luids(in; €01 uw i. r 1803. WOENSDAG 24 JUNIJ. i De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCilE BEKIGTEN LEYDEN 23 Juni}. Gisteren morgen had er aan de in aanbouw zijnde brng aan de Vink, nabij deze siad, een treurig ongeluk plaats. Bij het lossen van twee kra nen, is een der zware voorwerpen uitgeschoten. Eenige der aldaar aanwezige werklieden, die daarbij in gevaar verkeerden, zochten zich door in het water te springen te redden, een hunner werd echter, door bij zijnen sprong in aan raking te komen met den rand eener schuit en vervolgens nog door het val lende voorwerp getroffen, op eene jammerlijke wijze gekwetst. De onge lukkige is zekere Wouter Kraayenvanger, van Rotterdam. De minister van bir.nenl. zaken heeft aan de hoofdcommissie der ten toonstelling van oudheden, die te Delft zal plaats hebtieneen schrijven ge- rigt, waarin het volgende voorkomt: Hel kan der hoofdcommissie bekend zijn, dat ik de groote zaal in het Binnenhof tol een museum van oud heden, van vaderlandsche kunst, zeden en beschaving wensch te bestem- I men. Aan de bereiking van dal doel zou ook uwe tentoonstelling dienst baar kunnen worden. Mogelijk is het toch, dat eigenaars van voorwerpen, j aldaar te plaatsen, bereid zouden worden bevonden die, na afloop der j tentoonstelling, voor de rijksverzameling af te staan, zoo niet in eigendom, j dan in bruikleen. Hel zou mij bijzonder aangenaam zijn, te dien einde de welwillende medewerking der hoofdcommissie te ondervinden en reeds nu meen ik daarop hare aandacht te mogen vestigen, aan haar doorzigt overlatende, welke de meest doeltreffende handelwijze zij. Naar men verneemt zijn bij de letterkundige faculteit aan de hooge- school te Groningen twee antwoorden ingekomen op de prijsvraag uit de Oostersche letterkunde, over den ouderdom van de profetie van Joël, en één op die uit de Latijnsche letterkunde over Catullus, en is voor de eerste aan den heer W. C. van Manen, student in de theologie aan de hooge- school te Utrecht, en voor de laatste aan den heer T. T. Kroon, candidaat in de letteren aan de hoogeschool te Leydende uitgeloofde prijs toegewezen. De theologische faculteit heeft besloten loffelijke vermelding te maken van een bij haar ingezonden antwoord, en noodigt den schrijver uit vrijheid te geven tot het openen van hel naambriefje. Aan de kou. akademie te Delft is voldoend examen afgelegd als inge nieur voor den scheepsbouw, door de lib. C. L. Loder, W. B. Mensing, A. E. II. Roëll en B. W. Tideman; en voldoend theoretisch examen als in genieur voor den mijnbouw, door de hh. J. 11. Cordes en G. P. A. Renaud. Gisteren is te Amsterdam aan het stationsgebouw van de Iloll. ijzeren spoorweg-maatschappij aanbesteed het houwen van eene nieuwe brug over de Warmonder Leede en eene woning aan de halte te Warmond. De minste inschrijver was de heer C. Koelman voor ƒ11,600. Te Apeldoorn is een 12-jarige jongen in hechtenis genomen, die aan leiding heeft gegeven tot den brand, die aldaar op den IS»1" dezer plaats had. Hij had uit balddadigheidzonder het kwaad te vermoeden dat hij slichtte, door middel van een lucifer eenige lompen ontstoken, met dat gevolg, dat binnen weinig tijds twee schuren en twee bergen eene prooi der vlammen werden. Te Arnhem is in 68-jarigen ouderdom overleden de heer mr. Is. An. Nij- lioff, archivaris der provincie Gelderland, door zijne geschriften betreffende de geschiedenis des vaderlands en de oudheidkunde, met name die van Gel derland, met roem bekend. Te Groningen hebben zich voor het admissie-examen 4 jonge lieden aan gemeld, die allen zijn toegelaten. Uit genoemde stad meldt men het volgende: Over Visvliet heeft zich eene donderbui ontlast. Een barer slagen was zoo geweldig, dal iedereen ver klaart nooit zulk een knal te hebben gehoord. Vele voorwerpen sloegen van hunne plaatsen en glasruiten aan stukken. De elcctrischc stroom schijnt door of langs de straat van het dorp in oostelijke rigting te zijn overgegaan op de telegraaflijn, in zijne vaart den kokerpaal op den oostelijken oever van het diep of kanaal verbrijzelende, lot dal hij aan den telegraafpaal n°. 422, ongeveer een paar honderd ellen verder, door den afleider in zijn gang ge stuit, in den grond sloeg, waarbij een man, die juist aan de overzijde des wegs voorbij kwam, de modder om de ooren vloog. De telegraaflijn, paal en afleider zijn gebroken. De lijn zelve en bliksemafleider schijnen gesmolten. Op den 17dc" dezer is de bliksem geslagen in een te Eygelshoven (Lim burg) nabij de kerk gelegen onbewoond huis, bestemd lot berging van granen en hout. Het gebouw is met al wal zich daarin bevond verbrand. De schade wordt geschat op ongeveer ƒ2700. Ter voorkoming van verdere onheilen heeft men eene belendende woning geheel omvergehaald; de schade daarvan beloopt ƒ300. Een telegram uit Batavia meldt, dat te Banjermassing door onze troe pen eene overwinning is behaald. 