Per Telegraaf. zwarcn loch daaraan verbonden zijn zoo overwegend, dal het bijna ongc- rjjmd is er nog langer over le spreken. Koning Ferdinand van Portugal en de prins van Oranje zijn bij den keizer en de keizerin ten gehoore ontvangen. De hertog van Brabant, die mede alhier vertoeft, heeft den prins van Oranje tot een diner uitgeuoodigd. De ministers hebben zich persoonlijk in den verkiezingsstrijd gemengd. De heer Rouher is naar Ërives gereisd, om den heer Jouvenel te bestrijden en de minister »an marine heeft zich begeven naar Bordeauxom aan den heer Diifaure hel hoofd te bieden. Verder heeft op verzoek der regering de baron de Hcekeren een kruistogt ondernomen in het departement van den Boven-Rjjn legen den heer Keiler. De Moniteur deelt nog de volgende bijzonderheden mede omtrent het beleg van Puebla. Er heeft cene groole verkenning plaats gehad onder kolo nel Brincourt. Den I4den April zijn bij Atlesco 3000 Mexicanen door de Franschen geslagen. Van 23 Maart tol 17 April hebben de Franschen in 'l geheel verloren 70 man aan dooden en 578 man aan gewonden. De mees- len dezer laatslen zijn ligt gekwetst. Er zijn voorts nog 43 man vermist. De toestand der troepen is overigens voldoende. Berigten nil Cochin-China melden, dat de Fransche admiraal Bonard van Hué naar Saigon is teruggekeerd, om met de eerstvolgende mailboot »eer naar Frankrijk te vertrekken. Men onderstelt, dat de keizer der Anna- inilen het traclaat met Frankrijk geratificeerd heeftwaarbij de Fransche kolonie als een grondgebied, aan Frankrijk toebehoorende, erkend wordt. De keizer heeft le Cherbtirg officieel doen aankondigen, dat i. M. al daar legen den 20st,° der volgende maand hoopt aan te komen ten einde de proefnemingen met een aantal gepantserde fregatten bij tc wonen. Het bevel over dit smaldeel van gepantserde fregatten zal zeer waarschijnlijk aan den vjce-admiraal Rigault de Genonilly worden opgedragen. Uit onderscheidene plaatsen des lands meldt men, dat de ongerustheid voor den oogst door de laatste regens is geweken. Algemeen staat de oogst nu zeer gunstig cu wanneer hel weder gedurende een paar dagen warm genoeg blijlt, hoopt men in de eerste helft van Junij in hel geheele zuiden de rogge binnen te hebben. Uit Madrid meldt men, dat de Ie Grenada en te Malaga veroordeelde protestanten over Gibraltar naar Frankrijk zpn gezonden. Uit Konstantinopel meldt men, dal de stoomboot Pluto, van Lloydeen Kngelsch koopvaardijschip in den grond heeft gevaren. De bemanning was gered, met uitzondering van de echtgenoote en de kinderen van den kapi tein, die verdronken zjjn. PK DISSEN. BERLIJN31 Mei. De kiezersvereeniging van hel vierde kiesdistrict der hoofdstad heeft met algemeene stemmen een adres van dankbetuiging gerigt tot de kamer van afgevaardigden, wegens hare houding in den laatsten tpd. De overige kies-vereenigingen zullen dit voorbeeld volgen. Te Neu Reichcnau, in Beijerenis dezer dagen zekere Elisabeth Weiss overleden in den zeldzamen ouderdom van 111 jaren. Berigten uil Polen maken weder gewag van verschillende gevechleD tusschen de Russische troepen en de opstandelingen. De majoor Antusze- wicz heeft eene bende opstandelingen in het gouvernement Lublin lot op de grenzen van Litthauen vervolgd. Den volgenden dag zette hjj zijn logt voort, trok den Bug over, hereiktc de opstandelingen nab(j Czerskin hel gouvernement Grodnoen joeg hen geheel en al op de vlugt. De op standelingen hebben 100 man aan dooden en 15 man aan krijgsgevangenen verloren, terwijl hunne wapens, bagage en papieren in handen der Russen vielen. De medewerking der boeren heeft den Russen de overwinning gemak kelijk gemaakt. Ecne bende opstandelingen, die tc Koniecpol verecnigd waren onder de bevelen van Delacroix en l.ettich, sterk 700 man infanterie en 500 ruiters, is door de Russen onder aanvoering van den majoor Ben- kowski aangevallen, tnet dat gevolg dat de eersten geslagen en in de nabij gelegene bosschen uiteen gegaan zijn. Hel verlies der opstandelingen was 100 man aan dooden en 30 man aan krijgsgevangenen. Te Slawna, in Volhyniê, heeft