LEYDSCHE COERAAT. 1865. VRIJDAG 5 JUNIJ. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BïtVEEKLANDSCnK BEU5GTRN LEï'OEN 4 Junij. Wij zijr. door burgemeester en wel houders dezer gemeente verzocht in ons blad op te nemen de navolgende, hun door de gezondheids-commissie alhier ten dien einde gedane, mededeelingen betreffende het gebruik van petroleum. De aard-olie of petroleum, waarvan het gebruik hoe langer hoe algemee- ner wordt, is volgens het onderzoek van Pelouze en Cahours een mengsel van verschillende koolwaterstoffen. Van deze kookt de vlugligste bjj 30° Celsius, de minst vlugtige bij 180°—184= Celsius. De gezuiverde olie, die voor het branden van lampen alléén aanbeveling verdient, is petroleum, dat men door zachte destillatie van de meest vlug tige koolwaterstoffen bevrijd heeft. Om te onderzoeken of dal zuiveren voor het gebruik als brandolie voldoende heeft plaats gehadheeft men van verschillende zijden eenige voorschriften medegedeeld. Van deze komt ons liet volgend hel doelmatigst voor: Men vult een proef glas voor een derde met olie en giet er dan eene gelijke hoeveelheid water bij, van 70°—80° Celsius-warnile. Is de olie niet, of althans niet voldoende, gezuiverd, dan ontwikkelt er gas, dat in de nabijheid van eene vlam ont branden zal. Men verkrijgt door deze proef de zekerheid, dat de olie niet, of althans weinig, meer bevat van de meest vlugtige koolwaterstoffen. Gezuiverde aard-oliewelke in deze stad gekocht werd voldeed aan deze proef. Dat deze olie, met de voor brandbare stoffen altijd noodige omzig- tigheidveilig gebruikt kan worden, bleek overigens ook uit de bepaling van haar kookpunt. Eerst bij ongeveer 87° Celsius begon zij zacht te ko kenmaar de thermometer rees voortdurend, en eerst op 120° C. kon de olie gezegd worden flink in de kook te zijn. Men kan daaruit besluiten, dat deze gezuiverde olie minder ontvlambaar en derhalve ook minder ge vaarlijk is, dan alcohol. De eerstgemelde wijze om petroleum te keuren verdient stellig de voor keur boven eene andere, welke door de gezondheids-commissie te Brussel is aangeraden en door vele dagbladen medegedeeld. Deze beslaat hierin, dal men een brandende fldibus op de olie legt, waarmede men een scho teltje ongeveer e'e'n duim hoog bedekt heeft. De fldibus moet na eenigen lijd gebrand te hebben uitgaanzonder de olie aan te steken. Die proef geeft daarom een minder zekere uitkomst, omdat de meerdere of mindere omzigtigheidwaarmede de proefnemer de brandende fldibus op dc olie plaatst, van invloed is op den uilslag. Een fldibus van gewoon schrijfpa pier zal op goed gezuiverde aard-olie kunnen uitgaanmaar met eenige om zigtigheid is de proef ook zoo te nemen, dat de fldibus branden blijft en eindelijk de olie zelve aansteekt. Hetgeen de genoemde commissie voorschrijft aangaande de inrigting en het gebruik van de petroleum lampverdient alle behartiging. ii De lamp - zegt zij moet steeds goed gesloten zijn. Wanneer door het gebruik ergens eenige opening komt, die den oliehouder in directe ver binding met de vlam brengt, dan mag de lamp niet gebruikt worden. In den houder kan meer olie aanwezig zijn, dan voor eenmaal te branden be paald noodig is. De oliehouders moeten liefst uit doorzigtige sloffen ver vaardigd zijn, opdat men immer de hoeveelheid olie daarin aanwezig zien kan. De voet moet steeds zoo zwaar mogelijk en breed zijn om het omval len te voorkomen. Voor dal men de lamp aansteekt, zorge uien dat zij voldoende met olie gevuld is. Wanneer de olie ter ongelegener tijd is op gebrand mag men de lamp niet weder vullendan nadat zij uitgebluscht en bekoeld is." In de zitting van den gemeenteraad van beden was aan de orde de benoeming van leden voor de commissie bij de loling voor de schutterij en vat', leden voor dc commissie van onderzoek bij de schutterij. Daaromtrent is besloten dat dit, even als zulks geschiedt hij de zamcnstelling der bureaux voor de vet kiezingen volgens een naar ancienneieit op te maken rooster zal plaats hebben. De voordragt tol het maken van eene ijzeren brug over den Ouden Singel bij de Turfmarkt en hel voorstel tot demping van de IJzeren gracht werden aangenomen. Daarbij is tevens bepaald dat de brug van trottoirs zal voorzien zijn en dat bij hel dempen van de IJzeren gracht voor rekening der gemeente een duiker zal gelegd worden, om aan den heer Beuzemaker voor zijne fabriek den afloop van vuil water en den toevoer van versch water te verschaffen. De beraadslaging over de opmerkingen der commissie van fluantiën ad hoe, betreffende de stedelijke gasfabriek, werd uitgesteld tot na de behandeling der rekening van die inrigting, dieeerlang moet plaats hebben. De