Per Telegraaf. Alhier is het bei'igt ontvangen, dat het stoomschip Catalonian met 2 passagiers, 26 schepelingen, 200 ossen, enz., van Oporto naar Liverpool bestemd, op den 9den Junij, op 9 mijlen van kaap Finislerre plotseling is gezonken, terwijl het slechts aan 2 matrozen is gelukt zich te redden. Volgens berigl uit Corfu heeft de lord-oppercommissaris eene officiële verklaring omtrent de aanstaande vereeniging der Ionische eilanden met het koningrijk Griekenland uitgevaardigd. Dientengevolge is er een Te Dettm gevierd en zou er eene illuminatie plaats hebben. Berigten ait New-York van 13 Junij melden, dat het gerucht, dat de generaal Banks van *oor Port Hudson verjaagd zou zijn, zich niet heeft be vestigd. Men verzekerde, dat Hooker de zuidelijken onder Lee aangetast had en dat aan den Rappahannock een veldslag had plaats gehad. FKAIVKKfJk. PARIJS, 23 Junij. De Moniteur behelst een keiz. besluitwaarbij de heer Billault wordt benoemd tot minister van staal in plaats van den heer Walewski, wiens verzoek om ontslag wordt bewilligd. Bij hetzelfde besluit worden tot de werkzaamheden van den minister van staal overgebragl de tot hiertoe aan de ministers zonder portefeuille opgedragen functiën. Een deel der werk zaamheden van den minister van slaat wordt overgebragl op het ministerie tan het keiz. huis en op hel ministerie van onderwijs. De administratie der eerediensten gaat over op den minister van justitie, en het toezigt over den Moniteur op den minister van binnenl. zaken. De heer Baroche is benoemd lot minister van justitie; de heer Boudet tot minister van binnenl. zaken; de heer Durny tot minister van openbaar onderwijs; de heer Behic tot minister van handel, landbouw en openbare werken, de heer Rouher tot minister-president van den staatsraad; de heer de Momy op nieuw tot president van het wetgevend ligchaam. Als reden dezer kabinetsverandcring zegt genoemd blad hel volgende: Het volksbcsioil van 1852, waarbij bepaald werd dat de ministers alleen aan den keizer verantwoordelijk zouden zijn, strekte om aan die mededinging van eerzuchligen in het parlement, welke eene onuitputtelijke bron van on rust en van zwakheid voor de vorige regeringen was, een einde te maken. Zonder de kracht en de vrije beweging der regering te benadeelen, heeft de keizer bij zijn besluit van 24 November jl. aan de groole staatsligchamcn eene meer regtstreeksche deelneming in de algemeenc staatkunde zijner re gering willen verzekeren; maar dat besluit heeft geene wijziging gebragt in de grondbeginselen van hel volksbesluit van 1852, hetwelk alleen bij een nieuw volksbesluit zou kunnen veranderd worden. De wensch om eene volledige en omvattende behandeling der openbare aangelegenheden te bevor deren had aanleiding gegeven lot de aanstelling van ministers zonder porte feuille die niet persoonlijk bij de te behandelen zaken betrokken waren. Bij het tegenwoordige besluit heeft de keizer hen vervangen door een mi nisterie, belast met het onderhouden der betrekkingen tusschen de regering en de groote slaalsligchamenten einde de vertegenwoordiging van de in- ziglen der regering bij de kamers op een vasteren voet te regelen, zonder -»vuil VU» IC TTVI avii. I/V 1UI1II31CI »UI1 staat die van alle administrative attributen ontheven wordt, en de minister-presi dent van den staatsraad, onder medewerking der leden van dien raad, zijn voortaan belast met het toelichten en verdedigen der voordraglen bij den senaat en hel wetgevend ligchaam. De Patrie wil weten, dat het kabinet van Petersburg de voorstellen van Oostenrijk zal aannemen, maar die van Frankrijk en Engeland, ten minste gedeeltelijk, verwerpen, ten einde het verbond der drie mogendheden Ie verbreken. Volgens gerucht is aan den generaal Forey het bevel gezonden, om alle officieren van Mexicaansehe afkomst, diepte Puebla krijgsgevangen zijn gemaakt, op hun cere woord in vrijheid te stellen; de soldaten zouden, indien zij dit vei langden, een hulpcorps iu Frausche dienst kunnen vormen. Al