LEÏPSCIIE CO IJ RAMT. 1805- De Courant wordt Maandag, tVoensdag en Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Die ran Maandag komt MAANDAG 1 JUNIJ. Yi'v l\ S> V De prijs der Courant is f'i.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nominees zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. RIKNKiWANIkSGUK HKRïG'fEN LEV OEN 30 llei. IK J. A. van Hamel, le Groningen, lieefl het beroep, door den kcr- keraad der Waalsche gemeente alhier op hem uiigebragt, aangenomen. He! gelal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 173 tot 208 personen. lie 79s,c algemecne vergadering van de maatschappij tol Nul van 'l Al gemeen zal op Dingsdag den llden Augustus le Amsterdam geopend worden. Dr. II. J. Spijker, hiertoe door het hoofdbestuur uitgenoodigdzal als alge meen voorzitter de werkzaamheden der vergadering leiden. Ter bevordering van den kolonialen en transatlantische!! handel is te Rotterdamonderden naam van de «Rotlcrdamsehe bank", eene instelling in het leven geroepen, die zich ten doel stel!: het geven van voorschol op cognossementen van goederen, die naar Ned. lndië zijn geconsigneerd; het openen van geconfirmeerde credieten, zoowel hier te lande als elders; hel opnemen van gelden a deposito tegen vergoeding van rente; de handel in edele* metalenhet bevorderen der oprigting van en hel deelnemen in maat schappijen (naantlooze vennootschappen) van handel, nyverheid en landbouw in Nederland en Nedcrlandscli lndië; het sluiten van geldleeningen ten be hoeve dier ondernemingen van provinciën gemeenten of andere openbare instellingen; en alle bank- en geldoperatiën in den rnimsten zin des woords. Op Java zal een agentschap of filiaal-bank opgerigt worden en later ook in Engelsch-IndiëSingapore, China, Japan enz. Het maatschappelijk kapi taal is bepaald op 15 millioen gulden verdeeld in 3 seriën waarvan voor- loopig de eerste wordt uitgegeven. Door de oprigters is voor 4 millioen iu- gesclirevenj, terwijl voor de publieke inschrijving 1 millioen is bestemd. De gelegenheid tot titscnrfivllig wordt opengesteld op nuiiucruag i jmnj Te Amsterdam is gisteren avond brand ontstaan in de woning van L. Molis, winkelier in mandenwerk, hoek Pijlsteeg en O. Z. Voorburgwal. Hel perceeldal ook door eenige behoeftige gezinnen werd bewoondis geheel uitgebrand. Mobs is gevangen genomen. De meerderheid van de finantiële commissie van den raad van Amster dam ziel bezwaar in hel voorstel lol liet deelnemen aan de kanaal-maat schappij en gcvolgelijk in de daaraan verbonden geldleening. Dingsdag avond II. was de rivier de IJssel, bij Zutphen, bijna het tooneel van eer. groot ongeluk geweest. Omstreeks 7 uur des avonds wilden drie personen, behoorende tol liet personeel hij den bouw der spoorweg brug, in een bootje van deze zijde de rivier oversteken, toen zij, dwars voor den golfslag cener voorbijvarende stoomboot komende, met hun vaar tuig omsloegen en in de diepte zonken. Zij zouden ontwijfelbaar verdron ken zijn, zonder de gelukkige omstandigheid, dat juist op dat punt een zeilschip voorbij voer, waarvan hel volk hun, toen z.j voor een oogenblik boven water kwamen, touwen toewierp en gelukkig aan boord haalde. Den lsl(,n Junij zullen de kadetten der kon. militaire akademie te Breda, behoorende tot het 3dc en 4de studiejaar (ten getale van ruim 150) hel kamp op de Tetcringsche en Oosterhouische heide betrekkentol het houden hunner practische oefeningen, en aldaar gekampeerd blijven tot den 15Jei1 Julij aanst. Van het antwoord der Russische regering op de nota van Nederland, betreffende de Poolsche zakenwaarvan door den minister van buiteni. zaken aan de tweede kamer mededeeling is gedaan, volgt hier eene vertaling: Generaal! Sl. Petersburg 3 (15) Mei 1863. De baron Gevers heeft mij mededeeling gedaan van de in afschrift hier nevens gevoegde depêche van den heer van der Maescn. De regering van Z. M. den koning der Nederlanden heeft daarin de over tuiging uitgedrukt, dat de stappenbij hel keizerlijk kabinet ten opzigle van r den tegenwoordigen toestand van het koningrijk Polen gedaan, zijn ingege ven door de belangstelling welke de bloei der regering van Z. 31. den keizer aan iedere bevriende mogendheid mort inboezemen. Bezield door deze gevoelens, meent hel kabinet van 's Gravenhagedoor zich daarbij aan te sluiten, een nieuw bewijs te geven van de goede betrek kingen die er lusschen de beide hoven bestaan. Wij willen niet in hel onderzoek treden, of op het oogenblik, waarop onze doorluchtige meester at zijne zorgen wijdt aan de maatregelen, die hij uoodig acht voor het welzijn en den vooispoed zijner onderdanen, de wen- schendie hem te dien opzigte kenbaar worden gemaakt, eene praktische nuttigheid hebben, en of zij niet van dien aard zijn om onder de opruijers in hel koningrijk Polen verwachtingen en iilusiën levendig te houden die nadeelig zijn voor hel spoedig herstel der rust in dat land. Wij willen in de uitdrukking dezer wensehen niets anders zien dan de goede bedoeling, die ze ingeeft, en daarom heeft hel keizerlijk kabinet die wensehen dan ook ontvangen in denzelfden geest, die ze heeft doen ontstaan. Uwe Exc. zal hiervan wel de verzekering willen geven aan den heer van der Marsen door hem voorlezing te doen van deze depêche. Ontvang enz. Gorlchakovv. Aan Z. Exc. den generaal de Mnnsouroff. 