Per Tei<*ö:raaf. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. onze troepen voor Puebla zich nog voortdurend bezig mei hel terugdringen van het Mexicaanschc garnizoendat toen nog slechts het minst verdedig bare gedeelte van de stad bezette en ingesloten was lusschen de laatste bar ricades, de wijk van San Rose en de forten van Guadalupe en van Lorelto. De gezondheidstoestand was zeer bevredigend en veel beter, sedert den tjjd, dat men de zieken en herstellenden naar de Antilles of zelfs naar Frank rijk vervoert. Berigten uit Spanje melden, dat de omstreken van Cuervain de prov. Toledo, geheel bedekt zijn met sprinkhanen. De bewoners maakten zich zoo ongerust, dal de gouverneur der provincie zich op hunne uilnoodiging met eene commissie uit den provincialen raad naar de plaats heeft begeven. Men heeft daarop een duizendtal personen uit Cuerva en de omliggende dor pen met de uitroeijing dezer dieren heiast en eene speciale commissie is op de plaats gebleven, oin de werkzaamheden te regelen. Niettegenstaande al deze maatregelen, schijnen echter de sprinkhanen eerder toe dan af te ne men; men had daarom hel voornemen opgevat om, zoo de bewoners van hel land niet voldoende bleken te zijn om het kwaad tegen te gaande hulp der troepen in te roepen. (•KUISSEA. BERLIJN, 29 Mei. Men verwacht, dat het sluiten der kamer door eene ontbinding zal ge volgd worden. De regering zou dan door eenige octroijeringen, in de eerste plaats van eene nieuwe kieswet, trachten eene andere, eene meer volgzame kamer te verkrijgen. De berigten uil Polen zijn van weinig belang. I)c Polen gaan voort door eenen guerilla-krjjg over eene groote uitgestrektheid de Russische troe pen af te matten. In Podolië is het rustig; aldaar wordt de landsiorm ge organiseerd en in versclu idene districten hebben de boeren verklaard legen de opstandelingen te willen strijden. In Volhynië zijn benden opstandelin gen door de troepen en de boeren verstrooid. lie Rust. lnv. liet zich dezer dagen aldus uil: Er wordt ons soms de vraag gedaan, hoe het komt, dat Rusland, eene zoo groote krijgsmagt be zittende, den Poolschen opstand nog niet meester is. Wij antwoorden: die opstand zal van zelf bezwijken zoodra de buitenlandsche mogendheden eene meer duidelijke cn bepaalde houding jegens denzelven aannemen. Zoo lang de opstandelingen iu de overtuiging blijven, dal men te Londen en te Parijs e'éuc lijn met hen trekt, zullen zij niet ophouden de wouden af te ioopeu en op de moerassige vlakten rond te zwerven." Een ander blad, de Noord- sche Bij, dat mede op de hand der regering is, zegt: n Zoo de Westersche mogendheden regl hebben tot (usscheiikomst in de binnenlandsche geschillen van Rusland en Polen, dan zal Rusland ook regt hebben om zich te men gen iu de geschillen van Engeland met Ierland, in die van Frankrijk met Algerië, en in die van Oostenrijk met llongarye. OOST -IS DIE. BATAVIA, 14 April. Door den gouverneur-generaal is eene commissie benoemd om een uitge werkt plan voor de instellingen werking van gemeentebesturen op de hoofd plaatsen van Nederl. Indië te ontwerpen en der regering aan te bieden. Dezer dagen had te Buitenzorg het volgende voorval plaats. De Euro- pcsche stalmeester van den gouverneur-generaal was, naar men zegt, in zeer goede verslandhouding met de vrouw van een der inlandse!»» ,tie hierover ziine wraak ui. ><au zociu ie noeien. De gelegenheid hiertoe deed zien weldra op. De inlander ontving van den dienstdoeuden adjudant eene lijst van werkzaamheden voor den stalmeester. Deze laatste, denkende dat de man in dienst was, bevond zich in de kamer der vrouw, waar hij door den ander werd aangetroffen. Deze gaf hem de Ijjst over, en terwjjl de stalmeester die las, bragl hij zijn slagtoffer een vreesseljjken houw over het achterhoofd