tie gevangen genomen vreemdelingen zouden echter naar Vera-Cruz worden overgebragl, om daar in hel fort van S'. Juan-d'Ulloa te worden opgesloten. Onderscheidene dagbladen melden, dal de Mexicaansehe generaal Co- inonforl, die tusschen Puebla en de hoofdstad staal, zijn leger zou hebben ontbonden, met aanbeveling aan de troepen om zich lol guerilla-benden te vormen. De stad Querelaro had zich voor de Franselie lusschenkomst verklaard. liet bestuur der keizerlijke munt heeft bevel ontvangen een gedenk penning te doen ontwerpen, dat tol herinnering aan de inneming van Puebla aan het leger zal worden uitgereikt. Dezer dagen is hel sedert lang aangekondigde werk van prof. Renan, Het leven van Jezus, in het licht verschenen. De Moniteur deelt een schrijven uit New-Orkans mede, waarin gemeld wordt dat de overheden der Dnie aldaar uitvoering geven aan hel bevel tot uilzetting van al die ingezetenen, die weigeren trouw en gehoorzaamheid aan de Unie te zweren. Er heerschl dientengevolge eene sombere stemming in die stad.ln de laatste veertien dagen zijn reeds 4000 personen vertrokken en er zullen nog eens zoo veel volgen. Zij vertrekken allen met moed en geestdrift en het is aandoenlijk te zien, hoe de vrouwen, gewend om door talrijke slaven te worden bediend, scheep gaan zonder dienstboden en zelve hare kinderen op den arm dragen. Allen hebben verkozen getrouw aan hunne zaak te blijven met prijsgeving van hun vermogen, woning en huis raad, welk alles terstond na hun vertrek door de overheden der Unie in bezit is genomen. PKPI88ES. BERLIJN 23 Junij liet nationale bewind van Polen heeft den diefstaldie onlangs bij de Poolsche schatkist heeft plaats gehad, als eene vaderlandlievende daad gepre zen en verklaard dal de daders zich verdienstelijk jegens liet vaderland heb ben gemaakt. Door deze handeling is eene som van 24,012,992 gulden in de kas van het bewind gekomen. Aan de daders, Janowski en llebdais door het nationale bewind eene zending builen 's lands opgedragen. Volgens de Pos. Zeit. is de bekende Langiewicz uit de vestingwaarin hij was opgesloten, ontvlugt. Men vermoedt, dat de Oostenrijksche regering die ontvlugting oogluikend heeft toegelaten. Ook zijn adjudantmej. Pus- lowojtoff, moet onverwachts uil Praag verdwenen zijn. Genoemd blad deelt hel berigt mede van het overlijden van graaf Garc- zynski, die bij uilersten wil eene som van 700,000 thai, heeft vermaakt aan de schatkist, onder voorwaarde dat eene militaire school in Posen worde opgerigt, hoofdzakelijk bestemd voor jeugdige Polen, die zich bij hunne intrede in bedoelde school moeten verbinden, dal zij bij het leger zul len in dienst treden en daarbij blijven, zoo lang zij in staat zijn het land te dienen. - Het berigt, dat Poolsche vrouwen wegens het dragen van rouwgewaad op bevel van den generaal Murawieff' gegeeseld zijn of andere ligchaams- straffen ondergaan hebben, wordt van wege de Russische regering voor een verzinsel verklaard. 's GRAVENH AGE, 25 Junij. In de zitting van de tweede kamer van heden is hel wets ontwerp lol goedkeuring van eenige artikelen der concessie tot het aanleggen en exploiteren van eenen spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden aangenomen met 54 tegen 13 stemmen. PARIJS, 24 Junij. De Temps zegt bij wijze van gerucht, dat de wet gevende vergadering eerstdaags zal bijeengeroepen worden tot onderzoek der geloofsbrieven. Ook wordt algemeen gezegd, dat de heer de Persigny weldra met eene buitengewone zending naar Petersburg vertrekt. WEENEN, 24 Junij. De ontwerpen voor de adressen van antwoord der beide kamers van den rijksraad zijn nu openbaar gemaakt. In beide adressen wordt de adhaesie aan de staatkunde der regering ten opzigte van Polen uitgedrukt, de noodzakelijkheid eener hervorming van den Duitscheu bond erkend en aan de regering hulde gebragt wegens hare geslaagde werk zaamheden. De eerste kamer heeft het ontwerp, zoo als het door de commissie was opgesteld, aangenomen. ROME, 24 Junij. Generaal de