Per Telegraaf. fiurgctitjfce Men verzekert, dal weldra liet besluit zal worden openbaar gemaakt, waarbij de hertog de Morny op nieuw lot president van het wetgevend lig- chaam zal worden benoemd. De heer Schneider zou vice-president blijven. Men houdt het thans voor cene uitgemaakte zaak, dat de maarschalk Randon zal aftreden als minister van oorlog en vervangen zal worden door den maarschalk Niel. De Temps deelt mede, dat aan een der beide boekdrukkers te St. Brieuc, den heer Prudhotnme, die tot nog toe het drukwerk voor den bis schop bezorgde, deze kalandisie, die hem jaarlijks 10,000 fr. opbragt, is ontnomen, omdat hij de stembilletten voor den heer de Monlalembert heeft gedrukt. Dit besluit is voor genoemden drukker te harder, daar hij vader is van 13 kinderen en zijne familie reeds gedurende 3 eeuwen het drukwerk aan de bisschoppen van St. Brieuc leverde. Den tweeden in genoemde plaats wonenden boekdrukker kon de heer de Montalembert niet met zijn werk belasten, omdat deze de drukker van de prefectuur is. Prins Napoleon heeft op den 18dcn Mei 11. en de vijf volgende dagen de werken tot doorgraving der landengte van Suez in oogenschouw geno men. De prins zal over Konstantinopel herwaarts terugkeeren. In die hoofdstad zal hij trachten de moeijelijkheden te vereffenen, met welke de doorgraving der landengte aldaar nog Ie worstelen heeft. Volgens den Memorial dipt zijn de nieuwe nota's der drie mogend heden aan Rusland, betreffende de Poolsche zaak, nog niel verzonden. Die nola's zullen een gemeenschappelijk programma inhouden, waarbij de drie mogendheden levens elk eene afzonderlijke dépêche zullen voegen, ten einde de Russische regering hare voorstellen als grondslag der onderhandelingen op eene conferentie aan te bevelen, terwijl elke mogendheid in 't bijzonder op die punten zal aandringen, welke door haar in bescherming worden ge nomen maar waaromtrent zij het onderling niel eens konden worden. Berigten uit Mexico meldendat de operation te Puebla zeer traag vor deren. Wel hebben de Franschen weder een nieuw blok huizen veroverd, maar niel dan na herhaalde vergeefsche aanvallendie telkenmale groote verliezen veroorzaakten. Men is namelijk verpligt in ieder huis eene bres te schieten en zoo de woningen binnen te dringen. Bij een dier aanvallen viel o. a. de heer Lamy, kommaudant van het 17de reg. jagers te voet. Bij de ongunstige uilkomsten van dit stelsel van aanval was er dan ook sprake om tegen het einde der maand Mei de nog overgebleven gedeelten der stad van verschillende zijden aan te vallen en plat te schieten. De Moniteur meldtdat hel beleg van Puebla op 27 April nog krachtig werd voortgezet. Een ander berigt van dezelfde dagteekeningdoor R. O. medegedeeld, zegt dat de belegerings-operaliën zullen geschorst worden tot dat er meer materieel en versterking is aangekomen. De Moniteur deelt voorts nog mede, welke maatregelen genomen zijn om te zorgen dat de expeditie-troepen in Mexico sieeds van de noodige mondbe hoeften en ammunitie voorzien blijven. Den 19Jtn April had het leger een voorraad levensmiddelen voor den tijd van 50 dagen, en het aanschaffen daarvan werd niet bemoeijelykt. Behalve de gewone maandclijksche ver zendingen van St.