 en 1836; 3". tot onteigening van percelen ten be- I hoere der verbreeding van dc zoogenaamde JIuntsluis te Amsterdam; 4". lot verandering der grensscheiding lusschen de gemeenten Bergh en Gendringen; 5°. tot goedkeuring eener ruiling lusschen den staat en de gemeente Amster dam; en 6°. tol onteigening van percelen ten behoeve van de verbreeding der St. Antoniusstraat te 51aastriclu. Niets meer aan de orde zijnde, is daarop de vergadering gesloten. BUITENLANDSCHË BEK1GTEN. ENC6LAK I». LONDEN 2 Julij. Zoowel in hel hooger- als in het lagerhuis heeft de regering verklaard, dat zij van de zijde van Frankrijk geene voorstellen had ontvangen omtrent eene erkenning der zuidelijke staten van Noord-Amerika. In hel lagerhuis heeft de lieer Roebuck gezegddat men aan deze verklaring der regering weinig vertrouwen kon schenken, da3r keizer Napoleon hem in persoon het tegendeel had te kennen gegeven. Lord Derby heeft aan een feestmaal alhier verklaard, dal de toryparlij hoewel de meerderheid hebbende, het ministerie niet wilde aanvallen, want dat hare beginselen door lord Palmerslon werden gevolgd. Dezer dagen heeft iemand eene zonderlinge plaats gekozen om zich van het leven te berooven. Terwjjl de van Edinburg naar Londen stoomende trein het slation van Newark naderde, haalde een onbekend heer een pistool uil den zak en schoot zich te midden zijner medereizigers dood. FHANKKIJK. PARIJS, 2 Julij. De Moniteur beval een besluit des keizers, waarbjj generaal Forey tot maarschalk van Frankrijk, en generaal Bazaine lot grootkruis van het Legioen van Eer worden benoemd, als belooning voor de uitstekende dien sten door hen in hel commando van liet expeditiekorps in 51exico bewezen. Bij een ander besluit zijn dc bh. Yuillefroy en markies Gricourl tot leden van den senaat benoemd. Men verneemt, dat onze regering onophoudelijk werkzaam is om En geland tol hel aannemen eener krachtige militaire houding over te halen, ten einde daardoor aan de onderhandelingen met Rusland meer kracht bij te zetten. Engeland zou echter volstandig weigeren. Dezer dagen zijn vijf vaartuigen naar Slexico vertrokken en men ver zekert, dat zij nog door 8 of 10 transportschepen met troepen en materieel zullen eevolgd worden. De dagbladen beriglendat op (Madagascar de ministers met den koning zijn vermoord, alsmede de bevelhebbers zijner lijfwacht. Volgens la France slaan de koningin en hare ministers, die dc omwenteling hebben bewerkt, ouder den invloed van Engeland. Naar men uit Konstanlinopel meldt nemen de Poolsche officieren, die in Tnrksche dienst zijn, hun ontslag. De regering verleent hun 2 jaren soldij en kostelooze overvaart. P K UI S E NI. BERLIJN, 2 Juljj- Op de laatst verloopen drie avonden had men alhier in de Oranien- slrasse en in de nabuurschap aanmerkelijke zamenscholingende aanleiding was, dat iemand met geweld uit een door hem gehuurd en bewoond huis werd gezel. De politieagenten zijn met sleenen geworpenlanlaartien ver nield en andere baldadigheden gepleegd. Een groot aantal personen is des wege in hechtenis genomen. Het stadje Furth am Walde, in de nabijheid van Regensburg, is in den avond van 29 Junjj jl. door een zware brand geteisterd. Ruim de helft der plaats is in een puinhoop herschapen. Te Minden is hel 50 jarig beslaan van het 15de regiment op plegtige w-jjze iu tegenwoordigheid van den chef van bedoeld corps, prins Frederik der Nederlanden, met grootc pleglighcid gevierd, liet feest was geheel van militairen aard. Uit Polen wordt van dc zijde der Russen gemeld, dal de opstandelin gen in LitIhanen lusschen 12 en 23 Jtinjj onderscheidene gevechten geleverd hebben. Tc Slohilew zijn 300 grondeigenaars gevangen genomen en hunne bezittingen verbeurd verklaard. In het palatinaal Augiistow heeft de aan voerder Snzin de Russen geslagendoch is bij die gelegenheid gesneuveld. In hel palatinaat Plock heeft mede een lievig gevecht plaats gehad. Een aantal gewonden zjjn naar de voorsteden van Warschau gebragt. Het overschot van onderscheiden benden, zich onder liet bevel van Oksinskt, ler sterkte van 2500 man. vereenigd hadden, is uabjj Przedborz, iu het gouvernement Radom door de troepen aangevallen, en na ouderscheiden ge vechten, geheel uiteengejaagd. Voorts meldt men uit Krakau, dal er in Volhynië een gevecht lusschen de Russen en de opstaifdelingcn heeft plaats gehad, dat, na elf uren geduurd te hebben, bij het afzenden van het berigt nog niet beslist was. Brody was vol gekwetsten. Van de handelingen van den generaal JluravicIT in Lilthauen gaat men voort een donker gekleurd tafereel op te hangen. Zoo meldt mendat de adelsmaarschalk Tukallo en twee reglerlijke ambtenaren, prins Mirski en Adam Strebnicki, benevens de gravin Sierakowska en dc secretaris van het kapittel, op zjjn last zjjn gevangen genomen; zeventien grondeigenaren en twee priesters zjjn door hem lot dwangarbeid in Siberië veroordeeldandere geestelijken zijn door hem naar elders verbannen. De graaf Victor Star- zenski is in dc gevangenis geworpen, omdat hij als adelsmaarschalk te Groduo voor drie maanden zijn ontslag heeft ingediend. De poging door den Poolschen adel beproefd om dc Rulhenische ge westen van Rusland of het zuidoostelijk jleel van het voormalige Polen in opstand te brengen is geheel mislukt, lil een schrijven uil Slohilew wordt daaromtrent liet volgende gemeld: De opstand, die in liet midden van Mei gelijktijdig in bijna al de districten van Wil Rusland uit barst I eis nu voor het oogenblik gedempt. Duizenden met dorschvlegcls en stokUeu gewapende boeren doortrekken gelijk zwermen sprinkhanen het land, verslaan de kleine benden opstandelingen, ilooden of mishandelen de ontwapenden, plunderen of vernielen de have der grondbezitters, sleuren hen zeiven uit hunne wo ning en brengen hen geboeid naar de steden om hen aldaar aan het Mos kovische krijgsvolk over Ie leveren. De regering dankt de boeren daar voor, en betaalt voor eiken haar overgeleverdcn opstandeling eene premie van drie roebels; maar van oneindig meer waarde is de rijke buit, dien de boeren uit de adellijke landhuizen balen. Op die wijze zijn hier, tc Mohi- lew, tot nog toe bijna 600 gevangenen afgeleverd. Te Smolensk en in de andere sleden der omstreek is bel aantal gevangenen niet minder Deze gevangenen worden opgesloten in onderaardsche kerkers, alwaar zjj zeer bard worden behandeld en zelfs gebrek aan genoegzaam voedsel hebben in dien toestand moeten zij de uitspraak afwachten van den krijgsraad, die weldra zal zaoienkomcn om over hun lol te beslissen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2