Monlebello, bevelhebber der Franselie be zetting, is heden hier teruggekomen. TURYN 24 Junij. De dagbladen weêrspreken het berigt, dat de Ita- liaansche regering bij de Engelsche regering stappen zou hebben gedaan, om de verwijdering van Frans II uit Rome te verwerven. TKATOO\*»TKI.I.I\tJ TE DELFT. Vervolg en slot.) De heer Chr. Sepp verrijkte de tentoonstelling met een uiterst zeldzame Leidsche Courant uit de XVIIC eeuw en zilveren penningen; mr. S.C.Snel len van Vollenhoven met eene kleine doch uitgelezene verzameling van voor werpen van snij- en beeldhouwkunst, o. a. de dood van Adonis, snijwerk in ivoor van Bossuilsnijwerk van Er. Quellinus, hel beeld van den Rat- ipnvanüfir. tVontiiiiu.i voorts ee» twen of vanitas door Philips Jacz.kleine zilveren voorwerpen, ivoren heften van mes en vork op pedestallen, een bock met uitgeslagen boombladeren en een satijnen gebor duurde rok; de heer B. VS'. Wtiewaall met zilveren voorwerpen, zoo als een kan met deksel, verrekijker en kurkelrekker door ouderdom en beeld werk merkwaardig, vooral echter met gedenkstukken uit het laatst der vorige en begin dezer eeuw, zoo als een geëmailleerde Jacobijnen-mutsin 1787 door uitgewekene dames Ie Rijssel en een keeshondje aan hel knoops gat van den rok gedragen, een dito aan de Ulrechtsche schutters aan de Klundert uitgereikt, een vingerring met haar van mr. Cornelis Goödard Visscher, bij Vreeswijk aan de Vaart den 9den Mei 1787 gesneuveld, een ander met het omschrift; je chérce (sic) la liberté; voorts medaillons, een Ulrechtsche schullerspenning van 1786, een theedoek van 1812, voorstel lende de geschiedenis en den val van Napoleon I, een waaijer met afbeeldingen van assignaten en vier zeldzame couranten van 1623. Hoe zeldzaam en kost baar de gemelde stukken ook zijn mogen, mogen wij echter niet ontkennen dat die door mr. H C. J. Hoog zijn ingezonden ze in historische waarde verre overtreffen. Deze, door zijne moeder, jonkvrouwe de Witt, aan de beide broeders, Johan en Cornelisvermaagschapten in bezit zoowan vele hunner nagelalene papieren, als van de rijke verzameling der hun geschonken eereblijken stond, op verzoek der commissie, den groolen prachtigen gouden kop, na den togt van Chatlham door de Staten aan den Ruwaard geschonkenaan de tentoon stelling af. Daarbij voegde hij de bekende medaille, op den moord der broeders (afslag in goud)de marmeren buste van Corn, de Wittde beroemde schilde rijen van de Baan en van Van de Velde, de eerste eene allegorie op de over winning van Chatlham, de laatste het binnenbrengen van de Royal Charles in de Hollandsche haven voorstellende, 4 portretten van de broeders en hunne huisvrouwenen 2 brieven door hen aan de laatste geschreven. Van minder historisch belang, maar meer in betrekking staande, tol de zeden en gewoonten onzer vaderen is de even kostbare als groote collectie van voorwerpen door mr. B. Th. baron van Heemstra aan de expositie afgestaan. Deze allen zij zijn tusschen de 170 en 180 in getal te beschrijvenzou de grenzen der ons toegestane ruimte in dit nieuwsblad verre overschrijden. Vele zijn niet minder belangrijk door de legende er aan verbonden dan door hunne kunstwaarde zelve. Van de 32 voorwerpen in zilver vermelden wij alleen een vergulde lepel, vork en mes door prins Willem Friso, ten huize van jonker Schelle van Heemstra zijnen wakkeren leidsman in slaat- en krijgs zaken, gebruikt, een ronde doos op welker bodem de voorstelling van het verleenen van het wapen door graaf Willem aan Amsterdam kunstig gedre ven is, het blazoen van de rederijkers der witte fyolentwee met zilver gemonteerde drinkhorens met inscriptien en portretten van drie broeders van Burmania. Onder het koper-, ijzer- en tin werk valt onze aandacht op een vijzel in 1512 gegoten, een horen met koper beslag uit Oenkerk in Fries land, waarmede de hervormden tot hunne godsdienstige zamenkomstcn werden geroepen, twee kandelaren uil de kapel van het Viglius-ab-Aytia-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2