-Nazaire, heeft de minister van marine eene dienst van transportschepen georganiseerd, die den 23>lfn van elke maand van Cher bourg of Toulon vertrekken, om mondbehoeften naar Mexico en van daar zieken naar Frankrijk over te brengen. Volgens de Mexikaansche dagbladen zijn er in onderscheidene streken des lands rijke zilver- en kopermijnen ontdekt. Uil Spanje meldt men, dat geheele troepen werklieden nog voortdu rend bezig zijn met het uitroeijeu van de sprinkhanen op de velden van Jerez de la Frontera; den 29slcn Mei hadden zij reeds 22828 ponden van die insecten gedood. PKtlISIE N. BERLIJN, 7 Junij. De Kreuzs. geeft te kennendat de drukpers-verordening nog veel te liberaal is. Dit blad zegt thans, dal de regering beter bad gedaan, zich bij die verordening op art. Ill, in plaats van op art. 63 der constitutie te beroepen, daar zij dan de moeite had kunnen sparen, om later de veror dening aan de goedkeuring der vertegenwoordiging te onderwerpen. Art. 111 bepaalt namelijk, dal sommige artikelen der constitutie in geval van oorlog of oproer kunnen opgeheven worden. Te Koningsbergen is dezer dagen hel houden van eene buitengewone ver gadering van den gemeenteraad, die belegd was om over het indienen van een adres aan den koning te beraadslagendoor den regerings-presidenl ver boden. Bij den voorzitter van den raad was daarenboven nog een schrijven der regering ingekomenwaarin hem gelast werd de beraadslaging over een adres aan den koning niet te laten plaats hebben, met bedreiging, in het tegenovergestelde geval, van eene geldboete en van ontbinding van den gemeenteraad. Van het tooneel van den opstand in Polen meldt mendat eene bende van omstreeks 2800 man nabij Oslrow groolendeels zamengcsteld uil overblijfse len der benden van Mioslkowski, Plusinski en Fieze, die verstrooid werden bjj vroegere ontmoetingen, is verslagen door detachementen, welke van Eonza en Ostrolenka waren afgezonden. Bij hunne vlugl werden de opstandelingen nog overvallen door een detachement onder bevel van generaal graaf Toll waardoor zij verder ten eenenmale werden uiteengejaagd. Hel verlies der opstandelingen is ontzettend. Vele honderden dooden bleven op het terrein. Uil Lemberg meldt men daarentegen, dat Czachowski, vereenigd met Kono- wicz, nabij Pilica, in het gouvernement Radomden Bussen eene nederlaag hebben loegebragt. Kononowicz, de aanvoerder cener bende opstandelingen, die dezer dagen door de troepen is gevangen genomenheeft de doodstraf ondergaan. Voor den krijgsraad door welken hij ter dood is veroordeeld heeft bij bekend, dat hij een dertigtal personen, waaronder verscheiden vrouwen, had doen ophangen, krachtens eene magtiging van de revolutio naire hoofdcommissie, die hij bij zich droeg. Uit Warschau meldt men, dal aldaar de processie ter gelegenheid van den Sacramentsdag gehouden en, door 60000 menschen bijgewoond, in de beste orde is afgeloopen. Er waren geene policie en geene militairen op de been. Uit Malmoe wordt gemeld, dat de uit Engeland vertrokken Poolsche expeditie, welke in die Zweedsche haven eenigc weken heeft vertoefd, de zelve verlaten heeft, aan boord vaneen Deensch vaartuig, hetwelk haar naar de reede van Kopenhagen moest overbrengen. Aldaar zou een ander vaar tuig op de Polen wachten, om hen verder te vervoeren. Hunne eigenlijke bestemming was niet bekend. OOST-INDIE. BATAVIA, 29 April. De gouverneur-generaal, het nuttig achtende persoonlijk eene inspectie-reis te doen in de residentiën Preanger-RegentschappenBanjoemaas, Bagelen, Pekalongan, Tagal en Cheribon en de adsistent-residentie Krawang, heeft bepaald, dat van den 20str" Mei 1863 tot na zijne terugkomst hel dagelijksch beleid der zaken wordt opgedragen aan den vice-president van den raad van Ned. Indië mr. A. Prins. In de oostelijke buitenbezittingen gaat alles vredig en rustig toe. In het westen daarentegen is dit minder het geval, zooals uit de expeditie naar het weerspannige Nias blijkt. Ook in straat Malakka is eene mari time demonstratie gedaan tegenover den Radja van Assahan, die altijd nog zin heeft de Engelsche vlag te laten waaijen. Hel is blijkbaar dat