schoolopziener il<V P. Roiueynvan Goriuchemhield bg die gelegenheid eene redevoering over waarheidsliefde in wetenschap en kunst." Op de door de vereenigiug uitgeschreven prijsvraag: «Leiddraad voor den hulpon derwijzer bij zijne vorming lot hoofdonderwijzer" waren twee antwoorden ingekomen, van welke een door de commissie van beoordeeling der bckroo- ning was waardig gekeurd. Bij de opening van het briefje bleek de be kroonde te zijn de afdeeling Sliedreclit en omstreken. De verkiezing van een lid voor de prov. staten van Zuldholland in het hoofdkiesdistrict Vlaardingen, in de plaats van wijlen den heer dr. C. J. Vaillant, zal plaats hebben op den 16de,> Junij aanst. Door den gemeenteraad van Amsterdam is in zijne gisteren gehouden vergaderingen behandeld de concept-verordening tot hel aangaan eener lee ning van 16 millioen, tol deelneming aan de leeuing der Amsterdamsche kanaalmaatschappij. Na uitvoerige deliheratiën is art. 1 van die verordening verworpen met 21 legen 13 stemmen, waardoor het geheele voorstel werd verworpen. Door de Nederl. credit- en deposito-bank te Amsterdam is aan het gemeentebestuur aldaar het aanbod gedaan om de geldleening, uil te schrij ven ten behoeve der kanaalmaatschappij, over te nemen, onder gunstiger voorwaarden dan in de concept-verordening betreffende die leening worden voorgesteld. Te Amsterdam werd eergisteren de algemeene vergadering gehouden van afgevaardigden der maatschappij van weldadigheid, onder voorzitterschap van den heer 0. R. van Andringa de Kempenaer. Er waren 22 afgevaar digden tegenwoordig, te zamen uitbrengende 107 stemmen. Uit hel verslag bleek hoofdzakelijk den achteruitgaande!) toestand der maatschappij, waar toe een voorstel van lib. commissarissen aan de orde kwamom uit dien moegelijken toestand, een gevolg van den stilstand der fabrieken, te gera ken. Dit voorstel gaf lol vele beraadslaging aanleiding. Het hield hoofd zakelijk in de bevolking der kolonie te brengen op een cijfer van 1778 per sonen, zoodat nog 552 personen zouden moeten worden verwijderd, en daarna een kapitaal van ƒ250,000 op te nemen, of het te verkrijgen door verkoop van een gedeelte der verwijderd en buiten de kolonie gelegen gronden tot het bouwen van zes boerderijen voorts werd daarby gesproken over den aan koop van betere werktuigen en gereedschappenden aankoop van rundvee en paarden lot verbetering van de ligging der gronden, enz.; lot loopend kapitaal, aankoop van mest, voorschot van arbeidsloonen enz. en ontwik keling van het fabriekwezenwaartoe het einde der tegenwoordige katoen crisis moet afgewacht worden. Er werd besloten dit voorstel in handen Ie stellen eener commissie, beslaande uit de hh. Quarles van UITord, afgev. van 's Hage, de Kempenaer, afgev. van Arnhem, en van Eysingaafgev. van Leeuwarden, die daarop binnen 2 maanden rapport zullen uitbrengen, waarna zoo spoedig doenlijk door commissarissen een algemeene vergadering zal worden belegd. De commissie voor de balans bragt verslag uit en con cludeerde lot goedkeuring. Uil haar verslag blijktdat het maatschappelijk kapitaal is verminderd met ƒ35039 42j. Tot commissaris werd benoemd de heer de la Bassecour Caan. Uil de begrooting voor 1863 bleek dat de inkomsten zijn geraamd op ƒ434.317.06; en de uitgaven op 396.309 33gevende alzoo een batig slot van ƒ38507 73}. Zondag II. heeft de eerste proefreis plaats gehad van Utrecht tot het Katerveer bij Zwolle, over den tot zoover voltooiden centraal-spoorweg. De afstand, ruim 15 uren, werd op de terugreis in 2 u. 10 min. afgelegd. In hel tegenover Nijmegen gelegen dorp Lent had in de vorige week een treurig ongeval plaats. Even als in vorige jarengeschiedde ook weder dit jaar het wasschen der schapen aidaar op de zoogenaamde zandplaat in dc Waal, en ook wederom kenmerkte zich dit. even als altijd, door een overmatig gebruik van sterken drank. Terwijl eenige kinderen al spelende hierna waren gaan zien, werd aan een van dezen brandewijn gegeven, om, waarschijnlijk dit als eene aardigheid beschouwende, het kind dal 9 