toe met zjjn klewang, en daarna een over het gezigl, terwjjl de getroffene, den inlander zijn wapen willende ontrukken, zich daarbij een paar vingers afsneed. Daarna trok de moordenaar zijn kris, waarvan hij ook voorzien was, en bragl daarmede den stalmeester eene diepe buikwonde toe, waarna hij zich Ier beschikking der politie stelde, te kennen gevende dat zijne wraak voldaan was. De verwonde is echter weder in zooverre hersteld, dal hij reeds kleine wandelingen doel. Berigten van de zuid- en ooster afdceling van Borneo, over Soerabaya ontvangen, melden dal de oproerlingen sieeds voortgaan de welgezinde be volking te verontrusten. In hel district Margasiri hebben de volgelingen van Goesti Kassan de kampong Padang Moeuing aangevallen en eenige der bewoners vermoord. Eenige opstandelingen onder Noro cn Nahoedin heb ben in vereeniging met een veertigtal Passirezen getracht onrust te verwek ken in Amoenlhai, Tabalong en Balangan. De Pangaloe-Bakar van Pra- massati-Aniandil is bij eenen aanval der opstandelingen op zijne kampong gesneuveld. Een huis in de kampong Sikantong, waarin zich eene bende oproerlingen onder zekeren Soeran bevondis door eer.e patrouille onder den luitenant Sellegcr omsingeld geworden; 12 opstandelingen, waaronder de aanvoerder, zijn bjj die gelegenheid gedood, terwijl later nog 6 perso nen ten gevolge van bekomen wonden zijn overleden. Aan onze zijde sneuvelde de bediende van den luitenant Selleger en bekwamen 3 militairen ligte verwondingen. De overhaaste vlugl des vijands in de wildernis be lette aan de onzen de vervolging. Eerstdaags zal eene expeditie afgezonden worden legen hel weerspan nige eiland Nias. De Waterloo, hehoorende aan de firma Paine Strieker cn C°. te Ba tavia, met eene lading zout van Sumauap naar Tjilatjap bestemd, is ter hoogte van het eiland Soemba verongelukt, waarbij 18 Javanen hel leven verloren. 's GR AVENII AGE30 Mei. In de zitting der tweede kamer van heden zijn de algemeene beraadslagingen over de bcgrooting voor het depart, van koloniën, en die over paragraaf 1 (koloniale politiek) gesloten, nadat de minister van koloniën de sprekers van vorige dagen en heden had beant woord, en de minister van binnenl. zaken de door den heer Groen van Prii strrer besproken politieke quaestiën had bestreden. Maandag voortzet ting over de verdere afzonderlijke dcelen van het koloniaal beleid. PARIJS, 29 Mei. De vice-admiraal Jtirien de Lagravière is alhier aan gekomen. De Pays logenstraft een gerucht, volgens hetwelk de onder handelingen over de Poolsche qnaestic zoo weinig aan het doel zouden be antwoorden, dat de toestand zelfs daardoor minder gunstige vooruitzigten opleverde. Het blad zegt, dal dit blijkbaar onjuist is, daar er geene nadere voorstellen dienaangaande naar Petersburg zijn opgezonden Het meent tevens te kunnen mededeelcn, dal de drie mogendheden hel eens zijn geworden over hetgeen zij in antwoord op de nota van Rusland zullen verklaren en dal die verklaringen weldra in een defioiliven vorm zullen zijn opgemaakt, terwijl er overigens volstrekt gecne aanleiding bestaat tot bovengenoemde ongunstige vermoedens. Volgens La France zon de Pauselijke regering een antwoord gereed maken op de onjuiste beweringen van lord Palmerston en zou die stap door alle katholieke mogendheden zijn goedgekeurd. LONDEN, 30 Mei. Daily-News berigt dat, aangezien graaf Russell ge weigerd heeft de door Brazilië verlangde voldoening te geven de minister van dien Staat zijne rcispassen heeft gevraagd en gekregen. PARIJS, 30 Mei. De Monitexir meldt uit Mexico dat het beleg van Puebla krachtig wordt voortgezet, en generaal Forey met de vereischte omzigtig- heiö te werk gaat. Den 19 April zijn eenige eilandjes en huizen achtereen volgens in het bezit der belegeraars geraaktnadat