een bloedig gevecht plaats gehad, waarbij de opstandelingen een groot verlies hebben geleden. Daarentegen hebben de laatslen den 26s;" dezer, te Lask, in Kalisch, eene overwinning op de Bussen behaald, waarbij deze een aanzienlijk verlies hebben ondergaan. De Russ. Inc. beval een rapport van den generaal Toll over de door zijne iroepen te Tschijewo,8 uren van Warschau, behailde overwinning, hetwelk aldus besluit: De onzen waren zoo verbitterd en woedend, dat zij geen kwartier verleenden. Gevangenen hebben wjj dus niet." Het Joum. de St. Pét. wederleg! de beschuldigingen van wreedheid door Engelsche en Fransche bladen den Rnssischen troepen aangewreven. Omtrent den invloed, die door de le Warschau in het geheim bestaande nationale regering wordt uitgeoefend, deelt men het volgende mede: Die geheime regering spreekt door zes dagbladen, die alle le Warschau heime lijk gedrukt en schier openljjk verspreid worden, alsmede door proclamatiên die te Warschau des nachts worden aangeplakt. Hare bevelen worden stipt opgevolgd. Zp heeft commissarissen in alle districten en steden van hel oude Polen, bnrgerljjke en militaire ambtenaren, ecne eigene gendarmerie en politie en geheime agenten voor diensten van onderscheiden aard. liet geheele burgerlyke bestuur des lands is thans in de daad in de handen der Polen. Het is voor de Russische regering onmogelijk, in Polen belastin gen te innende nationale regering ontvangt doorgaans de belastingen schier nog eer zp ze opvordert. De ambtenaren der regering, bpua zonder uit zondering Polen van afkomst, ontvangen op denzelfden dag bevel van den stadhouder om de belastingen in te vorderen, en van de nationale regering om ze njet in te vorderenalzoo blijft de invordering achterwege. De re- geripg tracht vruchteloos achterstallige belastingen door aantasting en ver koop van goederen der belastingschuldigen te inneii; want niemand durft bij de veiling van zulke goederen bieden; ware er een die liet waagde, dan zou hij het gekochte niet anders dan onder geleide van een bataillon troe pen kunnen medenemen. Volgens een schrijven uil Rome aan het Joum. de Brux. heeft de Paus persoonlijk zijne belangstelling voor de Polen geloond door eene gift van 10000 fr. voor hunne gekwetsten en door een eigenhandig schreven aan keizer Alexander. Te Weinberg, in Opper-Oostenrijk, is dezer dagen brand in eene wo ning ontstaan, die zoo spoedig toenam, dat de bewoonster van het huis, die binnen weinige dagen hare bevalling te gemoet zag, en 4 kinderen om kwamen. Haar echtgenoot, die op een uur afstands van het dorp in eene fabriek werkte, kwam op hel gerucht van den brand met eene brandspuit aansnellen, en zag zich van woning en van zijn gezin beroofd. 's GRAVENHAGE, 2 Junij. Hel grootste deel der zitting van de tweede kamer van heden was gewijd aan de discussie over de hervorming der rege ling van de helling en invordering der landrenten, te beginnen met de op meting der laudergen, zoo mede over de vraag of die regeling bij de wet of by een besluit zal plaats hebben. De minister heelt zich niet bepaald verklaard; hel zal al hangen van den uilslag van het onderzoek der zaak zelve, welke hij heeft bepleit in hel belang van den inlander en van de schatkist. De discussie over het consignatiestelsel is aangevangen. KONSTANTINOPEL, 1 Junij. Fuad-pacha is tot groot-vizier benoemd en blijft tevens belast met de portefeuille van oorlog. PARIJS, 1 Junij. Volgens de Presse is de uitslag der verkiezingen al hier als volgt: de heer Thiers gekozen met 11112 stemmen, de heer De- vinck verkreeg er 9857; de heer Ollivier gekozen met 18651 stemmen, de heer Varin had er 9957 op zich vereenigd; de heer Picard gekozen met 17046 stemmen, de heer Levy had er 8507; de lieer Guéroult gekozen met 10717 stemmen, de heer Foucher Lepelletier bekwam 9223 stemmen; de heer Cochin verkreeg 6000 stemmen en de heer Paradol 2200. Er zal ecne herstemming moeten plaats hebben. De uitslag in het achtste en negende kiesdistrict is nog niet bekend. De Temps meldt, dat de heer IIavinen La France, dat de heer Dari- mon