LEADSC1IE COURANT. MAANDAG 8 JUNIJ. 18<>3. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINMENLANDSGHK BKIUfiTSN LEYDEN 6 Jiinij De faculteit van wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool alhier zal tol liet afnemen van bel admissie-exatnen vaceren op Vrijdag en Zaturdag den 19d,n en 20,ten Juni)des voormiddags ten 10 ure. De belanghebbenden moeten zich daarloe uiterlijk vóór den 12 J tin ij aanmelden bij den secretaris van voornoemde faculteit, den hoogleeraar R. Fruin. In de maand Mei zijn binnen deze gemeente geboren 158 kinderen, als: 92 zoons en 66 dochlers, waaronder zijn begrepen 4 paar tweelingen. Overleden 84 personen, als: 11 mannen, 11 vrouwen, 32 zoons en 30 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Voltrokken 50 huwelijken. De lang verwachte Japanschc officieren en geleerden zijn eergisteren avond, onder geleide van prof. J. Hoffmann, hier aangekomen en hebben hunnen intrek genomen in het hölei de Zon. Hunne beleefde manieren, vriendelijkheid en bescheidenheid kunnen niet genoeg geroemd worden. Hel zijn 9« officieren en 6 onderofficieren. Zij hebben reeds op hunne wandelin gen door de stad verschillende inriglingen en winkels bezocht. Hel getal badengedurende de maand Mei aan de zwem- en badinrig- ting Rhynzigl genomen, bedroeg 1566. Wij voegen ten gerieve van belang stellenden hierbij, dal de inrigting voor warme baden enz. op de Bloem- markt gedurende het geheele zomersaizoen opengesteld blijft. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 185 tol 204 personen. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal op Maandag aanst. aldaar eene gewone verga dering houden. In de maand Mei zijn over den Hol!, gpoorweg vervoerd 136.759 reizigers, gevende eene opbrengst van 111,498.50. De opbrengst van hel goederen-vervoer was ƒ19404.23. In dezelfde maand beeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 123,155het vervoer van goederen 46813en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland, ƒ44276 op- gebragt. Tc Rotterdam is eergisteren ten behoeve der aldaar opgerigle Rolter- damsche bank door 149 personen voor een bedrag van 58J- millioen gulden ingeschreven. Gelijk men weet was er van de eerste serie, ad 5 millioen, slechts 1 millioen voor de publieke inschrijving beschikbaar gesteld, terwijl de overige 4 millioen door de oprigters der bank waren genomen. Aan de deelnemers is 97 pel. hunner inschrijving terug betaald. In genoemde stad zijn dezer dagen des nachts door middel van inbraak op het kantoor van het loodswezen al de gelden uit de lade van den ont vanger gestolen. Te Haarlem is de commissie voor het nationaal gedenkleeken voor het jaar 1813 den 29sle° Mei vergaderd geweest om ie raadplegen over een brief van wege het hoofdbestuur, bij welken zij andermaal, op daarbij aange voerde gronden, is uilgenoodigdeen afgevaardigde te benoemen, ten einde zitting te nemen in de bestaande hoofdcommissie. Genoegzaam met eenpa righeid van stemmen is beslotenin antwoord te verklaren ,- dat zij geens zins aan deze uitnoodiging kan beantwoorden, vermits niet is voldaan aan haar verlangen om eene meer gelijkmatige vertegenwoordiging van de natie in den geheelen omvangrijken werkkring der hoofdcommissie te verzekeren, welke, naar haar bescheiden oordeel, zoo noodig is om de grootscbe beoogde taak naar wensch te doen slagen. C.) Bij gelegenheid dal eergisteren te Haarlem de aldaar in garnizoen lig gende infanterie in de duinen naar de schijf schoot, kwam een kogel met zoodanige kracht op de ijzeren banden of hoepels, die om de schijf bcves- ligd zijn, teregt, dal zij aan slukkeu sprong en een dezer stukken langs het oog iu het hoofd van eeuen militair drong, die zich als gewoonlijk in eenen nabij zijnden kuil bevond, zoodat de zwaar gewonde onmiddellijk naar het miltaire hospitaal is vervoerd geworden. Dingsdag II. hield te Amsterdam de maatschappij tot bevordering der bouwkunst hare 21sle algemeene jaarlijksche vergadering. Blijkens het door den secretaris uilgebragt verslag lelde de maatschappij 836 leden en liet de toestand der geldmiddelen niets te wenschen over. Op de in October 1861 uitgeschreven prijsvragen zijn ingekomen: drie ontwerpen van een hotel met stallingen voor eene groote stad en een ontwerp van een plafond of zolder versiering. De prijsvraag betreffende een gebouw voor publieke verkoopin- gen is onbeantwoord gebleven. Aan geen der ingekomen ontwerpen is door beoordeelaren (de lib. de Greef. te Amsterdam; van Llinterente Utrecht; Koorevaar, te Gouda; Schaap, te Leydenen Leliman, te Amsterdam) de uitgeloofde prijs toegekenddoch de vele verdiensten in twee der drie ont werpen van een hotel met stallingenenz. hebben beoordeelaren en met hen het bestuur doen besluiten aan de vervaardigers accessits te vereerenen