Dezer dagen werd alhier gehouden de 45,,e vergadering der evang. Luth. synode. De leden dier synode zijn van de predikanten: A. J. Schrö- der, pred. Ie Arnhem, president; dr. P. J. Andreae, pred. te Zierikzee, vice-president; K. N. Meppen, pred. te 'sHage, secretaris; J. H. Michel- senpred. te Haarlem, secundus en tweede secretaris; dr. F. J Domela Nieuwenhuis, hoogl. te Amsterdam, praeadviserend lid; L. C. Leutz, pred. te Amsterdam; C. Rieken, pred. te Zaandam; W. D. Statins Muller, pred. te Schiedam; D. C. Rademakers, pred. te Winschoten; F. W. Bomscheuer, pred. te Vaals; van de leden uit de gemeenten: mr. F. F. Karseboom, te 'sHage; tur. H. C. Hedeman HGz.te Amsterdam, penningmeester; de hh. C. P. Sander, Ie Rotterdam; H. Hendrikse, te 'sHage; J. Backer, te Oos terbeek; dr. J. H. Kroon, te Zutphen; J. A. Schmidt, te Vlissingenprof. jh'. mr. J. de Bosch Kemper, te Amsterdam. De leden van de eerste kamer zijn ter vergadering opgeroepen tegen Dingsdag 16 Junij. De afdeelingen der tweede kamer hebben gisteren onderscheidene wets ontwerpen onderzocht. Men verzekert, dat na de behandeling der wets ontwerpen nopens de exploitatie der spoorwegen spoedig in beraadslaging zal komen het wets-onlwerp lol bekrachtiging van eenige artikelen der con cessie tot aanleg en exploitatie van ecnen spoorweg van Samarang over Soerakarla naar Djocjokarta. De afdeelingen hebben lieden onderzocht de wetsontwerpen tot bekrachti ging van de verdragen met België gesloten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENG KL, AIV D. LONDEN 4 Junij. Het gebouw van de internationale tentoonstelling zalblijkens mede- deeling van den kanselier der schatkist, voor rekening van den slaat wor den aangekocht voor 200,000 In de kerken alhier zijn de plaatsen voor dames, die crinolines dra-- gen, van 4 10 tot op 6.15 verhoogd. Uil naam van mej. Paiti is in de dagbladen eene verklaring openbaar gemaakt, waarin zij verzekert, dal zij met haren vader en zwager op den meest vricndschappelijkcn voel staal en dat er niet de geringste aanleiding is om eene aanklagt tegen hen in te dienen. Van eene andere zijde ver neemt men echter dat het vroeger vermelde waarheid was, maar dal hel Insschen de partijen tot eene schikking is gekomen. Volgens berigten uit Shanghai hebben Fooshang en Taelsom zich over gegeven; de bezetting van laatstgenoemde plaats heeft zich voor de keizer lijken verklaard. Het beleg van Chiansu was opgebroken. FRAN Si li IJK. PARIJS, 4 Junij. De markies de Gallifet, ordonnans officier des keizers, die onlangs in Mexico zwaar werd gewond, is tot ridder van het Legioen van Eer be noemd. De berigten uit Mexico zijn nog altijd ongunstig. De brieven der officieren van hel leger hangen een treurig tafereel op van de slagling, die door hen en onder hen wordt aangerigt en hel noodzakelijk maakt, dat de troepen, voor welker overvoering reeds schepen te Cherbourg worden uitge rust, zoo spoedig mogelijk vertrekken. Men verzekert dat de regering voornemens is het nieuwe wetgevende ligchaam eerstdaags zamen te roepen lot eene buitengewone zitting, die in de volgende maand zon worden gehouden, enkel lot het onderzoeken der geloofsbrieven en der tegen sommige verkiezingen ingebragte bedenkingen bestemd en alzo» van korten duur zijn zou. Tusschen den Constitutionnel en La France is een hevige strijd uit gebarsten. Deze bladen verwijlen elkander bijgedragen te hebben tot den zegepraal der oppositie bij de verkiezing in de hoofdstad. La France wil zelfs den Constitutionnel voor den regter dagen wegens laster. Met het oog op den uitslag der verkiezingen past men ouder het volk spottenderwijs het regcrings-slelsel der waarschuwingen aan de dagbladen daarop toe en zegt: 5X5 25, dit is de eerste waarschuwing, daarna