's GRAVENHAGE, 30 Mei Tot burgemeester zjjn benoemd: le Beerta de heer II. J. Onnes O.Jz. en te Nieuwe Schans de heer O. van Riemsdijk. De nieuw benoemde nuntius van den Paus is in de residentie aangekomen. Monsr. Yecchiotli die tot andere functiën te Rome is benoemd, zal binnen eenige dagen de residentie verlaten. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft uitspraak gedaan in de zaak van P. Baas, laatst woonachtig te Waddinxveen, beschuldigd van moedwil- ligen manslag (op zijne huisvrouw gepleegd). Het bof heeft overwogen, dat de dood der vrouw hel gevolg is geweest van een door hem toegebragten slag, en hem alzoo schuldig verklaard aan hel hem ten laste gelegde feit, en veroordeeld lot 5 jaren tuchthuisstraf en in de kosten. Ttceede Kamer der Slaten-Generaal. Zitting van Vrijdag 29 Mei. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het wels-onlwerp tol definitive vaststelling van de begrooting voor hel dep. van koloniën voortgezet. 11e heer van Lynden verklaarde geen vertrouwen te stellen in het beleid des ministers ten opzigte der koloniale aangelegenheden. De heer van Goltslein kwam op tegen sommige beschouwingen in de rede des ministers voorkomende; hij verlangde inlichting omtrent de inzigtcn der regering in de koloniale politiek. De heer Dullerl verklaarde zjch voor de regering en meende dal men ten onregtc het constitutionele vraagstuk in deze zaak had gemengd. De heer van Uenkelom verdedigde mede de koloniale politiek der regering in wees op de goede vcrsianuow,»,^lUono ,usschen de behoudende en de anti-revolutionaire partijen scheen te heerschen. tie lieer UC uruu tt verdedigde de conservative partij tegen het verwijthaar toegevoegd, dat zy geen beginsel zon hebben en vvenschte mede omtrent het regeringsbe leid en koloniale zaken nader le worden ingelicht. De heer Groen van Prinsterer wederlegde de beweringen van den minister en van den heer van lleukelnm en toonde aan, in welken zin men hel bestreden verbond tusschen de zijnen en de eonservaliven moest opvatten. De heer van der Linden stelde zich tot laak de onhoudbaarheid der stellingen van den heer Groen aan te toonen en werd op zijne beurt door den heer Wintgens beantwoord. De beraadslagingen zullen in de volgende zitting worden voortgezet. B Ui TE NL AND SU ME BERIGTSN. «ÏjA?* as. LONDEN 28 Mei. Er wordt thans hier ter stede eene honden-tentoonstelling gehouden. Onder de tentoongestelde houden zijn er van 500 1000 ja zelfs een enkele waarvoor 1500 wordt gevraagd. Deze honden liggen op fluweclen kussens-, satijnen bedjes en zelfs onder kolossale glazen s olpen. In hel ge heel zijn er 1678 honden te bezigtigen, waarvoor men 5 sli. als loegangss prijs moet betalen. Op een dag hebben 8000 personen de tentoonstelling bezocht. Aan sommige honden zijn door den raad van beoordeeliug 5 toi 40 als premie toegekend. Gisteren is hier een moord gepleegddie algemeen afgrijzen heeft ver wekt. Zekere Thomas Leadbitler, een schrijnwerker, heeft zijne vrotiw, 59 jaren oud, en zijnen i7jarigen zoon, van hel leven beroofd. Men vond de vrouw met hel hoofd bijna van den romp gescheiden en den jongeling inet eene wonde aan den hals en twee in de borst. De oorzaak van deze daad is onbekend, alleen weel men dal de man zich aan het misbruik van ster ken drank overgaf. Te Greenholgh, nabij Manchester, heeft een woedende bul met zijne horens een boerenknecht doodgestoken, waardoor eene dame, die getuige was van hel voorval, derwijze verschrikte, dal zij kort daarna den geest gaf. JK K A W H Ul.1 K. PARIJS, 28 Mei Naar tnen verzekert zijn Engeland en Frankrijk het eens geworden omtrent de voorstellen, die zij aan Rusland betreffende Polen zullen doen. Over den vorm, die bij de aanbieding zal in acht genomen worden, zon nog verschil bestaan. De prins van Oranje is in de hoofdstad aangekomen. Aan de stad Aix alwaar de heer Thiers als candidaat voor het wet gevend ligchaam is gesteld, is een subsidie verleend van 1,500,000 fr tot het aanleggen van een kanaal. Volgens tjjdingen uil Havana was daar de Franschc stoomboot le Mar- ceau den 3deD dezer aangekomen. Er waren depêches van generaal Forrv aan boord, die naar Frankrijk zijn verzonden. Op den 16d™ April hielden

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1