en in zijnen rang over te plaatsen bij bet reg. grenadiers en jagers' den kapitein jbr. P. F. 0. Sickinghe, van den staf der infanterie. Door den minister van binncnl. zaken zijn bij de dienst van den rijks telegraaf benoemd: tot opzigter der 2de kl. de opzigter der 3dc kl. VV. J. van Gulik; lol telegrafist der l5'* kl. die der 2dc kl. R. K. van Eldik; tot telegrafisten der 2de kl. die der 3de kl. J. M. van den Dricssen Mareeuw, J. B. Alberts, P. J. Hogerzeil, T. Genet, C. J. Gerrits, C. E. Prey, C. M. J. Plokker en A. F. Ummcls; tot telegrafisten der 3de kl.na afgelegd examen, de leerlingen: J. van Wolfswinkel, J. M. A. Kramps, B. J. R. Engelbregt, P. F. Kelner, G. de Vries, J. F. Vaes, H. W. Brandt, J. E. Schmitz jr., G. P. J. de liaan, J. P. de Keizer, L. F. Cante', B. Lampe, J. W. de Wolf, J. K. van der BorghW. Geerke, F. Versloot, J. F. Niermeijer, A. Obbes, W. Bos, A. ScliuilenburgD. W. Evers, II. J. van Batenburg, A. G. Willekens, G. Welter, L. Byink en C. A. van der Harst. Z. M. de koning is gisteren namiddag van liet Loo in de residentie aangekomen. Men verzekert dal Z. M. spoedig naar liet Loo zal lerugkeeren. De minister van binnen!, zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. Van de gelegenheid om de tentoonstelling in de leekenakademie koste loos te bezigligen is door 4 a 5000 personen gebruik gemaakt. Aanstaande Zondag is zij voor het laatst te bezigtigen. lieden nacht was een beer gedurende eenigen tijd in gezelschap met drie dragonders. Na een en ander huis te hebben bezocht nam de heer af scheid van hen, maar ontwaarde spoedig dat zijn gouden horlogie verdwenen was. gaf daarvan kennis aan de politie, die daarop verscheidene huizen bezocht, om na te gaan of zij die militairen op het spoor kon komen. Eindelijk vernam zij van een kastelein in de Bagjjnenstraatdat daar dra gonders een gouden horlogie te koop hadden aangeboden. Tevens werden door vrouwen, die zich daar bevonden, de namen van de manschappen ken baar gemaakt. Hel onderzoek wordt dientengevolge voortgezet. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zjjn voortgezet de be raadslagingen over het wets ontwerp tol definitive vaststelling van hoofdst. IX der staatshegrooting voor 1863 (dep. van koloniën). De bh. Harlsen, Cremers, van Andringa de Kempenaer, van Nispen van Pannerdcn en Taets van Amerongeii verklaarden tegen het ontwerp Ie zullen stemmen, aange zien door de rede van den minister hunne bezwaren niet uit den weg wa ren geruimd, en zij ook in de rigling 'van dezen minister geen vertrouwen konden stellen. De hh. van der Oudermeulende Vos van Steenwijk, Quintus, van Beeck VoileiiliovenMichiels van Kessenich en Nobel legden eene tegenovergestelde verklaring af. Nadat nog de minister van koloniën de onderscheidene sprekers had beantwoord, waarbij hij te kennen gaf dat een ontwerp van cultuurwet zoo spoedig mogelijk in de volgende zitting b(j de kamer zou ingediend worden, werd het wets-ontwerp in stemming ge- tragt en met 22 tegen 16 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de hh. de Villers de Pité, Hartsen, Boreel van Hogelandenvan Nispen van Pannerden, Schimmelpcnninck van der Oije, van der Heirn van Dtiyvendijke, van Aylva van Pallandt, Taets van Amcrongen, Cremers, de Vos van Steenwijk, van Wcssem, Huydecoper van Maarsseveen, Tonckcns, van An dringa de Kempenaer, van Weel en de Voorzitter. Afwezig was de heer Fransen van de Putte. Vervolgens werd nog met algemeene stemmen aan genomen liet wetsontwerp tot nadere regeling van het gebruik van het ko loniaal batig slot over 1860. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden met algemeene stem men aangenomen de wets ontwerpen 1°. houdende regeling van de exploi tatie der staatsspoorwegen2°. lol bekrachtiging van sommige artikelen eener concessie voor de exploitatie van staatsspoorwegenen 3° houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker (beetwortel). BUITKNLANDSCHE BEltlGTEiV. ENGELAN II. LONDEN, 30 Juiiij. Men beweert, dat er in den boezem van hel kabinet groolc oncenigheid bestaat. Lord Palmerston zou geneigd zijn de onzijdige staatkunde teil op- zigte van de Noord-Ainerikaansche qnaeslie op te geven, terwijl graaf Russell daarvan niets wil weten. Beide partijen vinden aanhangers onder de overige leden van liet kabinet. Te Woolwich zijn dezer dagen welgeslaagde proeven genomen met een door den heer Broadwell uitgevonden 18 ponder gegroefd kanon, hetwelk van achter wordt geladen en welks projectiel zoodanig is ingerigl, dal het zelf den loop schoon veegt, zoodat men geen wisscher behoeft. lil Sl. James's Lower Hall is eene vergadering gehouden van de perso nenwelke zich de verbetering van liet lot van gevallen meisjes ter harte nemen; bij die gelegenheid bleek het, dat sedert de vorming dezer instelling meer dan 7000 meisjes zijn bijeengebragt en dat in het lot van ruitn 1000 dcrzelvc op gelukkige wijze is voorzien. Men is voornemens op 23 April 1864 het derde eeuwfeest van Shake speare's geboortedag plegtig te vieren, en alsdan een gedenktecken voor liern op te rigten. De in>oer van petroleum hier Ie lande, welke in de eerste vijf maan den v;ui 1861 103 ton beliep, heelt in hetzelfde tijdperk van 1862 6695 ton bedraeeu, en in dezelfde maanden van 1863 15670 ton. In eene steenkolenmijn van Wallis heeft weder eene gasontploffing plaats gehad, waardoor 3 der werklieden werden gedood en 9 zwaar ge kwetst. Door liet springen van den stoomketel eener fabriek nabij liet Leeds-Bradfort-statiou zijn 6 personen gedood cu is het gebouw vernield. In een schrijven van een correspondent van den Times Ie Brody in Gallicië wordt gezegd, dat de Polen geen gewigt hechten aan de indiening der nola's door de mogendheden bij Rusland. Zij achten de kansen van een oorlog lot lier winning hunner onafhankelijkheid verkieslijk boven eene schikking, welke het voorkomen eener eind beslechting zou hebben zonder te voldoen aan hunne behoeften. Al wat de Polen ooit van de tusschen- komst der diplomatie hebben gehoopt is, volgens dien bcriglgever, dat zij zou leiden tot verwikkelingen, die met het zwaard zouden moeten worden los gemaakt. In hunne volksliederen en nationale gebeden vragen zij van den Hemel oorlog, even regelmatig als zij in hunne kerkgebeden, gelijk de andere Christen-natiën om vrede biddenen van den beginne af hebben zij meestal openhartig genoeg gezegd, dat, zoo de Weslersehe mogendheden lien in de daad bijstaan wilden, enkel militaire bijstand door heil werd be geerd. In allen gevalle is het volkomen zeker, dat, ook indien Rusland I toestemt in de van Engeland, Frankrijk en Oostenrijk ontvangen voorstel len de Polen deze niet zullen aannemenal zullen zij ook welligl in de noodzakelijkheid zijn zich ten slotte daaraan Ie onderwerpen. Het Poolsche vraagstuk is, ook in de handen der bekwaamste diplomaten, volstrekt on oplosbaar, indien men voor de oplossing werkzaam is met de bedoeling om aan de verlangens der Russen en der Polen beiden te voldoen. Berigten uit New-York melden, dat de generaal Lee in drie kolonnen tegen het leger van Hooker optrekt. Het schijnt zijn plan te zijn te be proeven Hooker te verslaan en een aanval op Washington te doen. Men durft er niet op rekenendat Hooker in staal zal zjjn hem het hoofd te bieden. Hel heeft een slechten indruk gemaakt, dat het noorden niet bereid was eenen niet onverwachlen inval der zuidelijken af te slaan, en eerst nu de vijand is binnengedrongen daartoe aanstalten moet maken, door het oproepen eener militie, die toch weinig legen hel geoefende leger van het zuiden zal vermogen. De inval der zuidelijken onder Ewell en Stuart moet weinig te beduiden hebben. Zy zouden slechts 3500 man onder zich hebben. In den staat van zaken te Vicksburg was gecne verandering gekomen. Een Amerikaansch dagblad verhaalt, dat meer dan 19000 weduwen, die door den burgeroorlog van echlgenooten zijn beroofd geworden, het pen sioengebouw te Washington dagelijks als het ware belegcreu. FRANKRIJK. PARIJS, 30 Junij. Rij keiz. besluit is bepaald, dat in 1867 alhier eene algemeene