LEYDSCIIE CO l: RAAT. 1805. VRIJDAG 26 JUNIJ. X De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. .V. 7<V. De prijs der Courant is ƒ3./je;' vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV0. 11 blad 14 en 15) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCHK BERIGTEN LEYDEN 25 Junij. Bij kon. beslui! van 21 Junij is tol buitengewoon hoogleeraar in de wis- cn natuurkundige faculteit aan de boogeschool alhier benoemd de heer D. Bierens de liaan, doctor in de wis- en natuurkunde. Gisteren en heden is alhier in de stads-gehoorzaal de 15de algemeene vergadering van de Nederlandsche maatschappij ter bevordering der ge neeskunde gehouden. Vele leden hebben gisteren avond gebruik gemaakt van de hun aangeboden gelegenheid om het concert op de buitensocieteit Amicitia bij Ie wonen, waarop zich de muziek van het reg. veld-artillerie liet hooren. Naar gewoonte hebben de leden zich ook aan eenen vriend schappelijke!) maaltijd vereenigd. Betreffende hel ongeluk, dat Maandag 11. aan de Vinkbrug plaats had, vernemen wij nader, dat de zaak zich aldus heeft toegedragen. Bij hel stel len van de noordelijke kraan der brug ontviel die kraan, een stuk ijzer van 4000 ffi, aan de bewerkers, door het uitschieten eener zoogenaamde domme kracht, en zonk met de schuit, waarop zij was aangevoerd, in de diepte weg, in den val zes personen met zich voerende. Spoedig waren allen uit het water; vijf kwamen met den schrik vrij, en een werd, gelijk wij ge meld hebbenernstig gekneusddaar hij lusschen het ijzer en de schuit ge kneld werd. Aan den moed en de kracht van een zijner makkers heeft hij het te danken dat hij niet verpletterd werd. Sedert eenige dagen wordt ongeveer van 's avonds 9 ure tot 's morgens 5 ure, naarmate van den waterstand, uit Delfland water doorgelaten aan den Leydschendam, hei welk geschiedt (At llOl»ll«l«riwp 'HU X\ few-. vifci en tot waterverversching van Leyden en zijne omstreken. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal overmorgen aldaar eene gewone vergadering houden. üc reglbank te Haarlem heeft uitspraak gedaan in de zaak van den vader in hel weeshuis te Koog aan de Zaan J. v. A., beschuldigd van laak bare handelingen teil opzigte van een 17-jarig meisje, in dat geslicht ver pleegd wordende. Hij is schuldig verklaard en veroordeeld tot een jaar cellnlaire gevangenisstraf en ƒ150 boete. Het Hbl. bcrigt, dat in genoemde stad een persoon uil de gemeente llaar- lemmeer gevankelijk is binnengebragt, die, door drift vervoerd, een metse laardie in ongeoorloofde betrekking met zijne vrouw stond, zoodanig had verwonddat hij overleden is. Naar men verneemt heeft Z. M. dezer dagen aan de directie der te Amsterdam gevestigde algemeene maatschappij voor handel en nijverheid bewilliging verleend, tot oprigling te dier stede van eene Nederlandscli- Indische Handelsbank. Naar men van hel Nieuwe Diep meldt is bij hel liglen van sluisdeuren aan de koopvaarderssluis aldaar gebleken, dal hel créosoleren geenszins als een afdoend middel tot wering van den paalworm kan worden beschouwd; deze deuren, waarop het middel der créosotering was toegepast, zijn bevon den wel degelijk door den paalworm te zijn aangetast. Te Zutphen reed Zondag middag eene vigilante over de IJsselbrtig. Eene dame, die op dat oogenblik voorbij kwam, haakte met hare mantille aan hel rijtuig, ten gevolge waarvan zij viel, en ofschoon het voertuig stapvoets reed, geraakte zij onder de wielen, die haar over schouder, arm en hand gingen; de laatste moet ernstig bezeerd, en de duim verpletterd zijn. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dal Geeskc de Haan, vrouw van Cornelis Veentjer, daglooner te Helium (gemeente Slochterenop den 10den dezer voorspoedig is bevallen van 4 zoons, die evenwel alle na de geboorte zijn overleden. Door hel prov. gereglshof van Overijssel is C. Kleine, oud 23 jaren, kolonist te Ommerschans, schuldig verklaard aan het wanbedrijf van feite lijkheid legen de eerbaarheid, ondernomen op een kind van het vrouwelijk geslacht, dat den ouderdom van 6 jaren heeft bereikt, en hem te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den lijd van 6 jaren. De veroor deelde, die vroeger reeds eene tuchthuisstraf van 4 jaren onderging, durfde na het lezen van het arrest zich nog op ongepaste wijze legen het hof uit laten. Te Arnemuiden (Zeeland) is Maandag II. brand uitgebarsten in een timmermanswinkelwaardoor die winkel en nog twee belendende huizen zijn in de asch gelegd; gelukkig heeft men het stadhuis, dal nevens het laatste afgebrande perceel stond, nog kunnen behouden, alhoewel de vlam zich reeds aan de dakgoten had medegedeeld. 