LE1DSCHE COERANT. MAANDAG 22 JUNIJ. De Courant wordt Maandagff'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHK REHIGTEN LEY DEN 20 Junij. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn op nieuw benoemd lot leden van het bestuur over het werkhuis de hit. D. A. Schrellen, 11. Zaal berg en J. van Heukelom, die als zoodanig moesten aftreden. Tot hulpon derwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2dc kl. voor jongens is benoemd de heer N. L. Verlint. De stads heelmeester G. Aalbersberg is als zoodanig gecontinueerd, terwijl aan den opziener over de fabricage-werken W. F. van llarlrop, op zijn verzoek, een eervol ont slag is verleend. Aan de orde was voorts de behandeling der concept-veror dening voor de waagwerkers, die na uitvoerige beraadslagingen met ecnige wijzigingen werd aangenomen. Ook werden nog de plans en voorwaarden van een drietal fabricagewerken goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren voorstellen van de Commissie van Fabricage, betreffende de waterverversching en het afbreken van de Heeren poort, en een adres van H. Vorste, s., kuiper alhier, tot wederinvoering van den verpligten ijk op de botervaten. Tot het gisteren en heden gehouden examen om tot de akademische j lessen te worden toegelaten, hadden zich 25 adspiranten aangemeld, van welke er 17 zjjn toegelaten. Programma der muziekstukkenwelke Maandag avond aanst., ten 6J ure, door hel muziekcorps der diensld. schutterij op het Plantsoen zullen uitge voerd worden: N". 1. Finale du 1" acte de l'Opéra Adèle de Foix, Reis- siger; 2. Ouverture Stradella, Flotow; 3. Guck-Aeuglcin-PolkaKiihner; 4. Chocur de l'Opéra Nabuchodonosor, Verdy; 5. Potpourri de l'Opéra de Verdy: Les Vêpres Siciliennes, Buggenhout; 6. Pas redouble' (Orphe'c aux Enfers), Offenbach. lieden morgen is nabij de Hoogewoerdsbrug een paafd dat voor eenc chais gespannen was en van eenige spelende kinderen schrikte op hol geraakt. Hoewel hel spoedig tot staan werd gebragt, is daarbij echter een jongentje overreden. IIij is er, hoewel eenigzins gekwetst, nog al redelijk afgekomen en men hoopt dat dit voorval geene meer ernstige gevolgen voor hem zal hebben. Te Soelermeer had gisteren een droevig ongeluk plaats. Omstreeks 8 ure des avonds kwam een driewielde kar, met één paard bespannen, hollende het dorp doorrjjden. De beide zich daarop bevindende personen werden spoedig door het slingeren van de kar afgeworpenmet het nood lottig gevolg, dat de een door den val zoodanig aan het hoofd werd ge kwetst, dat hij een uur daarna is overleden. De andere kwam met den schrik vrij. De overledene, H. Lelie, smid te Stompwijk, was een oppas send huisvader en laat eene weduwe en twee zeer jonge kinderen achter. Nu de hooibouw in deze omstreken is aangevangen, blijkt dat de reeds gemelde voornitziglen omtrent een min gunstigen hooibouw niet overdreven waren. Eerst ten gevolge van onderscheidene warme dagen in het vroege voorjaar, waardoor het gras tol eene ontijdige ontwikkeling kwam, daarna door het aanhoudend koude weder van den laatsten tijd, waardoor het ijl is opgegroeid, bespeuren dc ntaaijers weinig tegenstand onder de zeis, zoo dat de opbrengst ver beneden die van het vorige jaar zal blijven. Daar er in de hoop op ruim beschot bereids veel vee was aangekocht, dat thans in dc weide loopt, zal menige landbouwer, naar het gevoelen van sommigen hunner, in den herfst genoodzaakt zijn wegens den kleinen voorraad wintervoeder, zich van dat vee en welligt tegen spotprijzen te ontdoen. Nogtans kan het winnen van nahooi nog veel goed maken. Ofschoon het weder, naar ons uil de Vecnen gemeld wordt, voor de peulvruchten gunstig is, ontwaart men echter bij de snijboonen, komkom mers en augurken weinig vooruitgang; de eerste inzonderheid zijn nog veel ten achteren, liet een en ander is hieraan toe te schrijven, dal het voor deze leedere veldvruchten gewenschte warme weder lot lieden nog heeft ontbroken. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 185 tol 205 personen. Te Hillegom heeft de diaconie der ned. herv. gemeente dezer dagen van N. N. ontvangen eene gift van ƒ2000 en het kerkefonds dier gemeente eene gift van ƒ500.— Door wijlen mevr. A. C. van Lamsweerde, geb. Vos dc Wael, is aan dc algemcene armen van Zwolle eene som van ƒ1500 ge legateerd. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt, dat in dc eerste helft van de maand Augustus aanst., in het locaal van het dep. van financiën te 's Gravenhageten overstaan van de daartoe benoemde commissie, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van ad- spiranten naar de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen. Er worden voor het loopende jaar zeven plaatsen ter vervulling opengesteld. De adspiranten, die verlangen lot het examen te worden toegelaten, belmo ren zich uiterlijk voor of op 15 Julij aanst. bjj een op zegel geschreven request lot den minister te wenden. Van de over te leggen stukken en dc vereischte kundigheden wordt door dc Staatscourant medcdeeling gedaan. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de vijf eerste maanden van 1863, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft 24,665,822 38, zijnde 42091.85 meerder dan in 1862. Naar wij vernemen, zegt dc R. C., zal de réunie van leden der diverse afdeelingen van de verceniging het Metalen Kruis, welke dezen zomer te Rotterdam en te 's Gravenhage zou plaats hebben, ten gevolge van eenige daartegen ingebragle bezwaren van het hoofdbestuur der vcrecniging, dit jaar geen voortgang hebben en is zij lot nader uitgesteld. De kerkeraad der ned. herv. gemeente te Rotterdam heeft een adres ingezonden bij dc synode der ned. berv. kerkwaarbij aangedrongen wordt op de uitvoering van art. 23 van het algemeen reglement, betreffende de keuze van ouderlingen en diakenen door de gemeente. Uit Amsterdam meldt men dal door de kerkeraden der Nederlandsch- Israëlilische hoofdsynagoge en der Nederlandsch-Portugeesch-israëlitische hoofdsynagoge is beslotenniet toe te treden tol het door de onlangs te 's Gravenhage gehouden constituerende vergadering vastgestelde algemeen reglement voor het centraal bestuur der Israëlitische kerk in Nederland. Nabij Hardenberg waren dezer dagen twee boeren bezig zoden te ste ken. Hierbij kregen zij zulk een hevigen twist, dat de een den anderen met de scherpe spade zulke gevaarlijke wonden op het hoofd toebragt, dat men voor zijn behoud bevreesd is. 's GRAVENHAGE, 20 Junij. Tot commies bij hel dep. van justitie is benoemd jhr. mr. P. A. van den Velden, advocaat alhier, en tot regter in de arrond.-regtbank te Siieek de heer mr. W. B. S. Boeles, advocaat te Groningen. De lsle luit. W. C. Jeltes, van het 4de reg. infanterie, en de 2de luit. J. L. Tuckeruian, van het 2dc reg. infanterie, zullen gedetacheerd worden bij de landmagt in West-Indië. Het N. D. wil wetendat de minister van koloniën een afschrift heeft laten ligtcn van het adres van den beer Stieltjes aan de staten-generaal waarbij deze verzocht dc concessie Poolman niet te onderzoeken alvorens kennis te hebben genomen van de begrootingen en bestekken en van de rap porten vroeger door hem uitgebragt, en voorts aan Z. M. een besluit heeft voorgelegd om den heer Stieltjes uit zijne landsbetrekking te ontslaan. Het rénnie-feest der overgeblevene leden van het 2de reg. gardes d'hon- neur van het jaar 1813, op hel landgoed van den heer Hoffman te Voorburg Donderdag II. gevierd, was even prachtig als indrukwekkend. Het werd door een prachtig vuurwerk besloten. Dankbaarheid voor de gespaarde levensdagen ad allen tol gepaste vrolijkheid gestemd. De eerste kamer heeft gisteren eene zitting gehouden, waarin zijn in gekomen de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen weis-onlwerpen. De commissiën van rapporteurs hebben over verschillende wets-ontwerpen rap port uitgebragt. Die wets-ontwerpen zullen Maandag aanst. behandeld worden. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 19 Junij. In deze zitting is het wets-ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker, zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Daarna werden behandeld de conclusiën van de rapporten over verschillende onderwerpen uitgebragt. Alleen de conclusie van het op nieuw uitgebragte rapport betreffende de inlichtingen op hel adres van mr. P. J. Schillemans, te Amsterdam, betrekkelijk de uilleiding van den zich noe menden graaf d'Hombres, gaf aanleiding tot gedachtenwisseling. De hoofd punten, die bij deze gelegenheid ter sprake gebragt werden, betroffen de quaestiën in hoever de wetten tot regeling der toelating en uitzetting van vreemdelingenen tot vaststelling van het briefport en tol regeling der aan gelegenheden van de brievenpostcrij iu de zaak waren nageleefd. Ten slotte werd de conclusie, om de ontvangen mededeelingen voor kennisgeving aan te nemen en een afschrift van het verslag aan den minister van justitie mede te deelenmet 44 tegen 5 stemmen aangenomen. In deze zitting is ingekomen een wets-ontwerp tot voorziening tegen wanbetaling in zaken van politie. Maandag zal hel wets-ontwerp nopens de Indische spoorwegen in behan deling komen. HIJITKNLAMISCIIK BER1GTEN MtlVKitlJ H. PARIJS, 18 Junij. De Constitutionnel deelt het volgende mede: Woensdag den 17dc" de zer zijn de antwoorden op de jongste mededeelingen van het Pelersburgsche kabinet betreffende Polen van Parijs, Londen en Wcenen afgezonden. Zoo wij wel onderrigt zijn, ademen die drie nota's denzelfden geest en zijn zij voor een groot deel in dezelfde bewoordingen verval, zoodat zij kunnen gezegd worden eenen gezamenlijken slap der drie hoven uit te maken. De Lornlensche Morn. Post, die mede het opzenden der nota's mededeelt; voegt daarbij het volgende: De nola's zijn nagenoeg van denzelfden inhoud. Het eenige opmerkelijke onderscheid is dat Oostenrijk niet van eenen wa penstilstand spreekt. Wij hopen dat de daarin vervatte voorstellen door Rusland zullen worden aangenomen. Zoo niet, dan zouden wij moeten erkennen niet gereed te zijn om oorlog te voeren; doch wij waarschuwen het Russische kabinet, en vermanen liet in hel oog te houden, dat cr een oorlog zou kunnen voortkomenniet uit de plannen der mogendheden, maar uit den loop der gebeurtenissenen dat het in zijn eigen beiang dat gevaar moet trachten af te wenden, eer hel te laat is. Het wetgevend ligchaam is nog niet voltallig, daar twee van degenen, die alhier de meerderheid boven de candidaten der regering hebben verkre gen, ook elders zijn gekozen. Zij zullen, naar gezegd wordt, de buiten Parijs op hen gevallen keuze aannemenopdat dc hoofdstadalwaar de oppositie meer dan elders zeker van hel overwigt meent te zijn, nog twee tegenstanders der regering zou kunnen afvaardigen. In dat geval zou de oppositie iu hel wetgevend ligchaam 32 leden sterk zijn, die echter tot verschillende rigtingen behooren. De prins van Oranje is dezer dagen lid geworden van de Jockey-club alhier. Tc Bordeaux heeft eene botsing plaats gehad tussclien de troepen en de voerlieden. De laatsten wilden hel rijden van een trein beletten, welke dc maatschappij van liet zuiden had aangelegd, om de haven iti verbinding

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1