dit weer spannig hoofd door vreemden invloed wordt gesteund. Op het berigt der bekrachtiging van de concessie tol aanleg van den spoorweg van Samarang naar de vorstenlanden heeft men teSamarang, Solo en Djocja gevlagd en geïllumineerd. Men zal door tusschenkomst van den gouverneur-generaal dankadressen aan Z. M. aanbieden, zoowel vanwege de ingezetenen der genoemde plaatsen, als van Batavia. Volgens berigten uit Japan is Jedo op dit oogenblik het tooneel van de schromelijkste woelingen ten gevolge der vreemdelingen-quaestie." Een der gouverneurs, die deel had genomen aan de laatste ambassade naar Eu ropa, werd onlangs in zijn draagzetel door eeltige onverlaten aangehouden, blijkbaar met het doel om hem te vermoordendoch zij lieten hem weer vrij, op zijne verklaring dat hij niets met de vreemdelingen-quaestie te ma ken had. PARIJS, 8 Junij. Volgens La France hebben vier linieschepen, drie transportschepen en twee fregatten bevel gekregen om zich gereed te maken naar Vera-Cruz te vertrekken, met troepen en materieel. BERLIJN, 8 Junij. De Staatsans. behelst een besluit van den minister van binnenl. zaken aan de stedelijke besturenbetreffende beraadslagingen van de gemeenteraden over de aangelegenheid der constitutie en de alge- meFné staatkunde der regering. Zulke beraadslagingen zijn volgens de mee ning der regering onwettig; zij mogen dus niet geduld en de daarin geno men besluiten niet ten uitvoer gebragt worden. De minister verwacht dat de autoriteiten daarop een naauwgezet loezigt zullen houden. Reeds is bevolen dat aan het besluit van den gemeenteraad en de magistraat van Ber lijn geen gevolg mag worden gegeven. Verder verzekert genoemd blad, dat de nota's der drie mogendheden nog niel naar Petersburg zijn gezonden. LONDEN, 9 Junij. In het hoogerhuis heeft gisteren avond graaf Rus sell, in antwoord op een interpellatie van lord Ellenboroughverklaard, dat hij het antwoord van Oostenrijk inwacht en Engeland en Frankrijk het eens zijn over de voorstellen aan Rusland in hel belang van Polen te doen. Hij ontkende niet dat een wapenstilstand veel bezwaren zou op leveren, maar het aanvragen van een wapenstilstand behoort de eerste slap te zijn waarmede de onderhandelingen geopend worden. Een gewapende tusschenkomst acht lord Russell onuitvoerbaar. BERLIJN, 9 Junij. In bijzondere brieven uit Petersburg wordt gemeld dat de gemeenteraad van Moskou besloten heeft tot de oprigling van eene gewapende burgerwacht. In twee dagen hebben zich reeds duizenden bur gers laten inschrijven. Hel door Moskou gegeven voorbeeld vindt navolging in andere steden. Prins Schotchzbatowburgemeester van Moskou, bevindt zich thans te Petersburg, naar men zegt, om de keizerlijke bewilliging tot de oprigting dier burgerwacht en de goedkeuring ven haar reglement te verzoeken. ONDERTROUW DH. van Kalkenjm.38j. en C. W. van Oostenjd.29j. H. Tuurenhoutjm. 24 j. en M. Gaasbeek jd. 23 j. P. Pillekers, jm. 30j en W. van den Boogertjd. 29 j. II. N. Klok jtn. 25 j. en C. E. Opgeenendtjd. 23 j. T. A. Buys, jm 32 j en K. van der Zon jd. 27 j. J. D. van der Spree, jm. 32 j. en G. van Putten, jd. 32 j. J. Gordynjm. 33j. en A. Plezier, jd. 27 j. W. Epskamp jm. 23 j. en J. Smitjd. 23 j. A. T. Nevensjm. 28 j. en J. W. P. Willems, jd. 26 j. T. J. Kloos, jm. 31 j. en M. C. Ruygrok, jd. 22 j. A. P. Planjer, jm. 23j. en C. Klinkenbergjd. 25 j. HEKHA IE If W Te Amersfoort is tot pred bij de remonstrantsche geref. gemeente beroe pen ds. H. W. KalfF, pred. te Boskoop. ADVERTENTIES. 35 JARIGE ECHTVEREENICilN» VAX S. A. I1EYDE Leyoen, 7 Junij 1863. ex Kijfhoek, Wijk 11. 211. EVA ue VRIES.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3