verder aan de orde gestelde rekeningen en verzoe ken werden goedgekeurd of toegestaan. De behandeling der concept-veror dening voor de waagwerkers en van die houdende instructie voor de keur meesters van levensmiddelen, werd tot eene volgende vergadering verschoven. Onder dc ingekomen stukken was, een adres van den heer Wijsman te Amsterdam, houdende adhaesic aan het adres van den heer J. J. Brandhoff Isselman, betreffende den verpligten yk der botervaten. Hieromtrent werd overgegaan lot de orde van den dag. Hel munt- en penningkabinet der hoogeschool is, in den laatslen tijd, onder anderen, vermeerderd geworden: Door den heer W. J. de Voogt, te Amsterdam, met een aantal meer of minder goed bewaarde bronzen antieke muntenwaaronder eenige van Carthago, Panormus. Smyrna, Syrië, Antiochië, alsmede eene as bene vens verschillende onderdeelcn. Door iemand die onbekend verkiest te blijven, met hel zeldzame medaillon ter ecre van wijlen den beroemden en edelen vaderlander J. Ie Francq van Berkhey vervaardigd en in der lijd door de familie geschonken aan hen die bijgedragen hadden tol de bekostiging van den lyksteen met opschrift op 's mans graf. Up de voorzijde ziet men het welgelijkende borstbeeld van den achtbaren grjjsaard; op de keerzijde staal: I! IIL D F, AAN DE WETENSCHAPPELIJKE VERDIENSTEN VAN Jan Ie Francq van Berkhey, Med. Doet. en lector der Sat. historie aan de Hoogeschool. Geb. te Lcyden den 23 Jan. 1729. Overl. den 13 Maart 1812. Door inteekening melde fraaije medaille van Bovyop kosten van z(jne pen ningkundige vrienden vervaardigd ter eere van den beroemden numismaticus (vooral in het Ooslersche gedeelte der muntkunde) A. SoretteGenève, wiens beeldtenis reeds in het album van photographische portretten des kabinets prijk». Door den heer notaris Boonzajer, te Gorinchem, met een bronzen exem plaar der medaille in 1860, ter nagedachtenis van wijlen den heer E. W. van Dam van Isselt geslagen. Door den heer med. dr. van Walcbren, te Gorinchem, met de thaler, ter nagedachtenis van koning Frederik August van Saksen in 1827 vervaardigd. Door de regering der vrije stad Frankfort, met eene van glas voorziene keurig bewerkte en versierde doos of met glas voorziene lijst, waarin, in dubbele exemplarengeencadreerd zijn de 3j gulden of 2 thaler, de thaler- gulden-, halve gulden-, kreuzcr- en hcllerslukken van die stad. Door ruiling tegen eene dubbele des kabinets met de bronzen medaillewelke in 1851 op kosten der beambten van hel keizerlijk-koninklijk kabinet van munten en penningen te Weenen vervaardigd is geworden ter cere en met de beeldtenis van prof. J. Arneth directeur van hel keizerlijk kabinet aldaar. Door heeren president en directeuren der Nederlandsche bank met een volledig stel der ten jare 1843 tiilgegevene bankbiljettend. i. a 1000, 300, ƒ200, 100, 60, 40 en 25. Reeds bezat het kabinet het billet n». 1 a 25 van de uitgifte van 1814, waarbij dc bankbilletten van geen water merk voorzien waren. Eindelijk door den hoogen raad der Nederlanden met een bronzen exem plaar der medaille, hoedanige op den lstcn Jnnij 1863 van wege gemelden raad in zilver vereerd is geworden aan mr. G. A. G. van Maanendie op gemelden dag gedurende het vierde eener eeuw als ambtenaar van het openbaar ministerie bij dat collegie werkzaam was geweest. Door ruiling met prof. Tornberg van de hoogeschool te Lund in Zweden, tegen dubbelen des kabinets, werd het aanzienlijk verrijkt roet een aantal zeer belangrijke munten van Scandinavië en andere rijken. Het getal photographische portretten is onder anderen vermeerderd met dal van mevr. Lena Alborn, te Stockholm, die de stempels voor de Zweedsche munten graveert, alsmede met dal van den heer dr. Muller, te Koppenha gen, uilgever der Monnoyes d'Alexandre le Grand, alsmede van de Mon- noyes de V Afriqun. Op de gisteren te Delft gehouden paardenmarkt waren ongeveer 600 paarden aangevoerd. Er heerschte eene groole levendigheid, doch de han del was niet groot en de boedanigheid var. de meeste paarden middelmatig. Voor enkele goede paarden werden hooge prijzen besteed. Door den ge meenteraad en de lloll. maatschappij van landbouw werden onderscheidene premiën toegekend. In de Maandag II. te Woerden gehouden vergadering van de plaalsel. commissie voor het gedenkteeken voor 1813 enz. is besloten aan de hoofd commissie kennis te geven, dat men, alvorens lol het inzamelen van gelden over te gaan, eerst de bestemming der gelden wenschte te weten. De gewestelijke vereeniging Zuidholland van het Nederl. onderwijzers genootschap hield dezer dagen te Dordrecht hare 21f,e vergadering. De

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1