wel voor het ontwerp, geleekend Omega, een getuigschrift met de som van ƒ150; en voor bet ontwerp, geleekend Beoefening der schoone bouwkunsteen getuigschrift met de som van ƒ100. Bij de opening der naambriefjes is ge bleken dat de ontwerpers zijn: van hel eerste, de heer W. C. van Goor, van Amsterdam, thans opzigter over de rijks-gebouwen te Rotterdam; van het tweede, de heer van Essen, teckenaar bij de gemeentewerken te Rotterdam. Door de vergadering werd aangenomen een voorstel van het bestuur, strekkende om uit de maatschappelijke kas de som van ƒ250 bij te dragen lot de oprigting van een nationaal museum te Amsterdam. De algemeene commissie van examinatoren voor Israëlitische godsdienst onderwijzers, voor dit jaar, zal te Amsterdam bijeenkomen op den 6den JuliJ a.s. Voor hei prov. geregtshof van Gelderland stond eergisteren te regt Engelina Vos, oud 21 jaren, beschuldigd van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. De omstandighedenwaaronder deze misdaad bad plaats gegrepen, waren zoo treffend, dat, hoe schrikke lijk de misdaad anders ook zij, in dit geval ieder zich met de ongelukkige bewogen moest gevoelen. Engelina Vos verkeerde met den zoon van den boer bij wien zij iu dienst was, die haar ook gehuwd zoude hebben, in dien de pastoor der gemeente dit niet had tegengewerkt, daar hij voorgaf dat de graad van bloedverwantschap, waarin zij tot elkander stonden (zij waren neef en tiichts kinderen), die niet gedoogde. Zij wist ja dat zij zwan ger, maar niet dal de tijd barer bevalling reeds zoo nabij was, als zij lot hare groote ramp heeft moeten ondervinden. Op den bewuslen 4 April be gaf zij zich dan ook nog naar het IJ uur verwijderde Lichtenvoorde op weg, beladen met een mand waarin boter was, om die aldaar te verkoopen. Onder weg echter werd zij zoo ongesteld dal zij niet verder kon gaan zij gaal aan den kant van den weg in eene drooge sloot zitten en bevalt daar van een meisje. Radeloos van angst drukt zij het schreeuwende wicht met den mond in den modder, tot dat het leven geweken was. Zij staal daarna op, vervolgt nog haren weg naar Lichtenvoorde, verkoopt de boter, keert 's avonds, in gezelschap van haren beminde en nog een bekende huis waarts, die echter zeer veel moeite hadden haar te huis te krijgen, melkt nog eene koe, en wil nog boter gaan karnen, hetgeen haar echter onmo gelijk was, zoodat zij zich te bed moest begeven. De ongelukkige heeft alle omstandigheden berouwvol aan hare regters geopenbaard, en het hof beeft te haren opzigte dan ook hel minimum der bij de wel bedreigde straf, zijnde tuchthuisstraf van 5 jaren toegepast. ArnhC.) Uit Oosterhout meldt men bet volgende: liet groeizame weder der laatste dagen oefent een ziglbaren invloed uit op alle te veld slaande ge wassen en tuinvruchten. Men beeft waargenomen dat de rogge in de laatste dagen bijna een palm daags is gegroeid. Dat gewas heeft ibans eene hoogte van 5 en 6 voet en staat buitengewoon gord; gerst, haver en aardappelen staan mede uitmuntend. Het oliezaad is zwaar van halm en heeft reeds uit gebloeid; de gras en klaverlanden schijnen eene goede opbrengst te beloven. Appelen- en perenboomen hebben reeds vrucht gezet; ook steenvruchten zullen er dit jaar overvloedig wezen; zonder cenige uitzondering is allcrwegc de vruchtbaarheid goed te noemen. Te Maastricht is Woensdag II. nabij de kazerne der infanterie twist ontstaan tusschen den waschbaas-soldaal en zijne vrouw, wier gezin uit 7 kinderen bestaat. De vrouw bragt haren man met eene linnen kan een zoo hevigen slag op het hoofd toe, dat hij vermoedelijk aan de gevolgen zal sterven. 's GRAVENIIAGE, 6 Juni). Tot burgemeester der gemeente Duiven is benoemd de heer A. E. D F. baron van Voorst tot Voorst. Tot ontvanger der directe belastingen, enz. te Waalwijk is benoemd de heer jhr. P. J. G. Martini, thans ontvanger te Oisterwijk. Door Z. M. is den heer L. van Mesritz, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van administrateur van het kroondomein, en als zoodanig benoemd de lieer J. G. A. Gallois, oud-resident van Rem bang in Ned. lndië. Z. M. heeft bepaald, dat er in de vlakte te Waalsdorp zal gekampeerd worden door 15 kompagniën van de 3 reg. vesting-artillerie tot hel houden van practische oefeningen. Dal kamp zal in drie seriën worden betrokken, elk ter sterkte van 5 komp. Naar men verneemt zal 11. M. de koningin den 20slc" dezer het Loo ver laten, ten einde dienzelfden dag haar paleis het Huis ten Bosch te betrekken. Een hij het dep. van koloniën ontvangen rcgeringstelegramgedag- tcekend Buitenzorg 29 April, luidt: »He! herig ldal de koning de concessie Poolman heeft goedgekeurdis met algemeene vreugde ontvangen. Den 208ten Mei vertrek ik om een gedeelte van .lava te bezoeken."

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1