jaren oud was, eens in een beschonken toestand te brengen. De uitwerking was echter zoo hevig, dat het kind spoedig in een bewnsteloozen toestand ver keerde en korten lijd daarna overleed. Bij de lijkschouwing is gebleken dat dc dood van het kind door alcohol-vergiftiging was veroorzaakt. Aan de steenbakkerijen te Deventer heerscht, ten gevolge van de gunstige weersgesteldheid voor de ligchelwerkers, eene buitengewone drukte. Men ziet mannen, vrouwen en jonge kinderen gedurende den geheelen dag zwaar werken. De werklooneu zijn ook zeer hoog. Er zyn sommigen die 2 a 3 per dag, en kinderen van 8 en 10 jaren die ƒ1 wekeijks verdie nen. De vraag naar steen is echter zoo groot, dat dc voorraad niet toe reikend is om aan de vele van elders komende orders te voldoen. Te Groningen heeft men bij hel leggen van riolen voor eene huizing in de Poelestraat eene bastion of mijn ontdekt, welke eene diepte heeft van meer dan 3 el, maar welker uitgestrektheid men niet kan bepalen, daar zij met aarde is ojigevuld. Daar men vreest vuor verzakking, wordt dc huizing door stutten gesteund. Waartoe deze mijt) heeft gediend, kan niet worden opgegeven. Door het prov. geregtshof in Noordbrabant is v. O., die, gelijk vroe ger is gemeld, op den 6den April zich onder de loopplank van een vaartuig had verborgen en de dochter van den schipper, met wie hij vroiger in betrekking had geslaan, daarover naar den wal gaande, hij de beenen met zich in het water had getrokken, schuldig verklaard aan poging tol moord, gepleegd met voorbedachten rade en veroordeeld lol eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Volgens het Kaapsche Folksblnd heeft zekere boer, P. Swanepoelin de gemeente Prince Albert, na reeds vroeger 300 voor eene nieuwe kerk te hebben hijgedragenthans daartoe nog 3000 beschikbaar gesteld. Bij resolutie van den minister van finanliën van 28 Mei jl.is bepaald betgeen volgt: 1°. de tafels, tot het bepalen van de percenten zuiveren alco hol in gedistilleerd enz., uitgegeven voor rekening van het dep. van finantien ('s Gravenh3gé 1863) verkrijgbaar te stellen bij de boekdrnkkers dc Gebr. Giunla d'Albani, te 's Gravcnhage, legen den prjjs van 75 cents per cxem plaar; 2». ter kennis van de belanghebbenden te brengen dat de heer adviseur voor wis-, natuur- en scheikundige zaken van hel dep. van finanliën, dr. J. W. Gunning, te Utrecht, is gemagtigd om de vochlwegersvervaardigd naar de voorschriften van het kon. besluit van 20 April 1863, alsmede de daarbij behooreiide hondcrddeelige thermometers, ten behoeve van gemeente besturen, fabrikanten, handelaren enz. te verifiëren; waarmede genoemde lieer adviseur heeft aangeboden zich tc zullen belastenlegen eene vergoeding van ƒ1.50 voor elk stel van twee vochlwegers 1 en 11 met thermometer, en van ƒ1.00 voor eiken ruwnatweger; 3°. dat indien de schalen, in de vochl wegers bevestigd, van de handtcekening van den genoemden heer adviseur zijn voorzienen met zijn cachet aan eiken thermometer een bewijs van verificatie gehecht is, dit ten blijke zal strekken dal die instrumenten be hoorlijk zijn geverifieerd; met dien verstande echter, dal op de schalen der alzoo geverifieerde vochlwegers geen volgnommer worde ingevuld, ten einde ze steeds kunnen onderscheiden blijven van die, welke door het dep. van finantien aan rijks-ambtenaren worden verstrekt. Uit het onlangs verschenen verslag omtrent den toestand der gemeente, door burgemeester en wethouders aan den raad gedaan, laten wij hier eenige bijzonderheden volgen. De bevolking beliep op 31 December 1862 17478 mannen en 19861 vrou wen, te zamen 37339 zielen, waaronder begrepen zijn 491 personen tot de land- en zeemagt behoorende en 24 gevangenen. Naar de godsdienstige ge zindheden was die bevolking aldus verdeeld: Ned. hervormden 24421, Waalsch hervormden 731, Anglicaansche Episcopaten 3Evang. Lntherschen 921, Herstelde Evang. Lntherschen 12Doopsgezinden of Mennonnieten 177, Remonstranten 164, Christ, afgescheidenen 906, Roomsch-Catholieken 9524, Oud-Roomschen 54, Nederd. lsraëliten 