fi»er Telegraaf. Tweede Kamer der Staf en-Generaal Zitting van Woensdag 3 Junij. In deze zitting is de beraadslaging over het wets-ontwerp lot definitive vaststelling der begrooting voor bel dep. van koloniën voortgezet, en wel over 5 12 *an het voorloopig verslagt. w. het consignatie-stelsel. Onder scheidene sprekers voerden daarover het woord. De minister van koloniën zette zijne gevoelens omtrent het stelsel en de uitbreiding van den verkoop van producten op Java uiteen, waarin hij betoogde dat met voorzigtigheid moest worden ie werk gegaan. Hij vreesde niet dat de producten naar vreemde markten zouden gebragt worden; over de jaren 1859—61 had de particuliere uitvoer van suiker, koflij, thee en tabak grootendeels naar Ne derland met Nederlandsche schepen plaats gehad. Daarna werden de beraad slagingen gevoerd over de 13, 14 en 15, handelende over de begrooting van Nederl. Indië. De heer van Bosse vroeg of de minister van koloniën voornemens was het ontwerp van wet omtrent het beheer der koloniale geld middelen nog in dit zittingjaar in te dienen; op welke vraag toestemmend door den minister werd geantwoord. De heer van Muiken zette zijne be zwaren uiteen legen de vermindering der uilzending van troepen naar lndië; het bezit van een krachtig leger aldaar was volgens dien spreker noodzake lijk. De lieer Storm van 's Gravesande verklaarde in de bezwaren van den vorigen spreker niet te kunnen deelen. Nadat nog eenige leden over mili taire onderwerpen en de heer Groen van Priusterer in beschouwingen was getreden in verband met eene woordenwisseling, die vroeger tnsschen hem en den minister van binnenl. zaken had plaats gehad, liepen de beraadslagingen over dit onderwerp ten einde. In de volgende zitting voortzetting der be raadslaging over hel wets-ontwerp. BU1TE1YLA1VDSCHË BERIGTEN. KSIG ËLAN I». LONDEN. 2 Junij. Naar men verneemt zijn thans de moetjelijkliedendie prins Willem van Denemarken verhinderden de Grieksche kroon aan te nemen, volledig uit den weg geruimd. 'Uil Cardiff is het nieuw gebouwde stoomschip Lord Clyde naar zee gestoomd. Waarschijnlijk is dit vaartuig weder bestemd tot kaper van wege de zuidelgke stalen van N.-Amerika. Beriglen uit New-York melden dat de generaal Grant (der noordelij ken) zich meester heeft gemaakt van Haines-Blufl, benevens eenige verster kingen van Vicksburg met 57 kanonnen. Bij de afzending der beriglen werd de strijd voortgezet. Naar men verzekert zou het leger van den Potomac zijne stelling aan den Rappahannock verlaten en naar Washington trekken om die hoofdstad tegen eenen mogelijken aanval van den generaal Lee te beveiligen. FRANHRIJK. PARIJS, 2 Junij. Dc Moniteur bcrigt, dat de verkiezingen overal met orde en rust heb ben plaats gehad dat de deelneming aan dc stemming zeer groot is ge weesten dal van de 268 verkiezingen, waarvan de uitslag bekend is, 252 ten gunste van de regerings-candidalen zijn uitgevallen. De oppositie heeft dus bljjkhaar in kracht gewonnen, en die aanwinst is van te meer betec- kenis daar zij voortgekomen is uit de stembussen van de hoofdstadwaarbij zich Lyon en Marseille hebben aangesloten. De kiezers der hoofdstad heb ben dus maar al te duidelijk een veroordeelend vonnis over de thans ge volgde regeringsbeginselen uitgesprokeneen leeken des tijds waaraan de keizer wel zijne aandacht mag schenken. Volgens Le Temps is het niet mogelijk om de belangrijkheid van dc Parijsche verkiezingen te overdrijven. Zjj zullen zoowel in Frankrijk als door geheel Europa weerklinken. Een zoodanig succes is nimmer beleefd, sedert Parijs vertegenwoordigers kiest, en niemand had zulk eene uitkomst durven verwachten. Niet het minst be langrijk is de verpletterende meerderheid waarmede de candidaten der op positie zyn gekozen. Toen de uitslag der verkiezingen bekend was is de keizer met het