LEYDSC1IE COURANT. WOENSDAG 1 JULIJ. /Si De Courant wordt Maandagff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. /Nv ar* 78. u-; Vi;;, u De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BEIilGTRN LEYDEN 30 Jung. Onze voormalige stadgenoot, de heer W. G. F. Nicolaï, onderwijzer aan de kon. muziekschool te 's Gravenhage, is benoemd lot directeur van de Zaugvereeniging der Maatschappij tot bevordering der toonkunst, te Rotter dam, in plaats van den heer Verhulst, die zich met der woon naar Amster dam had verplaatst en daarom de sedert zoovele jaren door hem met den meesten lof vervulde betrekking bij de Rotterdamsche Zaugvereeniging niet langer kon waarnemen. De heer Nicolaï, die eenigen lijd geleden van eene li zeer eervolle hem aangeboden roeping naar Utrecht geen gebruik kon ma ken, is thans door de nabijheid zijner woonplaats in de gelegenheid de nieuwe verpliglingen te Rotterdam tegelijk met die zijner betrekking le 's Gravenhage waar te nemen. Bij de gisteren op het raadhuis alhier gehouden aanbestedingen zijn de minst inschrijvenden geweest: voor het afbreien der Turfmarktsbrug over den.ouden Singel en het aldaar bouwen van eene beweegbare ijzeren brug, Wed. A. Sterkman en Zoon le 'sHage, 13996; voor het dempen van de Westdwars of IJzeren gracht, H. van Zonuenberg alhier, 3282; voor het leggen van een ijzeren loopbrug aan de Heerenpoort, J. W. Bcrtrand en Zoon alhier, 1999; voor het schoonhouden, invoegen en herstellen der wallen in en bij de stad: le perceel, G. Rietbergen alhier, 890; 2e perceel, P. Koreman Pz. alhier, 674; 3C perceel, J. van der Tas alhier, 595; voor het schoonmaken en invoegen der gemetselde brugwerken binnen de stad en langs de singels P. J. van Beek alhier, 252. Bij de laatstgehouden wapenoefening van de dienstd. schutterij alhier, waren de manschappen reeds voorzien van het nieuw model zwart ledergoed {gordelstelsel), zooals dat bij het leger jn gebruik is. Hoewel de bloemkool-planten te Vour en op andere plaatsen vour Ucr ten tijd met klemharten behebt waren, heeft zich dat gebrek in de afge- loopene week bijna geheel hersteld. Ten gevolge van het warme, met don der gepaard gaande, weder en de wassende maan (want de tuinders hechten, op grond van veeljarige ondervinding, nog altjjd aan den invloed, dien dat hemellicht op deze en andere planten, ook op den wijngaard, uitoefent), heeft dit gewas zoo spoedig vrucht gezeldat de tuinders genoodzaakt zijn geweest gansche, met kool beplante, velden achter elkander op te ruimen. Diensvolgens zijn er II. Zondag morgen verscheidene duizendtallen van die vrucht uit Veur naar Amsterdam verzonden, terwijl den vorigen dag het vervoer uit Loosduinen, waar de teelt der bloemkool mede zeer uitgebreid is, naar Rotterdam zóó groot was, dal dit met verbazing is opgemerkt. Ter markt werd de bloemkool, eerste qualiteit, voor den prijs van 7.— de 100 stuks verkocht. Aan hel hoofd van de lijst der inzenders tot de tentoonstelling van oudheden te Delft vindt men 1111. MM. den koning en de koningin, 11. M. de koningin-moeder, HH. KK. IIH. prins Hendrik, prins en prinses Frede- rik der Nederlanden, liet getal inzenders heloopl ruim 900, waaronder uit Delft 239, uit 's Gravenhage 71, uit Rotterdam 69, Leydcn 35, Voorburg 40, Schiedam 35, Overschie 31, Amsterdam 29, Schoonhoven 24, enz. De tentoonstelling zal den 2dcn Julij geopend worden. Volgens de D. C. zullen de genoodigden zich, tusschen 11 en 11| ure, verecnigen in eene zaal van het gereformeerde weeshuis, om zich van daar naar de localen der ten toonstelling te begeven. Na bezigtiging der voorwerpen zullen aan de ge noodigden ecnige ververschingen worden aangeboden op Stads Doele, waarna eene prachtige maline'e musicale zal aanvangen in den sierlijk aangclegden tuinonder directie van den heer Boers. Die matinee musicale is voor een ieder toegankelijk en zulk eene zal gedurende de weken der tentoonstelling vervolgens eiken Dingsdag plaats hebben. In de openbare bijeenkomst, welke te Gouda ter gelegenheid der alge- meene vergadering van de Ned. vereeniging tol afschaffing van sterken drank op den 7den Julij in de Remonslrantsche kerk zal gehouden worden, zullen als sprekers optreden de hh. A. de Vletter, jhr. J. J. de Jonge, K. T. baron van I.ynden, dr. T. C. R. Huydecoper en ds. J. Herman de Ridder. Op de Nieuwe Vecht, bij Zwolle, had den 24stc» dezer een droevig ongeluk plaats. Terwijl de 19-jarige jongeling Pieler Dragt zich met eenige makkers aldaar baadde, werd hij door een ander persoon aangemoedigd en eindelijk geholpen, ofschoon hij de zwemkunst niet verstond, zich met hem naar de overzijde van het water te begeven. Naauwelijks op het midden der rivier gekomen, waar de diepte gemiddeld 2 ellen is, geraakte de helper zelf in gevaar en moest hij daarom Dragt loslaten. Deze zonk spoedig en ofschoon hjj, kort daarop door middel eener dreg boven water gebragt, nog