onderwijzers en 211 leerlingen; 1 onderwijzers-Uweckscliool tnel 1 hoofd onderwijzer 3 hulponderwijzers en 35 leerlingen. De kweekschool voor zeevaart blijft steeds in bloei toenemen. In den loop des jaars traden er 95 kweekelingen in 'srijks zeedienst, terwijl er 8 op koopvaardijschepen werden geplaatst. Het stedelijk gymnasium is in aantal van leerlingen toe genomen de nieuwe cursus is begonnen met 49 leerlingen. De Leydsche afdeeling der maatschappij lot nut van 'l algemeen zag het getal harer leden weder toenemen. De spaarbank onderging eene vermeer dering in kapitaal, hetwelk op 1 Dec. 1861 ƒ143,472 96} bedroeg. De lees bibliotheek bleef gunstig werken, hel getal harer lezers nam steeds toe. De naai- en herhalingschool bleef steeds op het gestelde maximum van 80 leerlingen, terwijl er steeds aanvragen om plaatsing gedaan werden. De volkszangschool was met 50 kinderen vermeerderd en lelt thans 211 leer lingen. De burger-zangschool is in eenen bloeijenden toestand en lelt 96 leerlingen. In den loop des jaars is een mannenkoor voor werklieden op- gerigl, dat op 1 Julij zijne oefeningen aanving; 70 personen nemen daaraan deel. De bewaarschool telt 116 kinderen. De toestand der spaarkas is niet gunstig; hel getal harer begunstigers en dat der inleggers verminderde. De volksvoorlezingen werden, dtnk zij de doeltreffende maatregelen door hh. commissarissen genomen, door een talrijk gehoor bijgewoond. De gymnas- lickschool werkte zeer goed; liet aantal leerlingen bedroeg gemiddeld 115. Hel genootschap Mathesis Scientiarum Genilrix telt op zijne scholen 186 leerlingende handteekenscliool en de bouwkundige teekenschool van dat genootschap verkeeren in eenen bloeijenden toestand de geldmiddelen zijn echter niet gunstig en een beroep op de ondersteuning van Leydens in gezetenen heeft een niet zeer gunstig gevolg opgeleverd. De maatschappij voor toonkunst lelt op hare school 125 leerlingen; de lessen werden gere geld gegeven en getrouw bijgewoond. De toestand van de armenzorg is niet ongunstig geweest. De bedeelingen over 1862 zijn weder minder geweest dan in bet vorig jaar. Die bedeelin gen geschieden thans door'de kerkelijke liefdadigheid, voor zooveel zij niet betreffen de verpleging in gestichten. Het getal bedeelden beliep in 1862 2458, die doorgaande, en 4007, die lijdelijk bedeeld werden. De kosten van onderstand van allerlei aard bedroegen ƒ45176.32, en hel bedrag der inkom sten (collecte, inschrijvingen enz.) 25625.36. Het bedrag door de liefdadig heid bijeengebragt ten behoeve van de diaconie der Ned. Iierv. gemeente is niet onbeduidend verminderd; het tegenovergestelde had over hel algemeen plaats bij de overige armbesturen. De bijzondere instellingen voor schamele armendie zich het voorkomen van armoede ten doel stellenhebben gunstig gewerkt; zij ondersteunden doorgaande 394 en lijdelijk 2005 personen. Hel bedrag der uitgaven beliep ƒ10607.80 en dat der ontvangsten ƒ9240 991. De verceniging tol heil der armen heeft aan ongeveer 1600 proiestanlsche huis gezinnen bare zorg besteed, ten einde daarin orde, zindelijkheid en gods dienstzin aan te kweeken. De door haar opgerigte scholen worden goed be zocht. De vereeniging van den H. Vincentius a Paulo was in gelijken geest werkzaam onder de r. katholieken. Door de instelling van vrouwen-kraam- moeders werden 719 behoeftige kraamvrouwen onderstennd. Van hel werk huis werd meer gebruik gemaakt dan in vorige jaren, dagelijks gemiddeld door 310 personen; aan arbeidslooon werd uitbetaald ƒ4519 921, de kosten der voeding bedroeg ƒ12160.951- Door de Leydsche maatschappij van wel dadigheid werd voor arbeid eene som van ƒ13074 uitbetaald. Op 31 Dec. 1862 werden in de aan het rijk toebehoorende gestichten voor rekening der gemeente verpleegd 16 weezen en verlaten kinderen en 257 bedelaars. Bij de bank van leening werden beleend 59682 panden, gelost 58700 panden en ver kocht 2609 panden. (Jp de in 1862 beleende panden