ge- heele hof naar Foutaineblau vertrokken. Onder de bevolking heerschte eene groole opgewondenheid. De Moniteur deelt nog eenige bijzonderheden mede omtrent het beleg van Puebla, o. a. dat de artillerie een soort van blokhuis op wielen heeft doen vervaardigen, dal een berghouwitser met de noodige manschappen om dat stuk te bedienen en 5 of 6 tirailleurs kan bevatten. Terwijl nu het ge schut de barricades beschiet en het zameukomen van sterkere corpsen in de straten belet, wordt hel gevaarte door eenige manschappen voortgerold en men dringt zon doende in de straten door, zonder dat de kogels dc soldaten kunnen treffen. Op deze wjjze had men zich reeds van verscheidene blok ken huizen meester gemaakt. Volgens andere beriglen gelooft men niet dal Puebla vóór hel invallen van het regengetijde zal vermeeslerd zijnen dat de onzen vóór December de stad Mexico zullen bereiken. Te Puebla waren de blokhuizen rondom de hoofdkerk van eene verbazende sterkte en geheelc huizen waren met zand gevuld en alzoo ontoegankelijk. Eene depêche van den vice-admiraal Bonard gedagtcekend Alexandrië 31 Mei, meldt dat de opstand in Cochin-China volkomen is gedempt. Het vredesverdrag lusschen Frankrgk en den keizer van Annam is den 14den April le Hucli bekrachtigd, en er heeft eene tweede storting plaats gehad in mindering der bedongen vergoeding van oorlogskosten. De wedrennen in hel Bois de Bolngne zijn in de beste orde afgeloopen De keizer, de keiz. prins, de hertog van Brabant en de prins van Oranje waren daarbij tegenwoordig. Bijna alle weddenschappen liepen over lord Clifford, een Engclsch paard, en La Toncques, van Franschen oorsprong. Geen van beiden won echter den prijs van 100,000 fr. Een 'Eugelsch paard, toebehooreude aan een Franschmnn, Ranger genaamd, waarop niemand gelet had, won den grooteu prijs. De eigenaar van het paard heeft 10000 fr. aan de armen van Parjjs geschonken. Dezer dagen is hier opgerigt eene uAlgetneene lompen-maatschappij" met een kapitaal van 3 millioen fr. Zij stelt zich ten doelom het verza melen van lompen in het groot te drijven en berekent eene winst van 30 pCt. te kunnen maken. Dezer dagen zijn op de Seine belangrijke proeven genomen met een nieuw uitgevonden toestel, locomètre genaamd. Dit werktuig bestemd om de loglijn te vervangen, die lot hiertoe in gebruik is om de snelheid der vaart van een schip te bepalen beslaat uil een metalen siphon of kromme buis, waarvan de beide uiteinden gemeenschap hebben met het water. Bin nen in de buis, en wel op het hoogste punt, is eene kleine schroef aaugc- bragt, die, zoodra hel schip in beweging komt, door het water in werking gebragt wordtdal gestadig aan de eene zijde der buis binnendringt om er aan den anderen kant volgens de natuurwet uit te loopen. Met de schroef staat eene wijzerplaat in verband, welke den afstand aangeeft, dien bel schip heeft afgelegd. Uit de proefnemingen is gebleken, dat deze eenvoudige toestel volkomen aan het doel beantwoordt. De berigten uit Griekenland luiden zeer ongunstig. Naar men uit Athene meldt bevat die stad thans meer dan 3000 gelukzoekers of lieden zonder erkend bedrijf. Deze menigte, waaronder reeds zoo vele boozc hartsloglen gisten, wordt met ongerijmde geruchten in opgewondenheid ge houden. Het leger geeft niet dan bezorgdheid, daar het slecht gezind is en lot speelbal en werktuig voor eenige woelgeesten dient. De nationale ver gadering gedraagt zich even als of zij niet begrijpt, hoe ver het met Grie kenland gekomen is. Hetzij uit gebrek aan doorzigl of aan wilskracht en vaderlandsliefde, ziet zij lijdelijk den loop der zaken aan, die op Grieken- lands ondergang uitloopen moet. Eenige dagen geleden kwam eensklaps het gerucht in omloopdal er eene mijn met buskruid onder de vergaderzaal was aangelegd. De vergadering hield toen juist zitting; en