wordt hel 5 X25 125. dat is dan de tweede waarschuwing, en daarop volgt eene geheele opheffing. Alhier is de tijding ontvangen van eene omwentelingwelke te Monte video zou zijn uitgebarsten. Onderscheidene Fransehen zouden vermoord zijn. Aan ons scheeps-station van Rio-Janeiro was bevel gezonden zich derwaarts te begeven, ten einde onze landgenooten te besehermen. lil het dep der Meurthe heeft een on weder gewoed, van hagelslag ver gezeld, waardoor in een half uur tijds de veelbelovende oogst van 34 ge meenten is vernield. De schade wordt op 2 tnillioen fr. geschat. rillllëSKN. BERLIJN 4 Junij. De koning zal den 15dcn dezer naar Karlsbad vertrekken om aldaar de baden te gebruiken. De treurige indruk door de uitgevaardigde drukpersverordening veroor zaakt begint zich reeds ten duidelijkste te openbaren. De gemeenteraad en hel stedelijk bestuur dezer stad hebben besloten den koning door eene depu tatie hel gevaarlijke van dien maatregel voor te houden, alsmede liet wen- i schelijke van terugkeer tot den grond wettigen weg, bepaaldelijk voor het belang van handel en nijverheid. Ook hebben de redactiën van zes dagbla den eene gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin zij, onder voor behoud van hare regten, protesteren tegen de drukpers-verordening van den Istcn dezer, voor welker wettigheid, naar zjj zeggen, de regering het bewijs aan liet land schuldig is gebleven. Uit Bonn meldt men, dal de hh. von Bunsen, von Irnich, vonSybell, Blcibtreu en Frank, leden van het huis der afgevaardigden, aldaar plegtig onthaald zijn, als een bljjk van dank voor de krachtige wijze, waarop zij de regten des volks, in de grondwet nedergelegd, hebben gehandhaafd en j van instemming met de beginselen door hen verdedigd. -— De berigten uil Polen zijn van weinig belang. De opstand blijft op dezelfde hoogte. Overal vertoonen zich benden opstandelingen van geringe sterkte, die na eenige schermutseling met de troepen zich in de wouden terugtrekken. Het schijnt den Polen thans aan bekwame aanvoerders en aan ammunitie te ontbreken. Blijkens de rapporten van de burgerlijke en militaire overheden in Polen zijn sedert hel begin der onlusten tot heden 355 personen door de opstan- j delingen vermoord, meerendeels met verregaande wreedheid. Als een voor beeld daarvan wordt aangehaald de behandeling den hulp-chirurgijn op non- activiteit Mordka Goldns aangedaan. Zij hechtten hel papier, inhoudende den staat van zijne dienst, op zijne borst door middel van vier spijkers, die zij tusschen de ribben indreven daarna hingen zij hem op. Naar men uit Kopenhagen meldt zal de koning Zaturdag aanst. de Grieksche deputatie ontvangen, om haar te verklaren dal de kroon van Griekenland door prins Wilhelm wordt aangenomen. Per Telegraaf. DANTZIG, 5 Junij. De kroonprins en zijne gemalin, die alhier aange komen zijn, hebben het raadhuis bezigtigd, waar zij door den gemeenteraad zijn begroet. Volgens de Dantz. Zeit. heeft de burgemeester bij die gele genheid zijn leedwezen te kennen gegevendat de tegenwoordige toestand des lands geene volksvreugde over hun bezoek toelaat. De kroonprins heeft daarop het volgende geantwoord: Ook ik beklaag hel, dat ik op een tijd stip ben hier gekomenwaarop oneenigheden tusschen de regering en het volk plaats hebben, oneenigheden wier bestaan mjj in hooge mate verwon derd hebben. Ik droeg volstrekt geen kennis van de verordeningen, die daartoe geleid hebben; ik was toen afwezig. Ik heb dus ook geen deel gehad aan de raadgevingen in dien zin. Maar wij allen, en ik hel meest die de edele en laudsvaderlijke gevoelens van den koning het best ken, ver trouwen dal Pruissen, ouder het bestuur van den legenwoordigen koning de grootheid ontwijfelbaar te gemoet gaat, waartoe de