door deze geregelde aan vallen waren gedaan. TARNOPOL, 29 Mei. Gisteren hebben 300 opstandelingen onder Pro- zyckizes Russische grensposten verstoord, en daarna drongen zij op Gal- licisch grondgebied. De noodige maatregelen zijn genomen om hen te ont wapenen. NEW-YORK, 20 Mei. Generaal Grant heeft Yackson (in den Mississippi achter Vicksburg) bezet, en meldt dat de zuidenaars Vicksburg ontruimd hebben. Al de strijdkrachten van het zuiden rukken noordwaarts op. De aanval der Unie-troepen op Charleston heeft een aanvang genomen. TABS- UKKIUTliN De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den 20s,en dezer maand invorderbaar verklaarde, Kohieren, voor de belasting op het Personeel, vierendeel- en voljaars-aanslagenbeiden over het dienstjaar 1862 en 1863, terwijl ieder vcrpligl is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 29 Mei 1863. STOFFELS, Weilc I. Burg. Gewezen vonnissen in strafzakendoor het Kantougeregl te Leydenop den 23s,cn Mei 1863. 9 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap vertooncn. 7 wegens hel baggeren in den Rijn, de Leydsche vaart en den Stads- polder, zonder de vereischte toestemming. 1 wegens liet baggeren, staande op den wal. 1 wegens het ofngedekt over de straal dragen van vuur. 2 wegens het op straat werpen met steenen. 1 wegens het zonder consent innemen van gemeentegrond. 1 wegens hel verontreinigen der straat. 1 wegens liet vissclien in gesloten vischlijd. 1 wegens het laten grazen van eene koe, langs den Zjjldijk. 3 wegens het verkoopen van brood, onder het bepaalde gewigt. 2 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. 1 wegens overtreding van art. 321 der Algemeene Policieverordening. AR AIBEMIE-A' IEIT WS 1 i i PROAIOTIEN AAN DE LEYDSCHE UOOGESCHOOL. Do., oo-*-- m»; «ic lieer AC. Croockewlivan Amsterdam, in de reglen, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Art. 23 der wet tot regeling der samenstelling en bevoegdheid van den raad van state voorafgegaan door een geschiedkundig overzigt van dat collegie. Denzelfden dag de heer A. G. Kok, van Gorinchem, in de letteren, na openbare verdediging van zijne dissertatio exhibens quaestiones Plutarcheas. KEKKMEirw». Te Wolfaarlsdijk is tot predikant beroepen d'. C. P. van Toorcn, pred. Ie Katwijk aan Zee. D5 J. W. Felix, te Katwjjk-Biimenheeft voor hel beroep naar Apel doorn bedankt. AD VERTENTIEN. Ondertrouwd: F. G. J. VLEK, met Leiden, 28 Mei 1863. G. M. van GELDER Getrouwd: Mr. M. van den HEUVELL en Soerabaija 25 Maart 1863. 11. W. COSTER. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na voorzien te zijn van de H. II. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde oudste Zoon JOANNES CüRNELlS ANACLETUS, Candidaat in de Geneeskunde aan de Hooge- school te Leiden, in den ouderdom van bijna 22 jaren. J. A. VUISTING. Rupwetering, 26 Mei 1863. P VUISTING, Helman. Voor de vele blijken van belangstelling, bij de voltrekking van ons Huwe lijk ondervonden, betuigen wij onzen welgemeenden dank. P. J. MULDER. Leiden, 30 Mei 1863. J. M MULDER, Verlint. Voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte van ons jongste kind ondervonden, betuig ik bij dezen, mede uit naam mijner Echtgenoole onzen oprechten dank Leiden, 30 Mei 1863. M. DE VRIES. Voor de vele blijken van belangstelling, bij de bevalling van mijne Echl- genoote ondervonden, betuig ik, ook namens haar, den meeslen dank. Leiden, 1 Juiiij 1863. J. P. W. SCHERMER. De DIJKGRAAF van RIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden van het Hoogheemraadschap, dat er op Zaturdag 6 Junij as., in hel Geméén- landshuis te Leiden, (les voormiddags vn 10; ure, eene Verccnigde Verga dering zal worden gehouden. De Dijkgraaf van Rijnland, II. C. J. HOOG.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2