een onbeschrijfelijke schrik beving de aanwezige volksvertegenwoordigers. Een ieder zocht een goed heenkomen. De heeren Tricupi en Maurocordato, beiden bejaarde lie den van korte en dikke ligchaamsgestalle, raakten van de been terwjjl zij vlugttenen werden door hunne ambtgenoolen zeer onzacht met voeten ge treden. Slechts vier dames benevens de aanwezige leden van het corps diplomatique hadden moed genoeg om in de zaal te blijven. Overal steekt de struikrooverij met verdubbelde stoutheid het hoofd op. Te Menidi, drie vierden van een uur van Athene, is eene bende roovers gelegerd. PKGIgBEN. BERLIJN, 2 Junij. De Staats-Anzeiger bevat eene kon. verordening, gegrond op art. 63 der grondwet en gecontrasigneerd door de gezamenlijke ministers. Krach tens dit stuk worden de ambtenaren der besturen bevoegd verklaard, om de uitgave van die dagbladen, wier taal over 't algemeen hel openbaar wel zijn in gevaar brengt, na eene tweede waarschuwing lijdelijk of voor altoos "te verbiedenterwijl het ministerie geregligd is om op denzelfden grond de bezorging van buitenlandsche dagbladen te verbieden. Er wordt reeds druk gewerkt aan de reorganisatie van hel wapen der artillerie, in weerwil dat de vertegenwoordiging zich ten stelligste tegen de reorganisatie van het leger heeft verklaard. Een der hoofdambtenaren van het bureau van den president van poii- cie, de heer von Pannewitz, is verdwenen. Er is eene belooning uitgeloofd aan dengenen, die omtrent hem eenige aanwijzing kan doen. Te IIarlenfels (Nassau) heeft een zware brand gewoed, waardoor 81 huizen en een groot aantal schuren en stallen zijn in de asch gelegd. Te Weenen is in den ouderdom van 80 jaren overleden de aartshertog Maximiliaangrootmeester van de Duitsche orde. Volgens berigt uit Kalisch heeft er bij Grocltow een bloedig gevecht plaats gehadwaarin dc opstandelingen meester van het slagveld zijn ge bleven en twee kanonnen vermeeslerd hebben. De strijd scheen in die streek voort te duren, daar uit Kalisch nieuwe troepen derwaarts gezonden wa ren. Over het algemeen spreken de berigleu uit Polen steeds van uitbrei ding van den opstand, zoo zelfs dat Russische krijgsmagt niet in staat is overal aan de opstandelingen het hoofd te bieden, vooral daar noch War schau noch Lilthauen kunnen ontbloot worden. Uit Krakau wordt ook gemeld, dat Podolië in opstand is gekomen, maar dit is nog niet zeker, daar er in andere berigten geene melding van wordt gemaakt. 's GRAVENH AGE4 Junij. In de zitting der tweede kamer van lieden zijn dc beraadslagingen over het wets-ontwerp tot definitive vaststelling van het IXde hoofdstuk der staatshegrooting voor 1863 (dep. van koloniën) afge loopen en is dat hoofdstuk aangenomen met 43 legen 25 stemmen. Voorts werden nog aangenomen, met algemeene stemmen, het wets-ontwerp be treffende het koloniaal batig slot van 1860 en dat betreffende den vrijen invoer van grondstoffen voor de nijverheid in Oost-Indië. Tegen Dingsdag aanst. zijn aan dc orde gesteld eenige kleine wetten en Woensdag aanst. zal het wets-ontwerp betreffende de exploitatie der staatsspoorwegen in behandeling komen. PETERSBURG, 4 Junij. Het Journal de St. Pél. van heden maakt het antwoord openbaar van den Amerikaanschen minister Seward aan Frank rijk, op de uitnoodiging om mede voor de Polen belangstelling aan den dag te leggen. Dat antwoord is afwjjzend, daar Amerika van zjjne tradi tionele staatkunde van non-interventie niet mag afwijken, dan in gevalle van gebleken noodwendigheid. MADRID, 3 Jung. De Gaceta bevat twee besluiten van de koningin, waarbij 1°. de verkoop van geestrijke vochten vrjjgelaienen 2\ het regie- j ment op den labaks oógst le Manilla gewijzigd wordt. De heer Enriqurz I' is lót onder-secretaris h(j het dep. van koloniën benoemd.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3