'sGRAVENHAGE, 23 Junij. Aan den O.-I. ambtenaar L. A. Boogenstraateulaatstelijk administra teur der tinmijnen te Marawang op Bankathans met verlof hier te lande, is op zjjn verzoek een eervol ontslag uit 's lauds dienst verleend. Z. M. heeft vergunning verleend aan mr. I. B. van Son, honorair staats raad te 's Hertogenboschtot het aannemen zijner benoeming en het dragen der versierselen van kommandeur der orde van den H. Gregorius den Groote, hem door Paus Pius IX geschonken. De minister van koloniën zal op Woensdag aanst., die van flnanliën op Donderdag aanst.en die van marine op Vrijdag aanst. geen gehoor verleencn. Men verneemt dal de kerkeraad der Ned. Israëlitische hoofd-synagoge alhier besloten heeft wel, en die der Ned. Portugeesch-Israëlitische gemeente niet toe te treden tol het door de constituerende vergadering vastgestelde alge- meene reglement voor het centraal bestuur der Israëlitische kerk in Nederland. Gisteren is de vlakte van Waalsdorp betrokken door een officier, twee onder-officieren, vier korporaals en twintig manschappen van het reg. vesting artillerie, in garnizoen te Delft, ten einde onder kommaudo van den kapitein Meyldie vlakte in gereedheid te brengen voor de troepen, die den 15dcn July aanst. dat kamp zullen betrekken. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren met algemccne stem men de volgende wets-onlwerpen aangenomen dat lot vaststelling van uit gaven wegens verstrekkingen door het dep. van marine, dienst 1863; dat lot opheffing van het fonds vermeld in de wet op de jagt en visscherij; dat tot onteigening van percelen voor de verbetering van den toestand van Enschedé; dat tot onteigening van percelen ten behoeve van den spoorweg van Boxtel naar Helmond; die tol naturalisatie van onderscheidene personen. Tegen Donderdag zijn een zevental wets-ontwerpen aan de orde gesteld. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag Tl Junij. In deze zitting is de behandeling aangevangen van het wels-ontwerp lol goedkeuring van eenige artikelen der concessie verleend tot het aanleggen en exploiteren van eenen spoorweg van Samararig, over Soerakartanaar Djocdjocarta. De hh. van Goltstein en Winlgens hebben zich bepaaldelijk tegen de voordragt verklaardterwijl de hh. Gevers Deynoot en van Loghem die hebben verdedigd; de laatste vroeg, even als de heer Storm van 's Gra- vesande nadere ophelderingen omtrent de nu voorgedragen rigting. De heer Heemskerk Az. vroeg ook nadere inlichtingen en overtuigende wederlegging der bezwaren in de gewisselde stukken reeds geopperdook wenschte lijj te weten waarom de aanvrage van den beer Banck e. s. geheel buiten aan merking werd gelalen. De heer van Nispen van Sevenaer bad bedenkingen legen de keuze van de voorgestelde lijn; hij was van oordeel dat de aanleg daarvan niet in de eerste plaats werd gevorderd. In de volgende zitting zullen de beraadslagingen voortgezet worden. BÜITENLANDSCHK BEIÜGTEiA. EKfiiiLAA O. LONDEN. 21 Junij. Graaf Russell heeft in bel hoogerhuis, naar aanleiding eener interpel latie, verklaard dat de nota's der drie mogendheden den 17'" verzonden en, wal de hoofdzaak betreft, bijna gelijkluidend waren, .Later zou de Engel- sche nota aan het huis medegedeeld worden. De minisler deelde ook nog mede, dal prins Gorlschakoff verklaard had, dut Rusland onschuldig was aan de wreedheden, die, r.aar men beweerde, in Polen hadden plaats gehad en dat een onderzoek in deze zaak zou plaats hebben. Het Journ. de Brux. berigtdat koning Leopold van België, die als scheidsman uitspraak moest doen in een der geschillen tusschen Engeland en Brazilië, namelijk over het mishandelen van eenige Engelsche zee-officie ren door de politie te Rio-Janeirodit meer in het voordeel van Brazilië dan in dat van Engeland heeft gedaan. Over Alcxandrië is alhier hel berigt ontvangen, dal op verzoek der Japansche overheden de Engelsche consul den tijd voor het beantwoorden van het ultimatum met 14 dagen heeft verlengd. Volgens beriglcn uit New-York van 12 Junij werd hel beleg van Vicks- burg op den 8slcn nog voortgezet. Alle door de zuidelijken krijgsgevangen gemaakte negers, die de uniform van bet bondsleger droegenwerden opge hangen. Eene afdeeling noordelijke troepen was den 9de" over den Rappa hannock getrokken doch naar den noordelijken oever dier rivier teruggekeerd na een belangrijk gevecht met de zuidelijke troepen onder den generaal Stuarthetwelk den ganschen dag aanhield. De conscriptie ontmoet in Indiana sterken tegenstand; dc hoofdambtenaar, die met de uilvoering daarvan belast was, is doodgeschoten. Van Buenos-Ayres wordt gemelddal eene vreeseltjke overstrooming de omstreken van Tucaman heeft geteisterd. Gedurende 21 dagen viel de

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1