's GRAVENIIAGE25 Junij. Tot raadsheer in het prov. geregtshof in Groningen is benoemd de heer mp. J. F. Abresch, thans regter in de arrond.-regtbank aldaar. Z. M. heeft aan den raad van legatie J. Z. Mazelop zijn verzoek een eervol ontslag verleend als secretaris-generaal van het ministerie van buitenl. zaken en tol secretaris-generaal bij dat dep. benoemd den heer mr. A. Uytlenhooven thans referendaris bij het dep. van finantïën. De heer L. R. Wenlholt, controleur der directe belastingen te Alk maar, is als zoodanig verplaatst naar Schiedam, en de heer H. Gerlings Jz., ontvanger der directe belastingen tc Wageningen, is als zoodanig benoemd te Zaandam. Aan den officier van gezondheid 2de kl. M. van Lissa, van hel 2de reg. infanterie, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de dienst verleend. Het prov, gereglshof van Zuidholland heeft heden J. F. K., rijksont vanger te 's Gravendeel, wegens verduistering van gelden van 1844 af tot 1862, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van 4 jaren en eene geldboete van 500 fr. Maandag II. hield in het Groot Keizershof, alhier, de broederschap van candidaat-nolarissen in Nederland, onder voorzitterschap van den heer H. van Reyr. Cz., hare 13de algemeene vergadering. Uit het door hel hoofd bestuur uilgebragt verslag bleek dat sedert de laatste algemeene vergadering hel getal leden zeer is toegenomen en dal hel door haar uitgegeven tijd schrift Regt en IVet steeds de belangstelling van het regtsgcleerd publiek oudervindt. Tot eenig redacteur van dat tijdschrift werd, met algemeene stemmen, benoemd de heer J. M. E. Dercksen notaris te Leyden, die deze betrekking aannam. De aftredende leden des hoofdbestuursde bh. II. van Reyn Cz. te 'sGravenhage en S. Brouwer te Abcoude, werden als zoodanig j- - Jcu a - stad Nijmegen aangewezen. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn al de wets-ontwer- pendie aan de orde gesteld waren aangenomen. De afdeelingen van de tweede kamer hebben heden morgen verschil lende wets-onlwerpenalsmede de raming der huishoudelijke uitgaven voor 1864 onderzocht. Ttceede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van IVoensdag 24 Junij. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over het wets ontwerp houdende goedkeuring van eenige artikelen der concessie tot het aanleggen en exploiteren van een spoorweg op Java. De minister van koloniën voerde het eerst heL woord. Hij beantwoordde de onderscheiden bedenkingen tegen het wets-onlwerpen trad daarbij in eene breedvoerige beschouwing, voor eerst nopens de behandeling dezer zaak in lndië, waarbij hij deed uitkomen waarin de zending van den heer Stielijes had beslaanen welk overleg tus- schen de Indische autoriteiten ten aanzien van dit onderwerp had plaats ge had. Betrekkelijk de behandeling der aangelegenheid hier ie lande kwam hij op legen de bewering, dat hierin van zijne zijde met overijling zou zijn te werk gegaan. Hij betoogde dat de aanleg van dezen spoorweg gcene inbreuk op ons gezag in lndië zou maken en deed het voordeelige der nu voorgedragen rigting boven die over de bergen uitkomenhij erkende de bezwaren welke aan den aanleg van den voorgestelden zijtak verbonden warenmaar achtte dezen voor de verdediging beter dan de berglijn. Na den minister voerden nog onderscheidene leden hel woord. De heer Storm van 's Gravesande vroeg nog nadere inlichtingen van technischer, en finantiëlen aard; de heer Wintgens betoogde dat door de concessie het par ticulier belang ten nadecle van het algemeen belang werd bevorderd, terwijl de heer Groer. van Prinsterer nader betoogde dat voor dit onderwerp geen voldoend onderzoek had plaats gehad, zoodal dienaangaande geen genoeg zaam licht was verspreid en hij zich tegen hel ontwerp moest verklaren. Nadat de minister deze en andere leden had beantwoord werden de alge meene beraadslagingen gesloten om in de volgende zitting de ondcrdeelen van het ontwerp te behandelen. Na den afloop der beraadslagingen over dit wels ontwerp zullen de wets ontwerpen betreffende de met België gesloten verdragen behandeld worden. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGBLAA LONDEN, 23 Junij. II. M. heeft haren zoon prins Alfred benoemd lot ridder der orde van den Kousenband. Mcj. Adelina Palti is door den directeur van de Italiaansche opera voor het volgende saizoei; geëngageerd voor 150 per voorstelling.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1