414, Portugesche Israëliten 1, tot geene der genoemde gezindheden behoorende 11. Hel getal geborenen ver schilde weinig met dat van het vorige jaar, echter werden er veel meer jongens dan meisjes geboren. Het getal overledenen was 15 pCl. minder dan in hel vorig jaar en stond in verhouding met de bevolking als 1:42.37 zielen; hel aantal huwelijken bedroeg slechts 265 legen 338 in 1861. Het getal kiesgeregtigden bedroeg voor de benoeming van leden der tweede kamer 976, voor de prov. staten 970, en voor den gemeenteraad 1386. De sterkte der scliulterjj was actief 522 man, reserve 386 man, tc zamen 908 man. De gezondheids-toestand was gunstig. Hel getal zieken was niet groot en op enkele uitzonderingen na het ziekte-karakter minder kwaadaardig dan in hel vorige jaar. In het Caecilia-gasthuis werden in den loop des jaars verpleegd 436 patiënten; van die patiënten zijn er als hersteld ont slagen 322, niet hersteld vertrokken 19, overleden 51; van de niet herstel den werden er 4 naar het akademisch ziekenhuis en 10 naar een krank- zinnigen-sesticht overgebragt. In het akademisch ziekenhuis werden opgeno men 321 lijders, waarvan er als hersteld werden ontslagen 271 en 31 overleden. In het getal der bestaande kerkelijke gemeenten was geene verandering gekomen, ofschoon het aantal van byzondere vereenigingendie op bepaalde tijden godsdienstoefening houden, toeneemt. 's GRAVEN HAGE, 4 Junij. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Schiedam de heer J. R. Boeije, thans controleur aldaar, en tc Lochem de heer E. C. U. PhalT, thans te Alnikerk. Aan den heer mr. A. N. J. van de Poll is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 3dc schooldistrict der provincie Utrecht; als zoodanig is in zjjne plaats benoemd de heer mr. E. L. baron van Hardenbroektc Leusden. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein A. VV. Muysken, van het 3d» reg. vestingartillerie, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen, cn by liet voornoemde reg. te benoemen, tol kapitein 3de kl. den l8,e" luit. M. C. F. Simon, van den staf van het wapen, en tol l8,cn luit. den 2dt° luit. J. B. van den Oudendijk Pielerse, van het corps. De benoemde schout-bij-nacht A. A de Vries is eervol ontheven van de betrekking van directeur en kommandant der marine te Helllevoetsluis en van het bevel over het wachtschip aldaar, en worden beide deze betrekkin gen met 1 JtlIij aanst., opgedragen aan den kapitein ter zee P. A Watlhijsen. Z. M. heeft vergunning verleend aan den gepens. kolonel met rang van generaal-majoor J. H. König, lot het dragen der versierselen van ridder 2de kl. der orde van de Kroon van Pruissenhem door den koning van Pruisscn geschonken. Z. K. H. dc prins van Oranje is weder van Parijs naar Londen ver trokken en zal, na een kortstondig verblijf aldaar, weder eenige dagen te Parijs doorbrengen. Z. K.H. moet het voornemen hebben, om zich daarna, ter viering van den verjaardag van H. M. de koningin, naar het Loo te begeven. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. 11. de koningin zal den 17den dezer van wege liet gemeentebestuur weder eene prachtige illuminatie in het Bosch ontstoken worden. - Bij den minister van binnen]zaken is ontvangen van den minister van koloniën eene assignatie op de Ned. bank te Amsterdamgroot ƒ392 04, uitmakende het bedrag eener inteckcningslijstwelke de heer D. C. Noord- ziek, resident van Wadioen, in zijne residentie heeft doen circuleren ten be hoeve der slagtoflers van den brand te Enschedé. Heden heeft het prov. geregtshof in Zuidholland uitspraak gedaan in de zaak van mr. van Baerlc, advocaat te Breda; hem schuldig verklaard aan beleediging met woorden van een magistraatspersoon van het regtshe- wind ter openbare teregtzitting van het kantongeregt te Giniieken. en hem veroordeeld lot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van eene maand. Naar men verneemt zal de opening van den kon. zoOlogisch-bolanischen tuin in de volgende week plaats hebben.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2