Voorzienigheid het bestemd heeft. MARSEILLE, 6 Junij. Uil Rome is van den 3dfn dezer hel volgende berigt ontvangen: De Romcinsche consulta heeft uitspraak gedaan in de zaak van Fausti c. s. Ridder Fausli, Venanzi en Galmanelli zijn ieder tot twintig jaren, en zeven anderen van vjjftien tol vijfjaren tuchthuisstraf veroordeeld. De regtbank heeft verschillende punten van beschuldiging als niet bewezen aangenomen, inzonderheid dal betreffende hel voornemen om den koning en de koningin van Napels te vermoorden. Nu moet het tweede proces behandeld wordenbetreffende den brand in den schouwburg Ali- bert, waarbij Fausli insgelijks betrokken is." BERLIJN, 6 Junij. De uilgevers der zes bladen hebben, Ier zake van hunne verklaring in hunne nooimers van gisteren, een waarschuwing gekre gen, omdat zij regeringshandelingen verkeerd medegedeeld en in een hatelijk licht gesteld, haat opgewekt en lot ongehoorzaamheid aan de staatsmagten aangespoord hebben. <9 T A 19 S - BERIGTEN. II ER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien het besluit van Ge deputeerde Staten der provincie Zuid-tlolland, van den 6den Januari) II., n®. 5 Prov.-Blad n®. 3), bepalende bet tijdstip van den lier-ijk der malen en gewiglen in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den arrondissements-ijker alhier, van den 30stcn der vorige maandherinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot bet doen lier-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewiglen benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren he- hoorende slrijkselswaarmede deze, overeenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van den 21st,n December 1822 Staatsblad n°. 54), moeien worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan bel Lokaal van den Ijk, in de Lange School steeg; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk Ivan den 19 tot den 22 Junij. II, van den 23 lot den 25 Junij. III, van den 26 Junij tot den 2 Julij. IV, van den 3 tot den 6 en van den 9 totden 13 Julij. V, van den 14 tot den 21 Julij. VI, van den 22 tot den 31 Julij. VII, van den 1 tot den 11 Augustus VIII, van den 12 lot den 19 Augustus de Buitenwijk van den 20 tot den 31 Augustus, met uilzondering echter van de goud en zilversmids-benevens de apolhekers- of medicinale-gewigten, voor welker her-ijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten voor de goud-en zilvcrsmids-gcwigtenvpor Wijk I, II, III en IV op den 12 Junij, voor Wijk V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 13 en 15 Junij, voor de medicinale gewigten, voor Wijk I, II, III en IV, op den 16 Junij, a V en VI, op den 17 Junij, VII, VIII en de Buitenwijk, opden 18 Junij; telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 ure, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd een iegelijk wien bel aan gaat, om zich bovengemelde dagen ten nutte te maken, aangezien de termijn voor den her-ijk in dit jaar eindigt met den 31slfn Augustus aanstaande, en terstond na bet eindigen van dezen termijn het gebruiken of voorhanden hebhen van onherijklc maten en gewigten, volgens koninklijk besluit van den 30stc™ Maart 1827 (Staatshl. n°. 13), verboden en, behalve met verbeurdverklaring der maten en gewigten, strafbaar is met eene boete van tien tot honderd gulden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedep. Staten van Zuid Holland, in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, fabriekeurs en ambachtslieden, die in hunnen handel of hun bedrijf eenige inatcn of gewigten gebruiken, en de apothekers of medicijnbereiders i'i l et bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit in dato 21 October 1819 [Staatshl. n°. 52), bepalende hunne

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2