LEOSCHE COURANT. N". 79. VRIJDAG 3 JULIJ. 1865 De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die rail Maandag komt uit Zaturdag avond. "m De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BËRIGTEN LEYDEN, 2 Julij. In de zitting van den gemeenteraad van lieden was aan de orde de be handeling van de concept-verordening houdende aanvulling der bepalingen vervat in art. 104—107 der algemeene policie-vcrordening (betreffende het in eene bepaalde rigting berijden van de St. Pancras-kerksteeg, de Mooi-Japik- steeg en de Watersteeg). Met 16 legen 2 stemmen werd een amendement aangenomen om de Watersteeg niet in de voord ragt op te nemen en daarna de concept-verordening goedgekeurd. Dientengevolge zal de St. Pancras- kerksteeg alleen bereden mogen worden van de zyde der llooglandsche Kerkgrachl en de Mooi-Japiksteeg van de zijde der Dreêstraat. De voordragl tol wijziging der bezoldiging van de opzieners by de fabricage-werkenna overleg tusschen de commissiën van fabricage en finantiën gewijzigd, werd aangenomen. Er zullen dientengevolge zijn twee opzieners l!lc klasse op eene bezoldiging van ƒ750 (de tegenwoordige in functie zijnde opzieners) en één opziener 2de klasse op eene bezoldiging van 525 (nog te benoemen). De rekening der stedelijke gasfabriek werd goedgekeurd. Van de opmer kingen van de commissie van finantiën ad hoe, betreffende die fabriek, medegedeeld in n°. 9 van hel verslag der handelingen van den raad, werd het lslt punt, het jaarlijks bestemmen eener som van de overwinst, ten einde daardoor het door de gemeente voor de fabriek aangewende kapitaal tot haar te doen terugkeeren, in stemming gebragt en aangenomen. De verder aan de orde gestelde verzoeken werden toegestaan en de plans van eenige fabricage-werken goedgekeurd. Gisteren had te Warmond een noodlottig voorval plaats. De paarden van een rijtuig uil deze stad, dat met nog twee andere rijtuigen voor het raadhuis stond, schrikten, ten gevolge van het werpen met steenen door eenige jongens. De koetsier schoot toe en plaatste zich voor de paarueu om te beletten dat zij doorgingen, maar kreeg den boom van liet rijtuig tegen de borst en geraakte voorts onder, de paarden en onder het rijtuig waarbij hij zwaar werd gekwetst. De paarden werden spoedig tol staan gebragt. Men berigl ons uit Boskoop naar aanleiding van het in ons nommcr van II. Maandag vermelde het volgende: De aardbeziën-planten brengen niet alleen dit jaar niet minder vruchten voort dan voor twee jaren, maar die voortbrenging kan zelfs bezwaarlijk met dien tijd vergeleken worden. Zij kenmerken zich door buitengewone vruchtbaarheid en menige kweeker wenschte er minder van te bezitten. Er is alhier inderdaad behoefte aan personeel om deze snel aanrijpendc vrucht behoorlijk te plukken en zoover ons heugt was het vervoer nooit zoo uitgebreid als thans. Vijf schuilen, vroeger drie, brengen onophoudelijk de aardbeziën naar Amsterdam, 'sGra- venhage, Leyden, Rotterdam en Utrecht. Groole rekening volgt geenzins uit dien overvloed, vermits hel laatste ten gevolge heeft, dat de prijs laag, zelfs gering is. Gedurende de zes eerste maanden dezes jaars heeft het Nederlandsche zendelinggenootschap aan giften en legaten ontvangen eene som van ƒ18634.16}. Blijkens het proces-verbaal van de vergadering der jury tol bekrooning der kunstwerken, te 's Gravenhage tentoongesteld, zijn de vier medailles voor Nederlandsche kunstenaars toegewezen aan: den heerT. S. Cool, voor n". 79; mejufvronw G. J. van de Sande Bakhuyzen, voor n°. 10; de hh. J. F. van Deventer, voor n". 103; en II. A. van Trigt, voor n". 494. De drie medailles, voor builenlandsche kunstenaars beschikbaar, zijn toegekend aan de hh.: J. Kindermans, te Brussel, voor n». 274; O. von Tliorente Brussel, voor n05. 487 en 488, en James Whistler, te Londen, voor n°. 542, 12 etsen. By de herstemming in hel hoofdkiesdistrict Vlaardingcnter verkiezing van een lid der prov. staten, is verkozen de heerC. Maas Geestcranus met 365 stemmen. Op den heer J. A. van der Goes werden 353 stemmen uitgebragt. Eergisteren morgen, omstreeks 7 ure, is in het land van den bouw man D. Koliug in den Noord Kctlicl-Poldergemeente Kethel en Spaland, een luchtbol neergekomen, ter grootte van ongeveer een Nederl. el in hel middellijn; er was een billet aan bevestigd, waaruil blijkt, dat deze hol te Londen (Norwood) is opgelaten den 29sten Junij jl.'s voormiddags ten 10 ure, zoodat die afstand is afgelegd in den tijd van 21 uren. Te Ameide schoot Zaturdag II. een jongeling een geweer af in den ker senboomgaard. Het geweer sprong bij het afgaan van het schot, ten ge volge waarvan zijne hand zoodanig werd gekwetst, dat eene onverwijlde afzetting werd noodig geoordeeld. Het prov. geregtshof van Noordholland heeft uitspraak gedaan in de zaak van zeven matrozenbeschuldigd van manslag met voorbedachten rade (moord) op een koopvaardij matroos in de gemeente den Helder. Het hof heeft aangenomen, dat zoowel de onderlinge overeenkomst als het feitelijk medehandelen was gebleken bij 