LEYDSCRE COËRAAT. WOENSDAG 3 JUNIJ. 1865- De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N". 60. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIÏE BEK1GTEN LEYDEN 2 Junij. Te Voorbout zijn door Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden tot leden der plaatselijke commissie voor het nationaal gedenktecken voor No vember 1813 enz. benoemd de hh. H. D. Terwee, burg., voorl. voorz. G. F. Albers, P. van Bonga, J. de Bruin, P. C. Clemens, A. Ie Clercq, W. Hoogdnyn, J. Janszc, H. Knoop, J. C. Muré, A. Prins, L. Prins, II. Romijn, P. C. Romijn, D. Ruigrok van der Wer»e, D. van Rijn, C. van Sazen, B. Schulte, A. G. Schweitser, P. M. Snickers, K. Wassenburg, J. van der Zijde. Door de commissie uit het prov. gerestshof in Zuidholland zijnna voldoend examen, als candidaat-notarissen toegelaten de volgende hh.: P. L. de Jongh van Arkel, te 'sllage; C. A. T. J. van der Noordaa, id.; H. P. Looijen, id.; J. van Leeuwen Az., te Leyden; N. G. U. Kleyn van Wil ligen. te Delft. C. E. Last, te 'sHage; C. E. P. Pauwels, id.; W. F. J. Fischer, te Leyden; H. F. Hoyer, te Rotterdam; mr. Jan Fortnyn Droog lever, te Gouda; II. F. Koevoets, Ie Dordrecht; F. Meijer, te Ouderkerk aan den IJssel; A. M. van Rijsoort van Meurs, te Dordrecht; J.P. C. Jee- kel, te Alphen; J. A. van der Stok, te Leyden. Hoe veel belovend ook de beriglen zijn omtrent de veldgewassen, be gint echter de droogte haar invloed te doen gelden en klimt met iederen dagzoowel voor die gewassen als voor het weiland het verlangen naar een verfrisschenden regen. Zoo meldt men ons uit Wassenaar, dat sommige boog gelegen stukken wfiland beginnen te verdorren en geen voedsel voor het vee meer opleveren, terwijl elders het gras zeer schaarsch wordt. Tol de synode der Ned. Iierv. kerk voor dit jaar is door de godge leerde faculteit aan de hoogeschool te ütrecht afgevaardigd de hoogleeraar I. J. Doedes, secundus de hoogleeraar J. J. »an Oosterzee. Te Hooge Zwalnwe zijn op 28 Mei twee aanzienlijke huizen, door 8 gezinnen bewoond, drie schuren en cene slagterij een prooi der vlammen geworden. Zaturdag II. is te 's Gravendeel eene boot met 13 passagiers, die van de stoomboot, welke van Middelbtu'g kwam, werden afgehaald, doordien de machine van die stoomboot een paar slagen achteruit deed, onder het rad geraakt en gezonken, liet is echter gelukt al de personen te redden. Uit Enschedé meldt men het volgende: In den loop van dit jaar zul len niet slechts de afgebrande fabrieken herbouwd, maar zal haar getal nog met 3 a 4 worden vermeerderd. De stoomkatoenspinnerij van de hh. van Heek en O. nadert hare vollooijing, aan de stoomweverij der hh. Slroink en Blijdenstein wordt met den meesten ijver gewerkt, terwijl eerstdaags de aanbesteding zal plaats hebben eener stoomweverij voor den heer E. Meister. Ook is deze week een begin gemaakt met den bouw der Twcnt- sche industrie- en handelsschool. 'sGRAVENIlAGE. 2 Junij. Aan den marinier lstt kl. F. Austerman is toegekend de gouden medaille, ter zake van zijnen 50-jarigen diensttijd. Z. M. heeft het besluit van 22 April II., waarbij de heer J. Schol lus was benoemd tot notaris te Oude Tonge, op diens verzoek ingetrokken en tot notaris aldaar benoemd de heer A. A. Bode, cand.-notaris te Prinsenhage. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij hel 5de reg. dragonders lol l8lcn luit. den 2den luit. jhr. J. A. de Jong van Beek en Donk, van het corps. De minister van koloniën zal morgen cn die van marine op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Eergisteren had alhier plaats de vergadering van het Nederlandsch Groot-Oosten van vrijmetselaren die met de tegenwoordigheid van den grootmeester-nationaal Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden werd vereerd. Gisteren was het 25 jaren geleden dat de hooge raad der Nederlanden werd geïnstalleerd. Van al de personen, die toen daarbij zijn opgetreden, is de heer mr. G. A. G. van Maanenin 1838 advocaat-generaal, thans procureur-generaal, nog in leven. Aan dien heer is bij deze gelegenheid door al de leden van genoemd regls-collegie een fraai geschenk aangeboden. Dat geschenk bestond, naar wjj vernemen, in een zilveren opzettelijk daar toe vervaardigden gedenkpenning, aan de eene zijde voorstellende het borst beeld van den heer mr. G. A. G. van Maanen, en aan den anderen kant voorzien van een toepasselijk opschrift ter herinnering aan de dagen van 1 Junij 1838 en 1 Junij 1863. De zamenslelliug van het provinciaal geregtshof in Holland (later in Zuid holland) had in 1838 eenigen tijd later plaats. Van hendie daarbij het eerst benoemd werden, zijn de hh. mr. J. A. Philipse, vice-president, mr. Weiland, raadsheer, en mr. Looijen, griffiernog in leven. Naar men verneemt heeft Z. M. de kouing den heer mr. van Maanen, procureur-generaal bij den hoogen raad, benoemd lol groot-oiTicier der orde van de Eikenkroon. Het badsaizoen te Scheveningen zal op Maandag 15 Junij geopend worden. Tweede Kamen den Staten- Gene naai. Zitting van Maandag 1 Junij. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over het wels-onlwerp lol definitive vaststelling van het IXde hoofdstuk der staatsbegrooling voor 1863 (dep. van koloniën). Naar het vroeger genomen besluit, om bjj de be handeling de paragraphen van het voorloopig verslag cn de memorie van beantwoording ais leiddraad te volgen, werden de paragraphen 2, 4, 5, 6 en 7, handelende over het cultuurstelsel, de koffijctiltuurde suikerregeling, de indigo- cn de theecultuur, in overweging genomen. Nadat het zeer breedvoerig overleg over die paragraphen, waarbij in een onderzoek werd getreden van den toestand der cultures en de daarin te brengen verbeterin gen, was afgeloopen, werd in behandeling genomen het onderwerp van $3, '.e weten de landrenten en de voorgenomene verandering in de regeling van de helling en invordering. De beraadslaging over dal onderwerp zal in de volgende zitting worden voortgezet. BUITENLAND8CHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 31 Mei. Dezer dagen is alhier de jaarlijksche vergadering gehouden van de kou. maatschappij voor de aardrijkskunde. In de openingsrede berigtle de voor zitter, dat de dagboeken der reis van de kapiteins Speke en Grant uit Afrika in Engeland waren ontvangencn dat blijkens dezelve de bronnen van den Nijl in de daad door die reizigers ontdekt zijn. Met de oplossing van dal aloude vraagstuk der aardrijkskunde zal echter, naar het oordeel der Timesalthans naar het zich voor alsnog laat aanzienenkel voor 'smenschen weelgierigheid, niet voor zjjne praktische belangen, voor den handel bij voorbeeld of voor den landbouw iels gewonnen zijn. Blijkens eene officiële opgaaf van den postmeester-generaal, zijn gedu rende liet jaar 1862 door bel vereenigd koningrijk verzonden 605,000,000 brieven zijnde 2 pCt. meer dan gedurende het jaar 1861. De lieer Naylor, de eigenaar van het paard Maccaronidal den groo- ten prijs bij de laatste Derby-wedrennen wonheeft 1000 aan den mayor van Liverpool ter hand gesteld, om ouder de weldadigheidsinstellingen van genoemde stad te verdeden. Door de polilie-regtbank zijn drie schepelingen van de tusschen Rotter dam en Londen varende stoomboot Magnet, ter zake van poging om 327 labak binnen te smokkelen, lot 100 boete veroordeeld, met de keuze om bij niet-belaling 6 maanden in de gevangenis door te brengen. De spoortrein, die Vrijdag namiddag van Bristol kwam, werd nabjj deze stad door een ernstig ongeluk getroffen, waarbij 3 reizigers gedood en een 30-tal gewond werden. De trein had onderweg cenig oponthoud gehad, en om dit tijdverlies in te halen, had de machinist de uilzettingskracht van den stoom zoodanig doen stijgen, dat de ketel sprong, waardoor de locomotief uit het spoor raakte en de trein van den dijk stortte. Een deta chement soldaten, dat mede op den trein was, telt 2 dooden27 zwaar en 18 ligt gewonden. Te Yarmouth heeft een koorddanser de roekeloosheid gehad de 140 voet hooge kolom van Nelson te beklimmen en uit brooddronkenheid op de helm van het Brittannia-beeld eenige kunsten te volvoeren. Hij stortte er spoedig af en was ceil lijk. De Times bevat een brief van zijnen correspondent Ie Alexandrië dd. 19 Mei, waarin gemeld wordt dat te Benlia aan den spoorweg naar Damielle een verschrikkelijke brand heeft plaats gehad, waarbij meer dan 250 men- schen zijn omgekomen en vele goederen verloren gegaan. De onderkoning had naar de plaats der ramp treinen gezonden, beiaden met brandspuiten, tentenlevensmiddelen en geld. FRANKKIJk. PARIJS, 31 Mei. Het Memorial diplom, doet eenige mededeelingen omtrent den tegen woordige!) stand der onderhandelingen betreffende Polen. Oostenrijk, En geland en Frankrijk zouden hel ten opzigte der drie hoofdpunten tol rege ling der quaestie in beginsel eens zijn. Zij betreffen: den wapenstilstand, de bevoegdheid der toekomstige nationale vertegenwoordiging in Polen cu de sanctie door Europa aan de definitive regeling te verleenen. Er zou om lot die eind-regeling te gerakeneene conferentie worden gehouden van de onderteekenaars van hel Weener tractaat. Het is vreemd, dat men nog al- lijd aan het denkbeeld van ecnen wapenstilstand blijft vasthouden de be-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1