eenig teeken van leven gaf, mogt het niet gelukken de levensvonk weder op le wekken. De verdronkene was de ecnige zoon eener weduwe. Uil verschillende plaatsen in Overijssel verneemt men treurige beriglen omtrent de schade door den hagelslag Donderdag II., bjj gelegenheid dat er een lievig onweder woedde, veroorzaakt. Veel vlas, boekweit, oliezaad enz. kan dientengevolge als verloren beschouwd worden. Curatoren der Twenlsche industrie- en handelsschool hebben bekend ge maaktdat bij genoemde inrigting worden verlangdtwee leerarenden graad van doctor of eandidaat in de wis- en natuurkunde bezittende, waar de een zal belast worden met het onderwijs in de natuur-en scheikunde, de andere met het onderwijs in de wiskunde, elk op eene jaarwedde van ƒ1600; twee leeraren voor het onderwijs in het schoonschrijven, de Nederlandsche laai en letterkunde, algemeene en vaderlandsche geschiedenis, aardrijkskunde en beginselen der staathuishoudkunde, tegen eene jaarweddeeen van 1000, een van ƒ900; een leeraar voor de Fransche en Engelsche taal- en letter kunde, op eene jaarwedde van ƒ1000; een leeraar voor de Hoogduilsche taal- en letterkunde en de handelswetenschappen, op eene jaarwedde vao ƒ1000; en een leeraar voor het regiljjnig en handteekenen en het boetseren, op eene jaarwedde van ƒ800. Door de regisgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Groningen zijn van de drie bij haar ingekomen antwoorden op de uilgeschreven prijsvragen /wee der bekrooning even waardig gekeurd, terwijl aan het derde de eer •^ener loffelijke vermelding te beurt gevallen is. De schrijvers der twee eerste verhandelingen zjjn opgeroepen om het lot te laten beslissen aan wien van beide de medaille zal worden uitgereikt. Te Leeuwarden is Vrijdag II.bij gelegenheid van de landbouw-tcn- toonslelling aldaar, eene harddraverij met paard en chais gehoudenwaaraan paarden deelnamen. De prijs, een zilveren waterketel met dito komfoor, is behaald door het paard van den heer W. Hoeksema, te Winsum. Uit Dokkum meldt men het volgende: Woensdag II. vertrokken van «•wre nroeflers, in een ctiais gezeten, op weg naar Koli.,m werd het rijtuig door een bliksemstraal getroffen, met bet gevolg, dat de beide broeders en hel paard bewusteloos ter neder zonken en een half uur in dien toestand bleven liggen. In het nabjj gelegen tolhuis opgenomen zijn zjj gelukkiglijk weder hersteld. De vacantie van het personeel officieren en van de kadelten der kon. militaire academie te Breda zal aanvangen den 15den Julij a. s. en eindigen den lslcn September daaraanvolgende. De kadetien van het 3de en 4dc stu diejaar die thans gekampeerd zijnzullen tot dal einde den 14deQ der aan staande maand de legerplaats verlaten en, zoo ais men verneemt, worden die van het 4de studiejaar (ten getale van ruim 70) legen den vacantietijd bij de verschillende wapens en dienstenzoo bij het leger te lar.de als bij dat in Nederlandsch-Indifdoor Z. M. lot 2de luitenants ben>ocmd. Het Hbl. meldt, dat te Breda dezer dagen bij een geacht ingezeten door een jongen een pakje werd bezorgd met de boodschap, dat er binnen kort wel een grooter hoeveelheid zoude volgen; op de vraag van wien het kwam en wal het inhield, antwoordde de jongendat een hem onbekende heer het hem zoo juist ter bezorging had overhandigd. Het pakje bevatte niets dan eenige buitengewoon groote aardbeziën, die, zooals later bleek, met kopjes van lucifers gevuld waren. Uit Venlo meldt men, dal toer. het aldaar bekend was geworden, dat het tractaat met België betreffende de aftappingen op de Maas door de tweede kamer was aangenomende stoomboolen en schepen de rouwvlag hebben geheschen. Naar wij vernemenzegt de Arnh. C.zal een onzer oorlogsbodems naar Perzie worden gezonden ten gevolge van handclsverwikkelingen met dat rijk voorgevallen en zal daarvoor vermoedelijk het stoomschip Zeeland worden aangewezen, hetwelk in den loop der maand Julij van zijnen kruistogt in de Middellandsche zee repatrieert. 's GRAVENIIAGE, 30 Junij. Tot burgemeester zijn benoemd: te Sappemeer de heer T. Venereaen te Westervoort de heer C. W. graaf van Limburg Stirum. Aan den heer mr. W. D. F. Schas is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Zeist. Bij kon. besluit van 26 Junij is benoemd tot geneeskundige, belast met de plaatselijke geneeskundige dienst: op het eiland Sl. Martin (Nederl. gedeelte), de heer H. E. van Reigersma, genees-, heel- en verloskundige op het eiland Marken; op het eiland St. Eustatius, de heer D. B. P. Zuurdeeg genees-, heel- en verloskundige le Zierikzee, en op het eiland Saba, de heer J. W. Kloppers, genees-, heel- en verloskundige te Zuidwolde. Door den minister van marine is aan den eersten schiemansmaat B. S. Koene, dienende op de schooner de Schorpioen, in West-Indië, toegekend de gouden medaille, ter zake van zrjnen vijftigjarigen diensttijd. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1