inter nationale tentoonstelling van landbouw en nijverheid zal worden gehouden. De Patrie deelt den hoofdzakelijken inhoud mede van de depêche, ge- dagteekend 17 Junij, door onze regering aan het kabinet van Petersburg gezonden. De heer Drouyn de Lhuys wijst daarin op de omstandigheid, dat de gelijktijdige vertoogen der drie mogendheden aanvankelijk tot het ge- wenschle gevolg hebben geleid. De drie hoven hebben met genoegen verno men, dat Rusland hunne gevoelens deelt aangaande het hoog gewigtige van liet bestaande kwaad en de noodzakelijkheid om elkander daaromtrent te verstaan, ten einde er middelen daartegen kunnen worden in het werk ge steld. De drie kabinetten hebben in die zaak altoos gemeenschappelijk en in denzelfden verzoenenden geest getracht de meest geschikte middelen op te sporenom het doel van hun streven te bereiken en zóó zijn zij het onder ling eens geworden om aan Rusland voor Ie stellen in onderhandeling te tredenop de grondslagen der zes bekende punten. De daarin uitgedrukte gezindheden, zegt de minister, komen overeen met alle beginselen van bil lijkheid en met de bepalingen der bestaande tractaten. Op grond daarvan wordt dan ook in dit vertoog de hoop te kennen gegeven, dat Rusland daartegen geene bezwaren zal opwerpen, maar ze als grondslagen voor de onderhandelingen zal aannemen. De drie hoven zijn lol hun pogen ook inzonderheid aangespoord door het gevoel der menschelijkheiduil aanmer king dat in de Poolsche landstreken de strijd steeds ern bloediger aanzien verkrijgt en voor de wereld steeds een smartelijker schouwspel oplevert. Met I het oog daarop kan Rusland toch voorzeker niets heler verlangen, dan dat er aan de vijandelijkheden een einde moge komen. Wanneer men toch ziet, dat die vijandelijkhedenaangevuurd door eene tot het uiterste gedreven ver- j bittering en door geweldige hartsloglenover geheel Polen voortdurend tot meer tooneelcn van verwoesting en rouw aanleiding geven, wordt dan niet in de eerste plaats vereischt het noodigc te doen, om vooreerst lot eene voorloopige bevrediging te komen? Wanneer zoodanige bevrediging door keizer Alexander werd afgekondigd, zou zij toch terstond door de Polen geëerbiedigd moeten worden, daar die bevolking eene te zware verantwoor delijkheid op zich zou laden met die af te wijzen. Na het regt der mogend heden om zich met de zaak in te laten betoogd te hebben, doet de minister nog uitkomen, dat door kracht van wapenen aan de Poolsche quaestie wel een einde zo i zijn te maken, maar dat de quaestie zelve daarmede niet op gelost zou zijn. Wordt zij daarentegen onderworpen aan eene gemeenschap pelijke beraadslaging, dan kan men tot eene gunstige uitkomst geraken, langs een weg, die niet alleen daartoe zoo bijzonder geschikt is, maar die ook den geest der tegenwoordige eeuw eere aandoet en ongetwijfeld zal be antwoorden aan de edelmoedige gevoelens van alle regeringen. De Pays bevestigt, volgens berigten uil Mexico, het gerucht, dat gene raal Ortega met 4 hoofdofficieren uil Orizaba is ontsnapt. Overigens blijkt uil onderscheidene berigten, dal de val van Puebla de regering van Juarez niet heeft ontmoedigd of den tegenstand der bevolking legen de Franschen heeft verbroken. Integendeel men maakt in de hoofdstad Mexico krachtige aanstalten om den vijand af te weren. De heer Thiers, die zich thans te Weenen bevindt, is door den keizer van Oostenrijk ten geiioore ontvangen en ter tafel genoodigd. Te Nantes zijn door eenen hevigen brand 15 gebouwen in de asch gelegd, waaronder groote industriële inrigtingen in de Rue Chateaubriand en de kaai van Versailles. Er zijn hij de blnssching ecnige personen gekwetst. Tc Roubaix is de fabriek van de wed. Dazin door brand vernield. De schade wordt begroot op 400.000 fr. Alles was legen brandschade verze kerd. De oorzaak van hel ongeluk is onbekend. Uit Madrid meldt mendal de bisschoppen bij de regering hebben aan gedrongen op het verbieden der uitgave van Victor Hugo's Misérables. De

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2