5 matrozen en hen diensvolgens schuldig ver klaard aan het hun ten laste gelegde feit, met veroordeeling tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de gemeente den Helder. De twee andere matrozen werden vrjjgesproken en hunne invrijheidstelling bevolen. Te Utrecht is eergisteren de 90"e algemeene vergadering gehouden van het prov. Utrechtsch genootschap voor kunsten en wetenschappen. Tot nieuwe leden zyu benoemd de lib.mp. E. Bergsma, ambt. aan het prov. gouvernement te Utrecht; mr. J. C. Bijsterbos, griffier der staten van Over ijssel, te Zwolle; dr. J. A. Boogaard, hoogleeraar te Leyden; baron J. T. Binkhorst van den Binkhorst, te Maastricht; dr. P. Q. Brondgeest, adsistent aan het physiologisch laboratorium te Utrecht; D. Chaiitepie de la Saussaye, pred. te Rotterdam; jhp. mr. P. J. Elout van Soeterwouderaadsheer in het prov. geregtshof van Zuidholland, te 'sGravenhage; mr. A.J.Enschedé, archivaris, te Haarlem; mr. P. R. Feith substilunt-griffier bij de arrond.- regtbank te Amsterdam; mr. L. G Greeve, regter iu de arrond.-regtbank te Rotterdam; dr. T. Halberlsmi Jz., praeceptor aan hel gymnasium te Haarlem; J. (lartog, pred. bij de doopsgezinde gemeente te Utrecht; C. J. van Heel, controleur bij de stads-bank van leening te 's GravenhageG. J. llengcveld, leeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht; jhp. mr. J. K. J. de Jonge, commies griffier bij de eerste kamer, te 's Gravenhage; dp. A. Kuenen, hoogleeraar te Leyden; dr. C. L. Levoir, adsistent aan het natuur kundig kabinet te Leyden; dr. C. J. Lucht méns, geneesheer te Zntphen dr. C. G. Montjjn, pred. te Utrecht; mp. W. van de Poll, regter in de arr.- reglbank te Tiel; E. J. Potgieter, te Amsterdam; mr. G. C. J. van Reenen, voorzitter van de tweede kamer, te 's Gravenhage; mp. II. Iloijaards van Scherpenzeel, advocaat te Utrecht; dp. II. W. Schroeder van der Kolk, prof. aan het kon. athenaeum te Maastricht; jhp. C. A. van Sypesleynkom mies bij het dep. van koloniën, te 's Gravenhage. Eene nieuwe reeks van belangrijke prijsvragen is uitgeschreven en zal eerlang worden bekend gemaakt. Ook is in deze vergadering een voorstel behandeld om de afschaffing der doodstraf in ons vaderland te bewerken. Over dit onderwerp zijn hoogst belangrjjkc discussiën gevoerd. Te Utrecht is eergisteren ook gehouden de algemeene vergadering van aandeelhouders der Nederl. Rijnspoorwegmaatschappijdie bijgewoond werd door 33 ledenvertegenwoordigende 34570 aandeelen. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen boekjaar be droegen ƒ2,623,284 of 158,340.10 meer dan over 1861/62. De exploitatie kosten bedroegen ƒ1,025,324 64} of 39.08 pCl. van de ontvangsten. Wat de uitdeeliug betreft werd, overeenkomstig het voorstel van het bestuur, met algemeene stemmen besloten, thans nog uit te keeren ƒ4.25 per aan deel van 192 en 5 31 per vol gestort aandeelmakende eene geheele uitkeering van ƒ10 50 en ƒ13 12} over hel afgeloopen boekjaar. Wat de aansluiting te Rotterdam betreft, door de verwerping van hel daartoe strek kend wetsontwerp door de tweede kamer, was voorloopig daarop het nit- zigl weder verijdeld. Directeuren bleven evenwel op middelen bedacht, die tot eene bevredigende schikking zouden kunnen leiden. De aansluiting met den centraal-spoorwcg was tol stand gekomenen de maatschappij van dien weg zou ook van liet slation van den Rijnspoorweg te Utrecht gebruik maken. Uil Hoogeveen meldt men aan de Arnh. C. Het vervoer van nienwe turf is in deze provincie allerwege begonnen; trouwens de oude voorraad, die door den zachten winter nog al groot waswerd in het begin dezer maand ook nagenoeg geheel opgeruimd. De prijs zal wel eenigzins dalen en hoewel de veenen zeer in waarde zijn gestegen, kan de turfprijs wel wat minder worden en toch nog goede rekening geven. Het prov. geregtshof van Zeeland heeft den heer mp. van Baerle, advo caat te Breda, veroordeeld tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf en 8 boete. Uit Suriname meldt men aan hel II. D. dd. 4 Junij: Het zal hier nu spoedig stil worden, daar alle plantaadje-eigenaren eerstdaags naar hunne eigendommen vertrekken, om er op den l!tcn Julij, den grooten dag der opheffing van de slavernij, tegenwoordig te zijn. Alles blijft hier zeer rus tig, zoodal de hoop, dal alles kalm zal afloopenmet den dag vermeerdert. 's GRAVENIIAGE, 2 Julij Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer N. Posno. te Konstan- tinopel, tot liet dragen der versierselen van ridder der Medjidié-orde 4de kl. Tol substituut-griffier bij het prov. geregtshof in Groningen is benoemd de heer mp. II. D. Guyot, thans regter-plaatsvervanger in de arrond.-regt bank en advocaat te Groningen. Aan den heer J. II. T. A. van den Ham, notaris te Loencn op dc Veluwe, is vergund zijne standplaats over te brengen tiaar Louteren. Z. M. heeft goedgevonden hjj het wapen der infanterie te benoemen, bij hel 8"c reg., lol lsten luit. den2ia* luit. R. H I) Groenevcld, van het corps,

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1