gekozen zijn. PARIJS, 2 Junij. De hh. Berryer en Marie zijn gekozen in het dep. Bouches-du-Rhóne. Al de oppositie-candidaten hier ter stede zijn gekozen alleen in hel zesde kiesdislrikt is herstemming noodig. Te Lyon is de heer Hénon gekozen. Te Straatsburg is de heer Bussière met 21353 stemmen gekozen; op den heer Barrot waren 6365 stemmen nilgebragt. In het eerste dislrikt van hel Gironde-departement hebben op zich verecnigd de heer Curé 6782de heer Lavertnjon 6922en de heer Dufaure 324Ö stemmeneen herstemming is dus noodig. In het dep. der Charente Inférieure is de heer Du faure niet gekozen. De nederlaag des herren Thiers te Valenciennes is bevestigd. De Conslitutionnel zegt dal een der oorzaken van de zege der opposi tie-candidaten te Parijs de verdeeldheid is die onder de regeringsvrienden was ontstaan ten gevolge van de houding door het blad La France aange nomen. In alle departementen hebben de regerings candidaten gezegevierd. INGEZONDEN. Er is dezer dagen in de Leydsche Courant met een paar woorden gespro ken over de verkooping van prentwerken, morgen alhier door Gebroeders •ivan der Hoek te houden. In dit berigt is menig goed, ja voortreffelijk werk genoemd en aangeprezen, maar onder dal getal schuilt er een, dal wel op eene byzondere vermelding mag aanspraak maken. Hel werk. dat ik op hel oog heb, is getiteld: Demi'loff, Voijage dans la Russie méridionale et la Crimce etc execute en 1837, Paris gr. in fol.en bevat 100 platen naar de natuur geteekend en op steen gebragl door Raffel Die in de verte slechts met dezen kunstenaar bekend is. zal hem lof toekennen, maar die het niet aan ware degelijke kunstkennis ontbreektmet name die wars is van allerlei loopjes en snakerijen in de kunst, zal Raffel een niet ligt gegvenaard meester heeten. Ook het hier bedoelde werk verdient die lof spraak en zoo Raffel niet bekend was uit hel eerste keizerrijk, uil de revo lutie in den Kerkdijken Staat in 1848 en uit menig andere voortreffelijke voorstelling, waarin lip vooral in hel wedergeven van militaire evolutiCn zoo ook hier als zaakkundige en teekenaar uitmunt, dan ware dit werk reeds vol doende om hem meesterschap in de kunst toe le kennen. Hel is te wen- schen dat onze Leydsche kunstminnaars en verzamelaars zoo er van de eerste zijn, dan nog van de laatste? dit werk althans niet zullen voorbij gaan. maar hunne collectie met een uitmuntend nommer meer zullen verrijken. Nu ik toch over kunst spreek, acht ik het niet overbodig op n°. 45 van den catalogus levens opmerkzaam le makenzijnde Fotjages en Scandina vië, en Laponieau Spitsberg et aux Fcroë pendant les anneés 1838 40, een werk inhoudende310 lithographiCn. aan welke, den minder aangenamen loon van papier waarop zij gedrukt zijn daargelaten, hooge verdiensten behooreu te worden toegekend. Voegt men hierbij Franz Haufstaengl's Galerie in Dresden, een model van zuivere lithographieen andere voortbrengselen van leekenpen en graveerstift, dan zal men gaarne erkennen dat er onder de 109 nommers prentwerken een schat van kostbare en uiigelezene kunst voor handen is. Dat de zucht naar het bezit ten onzent even sterk zij als de erkenning der verdiensten. 2 Junij 1863.A. J. K. STltlü - KEKIGTEN VERGADERING van den Gemeente'raad van LeydenDonderdag deu 4den Junij 1863, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van 2 leden voor de Commissie bp de loling voor de Schut terp. 2°. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangers voor de Commissie van onderzoek hij de Schutterij. 3". Rekeningen, dienst 1862, van: a. de Stads-bank-van leening b het Werkhuis, met suppletoirc begrooting en slaat van af- en over schrijving. c de plaatselijke School-commissie d. Vrouwen Kraammoeders. 4°. Staat van af- en overschrpving en suppletoirc begrooting, dienst 1862, van het II. G. of Armen Wees- en Kinderhuis. 5". Suppletoirc hegrooling, dienst 1863. 6". Voordragt tot hel maken van ecne ijzeren hrng over den Ouden singel bp de Turfmarkt, en voorstel tot demping van de IJzeren gracht;

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2