werd voorgeschoten ƒ200,580 50; hel gemiddeld bedrag van bel op elk pand voorgeschoten kapitaal was 3.95. De gemeente geniet van de kapitalen, die zij in de bank be schikbaar stelde, ongeveer 3 pCl. rente. De 13 alhier beslaande zieken- en begrafenisbussen telden 19050 deelnemers; de uilgaven beliepen ƒ64382 78}, de ontvangsten ƒ66425 27}. Betreffende de gemeentcpolicie wordt medegedeeld dal in den loop des jaars 3 vreemdelingen over de grenzen des rijks zijn gebragt. Aanrandin gen op personen hadden er 58 plaats en aanrandingen van eigendom 101. Hel totaal der ontvreemde geldswaarde bedroeg ƒ2521.57}waarvan 1377 62} weder door de policic werd ontdekt. Bij bel kanlongeregt werden 1013 zaken wegens overtredingen van policie-verordeningcn behandeld, en 1062 personen deswege veroordeeld. Ouder die veroordeeliugen waren er 355 wegens overtreding der bepaling op de dronkenschap. In hel kantonnaal huis van bewaring werden opgenomen 383 politie-gevangenen. 's GRAVEN'IIAGE. 9 Junjj. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij hel kanlongeregt te Doetiuchcm den heer m'. D. W. Nibhelink, advocaat en cand.-notaris te Amsterdam; en tot griffier b(j het kanlongeregt te Alphen, den heer mr. P. C. lloynck van Papendrecht jr.advocaat te Rotterdam. Tot notaris zjjn benoemd: te Tubbergen de heer G. van den Bosch, en Ie Assen de heer mr. II. van Lier, heide cand.-notaris. B(j kon. besluit van den 6deo dezer is bepaald, dat in dit jaar de bij art 3 van het reglement voor het kon. instituut voor de marine te Wil lemsoord bedoelde commissie tot het doen eencr inspectie van gezegd insti tuut zal beslaan uit: den vice-admiraal G. Vogelpoel, directeur en komman- riant der marine te Willemsoord, als voorzitter; den beer J. M. Obreeu, benoemd president der commissie tot het examineren der zeeofficieren enz. den kapitein ter zee J. A. K. van Hasselt, en de kapitein-luitenants ter zee J. van dtr Meersch, en J. F. Koopman, als leden; cn de bij art. 20 van dat reglement bedoelde commissie tot het afnemen van hel eindexamen der adelborsten 2dc kl. bij gezegd instituut uit: den heer J. M. Obrecn, als voorzitter; den kapitein ter zee J. A. K van Hasselt; dc kapitein-luit. ter zee J. A. H. Schreuder en J. F. Koopman-, en den luit. ter zee l"c kl jhr. II O. Wichers, als leden. H. M. de kbuingin-moeder zal, zoo als bereids gemeld is, morgen naar Soestdijk vertrekken. Vrijdag aanst. zullen HU. KK. HII. prins en prinses Hendrik mede naar dat lustslot vertrekken, ten einde aldaar eenigen lijd te verblijven. Aanst. Zaturdag, den 13den dezer, zal het verjaarfeest van Z. K. 11. prins Hendrik aldaar worden gevierd. Woensdag den 17dCB dezer zullen, naar men verzekert, H. M. de koningin-moeder benevens IIH. KK. HH. prins en prinses Hendrik een uitstapje van Soestdijk naar het Loo doen, waar alsdan de geboortedag van H. M. de koningin zal worden ge vierd. Ook Z. K. H. de prins van Oranje zal zich dien dag aldaar bevinden. Z. K. n. prins Hendrik, vergezeld van zijn secretaris, heeft lieden zjjn burgerschapsregt uitgeoefend, door zich naar de slembus te begeven, ten einde z[jne stem uit te brengen voor de verkiezing van een lid van de pro vinciale staten in Zuidholland. De heer mr. van Baerle heeft zich tegen het arrest van hel prov. ge- regtshof in Zuidholland, waarbij hij tot eene maand cellulaire gevangenis straf is veroordeeldin cassatie voorzien. Naar men verneemt zullen eenige der jeugdige Japanners zich in de residentie komen vestigen. Tol dal einde is voor lien in de liooge Nieuw st raat eene woning gehuurd. Heden heeft aan hel ministerie van marine ten dienste der marine o. a. de aanbesteding plaats gehad van de levering van 2300 ellen blaauw baai. Aannemer is de heer G. Beljars te Tilburg, voor ƒ1.65 de el. In de zitting der tweede kamer van heden zijn met algemeene stem men aangenomen de volgende wetsontwerpen: 1°. tol naturalisatie van A. H. Schliiler cn zeven anderen; 2". uitgaven wegens verstrekkingen, dienst 1863, dep. van marine; 3°. tot opheffing van het fonds, vermeld in art. 57 der wet van 13 Junij 1857, jagt en visscherij4°. tot onteigening van percelen ten behoeve van den spoorweg van Boxtel naar Helmond; 5". verhooging van hoofdst. V der staatsbegrooting voor 1863. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. UKkO.1 K. BRUSSEL, 7 Juuij. Het tweegevecht tusscheu graaf Sigismund Wielopolski en graaf Branicki, waarover in den laatslen tijd zoo veel is gesproken, heeft in het bosch la Sauvenière, nabij Spa, plaats gehad, doch liep geenszins zoo moorddadig af als het zich liet aanzien. Er werd van weêrszijden slechts een kogel ge wisseld op 25 passen afslands, waarna de vechtenden met hunne getuigen door den commissaris van politie uit Spa werden gevangen genomen en aan de regterlijke magt overgeleverd. Zij zijn kort daarna weder in vrijheid gesteld, na hun woord van eer te hebben gegeven, dat zij niet weêr op Belgisch grondgebied zouden duelleren. Graaf Wielopolski is onmiddellijk met zijne getuigen naar Warschau teruggekeerd. ENGELAI D. LONDEN 7 Junjj. In de City heerscht groote verslagenheid wegens het failleren van het huis John Dye C". te Petersburg. Het passief bedraagt eene aanmerkelijke som; de Londensche huizen alleen lijden eene schade van 100,000 ter wijl er slechts nitzigt bestaat op een gering dividend. Te Sheffield heeft eene meeting plaats gehad, tot aanneming en onder- leekening van een brief van rouwbeklag aan de weduwe van generaal Sto newall Jackson en een adres van deelneming aan het leger der zuidelijken, wegens het verlies van een zijner bekwaamste legerhoofden. In den loop der beraadslagingen werd herhaaldelijk gewezen op de noodzakelijkheid van eene spoedige erkenning der zuidelijke staten, des noods met tusschenkomst van Engeland en Frankrijk, als bet beste en eenige middel om te voorko men dat het noorden en zuiden tegelijk te gronde gaan Volgens berigten uit New-York van 26 Mei heeft op 16 Mei in de na bijheid van Pemberton een hevig gevecht plaats gehad tusschen het bonds- leger, onder bevel van den generaal Grant, en de gansche magt der zuide lijken. De laatstgemelden hebben 4000 man doorirn verloren, benevens 29 stukken geschut; hel heeft Grant mogen gelukken Vicksburg geheel in te sluiten. Volgens latere berigten, van 29 Mei, hebben de bondstroepcu ge tracht Vicksburg stormenderhand te neuten, maar zjju zij met een verlies van bijna 5000 man afgedeinsd. Lee heelt bevel gegeven om de Rappahan nock over te trekken. Of hij eenen aanval op Maryland dan wel op Was hington beoogt, is onzeker. De regering laat rondom Washington verschan singen aanleggen. De lijdingen uit Mexico, te New-York ontvangen, luiden tegenstrijdig. Aan den eenen kant wordt berigt dal hel beleg van Pnebla voortduurt; aan den anderen kant heet het dal Comonfort er in geslaagd is de bezetting van Puebla met 15000 man te versterken, cn dat de Franscheu liet beleg heb ben opgebroken cn naar Orizaba teruggetrokken zijn. De Morn. Post zegt, dat er berigt is ontvangen van de schorsing van ons handelsverkeer met Japan ten gevolge der omstandigheid dat onze vloot voogd niet in staat is de gevraagde voldoening voor de vermoording van den Engelschman Richardson en voor andere grieven te bekomen. Volgens den te Singapore verschijnenden Straits Times wordt het eiland, waarop Singapore is gelegen, meer dan ooit door tijgers onveilig gemaakt, zoodat vele landlieden hun ten offer vallen. F HANI li It IJ K. PARIJS, 7 Junij. De reis van den keizer naar Cherbourg zal eerst in het laatst van Julij of in het begin van Augustus plaats hebben, na zijne terugkomst uil Vichy. Men zegt, dal er tijdens het verblijf van Z. M. te Cherbourg niet minder dan 8 gepantserde schepen in die haven zullen liggen. Van daar vertrekt de keizer naar het kamp van Chalons om den zomer te Biarritz te eindigen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2